Jump to content

Και τωρα το μεγαλο. 380 καθαρα λιτρα


Recommended Posts

Ηρθε η ωρα να κανω και ενα μεγαλο ενυδρειο....

βρικα ενα σε διαστασεις 150 χ 50 χ 60 και απο οτι ειδα βγαινουν 382 λιτρα καθαρα.

σε αυτο θα βαλω ενα εξωτερικο φιλτρο με ροη 1400lt / ωρα.

και θελω να του βαλω φυτα. σε αυτο που εχω τωρα(90lt) εχω ηδη φυτα.

και θελω την εξης ερωτηση να κανω αν δεν βαλω υποστρωμα παρα μονο φυτα δεμενα σε ξυλο και πετρα θα εχω προβλημα γιατι δεν ξερω αν επιρεαζονται και πώς τα φυτα χωρις υποστρωμα. θα εχει δλδ διαφορα αν δεν βαλω υποστρωμα για φυτα??

επισεις θα βαλω κιχληδες (αλλα ακομα δεν εχω αποφασησει ποιες) θα εχουν προβλημα τα φυτα με τις κιχλιδες?

λεω να βαλω και ενα κοπαδακι ξανα η ερωτηση θα εχει προβλημα με τις κιχλιδες?

ευχαριστω παιδια δεν ξερω αν καποιες απαντησεις ειναι αυτονοητες αλλα δεν τι ξερω :wacko:

Υ.Γ επισεις ενα commonpleco που εχω αρκετα μεγαλο θα ταιριαζει εκει μεσα??

Έγινε επεξεργασία - ΓιωργοςΚ1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Δεν θα έχεις καθόλου υπόστρωμα; Αμερικάνικες Κιχλίδες η Αφρικάνικες; Ενα κοπαδάκι, τι κοπαδάκι; Αν γίνεις λίγο πιο σαφής θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Για τις κιχλίδες δεν ξέρω να σου πω και πολλά, πάντως αν δεν βάλεις υπόστρωμα, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, αρκεί να έχεις παροχή CO2 στο ενυδρείο σου, ώστε να αναπτυχθούν τα φυτά σου σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Δεν θα έχεις καθόλου υπόστρωμα; Αμερικάνικες Κιχλίδες η Αφρικάνικες; Ενα κοπαδάκι, τι κοπαδάκι; Αν γίνεις λίγο πιο σαφής θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

:wacko:

μια και μονο με gourami kai ξιφοφορους και τετοιου ειδους ψαρια εχω να κανω τα κοπαδακια που ξερω ειναι λιγαα αρλεκινοι τετρα και αλλα...

κιχλιδες σε κοπαδι δεν ξερω.. βασικα δεν τις ξερω καθολου!! τωρα θα αρχισω πρωτη φορα για αυτο δεν ξερω και ποιες θα βαλω.. ηδη καθως γραφω κοιταζω στο νετ να δω τα ειδη και καταγωγη.

οταν λεω χωρις υποστρωμα για φυτω εννοω να μην βαλω ενα ειδος λιπασπατος που ειχα βαλει στο 90αρι.. λεω να βαλω μονο αμμο... παιζει αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Για τις κιχλίδες δεν ξέρω να σου πω και πολλά, πάντως αν δεν βάλεις υπόστρωμα, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, αρκεί να έχεις παροχή CO2 στο ενυδρείο σου, ώστε να αναπτυχθούν τα φυτά σου σωστά.

καπου στο φορουμ ειχα δει μια πατεντα για παροχη co2... κανει αυτη ε? :bowdown: με μαγια κ ζαχαρη το εχεις δει? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δεμένα σε ξύλο και πέτρα???Μιλάς για ανουμπια κριπτοκορίνα κτλ κτλ?? αυτά πάντως ούτε υπόστρωμα θέλουν ούτε CO2 :wacko: Για κιχλίδες που ρώτησες φίλε μου σε αυτά τα λίτρα θα ήταν τέλεια ένα κοπάδι με 6-7 σκαλάρια,καμια 10αριά cory και κάποιο άλλο κοπαδόψαρο όπως καρδινάλιοι( εφόσον είναι μιρκούλια τα σκαλάρια) γενικά αυτή η κιχλίδα είναι πανέμορφη και θα τα χαρείς :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το μήκος σου είναι πολύ καλό για Αφρικάνικες Κιχλίδες της λίμνης Τανγκανίκα (μικρού τελικού μεγέθους) με άμμο, λίγα φυτά και πέτρες.

Το ύψος σου είναι λίγο για Σκαλάρια. Προσωπικά θα έβαζα 4 σκαλάρια (ίδιου χρώματος), και 6 Κορυ με ξύλα, ρίζες και φυτά (Μπορεί να σου φαίνονται λίγα αλλά τα Σκαλάρια μεγαλώνουν γρήγορα και η κίνησή τους δεν έχει καμμία σχέση με γρήγορα κοπαδόψαρα)

Έγινε επεξεργασία - DarkAngel
Link to comment
Share on other sites

Δεμένα σε ξύλο και πέτρα???Μιλάς για ανουμπια κριπτοκορίνα κτλ κτλ?? αυτά πάντως ούτε υπόστρωμα θέλουν ούτε CO2 :wacko: Για κιχλίδες που ρώτησες φίλε μου σε αυτά τα λίτρα θα ήταν τέλεια ένα κοπάδι με 6-7 σκαλάρια,καμια 10αριά cory και κάποιο άλλο κοπαδόψαρο όπως καρδινάλιοι( εφόσον είναι μιρκούλια τα σκαλάρια) γενικά αυτή η κιχλίδα είναι πανέμορφη και θα τα χαρείς :wub:

ναι για τετοια φυτα ακριβως και γενικα οποιο φυτο μπορει να δεθει και να μεγαλωσει σε ξυλο πανω ...

θα τσεκαρω τις κιχλιδες που λες γιατι θελω να ειναι μικρες.... και λιγες μικρες υπαρχουν πανω απο 4 ιντσες (1 ιντσα 2.5cm αν δεν κανω λαθος) απο οτι εχωδει στο νετ...

Υ.Γ DARKANGEL θα τσεκαρω αυτα που λες μια και η ολλη δουλεια θα γινει σιγα σιγα δεν με βιαζει τιποτα.. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - ΓιωργοςΚ1
Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια!!!

πιστευω πως αν βαλεις καποιο υποστρωμα (ασχετα ου τα φυτα σου δεν το χρειαζονται) θα εχεις πολυ πιο ομορφο αποτελεσμα!!

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια!!!

πιστευω πως αν βαλεις καποιο υποστρωμα (ασχετα ου τα φυτα σου δεν το χρειαζονται) θα εχεις πολυ πιο ομορφο αποτελεσμα!!

Σε τι ακριβώς θα τον βοηθήσει το υπόστρωμα, αν δεν το χρειάζονται τα φυτά του, ώστε να έχει πιο όμορφο αποτέλεσμα ?

(Μήπως εννοείς το βυθό?) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το μήκος σου είναι πολύ καλό για Αφρικάνικες Κιχλίδες της λίμνης Τανγκανίκα (μικρού τελικού μεγέθους) με άμμο, λίγα φυτά και πέτρες.

Το ύψος σου είναι λίγο για Σκαλάρια. Προσωπικά θα έβαζα 4 σκαλάρια (ίδιου χρώματος), και 6 Κορυ με ξύλα, ρίζες και φυτά (Μπορεί να σου φαίνονται λίγα αλλά τα Σκαλάρια μεγαλώνουν γρήγορα και η κίνησή τους δεν έχει καμμία σχέση με γρήγορα κοπαδόψαρα)

Όντως το ύψος είναι οριακό..

Link to comment
Share on other sites

Φυτα χωρις υποστρωμα λιπανσης γινεται.

Αρκει να μην ειναι απο τα λεγομενα δυσκολα πολυ απαιτητικα, που ετσι κι αλλιως θα ειχαν κι αλλες αναγκες εκτος του υποστρωματος (εξτρα εξειδικευμενο φωτισμο,πολλα λιπασματα, μπουκαλα διοξειδιου Ph controller κλπ - το diy co2 δεν θα εκανε τιποτα σε τοσο μεγαλο ενυδρειο)

Υπαρχουν αρκετα που θα μπορουσαν να μπουνε και φυτευτα και δεμενα και στην επιφανεια.

Σκαλαρια και μικρα τετρα ειναι φαουλ. (θα τα κανουν στη χειροτερη μεζε ή στην καλυτερη θα τα εχουν στο κυνηγι με τα γνωστα αποτελεσματα απο το στρες)

Με κορυ και ραμιρεζι πανε τα σκαλαρια.

Αποφασισε μονο το πρωτο ειδος ψαριου που θελεις να φιλοξενησεις και μετα τα προσαρμοζεις ολα (νερο, διακοσμηση και συγκατοικους) πανω του.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια το ενυδρειο 150Χ50Χ60 ειναι κατασκευη αλουμινιου γυαλιου

χωρις φιλτρο (εχω εγω ενα) στα 550 ευροπουλα

εταιριες και λοιπα δεν ξερω βεβαια ο ανθρωπος ειναι γνωστος και εκανε ποιο καλη τιμη

δεν θυμαμαι εταιρια...

καλη δεν ειναι η τιμη?? απο οσο εχω δει στο νετ.. ειναι καλα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως με τα ίδια χρήματα αγοράζεις ένα μάρκας anubias σχεδον στο ίδιο μέγεθος,σίγουρα 1,50χ65χ45 δε ξέρω μήπως είναι ακόμα πιο φαρδύ

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως με τα ίδια χρήματα αγοράζεις ένα μάρκας anubias σχεδον στο ίδιο μέγεθος,σίγουρα 1,50χ65χ45 δε ξέρω μήπως είναι ακόμα πιο φαρδύ

λινκ εχεις? γτ δενμ πορω να τη βρω την εταιρια?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ μπορώ να βρώ τίποτα,ούτε λινκ..Ρώτησε κάποιον πιο ψαγμένο εδώ μέσα ή περίμενε να απαντήσει κάποιος που ξέρει.. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εκλεισα σημερα την συμφωνια :D

σαββατο απογευμα η δευτερα θα ερθει το 150χ50χ50 αλουμινενιο.

δεν περαννε και οι ωρες γμτ χαχαχαχα

θα ειναι αλλαγη απο τα 90 στα 375 δεν ειναι και λιγο χαχα <_<

αντε να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο και ΥΠΟΜΟΝΗ ! <_<:D

Είναι με τη βάση του ;

Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο και ΥΠΟΜΟΝΗ ! <_<:D

Είναι με τη βάση του ;

ναι με βαση 660 θα παει αλλα το anubias που ηθελα μου ειπαν οτι δεν αναλαμβανουν ευθυνη να ερθει κρητη ετσι αναγκασστικα πληρωσα ποιο πολλα και πηρα λιγο λιγοτερα λιτρα αλλα τι να κανω? δεν πειραζει αλουμινιο ειναι μια χαρα κατασκευη οποτε οκ :D

Link to comment
Share on other sites

καναμε μια μικρη αλλαγη και τωρα εχω πλεον σπιτι μου το 150χ50χ50 και παλι τερας μου φαινεται χαχαχαχαχαχα <_<

μια ερωτηση βα βαλω 2 μεγαλες πετρες μεσα... εχουν βαρος... να βαλω φελιζολ στη βαση τους??? η εχει τοξικα για τα ψαρακια? αν βαλω να βαλω το μπλε το ποιο συμπαγες η το κλασικο λευκο????

(θα σας ζαλισω αυτες τις μερες αλλα δεν θελα να κανω λαθη οποτε σας ευχομαι καλη υπομονη :D )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...