Jump to content

Οι γκάφες και τα λάθη που έχουμε κάνει στα ενυδρεία μας.


Recommended Posts

η μεγαλυτερη γκαφα που εκανα ηταν 1ον οτι εφτιαχα ενα ενυδρειο μονος μου χωρις να εχω ρωτισει η να ξερω τπτ και 2ον οτι σε αυτο το ενυδρειο ειχα 2 σκαλαρια ,ενα ζευγαρι guppy, ενα ξιφοφορο, 4 platy , 2 corry , 1 δολαριο , 1 common pleco χωρις καποια προειδοποιηση απο τον πετ σοπα εννοειται και υστερα αφου πεθαναν τα κακομηρα εκανα τα δολαρια ζευγαρι , ο πλεκο και μετα μπηκε ( αν εχω τον θεο μου) ενα pacu το οποιο μεγαλωνε τρελα , και το ωραιο ηταν οτι τα δολαρια ζευγαρωσαν κιολας αλλα δεν ειδα ποτε αυγα και οοοοοοοοοοοοοολα αυτα μεσα σε 85 λυτρα

μετα βρικα την παρεα σας και εστρωσα λιγακι

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να διαβάζω το φόρουμ πολυ νωρίς και μου προλαβαίνατε τα περισσότερα λάθη που θα έκανα σίγουρα...

Ένα κλασσικό λάθος μου είναι ως γνωστός τσαπατσούλης στην προσπάθεια μου να φυτέψω το φυτό στο υπόστρωμα επειδή είχε το ενυδρείο γεμάτο νερό ξεχίλιζε..

To παθαινα συνεχεια και γω! Ειχε μια μκρη τρυπα το 30ενυδρειο μου για υπερχειλιση και καθε φορα εβλεπα νερα ,καθως το ξεχναγα!

Αλλη γκαφα : να παιζω με την διακοσμηση ενω ολα ειναι στην πριζα ( θερμοστατες, φιλτρα κτλ). Μολις ειδα το φωτακι του θερμοστατι πανικοβληθηκα κ εβγαλα σε χρόνο dt τις πριζες :)

Link to comment
Share on other sites

Ανθρακας στο 1ο setup για 4 χρονια,αλλαγη καθε 2μηνο,ανθρακας στο 2ο setup για 1 χρονο,αλλαγη καθε 2μηνες,1η συνταντηση aquazone, αντικατασταση του ανθρακα με βιολογικο υλικο και πεταμα :)

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Ετσι πλουτιζουν τα μαγαζια αυτα,(για τον γκαλαχερ δεν μου ειπε καν) πουλανε το καθε ζωντανο 2-3 φορες...μεχρι να καταλαβουμε την βλακεια μας. :)

Αν δεν ειναι hypothalmus και ειναι sanitwongsei

20-25 ευρω τα 5-6cm

35-40 ευρω τα 12-15cm

50-70 ευρω εως 30cm

100-150 ευρω εως 40cm

250-500 ευρω 50cm και ανω

Link to comment
Share on other sites

πριν σχεδον 10-12 χρονια μεσα σε 100 3 δολαρια 4 πακου και ενας πλεκο. με το που εβαλα 3 αστακους γλυκου νερου μεγαλους σαφως και ακριβοπληρωμενους. την αλλη μερα σωλινακια και οοολα τα ψαρια μισα.. λυπαμαι που το λεω. η μεγαλυτερη γκαφα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πριν από 2 χρόνια περίπου, εντυπωσιάστηκα από τα ενυδρεία, και έτσι πήγα και πήρα ένα μικρό 20 λιτρο, χωρίς να έχω διαβάσει τίποτα για ενυδρεία!

Πήγα στο μαγαζί, πήρα το ενυδρείο, το γέμισα με νερό, βάζοντας αντιχλώριο, και την επόμενη ακριβώς μέρα, πήγα και πήρα 2 χρυσόψαρα.

Αφού ψόφησε το ένα μέσα στη βδομάδα, τότε κατάλαβα ότι το φίλτρο δεν είναι πολυτέλεια, αλλά ανάγκη, καιπήγα και πήρα!!!

Τώρα μετά από 2 χρόνια και την πολύτιμη βοήθεια του AZ, ετοιμάζω κι εγώ κάτι λίγο μεγαλύτερο!!!

Το ΑΖ μου άνοξε τα μάτια!!!

Link to comment
Share on other sites

σημερινη ....

Πηρα black water μια εταιρεια που την δοκιμαζω πρωτη φορα αλλα εχω ακουσει καλα λογια και εριξα 2 καπακια οπως εριχνα με το προηγουμενο προιον και απο τη μαυριλα δεν βλεπω τα ψαρια .... Αυριο αλλαγη παλι αχααχαχαχχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

σημερινη ....

Πηρα black water μια εταιρεια που την δοκιμαζω πρωτη φορα αλλα εχω ακουσει καλα λογια και εριξα 2 καπακια οπως εριχνα με το προηγουμενο προιον και απο τη μαυριλα δεν βλεπω τα ψαρια .... Αυριο αλλαγη παλι αχααχαχαχχαχαχ

Ενιδαφερουσα γκαφα.

Στειλε μου ενα ΠΜ με το προιον να την κανω κι εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Ενιδαφερουσα γκαφα.

Στειλε μου ενα ΠΜ με το προιον να την κανω κι εγω :)

Εχεις πμ Σπυρο :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...