Jump to content

ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


Recommended Posts

Γεια σας!!

Ειμαι εντελως αρχαριος στα ενυδρεια..

Ειχα,οπως εγραψα και στην θεματικη ενοτητα ''νεα μελοι'', ενα ενυδρειο αρκετα χρονια πριν αλλα πια δεν θυμαμαι και πολλα...

Εσεις σαν εμπειροι του χορου, τι μου προτεινετε να κανω?Να αρχισω με χρυσοψαρα?Με καποια τροπικα ''ευκολα'' ψαρια?

Τι ενυδρειο να παρω?διαστασεις?Χαλικια?φιλτρα?θερμοστατες?....Μια βοηθεια βρε παιδιααααααα!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρώτα πρέπει να σκεφτείς τα ψάρια που σου αρέσουν, μετά το χώρο που έχεις για ενυδρείο, στη συνέχεια τα χρήματα που διαθέτεις αλλά βασικά και το μεράκι που έχεις γι αυτό το hobby, μια κι έχει να κάνει με ζωντανά. Αν βάλεις κάτω όλα αυτά μετά μπορούμε κι εμείς να σε βοηθήσουμε και να σε προσανατολίσουμε, αλλά τα βασικά πρώτα στάδια είναι καθαρά δικά σου :wootwoot:

Ρίξε μια ματιά κι ΕΔΩ για να πάρεις μια ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Παύλο θα σου πρότεινα να διαβάσεις κάποια θέματα από το φόρουμ και να δείς τί σου αρέσει πιό πολύ!

Στην συνέχεια μπορούμε να πούμε πολλά για το πώς θα ξεκινήσεις.

Προσωπικά θα σου πρότεινα τροπικά ψαράκια σε κοινωνικό ενυδρείο για αρχή.

Τί χώρο έχεις για ενυδρείο?Από αυτό θα εξαρτηθούν πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες.Να δεις πρώτα τον χώρο που διαθέτεις.Πόσα λεφτά θέλεις να ξοδέψεις.Τώρα όσον αφορά τα είδη ψαριών θα προτιμούσα να ξεκινήσεις με ενα τροπικό κοινωνικό ενυδρείο με εύκολα ψαράκια για να συνηθίσεις και μετά πηγαίνεις σε πιό δύσκολες καταστάσεις.Δες όμως πρώτα τον χώρο σου για να ξέρουμε περίπου πόσα λίτρα μπορείς να έχεις και τα ξαναλέμε.

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ που ενδειαφερθηκατε τοσο αμεσα για τον προβληματισμο μου..

Κοιταξτε...

Απο χορο δεν θα λεγα οτι το σαλονι εχει πολυ... Εχω ενα επιπλο αρκετα στιβαρο που μπορει να σηκωσει 300 κιλα... Οποτε πιστεθω ενα ενυδρειο 200 λιτρων ειναι μια καλη αρχη...

Σκευτομουν να αγορασω καποιο μεταχειρησμενο ενυδρειο, μιας και τα οικονομικα μου εισοδηματα δεν ειναι στο ζενιθ τους, και σιγα σιγα να το στησω με καλα προιοντα...Συγκεκριμενα σκεφτομαι να αγορασω το ενυδρειο που πουλαει το μελος ''isidoros''...Και σιγα σιγα να το φιαξω..

Διαθετω για αρχη 200ευρω...

Οταν λετε κοινωνικο ενυδρειο,εννοητε διαφορα ειδη ψαριων που μπορουν να συμβιωσουν μεταξι τους?

Αληθεια... Η αγορα αξεσουαρ απο το εξωτερικο μεσω ιντερνετ συμφερει?Τι τιμες υπαρχουν στο εξωτερικο? (ειμαι λατρης του ιντερνετ buy..)

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι λάτρεις θα γνωρίζεις εξ αρχής τα θετικά και τα αρνητικά!

Link to comment
Share on other sites

Παντως το ιντερνετ με εχει κανει να γλυτωσω αρκετα λεφτα..

Επειδη ασχολουμε με τις βελτιωσεις(δεν ειμαι βελτιωτης ε...hobbystas ειμαι) αυτοκιντητων εχω παρει αρκετα ανταλακτικα καινουργια απο ebay και διαφορα sites..Και δεν μπορω να πω πως βγηκα χαμενος... Αξιζει το νετ, αρκει να ξερεις τι παιρνεις και να ψαχνεις καιρο...Μην παρεις γουρουνι στο σακι..

Ειμαι λιγο οφ-τοπικ, συγνωμη.... ;)

Σημερα μιλησα με το μελος ''isidoros'' και αυριο θα παω να παρω το ενυδρειο που δινει...

Θα μου εξηγησει και καποια πραματα για τον κοσμο του ενυδρειου, και οτι αλλες αποριες θα εχω(που σιγουρα θα υπαρξουν στην πορεια...) θα σας τις μεταφερω....

Ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην τα θαλασσωσω, και ψοφησουν τα ψαρακια! .....

ΥΓ: Ειχαμε τις τουρμπινες,θερμοκρασιες και μιγματα, τωρα θα χουμε και ψαρακια!!! ωραιααααα!!!! :wootwoot::wootwoot::wootwoot:;)

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα τελικα το ενυδρειο 180λιτρων, που εδεινε το μελος ''isodoros''..

Αυτο που μου χρειαζεται τωρα ειναι ενα φιλτρο..

Εχω βρει ενα εξωτερικο φιλτρο eheim 2234 στην τιμη των 90ευρω μαζι με τα μεταφορικα, μεσω ινετρνετ... Ειναι καλη η τιμη?

Στην ελλαδα ποσο εχει?

Πιστευω το συγκεκριμενο μοντελο να καλυπτει τα λιτρα...(αν υποθεσουμε πως το ενυδρειο θα χει 160 πραγματικα λιτρα νερο)Τι λετε?

Να το αγορασω?

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα τελικα το ενυδρειο 180λιτρων, που εδεινε το μελος ''isodoros''..

Αυτο που μου χρειαζεται τωρα ειναι ενα φιλτρο..

Εχω βρει ενα εξωτερικο φιλτρο eheim 2234 στην τιμη των 90ευρω μαζι με τα μεταφορικα, μεσω ινετρνετ... Ειναι καλη η τιμη?

Στην ελλαδα ποσο εχει?

Πιστευω το συγκεκριμενο μοντελο να καλυπτει τα λιτρα...(αν υποθεσουμε πως το ενυδρειο θα χει 160 πραγματικα λιτρα νερο)Τι λετε?

Να το αγορασω?

27589[/snapback]

Πάρε το 2236. Το 2234 θα σου πέσει λίγο. Εξάλλου στα λεφτά που αναφέρεις μπορείς να βρείς το 2236. Που βρήκες αυτή την τιμή;

Πληροφοριακά ρίξε μια ματιά και εδώ: www.seame.com μιας και έχει προσφορές στα προιόντα της ΕΗΕΙΜ αυτή την εποχή.

Το συγκεκριμένο φίλτρο κάνει γύρω στα 150 ευρώ στην Ελλάδα απ' όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το 2236. Το 2234 θα σου πέσει λίγο. Εξάλλου στα λεφτά που αναφέρεις μπορείς να βρείς το 2236. Που βρήκες αυτή την τιμή;

Πληροφοριακά ρίξε μια ματιά και εδώ: www.seame.com μιας και έχει προσφορές στα προιόντα της ΕΗΕΙΜ αυτή την εποχή.

Το συγκεκριμένο φίλτρο κάνει γύρω στα 150 ευρώ στην Ελλάδα απ' όσο ξέρω.

27593[/snapback]

Το βρηκα στο ebay...

Παντως λεει πως ειναι για ενυδρειο 200λιτρων...

Οι υπολοιποι τι λετε βρε παιδια? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...