Jump to content

Που ειναι το ψαρι??? (οεο)


Recommended Posts

Παιδια μετραω τα νεον μου ξανα και ξανα και απο δεκα τα βγαζω εννια...τι εχει συμβει? :wacko:

Οχι μονο αυτο αλλα δεν βρισκω και τιποτα που να θυμιζει ψοφιο ψαρι...(Αφου ειναι λογικο το μυαλο μου να παει στο κακο...)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη πες μας μερικά πράγματα για το ενυδρείο σου και κυρίως τι ψάρια έχεις μέσα αυτή τη στιγμή.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη πες μας μερικά πράγματα για το ενυδρείο σου και κυρίως τι ψάρια έχεις μέσα αυτή τη στιγμή.

:wacko:

Το ενυδρειο ειναι 110λιτρα και τρεχει 4 μηνες ειναι φυτεμενο και εχει μεσα 1 ancistrus sp., 1 dwarf gourami, 3 loaches yoyo και 10 (η εννια τωρα :bowdown: ) νεον... Τελευταια μπηκαν τα νεον πριν ενα μηνα περιπου..

Μετρησεις: ph=6,8(εως 7) , nh3/4=0, no2=0, no3=10, kh=3, gh=6...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου στο καταπιε το γκουραμι...δες τι γραφει εδω ενας αλλος...

Προχθές πήρα ένα αρσενικό dwarf gourami (colisa lalia) για το ενυδρείο μου, το οποίο αποτελείται από guppies και tetra neon. Αρχικά, κατά την προσαρμογή, όλα πήγαιναν καλά. Για την ιστορία: τα guppies ήταν τα πρώτα που "επεξεργάστηκαν" το νέο μέλος ενώ τα νέον παρακολουθούσαν και μόλις αφέθηκε στο ενυδρείο κρύφτηκε για λίγο σε ένα φυτό αλλά λίγο αργότερα άρχισε να επεξεργάζεται το χώρο. Αρκετές ώρες αργότερα παρατήρησα τα neon να κρύβονται όλα πίσω από ένα φυτό και σκέφτηκα μήπως τα φοβίζει το λίγο μεγαλύτερο μέγεθος του gourami. Αυτό γιατί επέλεξα αυτό το ψάρι ακριβώς γιατί θεωρείται ειρηνικό και το έχω δει μαζί με neon. Αμέσως έριξα τροφή και, ευτυχώς, βγήκαν από την "κρυψώνα" τους. Χθές, όμως, παρατήρησα μια εντελώς επιθετική συμπεριφορά του gourami: κυνήγησε για λίγα δευτερόλεπτα ένα neon και άρχισε να τσιμπάει και να τραβάει για αρκετή ώρα ένα φυτό (έπιανε ένα κλαδί και έκανε κύκλους!). Επίσης, δεν έχει αρκετή όρεξη για φαγητό. Τελευταία κάποιες φορές ανεβοκατεβαίνει σε μια πλευρά του ενυδρείου ενώ τα υπόλοιπα ψάρια φέρονται σχετικά φυσιολογικά.

Ελπίζω να ήμουν αρκετά παραστατικός και θα ήθελα να σχολιάσετε αυτήν την συμπεριφορά.

Απάντηση με παράθεση

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου στο καταπιε το γκουραμι...δες τι γραφει εδω ενας αλλος...

Προχθές πήρα ένα αρσενικό dwarf gourami (colisa lalia) για το ενυδρείο μου, το οποίο αποτελείται από guppies και tetra neon. Αρχικά, κατά την προσαρμογή, όλα πήγαιναν καλά. Για την ιστορία: τα guppies ήταν τα πρώτα που "επεξεργάστηκαν" το νέο μέλος ενώ τα νέον παρακολουθούσαν και μόλις αφέθηκε στο ενυδρείο κρύφτηκε για λίγο σε ένα φυτό αλλά λίγο αργότερα άρχισε να επεξεργάζεται το χώρο. Αρκετές ώρες αργότερα παρατήρησα τα neon να κρύβονται όλα πίσω από ένα φυτό και σκέφτηκα μήπως τα φοβίζει το λίγο μεγαλύτερο μέγεθος του gourami. Αυτό γιατί επέλεξα αυτό το ψάρι ακριβώς γιατί θεωρείται ειρηνικό και το έχω δει μαζί με neon. Αμέσως έριξα τροφή και, ευτυχώς, βγήκαν από την "κρυψώνα" τους. Χθές, όμως, παρατήρησα μια εντελώς επιθετική συμπεριφορά του gourami: κυνήγησε για λίγα δευτερόλεπτα ένα neon και άρχισε να τσιμπάει και να τραβάει για αρκετή ώρα ένα φυτό (έπιανε ένα κλαδί και έκανε κύκλους!). Επίσης, δεν έχει αρκετή όρεξη για φαγητό. Τελευταία κάποιες φορές ανεβοκατεβαίνει σε μια πλευρά του ενυδρείου ενώ τα υπόλοιπα ψάρια φέρονται σχετικά φυσιολογικά.

Ελπίζω να ήμουν αρκετά παραστατικός και θα ήθελα να σχολιάσετε αυτήν την συμπεριφορά.

Απάντηση με παράθεση

Δεν γραφει κατι σπουδαιο και καινουριο ο φιλος μας... Απλα λιγο φοβισμενα στην αρχη νεον (λογικο) και ενα γκουραμακι να το εχουν πιασει τα "σπαστικα" του (και εμενα κατα καιρους "τραβαει" κολληματα...). Κατα τα αλλα το γκουραμι σε γενικες γραμμες πολυ ησυχο και πολυ φιλικο με τα νεον... Εκεινα που ισως θα με φοβιζαν ειναι τα υουο που ειναι υπερκηνιτικα και που και που κυνηγανε κανα νεον αν βρεθει στο δρομο του...

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ότι το έχασες ίσως όχι από επίθεση του gourami (δεν σκοτώνουν τόσο εύκολα τα colisa lalia) απλά δεν προσαρμόστηκε και μας άφησε χρόνους. Δεν είναι απαραίτητο να έχεις ασθένεια ή κάποια άλλη αιτία.

Με τα κοπαδόψαρα να έχεις υπόψη ότι αυτό συμβαίνει τον πρώτο καιρό που μπαίνουν στο ενυδρείο και έχει να κάνει με την προσαρμογή στο περιβάλλον του ενυδρείο σου.

Όμως γενικότερα, όταν αποδημούν (γιατί και τα ψάρια πεθαίνουν από φυσικά΄αίτια) , το μόνο που παρατηρούμε είναι η μείωση του αριθμού του κοπαδιού (σπάνια να βρεις το νεκρό ψάρι). Αυτό δεν πρέπει να σε ανησυχεί (κατά κανόνα). Το σωστό όμως είναι πάντα ΄να παρατηρούμε και να είμαστε σε εγρήγορση.

Επειδή τώρα τα έβαλες, λογικό είναι να έχεις το νου σου μήπως έχουμε κάτι από το στρες στο νέο κοπάδι πάντως δεν το νομίζω. Είναι λογικό να ανησυχείς φυσικά όταν χάνεται ψάρι, αλλά ψυχραιμία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...