Jump to content

Νέος με τύρφη - Απορία για τη χρήση της


Recommended Posts

Χαίρεται! Μετά από μήνες περιήγησης στο φόρουμ,όπου και βρήκα αρκετές χρήσιμες πληροφορίες, αλλά και μετά από ένα και παραπάνω χρόνο, όπου ασχολιόμουν με ένα μικρό 20λιτρο ενυδρείο,αποφάσισα να κάνω ένα μεγάλο βήμα στην ενυδρειακή μου καριέρα, αγοράζοντας ένα ενυδρείο 100 λίτρων.

Έτσι λοιπόν μετά από ένα μήνα και μία βδομάδα στρωσίματος, άρχισα να σκέφτομαι γιατο τι ψαράκια θα βάλω μέσα. Κατέληξα λοιπόν μεταξύ άλλων και σε καρδινάλιους, οι οποίοι θέλουν pH γύρω στο 6. Μετά από μετρήσεις στο ενυδρείο μου, είδα πως το pH είναι στο 7,2 με αποτέλεσμα να πρέπει να μειώσω σημαντικά την τιμή του pH! (Δεν θέλω βέβαια να μειώσω το pH μόνο για αυτό το λόγο, αλλά και για να μηδενιστεί εντελώς η αμμωνία).

Έτσι λοιπόν πήγα και πήρα τύρφη. Και εδώ λοιπόν ξεκινούν οι απορίες μου. Πού πρέπει να βάλω την τύρφη , μέσα στο φίλτρο για αρχή ή να προετοιμάζω το νερό με τύρφη πριν την αλλαγή??? Επίσης θέλω την ποσότητα που πρέπει να βάλω, και γενικώς πως θα τη χειριστώ ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

η τύρφη θέλει προσοχή αν μαθαίνεις τώρα να την χρησιμοποιείς. Δεν υπάρχει κανόνας όσον αφορά στην ποσότητα, εμπειρικά θα μάθεις πόσο χρειάζεται για τα λίτρα και τις παραμέτρους σου.

Θα πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ για να τσεκάρεις το νερό σου καθώς την πρώτη φορά που χρησιμοποιείται η τύρφη μπορεί να βγάλει αμμωνία.

θα σου πρότεινα να έχεις ξεχωριστό βαρελάκι που θα ετοιμάζεις το νερό της αλλαγής και με μικρό κινέζικο φιλτράκι με την τύρφη μέσα να το προετοιμάζεις. Υπάρχει και η απλούστερη μέθοδος που βάζεις την τύρφη στο φίλτρο σου, αλλά εκεί θέλει ακόμη μεγαλύτερη προσοχή και παρατηρητικότητα. Απότομες αλλαγές ph πάντα βλάπτουν τα ψάρια.

Ρίξε μια ματιά στο ΑΖ, κάνε αναζητησούλα, θα δεις τους εμπειρικούς κανόνες που έχουν βρει άλλα μέλη με παρόμοια λίτρα και παραμέτρους νερού βρύσης και θα βγάλεις τα συμπεράσματά σου.

Καλώς ήλθες!

Link to comment
Share on other sites

η τύρφη θέλει προσοχή αν μαθαίνεις τώρα να την χρησιμοποιείς. Δεν υπάρχει κανόνας όσον αφορά στην ποσότητα, εμπειρικά θα μάθεις πόσο χρειάζεται για τα λίτρα και τις παραμέτρους σου.

Θα πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ για να τσεκάρεις το νερό σου καθώς την πρώτη φορά που χρησιμοποιείται η τύρφη μπορεί να βγάλει αμμωνία.

θα σου πρότεινα να έχεις ξεχωριστό βαρελάκι που θα ετοιμάζεις το νερό της αλλαγής και με μικρό κινέζικο φιλτράκι με την τύρφη μέσα να το προετοιμάζεις. Υπάρχει και η απλούστερη μέθοδος που βάζεις την τύρφη στο φίλτρο σου, αλλά εκεί θέλει ακόμη μεγαλύτερη προσοχή και παρατηρητικότητα. Απότομες αλλαγές ph πάντα βλάπτουν τα ψάρια.

Ρίξε μια ματιά στο ΑΖ, κάνε αναζητησούλα, θα δεις τους εμπειρικούς κανόνες που έχουν βρει άλλα μέλη με παρόμοια λίτρα και παραμέτρους νερού βρύσης και θα βγάλεις τα συμπεράσματά σου.

Καλώς ήλθες!

Αυτο ισχυει;;;

Πρωτη φορα το ακουω

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να προετοιμάζω το νερό με τύρφη πριν την αλλαγή, προσέχωντας η τιμή του pH να είναι λίγο πιο κάτω από την τιμή που έχει το νερό στο ενυδρείο???

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πω πως και το 7,2 δεν ειναι δυσαρεστο για τους καρδιναλιους.το βρισκω υπερβολικο να μπεις σε τετοιες διαδικασιες με το θεμα πεχα για τα συγκεκριμενα ψαρια και να δημιουργεις στρες απο μεταβολες του.

μπορεις να χρησιμοποιησεις συγκεκριμενη ποσοτητα τυρφης περισσοτερο για τις τανινες και τα χουμικα της παρα για να κατεβαζεις το πεχα που ετσι κι αλλιως θα διατηρηθει κοντα στο 7.

Link to comment
Share on other sites

τύρφη και αμμωνία

μια τυχαία φορά που βρήκα βιαστικά. Έχει συζητηθεί και σε άλλα ποστ πιο αναλυτικά. Αν την έχεις στο φίλτρο, λόγω της ισχυρής βιολογίας δύσκολα θα την παρατηρήσεις, αλλά στο βαρέλι προετοιμασίας το βλέπεις από κάποιες μάρκες ειδικά..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισχυει;;;

Πρωτη φορα το ακουω

Ναι! Απλά είναι τόσο μικρή η ποσότητα που μέσα στο ενυδρείο η βιολογία την εξαφανίζει κατευθείαν. Ακόμα και να μετρήσεις μετά την αλλαγή δε θα βρεις τπτ. Εάν όμως μετρήσεις μέσα στο βαρέλι προετοιμασίας που είναι και πιο λίγα τα λίτρα και δεν υπάρχει και βιολογία βλέπεις ότι υπάρχει αμμωνία.

edit: με πρόλαβε ο φίλτατος akkornteon

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

εγω θα πω πως και το 7,2 δεν ειναι δυσαρεστο για τους καρδιναλιους.το βρισκω υπερβολικο να μπεις σε τετοιες διαδικασιες με το θεμα πεχα για τα συγκεκριμενα ψαρια και να δημιουργεις στρες απο μεταβολες του.

μπορεις να χρησιμοποιησεις συγκεκριμενη ποσοτητα τυρφης περισσοτερο για τις τανινες και τα χουμικα της παρα για να κατεβαζεις το πεχα που ετσι κι αλλιως θα διατηρηθει κοντα στο 7.

Εγώ αλλάζω γύρω στα 30-35 λίτρα νερό τη φορά. Άρα πόση ποσότητα περίπου πρέπει να χρησιμοποιήσω??? Και αφού δεν πρόκειται να μεταβληθεί σημαντικά το pH όπως λες, μήπως να βάλω λλίγη τύρφη στο φίλτρο και να <<ησυχάσω>>???

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπωθηκε παραπανω δεν υπαρχει δοσολογια της τυρφης.θα το βρεις μονος σου εμπειρικα και παιζοντας με τα λιτρα που θα προσθετεις.και βεβαια ξεκινας με το να βαλεις εαν θελεις συγκεκριμενη ποσοτητα στο φιλτρο σου,μετρας πεχα και σκληροτητα και αναλογα κανεις τα επομενα βηματα στην πορεια....

την δοση της τυρφης θα την βρεις μονος σου αναλογικα για το ενυδρειο σου και το ποσο τελικα θα θελεις να εχεις πεχα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αλλάζω γύρω στα 30-35 λίτρα νερό τη φορά. Άρα πόση ποσότητα περίπου πρέπει να χρησιμοποιήσω??? Και αφού δεν πρόκειται να μεταβληθεί σημαντικά το pH όπως λες, μήπως να βάλω λλίγη τύρφη στο φίλτρο και να <<ησυχάσω>>???

γνώμη μου: βάλτη μέσα στο φίλτρο! απλά θα τη βάλεις μερικές μέρες πριν βάλεις ψάρια! Για 100 λίτρα εμπειρικά θα βάλεις περίπου μισό λίτρο και σε μια δυο μέρες θα πας στο 6.5-7

Link to comment
Share on other sites

Και θα υπάρχει προφανώς και <<μαύρισμα>> του νερού?? Και κάθε πόοτε πρέπει να την αντικαθιστώ???

Link to comment
Share on other sites

Και θα υπάρχει προφανώς και <<μαύρισμα>> του νερού?? Και κάθε πόοτε πρέπει να την αντικαθιστώ???

ναι το νερό "καφετίζει"! Το κάθε πότε είναι ανάλογα την τύρφη και τις αλλαγές νερού που θα κάνεις. Χοντρικά υπολόγιζε κάθε 3 βδομάδες άντε 4 το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

α βρε φίλε!

ελπίζω να έχεις backup τα bookmarks σου γιατί μας σώζεις πάντα!

το πρώτο link που παρέθεσες έψαχνα που το εξηγεί τέλεια. :D

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου: βάλτη μέσα στο φίλτρο! απλά θα τη βάλεις μερικές μέρες πριν βάλεις ψάρια! Για 100 λίτρα εμπειρικά θα βάλεις περίπου μισό λίτρο και σε μια δυο μέρες θα πας στο 6.5-7

Όταν πάω στο 6,5 προφανώς, δεν θα μπορώ να ρίχνω το νερό από το βαρέλι προετοιμασίας κατευθείαν στο ενυδρείο με pH 7,2. E?? Και επίσης, μετά από 2 μέρες που λες ότι θα έχει πάει στο 6,5, μετά θα συνεχίσει να κατεβαίνει διαρκώς το pH???

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω στο 6,5 προφανώς, δεν θα μπορώ να ρίχνω το νερό από το βαρέλι προετοιμασίας κατευθείαν στο ενυδρείο με pH 7,2. E?? Και επίσης, μετά από 2 μέρες που λες ότι θα έχει πάει στο 6,5, μετά θα συνεχίσει να κατεβαίνει διαρκώς το pH???

Δεν κανεις ολικη αλλαγη νερου για να βρεθουν αποτομα τα ψαρια σε 6.5 απο 7.2.

Αλλα και να εκανες αν γινοταν πολυ αργα δεν θα ειχαν προβλημα (κατα την γνωμη μου μονο και απο δικες μου εμπειριες).

Η θεωρια λεει οχι αποτομες αλλαγες πεχα πανω απο 0.2. Εγω δεν ειχα προβλημα και με 1 (αλλα πολυ αργα αλλαγη).

Που θα ειναι το πεχα 6.5 (στο βαρελι ή στο ενυδρειο)?

Θα εχει φιλτρο με τυρφη (το βαρελι ή το ενυδρειο που εχει το 6.5 πεχα)?

Αν ναι, θα συνεχισει να κατεβαινει μεχρι να βγαλει τις ουσιες του (εμπειρικα η τυρφη μου κατεβαζε το πεχα για 5-6 μερες και μετα εμενε σταθερο, συμπερασμα μπορει να χρειαστουν και 5 μερες για να ολοκληρωθει στο μεγιστο η επεξεργασια του νερου με τυρφη)

Πιο κατω δεν θα παει.

Μετα απο ενα σημειο μαλιστα που θα αρχισει η τρυφη να "ξεθυμαινει" (15-30 μερες) θα αρχισει το πεχα να ανεβαινει. Τοτε θελει αλλαγη η τυρφη με φρεσκια.

Δοσολογια για την τυρφη δεν υπαρχει.

Ξεκινας και αναλογα την τυρφη το νερο της βρυσης το ενυδρειο κλπ την κανονιζεις.

Η δοσεις που γραφω στο λινκ πιο πανω ειναι απλα για να ξερουμε ποσα ml ειναι η κουταλια και το φλυτζανι :D

Καλο ειναι στην αρχη να ξεκιναμε με μικρη δοσολογια για να μη γινει καποιο λαθος και μετα αυξανουμε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατάλαβα, ευχαριστώ. Και κάτι τελευταίο, την τύρφη μπορούμε να την βάλουμε μόνο μέσα στο φίλτρο, έτσι???

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατάλαβα, ευχαριστώ. Και κάτι τελευταίο, την τύρφη μπορούμε να την βάλουμε μόνο μέσα στο φίλτρο, έτσι???

Αν διαβασεις καλα τα ποστ που εχουν γινει θα καταλαβεις οτι η τυρφη ειναι ενα ακομα υλικο φιλτραρισματος του νερου. (ανηκει στα χημικα υλικα φιλτραρισματος)

Απο μονη της η ονομασια "υλικο φιλτραρισματος του νερου", μας λεει οτι το νερο πρεπει να περναει μεσα απο το υλικο για να φιλτραρεται.

Αν "πεταξουμε" την τυρφη μεσα στο νερο θα βγαλει ελαχιστες ουσιες σε σχεση με την τποποθετηση της σε φιλτρο.

Και μαλιστα αν θελουμε να εκμεταλευτουμε στο επακρο το υλικο αυτο, θα πρεπει να κοιταξουμε να την τοποθετησουμε ετσι ωστε να μη εχει διαφυγες το νερο απο αριστερα ή δεξια της τυρφης (αφου ειναι γνωστο οτι το νερο ακολουθει την πιο ευκολη οδο) και να το υποχρεωνουμε να περναει ολο μεσα απο την τυρφη.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Βοηθητικό το τοπικ για μας τους νέους.

Να ρωτήσω όμως κάτι άλλο. Το πόσο θα δουλέψει η τύρφη εξαρτάται και από άλλες παραμέτρους? πχ kH, gH?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω απο την μικρη εμπειρια μου με την τυρφη οτι καλητερα ειναι να χρησιμοποιηται σε βαρελι προετοιμασιας γιατι μπορεις να την ελεγξεις καλητερα και να κανεις την αλλαγη του νερου σου με ετοιμο νερο κατευθιαν.Αυτο που εκανα εγω ηταν να εχω στο βαρελι μου ενα κινεζικο φιλτρακι γεματο τυρφη και μετρουσα καθε μερα,οταν εβλεπα οτι ειμουν στο ιδιο ph με το ενυδρειο μου εκανα την αλλαγη.Να προσθεσω ακομα πως οσο πιο καινουρια ειναι η τυρφη τοσο πιο γρηγορα πεφτει το ph οπως επεισης παιζει ρολο και η ποσοτητα της τυρφης.Οσο για την αμμωνια ναι υπαρχει στο βαρελι οταν η τυρφη ειναι φρεσκια αλλα αν εχεις καλη βιολογια στο ενυδρειο σου εξαφανιζεται αμεσως.Να πω οτι μετρουσα στο βαρελι αμμωνια 1 εκανα την αλλαγη και μετα απο 4-5 ωρες μετρουσα στο ενυδρειο μου αμμωνια 0.5 και την επομενη μερα 0.Απλα πιστευω οτι αν εχεις την τυρφη στο βαρελι εξηπηρετει καλητερα στο να ελεγχεις τις μεταβολες του ph εκει και οχι στο ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...