Jump to content

Καθαρισμός φίλτρου


Recommended Posts

Εχώ ένα φίλτρο της RSUN εσωτερικό 380 lt/h. Εχει μέσα ένα μαύρο σφουγγάρι και δουλέυει περίπου ένα μήνα έτσι. Εχω περιγράψει το ενυδρείο μου σε πρόσφατο posthttp://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3886. Η ερώτησή μου είναι κάθε πότε πρέπει να καθαρίζω το φίλτρο και πώς; Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν αυτό με καλύπτει από πλευράς υλικών φιλτραρίσματος ή θα πρέπει να το ενισχύσω/βελτιώσω;

Έγινε επεξεργασία - manosd
Link to comment
Share on other sites

Εχώ ένα φίλτρο της RSUN εσωτερικό 380 lt/h. Εχει μέσα ένα μαύρο σφουγγάρι και δουλέυει περίπου ένα μήνα έτσι. Εχω περιγράψει το ενυδρείο μου σε πρόσφατο posthttp://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3886. Η ερώτησή μου είναι κάθε πότε πρέπει να καθαρίζω το φίλτρο και πώς; Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν αυτό με καλύπτει από πλευράς υλικών φιλτραρίσματος ή θα πρέπει να το ενισχύσω/βελτιώσω;

27707[/snapback]

Το φίλτρο το καθαρίζεις όταν δεις ότι έχει μειωθεί σημαντικά η ροή του νερού. Για να το καθαρίσεις, γεμίζεις τον ΚΑΘΑΡΟ κουβά που έχεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για το ενυδρείο σου, ΜΕ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. Μετά βάζεις μέσα το σφουγγάρι σου και το σφίγγεις προσεκτικά να φύγουν ΤΑ ΠΟΛΛΑ-ΠΟΛΛΑ. ΔΕΝ TO ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ.

Τώρα, αν υπάρχει χώρος μέσα στο φίλτρο σου, καλό είναι να προσθέσεις και κανένα άλλο υλικό πχ "μακαρονάκι"

Αυτά :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να προσθέσεις υαλοβάμβακα στην είσοδο του νερού στο φίλτρο για να μην μπουκώνουν τα σφουγγάρια!

Αντικατάσταση του υαλοβάμβακα κάθε εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Υαλοβάμβακα από πού αγοράζω? Νομίζω οτι η είσοδος του φίλτρου είναι οι γρίλιες στο κάτω μέρος του φίλτρου. Κανω λάθος; Για να τοποθετήσω τον υαλοβάμβακα θα πρέπει να βγάλω στο σφουγγαράκι, να βάλω μια επένδυση υαλοβάμβακα και μετά να επανατοποθετήσω το σφουγγαράκι. Σωστό;

Το σφουγγαράκι πιάνει όλο τον όγκο του φίλτρου. Αρα για να βάλω πρόσθετο υλικό π.χ. μακαρονάκι θα πρέπει να του κόψω ένα κομμάτι από το σφουγγαράκι. Ειναι σωστό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Υαλοβάμβακα παίρνεις απο pet shop.

Αν το σφουγγαράκι πιάνει όλο το χώρου του φίλτρου σου κόψε και ασε ενα κομμάτι γύρω στους 2 πόντους πάχος κάτω κάτω και απο πάνω γέμισε το με siprorax.

Αν και αν βάλεις τον υαλοβάμβακα δεν χρειάζεται καθόλου το σφουγγάρι. Γέμισε τον υπόλοιπο χώρο με μακαρόνι.

Κάντο μόνο σταδιακά για να μην χαλάσεις την βιολογία.

Δηλαδή κόψε ενα κομμάτι και στο κενό βάλε μακαρόνι. Μετά απο 15 με 20 μέρες αφαίρεσε και το υπόλοιπο συμπληρώνοντας πάλι μακαρονάκι.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το EHEIM 2212 www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_27481_ehen το οποίο εχει 3 κάνιστρα. Λεω να βάλω στο κάτω μακαρόνι, στο μεσαίο βιολογικό πορώδες υλικό και στο πάνω να αφήσω το σφουγγαράκι (αντι για υαλοβάμβακα). Ποιά είναι η γνώμη σας;

Ενα άλλο ερώτημα είναι πως το βάζω μέσα αφού δεν έχει καθόλου βακτηρίδια. Πως γίνεται σε αυτή τη περίπτωση όταν υπάρχει ήδη ένα παλίο φίλτρο όπως έγραψα παραπάνω και θέλουμε να βάλουμε το καινούργιο;

Link to comment
Share on other sites

Εκανες καλα που πηρες καινουργιο φιλτρο.Αυτο που ειχες λογω πολυ μικρου χωρου υλικων δεν σου επετρεπε να κανεις και πολλα!

Ενα άλλο ερώτημα είναι πως το βάζω μέσα αφού δεν έχει καθόλου βακτηρίδια. Πως γίνεται σε αυτή τη περίπτωση όταν υπάρχει ήδη ένα παλίο φίλτρο όπως έγραψα παραπάνω και θέλουμε να βάλουμε το καινούργιο;

Τα λειτουργεις και τα δυο ταυτοχρονα για κανα μηνα μεχρι να στρωσει το καινουργιο και μετα αφαιρεις το παλιο!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

To setup είναι καλό!

Μπορείς να βάλεις υαλοβάμβακα για να κρατάει τα πολλά και να μην στουμπώνουν τα υπόλοιπα υλικά!

Μια στρώσει ανά δοχείο είναι αρκετή και θα δεις μετά τι θα μαζεύει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...