Jump to content

Νεον τετρα


Recommended Posts

Μετα απο εναμιση μηνα λοιπον εγινε το αναμενομενο ....

Αμωνια 0

Νο2 0

Ν03 <25 ...

Ολα καλα ...

Η τελευταια μορφη του ενυδρειου μου ειναι ετσι

post-18440-1272278706_thumb.jpg

(εχει ακομα δουλεια ...και το ενυδρειο ...και ο τροπος φωτογραφισης μου :thumbup: )

Και σημερα λοιπον λεω να παρω και 2 βαλισνεριες να μπουν απο πισω !

Στην πορεια θα μπουνε και αλλα φυτα .... αλλα λαου λαου !

Ε ηρθε και η ωρα να μπουνε τα τετρα μεσα !

Στα 100 λιτρακια μου ...θα ελεγα (αν συνυπολογισεις οτι μετα απο 2 3 μηνες θελω να βαλω και 5 6 γατοψαρακια) να βαλω καμοια 10αρια ...

Την προσαρμογη την εχω 1000διαβασει ...

Αυτο που καταλαβαινω ειναι επεισης οτι .. ποτε δεν φορτωνουμε το ενυδρειο μας αμεσως μεχρι την τελικη του υχθηοφωρτιση ...οκ

Στα τετρας .....ποσα ειναι <<φρονιμο >> να βαλω με μιας ?

να παρω πρωτα 5 και μετα αλλα 5 ?

Να τα βαλω ολα μεσα ?

Η να βαλω μικροτερο και απο τα 5 που εγραψα ? πχ δυο δυο η τρια τρια ?

ps σε λιγο τα περνω :D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια 3αδα για αρχή,δες πως θα πανε και μετα προσθέτεις και τα υπόλοιπα σε 2 δόσεις, προληπτικά πάντα!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια 3αδα για αρχή,δες πως θα πανε και μετα προσθέτεις και τα υπόλοιπα σε 2 δόσεις, προληπτικά πάντα!!

Μιλαμε για 100λτρ.?? :D

Μηπως τα 3 ειναι υπερβολικά ελαχιστα??

Αφου θελει 10... ας τα βαλει σε 2 δόσεις των 5.

Μια δόση ανα 5-6 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον λογικα η 5αδα δεν εχει προβλημα ...αλλα το παει ποιο συντηρητικα ο φιλος NickTheFish .

Με 6 γατοψαρα και 12 νεον θα ειμαι οκ απο υχθηοφωρτιση ?

Συγουρα θα το δειξουν οι μετρησεις θα πητε ! Αλλα θα ηθελα να κρατησω το ενυδρειο μου <<ελαφρυ>.χωρις πολλες αναγκες αλλαγων κτλ(δεν λεω οτι δεν θα κανω ) ...πως το βλεπεται !?

Link to comment
Share on other sites

Η ιχθυοφόρτιση νομίζω ότι θα είναι μια χαρά,αρκει να εννοείς γατόψαρα κάτι σε στύλ corydoras και οχι κάτι αρκετά μεγαλύτερο, όσο πιο αργά τόσο πιο σταθερά αν και αν βάλεις κατευθείαν 5άδα δε νομίζω να έχεις κάποια αλλαγή στην ισορροπία του ενυδρείου σου!!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον λογικα η 5αδα δεν εχει προβλημα ...αλλα το παει ποιο συντηρητικα ο φιλος NickTheFish .

Με 6 γατοψαρα και 12 νεον θα ειμαι οκ απο υχθηοφωρτιση ?

Συγουρα θα το δειξουν οι μετρησεις θα πητε ! Αλλα θα ηθελα να κρατησω το ενυδρειο μου <<ελαφρυ>.χωρις πολλες αναγκες αλλαγων κτλ(δεν λεω οτι δεν θα κανω ) ...πως το βλεπεται !?

Σιγουρα οσο πιο αργα η ισθυοφόρτηση τόσο το καλυτερο.

Ο Νικος σιγουρα ξερει τι λεει. :D

Απλα μετρωντας βλεπεις αν εχει προβλημα ή όχι το ενυδρειο...

Όσο αφορα τη συνθεση.... για πια γατοψαρα αναφερεσαι??

Εαν μιλας για corydoras, θα εισαι μια χαρα. Και κοιτας στο μελλον, αν ειναι οκ οι μετρησεις σου ή για συνολικα 15 νεον ή ενα ζευγαρι Ραμιρεζι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το εγραψα για corydoras αναφερομαι και μιας και ειναι σμυνοψαρα εγραψα για 6 !

Δεν με <<καιει>> να ειναι πολλα τα ψαρια ..με <<καιει>> να ειναι και αυτα ευτηχισμενα και να μην

<<τρεχω>> πολυ με το ενυδρειο ...(περαν του απαραιτητου :thumbup: )

Οπωτε δεν ειναι κακη ιδεα τα 5 ε? ....

Δεν ειχα προβλημα να παω και με λιγοτερα αλλα μιας και ειναι κοπαδοψαρα ....φοβαμαι μην τα <<χαλασει>> να

μπουν μονο 2 3 σε μια τετοια γυαλα ....

Απο βοιολογια ειμαι καλα και λογο ΛΑΘΟΥΣ μεγαλου που εχω κανει και σαπιζα πολυ τροφη (περαν του λογικου οπως πολυ αργοτερα καταλαβα) λογικα εχω τωρα μια βιολογια ....που τρωει και κατσαριδες αμα λαχει ναουμ :D:thumbup:

Παντως τα 12 τετρα ηταν η ελπιδα μου σε αριθμο ..και αν το επιτρεψουν οι μετρησεις και αφου το λεται και εσεις

ΟΤΑΝ θα εχουν μπει τα πρωτα 10 ..και μετα τα 6 cory ....θα κοιταξω να τα κανω 12

Δυστηχως του ανω λαθους ..εχω γεμισει αρκετα (εως μπολικα) πλαναρια ...ελπιζω να μην εχουν προβλημα τα τετρακια ε? Μηπως κατα τυχην τα τετρα κανουν μεζε τα πλαναρια και σωθουμε ? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - enigma
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μετρήσει το pH στο ενυδρείο σου??? Γιατί τα tetra έχουν χαμηλό pH!!!

Link to comment
Share on other sites

ο πεχας μου ειναι στο 7 ...(ανω οριο ...αλλα νομιζω μεσα στα αποδεκτα απο το ψαρι )

Αν και ουτος η αλλιως θελω να αρχισω να χρησιμοποιω τυρφη (στο βαρελακι προετοιμασιας) επειδη συν των ολλων καλων που εχει να δωσει (και το κατεβασμα του ph) μου αρεσει πολυ απο αισθητικης αποψης το καφεδιασμα του νερου !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ...καταρχην να σας ευχαριστησω ολους σας που με την μεχρι τωρα βοηθεια φτασαμε στο σημερα χωρις προβληματα!

Τα πρωτα 5 νεον εχουν μπει ...

ειχαν στρεσαριστει αρκετα ...τα φουκαριαρικα οταν φτασανε σπιτι ...

Λογο του αυξημενου στρες που ειχανε την προσαρμογη τους την εκανα πολυυυ αργη ...

Εριξα λιγο aquatan αντιχλωριο (που ομως υποσχεται και βελτιωτικα για το νερο συν αντιστρεσαριστικα για τα ψαρια) αφησα την σακουλα καμοια ωρα να παρει θερμοκρασια και εβαζα καθε 10 λεπτα 100ml νερο ...

ΟΚ μου κρατησε καμοια μιαμιση ωρα η προσθηκη νερου ...αλλα χαλαλι !

Αυτο που μου εκανε εντυπωση σε αυτο το διαστημα ητανε οτι μεσα στην σακουλα ...ψιλοεπεσαν μερικες σφαλιαρες ...ο ενας μαγκας προφανως ...θελει να γινει προθυπουργος :D

Οταν βρεθηκανε στο νερο ...μιας και ειχανε κλ@σει απο τον φοβο ...ολλες οι διαμαχες λυθηκανε !!!

κατσανε μαζι σχεδον αγκαλιασμενα σε μια κρυψωνα που βρηκανε για μπολικη ωρα ..

Εχουν πλακα οι εξεις παρατηρησεις ....

Σε καποια φαση ..εδειχνε να απομονωνεται ο ενας ..(ο μαγκας) ...και σκεφτικα ωχ ..δεν ειναι καλο αυτο !

Μετα ομως προσεξα οτι δεν ηταν κατι να φοβηθω ...το αναποδο μαλιστα ... Το μουτρο πηγαινε μπροστα ...εκοβε

κινηση οτι ολλα ειναι καλα ..και μετα ερχονταν και οι αλλοι ....μπροσταρης λεμε !!! :D

Μεσα σε ενα 5αωρο ..ειχαν εξερευνησει ολο το ενυδρειο και σιγα σιγα αρχησαν να ερχονται και ποιο μπροστα ..

να ανεβαινουν και ποιο πανω....(καλα οχι και πολυ ...οσο νιοθαν οτι τους επερνε)...

Το βραδυ και λιγο πριν κοιμηθω ...και οσο μπορουσα να διακρηνω (μιας και χθες ΔΕΝ τους αναψα καθολου το φως) ...κανανε το εξης κουλο ....χωρισανε το ενυδρειο στα 5 .....ενας σε καθε γωνια ...και ενας στο κεντρο !

ΑΜΑΝ την ακουσανε ...απο κοπαδι την ειδανε ...κυριαρχοι ...περιοχης !

Περασανε αρκετα ψυχολογικα τα κακομοιρα ...αλλα μεχρι το πρωι βρηκανε την ακρη τους ...

Μαλιστα το πρωι ηταν τοσο δραστηρια και ενεργητικα ...οπου αντε τολμησα να τους ριξω και 2 φλεικς !

Δεν εδειξαν να ασχολουντε μεχρι που ενα απο αυτα περασε απο μπροστα τους ...του κανανε ενα ντου ... :thumbup:

Το αλλο ομως ...που δεν περασε απο μπροστα τους ειναι καπου στον πατο :bowdown:

δεν ειχα χρονο για μετρησεις εκανα μια on the fly για αμωνια ...και ολα καλα 0 !

Αν εχει κανεις απο πειρα κανεν τιπ ....με προβληματιζει ΠΩΣ να τα ταισω μιας και ακομα δεν ερχονται οταν ανοιγω το καπακι ...με φοβουνται ...αν πεταω την τροφη και δεν την βρησκουν θα εχω προβλημα ...

Υπαρχει κανας τροπος να τα δελεαζω ...πχ στις γατες χτυπας το κουτακι και ερχονται ...αμεσως!

Λες να φταιει που οταν τους εριξα το φλεικ ΔΕΝ ειχα ανοιχτο το φως ? η βιαζομαι και πρπεει να περιμενω καμοια μερα ακομα για φαι ?

Link to comment
Share on other sites

τις πρωτες μερες ετσι ειναι.εξερευνουν το χωρο και ειναι σχετικα φοβισμενοι.οσο περνουν οι μερες και με την προσθηκη νεων κατοικων θα ξεψαρωσουν.μπορεις τις νιφαδες να τις βουτας με το χερι σου στο νερο για να κατεβαινουν πιο γρηγορα.τωρα μην περιμενεις να ανεβαινουν επιφανειΑ ΓΙΑ ΦΑΙ......

Link to comment
Share on other sites

μπαααα...εμένα τώρα πια το έμαθαν και ανεβαίνουν!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παλουκαρια ...εχουν κατσει κατω απο το φιλτρο στην σκια ...εδω και μπολικη ωρα ...απο το απογευμα μεχρι και που εκλεισε το φως..

Η λαμπα μου ειναι Τ8 στα 18 βαττ και εχω και τον αναλκαστηρα ....

Τι διαλα παιζει να τα ενοχλει το φως ?Σας εχει συμβει κατι αντοιστηχο ? :D

ανχωθηκα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγώ έχω 10 green neon tetra τα οποια καθόντουσαν στην σκιά του φίλτρου σχεδόν για ένα μηνα (ώσπου μπήκαν τα πρώτα corydoras και ξεθάρρεψαν). έβγαιναν μονο για φαγητό. πλέον κρύβονται μονο όταν πλησιάζει κάποιος στο ενυδρείο αλλα όχι για πολύ ώρα. στο πεντάλεπτο έχουν ξαναβγεί. μην σε ανησυχεί. συνέχισε τις παρατηρήσεις σου βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Με <<φοβησε>> το οτι μολις εκλεισα το φως ...τσουπ βγηκανε αμεσως εξω και τρεχανε μεσα στην τρελη χαρα

αγνοωντας εντελος την παρουσια μου ...μετα απο λιγο ...με ξαναθυμηθικαν και κρυφτηκαν :D . Υποθετω οτι

οταν μεγαλωσει η παρεα σε πληθυσμο ...να νιωσουν ποιο ασφαλεια !

Παντως η βιολογια του ενυδρειου μου δεν δειχνει να <<κουνιθηκε>> καθολου ...δεν ανεβασα ουτε αμωνιες ουτε τιποτις !

Ευγαλα καλου κακου τον ανακλαστηρα απο το φως και θα τα ξαναπαρακολουθησω ...

Ευχαριστω ρε παιδια για την συμετοχη σας μεχρι στιγμης :D

Link to comment
Share on other sites

Με <<φοβησε>> το οτι μολις εκλεισα το φως ...τσουπ βγηκανε αμεσως εξω και τρεχανε μεσα στην τρελη χαρα

αγνοωντας εντελος την παρουσια μου ...μετα απο λιγο ...με ξαναθυμηθικαν και κρυφτηκαν :ninja: . Υποθετω οτι

οταν μεγαλωσει η παρεα σε πληθυσμο ...να νιωσουν ποιο ασφαλεια !

Παντως η βιολογια του ενυδρειου μου δεν δειχνει να <<κουνιθηκε>> καθολου ...δεν ανεβασα ουτε αμωνιες ουτε τιποτις !

Ευγαλα καλου κακου τον ανακλαστηρα απο το φως και θα τα ξαναπαρακολουθησω ...

Ευχαριστω ρε παιδια για την συμετοχη σας μεχρι στιγμης :D

Άφησε τον ανακλαστήρα. Δεν παίζει σημαντικό ρόλο. Απλώς τα ψαράκια σου στρεσαρίστηκαν απο την μεταφορά, μπορεί να είχαν και ελαφρώς διφορετικές συνθήκες από εκεί που τα πήρες. Σε λίγες μέρες θα είναι όλα ΟΚ :D:thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Επεισης μια παρατηρηση που εκανα ακομα (αν και ειναι νωρις να το πω με σηγουρια)

Με το δικο μου απειρο ματι ...τα νεον μου μοιαζουν ..καλοταισμενα ...

Εγω απο την δευτερα ...αντε να τους εχω ριξει 6 7 μετρημενα φλεικς ...οχι παραπανω !

ΟΧΙ οτι δεν τρεχουν λεμαργα να φανε ...ε παντως δεν δειχνουν νυστικα

Το πρωι λοιπον σημερα προσπαθησα να προσεξω να δω ποσα πλαναρια εχει το ενυδρειο μου (μιας και κανανε εμφανιση απο βλακεια μου) ....ρε παιδια ....δεν ξερω ...ακομα δεν ειχα παρει το καφεδακι μου ....αλλα ΑΝ εχω

ακομα πλαναρια ....εγω το πρωι ...δεν τα βρηκα ...

και τα βαζω τωρα στο μυαλο μου ολα ...

λες να τα περιδρομιαζουν τα τετρα ? παιζει αυτο ? αν ναι μου βγηκαν πολυ οικονομικα ...ουτε τροφη δεν θελουνε :D

Link to comment
Share on other sites

Με <<φοβησε>> το οτι μολις εκλεισα το φως ...τσουπ βγηκανε αμεσως εξω και τρεχανε μεσα στην τρελη χαρα

αγνοωντας εντελος την παρουσια μου ...μετα απο λιγο ...με ξαναθυμηθικαν και κρυφτηκαν :thumbup: . Υποθετω οτι

οταν μεγαλωσει η παρεα σε πληθυσμο ...να νιωσουν ποιο ασφαλεια !

Παντως η βιολογια του ενυδρειου μου δεν δειχνει να <<κουνιθηκε>> καθολου ...δεν ανεβασα ουτε αμωνιες ουτε τιποτις !

Ευγαλα καλου κακου τον ανακλαστηρα απο το φως και θα τα ξαναπαρακολουθησω ...

Ευχαριστω ρε παιδια για την συμετοχη σας μεχρι στιγμης :D

Καλησπερα και απο εμενα.

Μπορεις να βαλεις κανενα ευκολο φυτο ακομα θα νιωσουν μεγαλυτερη ασφαλεια μια που θα εχουν που να κρυφτουν. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...