Jump to content

ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΙ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


Recommended Posts

Tο νερο της βρυσης εδω ΔΕΝ ειναι καλό...

οποτε αποριπτεται η επιλογη του.

Αυτό που κανω ειναι να ριχνω 50-50 καθαρο-βρωμικο απο την Α/Ο... και τα 2 βεβαια απο Di περασμενα στο τελευταιο σταδιο....

Παντα το προετοιμαζω με αντιχλωριο, θερμοστατη, κυκλοφορητη.

Τι να σου πω φιλαράκο, εμένα μου φαίνετε λίγο υπερβολικό το νερό της Αθήνας να είναι τόσο χάλια, δηλαδή μετράς και ΝΟ2; :D

Αν θέλεις να μας πεις τη μετρησης έχεις απτό νερό του δικτύου σου θα μπορούσαμε να καταλάβουμε καλύτερα περί ποιότητας του νερού σου.

Λογικά εφόσον έχεις τόσο χαμηλό ΡΗ θα έχεις και ΚΗ και GH χαμηλά εκτός του CO2 και ολοι αυτοί οι παράγοντες παίζουν καθοριστικό ρόλο ως προς την ανάπτυξη της κυτταρικής δομής και μαζας των οργανισμών γενικά, ψαριών φυτών βακτηρίων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eνας φιλος που εστρωσε πριν 4 μηνες ενα 90λιτρο, εριξε 50ml τη πρωτη μερα,25ml την 7η μερα και 25ml τη 14 μερα,μετα απο 24 ωρες τη 15 μερα εβαλε τα 2 πρωτα ψαρακια και σιγα σιγα ανα εβδομαδα εβαζε αλλα 2.

Διαβασε καλα τις οδηγιες γιατι ναι μεν μετα απο 24 ωρες απο τη πρωτη εισαγωγη του στο νερο ειναι ρισκο να βαλεις ψαρια,αλλα σιγουρα πρεπει να βαλεις μετα απο 24 ωρες απο τη τελευταια εισαγωγη του bio nitrivec και οχι μετα απο μερες.

ΥΓ Η θολουρα της πρωτης εισαγωγης κρατησε και σε αυτον 4 μερες.

Βασικά το σκεύασμα λέει 10 ml ανά 25 λίτρα.

Η αναφορά που γίνεται απτό σκεύασμα για εισαγωγή ψαριών εννοεί ότι μόλις γεμίσεις με νερό το ενυδρείο και προσθέσεις τα βακτήρια μετά από 24 ώρες να βάλεις και κάποιο ψάρι πράγμα που δεν τίθεται προς συζήτηση να έκανα. Εγώ την 7η μέρα πρόσθεσα πάλι βακτήρια για όλα τα λίτρα αλλά άλλης εταιρίας μια που το Βίο nitrivec μου είχε τελειώσει και το νερό δεν μου ξανάκανε κόλπα περί θολούρας και θα βάλω την τελευταία δόση την 14η ημέρα πάλι για όλα τα λίτρα, και τέλος.

Πληροφοριακά το νέο σκεύασμα βακτηρίων είναι της Tropical το Bacto Active το οποίο προτείνει για νέα ενυδρεία 5ml ανά 75 λίτρα νερού μια φορά την εβδομάδα, και μετά από τρεις εβδομάδες ως δόση σε "ώριμα" ενυδρεία , 5ml ανά 45 λίτρα αλλά μια φορά το μήνα.

Σήμερα βρίσκομε στην 9η μέρα και θα κάνω αυτά που είχα προαναφέρει και βλέπουμε, καλημέρα σε όλους και τα λέμε! :D

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση σήμερα:

ΝΟ3= 10

ΝΟ2=1

GH= 8-12

KH=6

PH=7,5-8

NH4=5

NH3 με ΡΗ 8 σαν ανώτερη τιμη=0,27 mg/l

Παρατήρηση: Όλες οι τιμές είναι σταθερές σε σχέση με την τελευταία μέτρηση εκτός των ΝΟ3 και ΝΟ2 που έπεσαν στο μισό της προηγούμενης μέτρησης.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φιλαράκο, εμένα μου φαίνετε λίγο υπερβολικό το νερό της Αθήνας να είναι τόσο χάλια, δηλαδή μετράς και ΝΟ2; :D

Αν θέλεις να μας πεις τη μετρησης έχεις απτό νερό του δικτύου σου θα μπορούσαμε να καταλάβουμε καλύτερα περί ποιότητας του νερού σου.

Λογικά εφόσον έχεις τόσο χαμηλό ΡΗ θα έχεις και ΚΗ και GH χαμηλά εκτός του CO2 και ολοι αυτοί οι παράγοντες παίζουν καθοριστικό ρόλο ως προς την ανάπτυξη της κυτταρικής δομής και μαζας των οργανισμών γενικά, ψαριών φυτών βακτηρίων κλπ.

Κατοικω στα προαστεια της Αττικης.

Στο νερό για να πούμε ότι είναι κατάλληλο ΔΕ μετραμε μονο NH3, NO2, NO3, PH, KH, GH.... μετράμε κι άλλα πράγματα που μπορούν να καθορίσουν αν ειναι ποσιμο ή όχι.

Μη ποσιμο νερο χωρις επεξεργασια ΔΕΝ το βαζω στο ενυδρειο μου. :D

Τo kh μου αγγίζει το 0,25 χωρίς να λέω ότι είναι σωστό, αλλά μπορώ να διαχειριστώ αυτές τις μετρήσεις. Το ενυδρείο μέχρι χθες είχε και δίσκους. Τώρα που δεν έχει πλέον.... θα προσπαθησω να το ανεβασω τουλαχιαστον στο 6 το ph.

Link to comment
Share on other sites

Κατοικω στα προαστεια της Αττικης.

Στο νερό για να πούμε ότι είναι κατάλληλο ΔΕ μετραμε μονο NH3, NO2, NO3, PH, KH, GH.... μετράμε κι άλλα πράγματα που μπορούν να καθορίσουν αν ειναι ποσιμο ή όχι.

Μη ποσιμο νερο χωρις επεξεργασια ΔΕΝ το βαζω στο ενυδρειο μου. :D

Τo kh μου αγγίζει το 0,25 χωρίς να λέω ότι είναι σωστό, αλλά μπορώ να διαχειριστώ αυτές τις μετρήσεις. Το ενυδρείο μέχρι χθες είχε και δίσκους. Τώρα που δεν έχει πλέον.... θα προσπαθησω να το ανεβασω τουλαχιαστον στο 6 το ph.

Σιγουρα εσυ ξερεις καλυτερα, οπως και να εχει εκτιμω την ειλικρινια σου γιατι πολυ χομπιστες φοβουνται να εκφραστουν ελευθερα μην τυχων και τους βαλουν χερι. :D

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρηση: Όλες οι τιμές είναι σταθερές σε σχέση με την τελευταία μέτρηση εκτός των ΝΟ3 και ΝΟ2 που έπεσαν στο μισό της προηγούμενης μέτρησης.

τα ΝΟ3 δεν πεφτουν μονα τους αν δεν εχεις αληθινα φυτα ή αν δεν κανεις αλλαγη νερου. μηπως κανεις καποιο λαθος ή δεν μας ειπες κατι?

Σιγουρα εσυ ξερεις καλυτερα, οπως και να εχει εκτιμω την ειλικρινια σου γιατι πολυ χομπιστες φοβουνται να εκφραστουν ελευθερα μην τυχων και τους βαλουν χερι. :thumbup:

να φοβηθει ο νικολουτσο? :D

τι λεει ρε συ νικο ο φιλος μας???

:D

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

τα ΝΟ3 δεν πεφτουν μονα τους αν δεν εχεις αληθινα φυτα ή αν δεν κανεις αλλαγη νερου. μηπως κανει καποιο λαθος ή δεν μας ειπες κατι?

να φοβηθει ο νικολουτσο? :D

τι λεει ρε συ νικο ο φιλος μας???

:D

Θαναση... Οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται!!! :thumbup:

Περα απο την πλακα ομως.. ο καθε ενας κανεις τις επιλογες του για το ενυδρειο του.

Δεν εχει λόγο να φοβαται να το πει... εδω ΔΕΝ κραζουμε... εδω συμβουλευουμε και ενημερωνουμε! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τα ΝΟ3 δεν πεφτουν μονα τους αν δεν εχεις αληθινα φυτα ή αν δεν κανεις αλλαγη νερου. μηπως κανεις καποιο λαθος ή δεν μας ειπες κατι?

να φοβηθει ο νικολουτσο? :thumbup:

τι λεει ρε συ νικο ο φιλος μας???

:D

Καλημερα στην παρεα!

Δεν εννοω πως φοβαται ο Νικολουτσος αλλα ότι εκτημω την ειλικρινια του γιατι μερικοι φοβουντε να εκφραστουνε ελευθερα. Με τον Νικολουτσο τα εχουμε πει και άλλες φορες, εχει και το χιουμορ μεσα του, πραμα το οποιο για μενα σημενη ότι είναι παιδι μαλαμα. Οσο αφορα το ΝΟ3, ναι εχω καποια φυτα και λαθος μου που το παρεληψα να το αναφερω. :D

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση 10η ημέρα.

Καταρχήν να αναφέρω κάποιες παραλήψεις από μέρος μου. Το νέο ενυδρείο δεν το είχα γέμιση έως απάνω αλλά τα 2/3 αυτού για να μπορώ σταδιακά να συμπληρώνω νερό απτό στρωμένο 200αρι που έχω, χωρίς να χρειάζεται να αδειάζω το νέο ενυδρείο, που στην ουσία προσπαθώ να αναπτυχθεί η βιολογία του, και έτσι εχθές μετά από τις μετρήσεις που έκανα συμπλήρωσα άλλα 60 λίτρα νερό απτό στρωμένο και συμπλήρωσα και με 4 λίτρα Siporax που περίμενα εδώ και μέρες. Επίσης έχω μέσα και Egeria Densa και Caboba carolinia τα οποία ήταν ήδη αρκετά ταλαιπωρημένα και τα οποία λόγο θερμοκρασιών, έλλειψη φωτισμού, και άστρωτου βυθού και σίγουρα και άλλων παραγόντων δεν τα βλέπω και τόσο καλά αλλά για την ώρα δεν με απασχολούν ιδιαίτερα και αυτό που με ενδιαφέρει στην ουσία είναι ότι με τον έναν η τον άλλο τρόπο συνεισφέρουν στην όλοι διαδικασία στρωσίματος.

Η Μετρήσεις σήμερα είναι:

ΝΟ3=15

ΝΟ2=0-1

GH=10-12

PH=7,5-7,8

NH4=0,5

NH3 με ανώτατη τιμή 8=0,03

Παρατηρήσεις:

Λόγο του ότι συμπλήρωσα εχθές στρωμένο νερό το ΝΟ3 ανέβηκε φυσιολογικά και η Αμμωνία και Αμμώνιο κατέβηκε και αυτό φυσιολογικά μια που το νερό που πρόσθεσα έχει αναπτυγμένα βακτήρια και βρήκαν φαγητό για τα δόντια τους, ενώ παρατηρώ επίσης μια σταδιακή πτώση του ΡΗ και ΝΟ2.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια, μπραβο!!! αν θελεις κανε και ενα πινακα. στην αριστερη στηλη να αναγραφει τί μετρας (ΡΗ, ΝΟ2, κτλ) και στις υπολοιπες τις τιμές της καθε ημερας που μετρησες. απο κατω αν θελεις αναφερε τις παρατηρησεις σου οπως πχ, το ενυδρειο εχει φυτα, προστεθηκαν αυτα τα χημικα, την 10η ημερα προστεθηκε νερο απο το στρωμενο ενυδρειο, ωστε να ειναι ολα συγκεντρωμενα. καθε φορα που θα κανεις μια μετρηση θα κανεις copy paste το πινακακι και θα προσθετεις μια στηλη. θα ειναι ευκολοτερο να βγουν συμπερασματα ετσι. :D

απο οσο γνωριζω το νερο δεν περιεχει σημαντικη βιολογια. πιστευω οτι η αμμωνια σου επεσε γιατι απλα προσθεσες νερο που δεν ειχε αμμωνια γιατι αυτο προερχεται απο στρωμενο ενυδρειο σε συνδιασμο οτι αναπτυσσεται η βιολογια στο νεο ενυδρειο. αν οι τιμη της αμμωνιας επεφτε λογω του στρωμενου νερου που συμπληρωσες θα επεφταν και τα ΝΟ2.

το ΡΗ γιατι επεσε? μηπως το νερο του στρωμενου ενυδρειου εχει χαμηλοτερη τιμη?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια, μπραβο!!! αν θελεις κανε και ενα πινακα. στην αριστερη στηλη να αναγραφει τί μετρας (ΡΗ, ΝΟ2, κτλ) και στις υπολοιπες τις τιμές της καθε ημερας που μετρησες. απο κατω αν θελεις αναφερε τις παρατηρησεις σου οπως πχ, το ενυδρειο εχει φυτα, προστεθηκαν αυτα τα χημικα, την 10η ημερα προστεθηκε νερο απο το στρωμενο ενυδρειο, ωστε να ειναι ολα συγκεντρωμενα. καθε φορα που θα κανεις μια μετρηση θα κανεις copy paste το πινακακι και θα προσθετεις μια στηλη. θα ειναι ευκολοτερο να βγουν συμπερασματα ετσι. :D

απο οσο γνωριζω το νερο δεν περιεχει σημαντικη βιολογια. πιστευω οτι η αμμωνια σου επεσε γιατι απλα προσθεσες νερο που δεν ειχε αμμωνια γιατι αυτο προερχεται απο στρωμενο ενυδρειο σε συνδιασμο οτι αναπτυσσεται η βιολογια στο νεο ενυδρειο. αν οι τιμη της αμμωνιας επεφτε λογω του στρωμενου νερου που συμπληρωσες θα επεφταν και τα ΝΟ2.

το ΡΗ γιατι επεσε? μηπως το νερο του στρωμενου ενυδρειου εχει χαμηλοτερη τιμη?

Ευχαριστώ, για την συμβουλή σου, όντως θα ήταν καλύτερα, απλά σκεφτόμουν με την ολοκλήρωση και της 14ης ημέρας να κάνω έναν συγκεντρωτικό πίνακα με τις τυχών παρατηρήσεις και συμπεράσματα. Σαφώς η αμμωνία πέφτει και για τους λόγους που ανέφερες, και το ΡΗ του στρωμένου ενυδρείου είναι κοντά στο 6,5 αλλά εκτός αυτού το νέο ενυδρείο όσο θα στρώνει λογικά θα πέφτει σταδιακά και το ΡΗ λόγο της νιτροποίησης και λόγο ότι το νερό του δικτύου για την αναπλήρωση κυμαίνεται κοντά στο 7+. :D

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση 11η ημέρα.

Η Μετρήσεις σήμερα είναι:

ΝΟ3=10

ΝΟ2=0-0,5

GH=8-10

PH=7,5-7,7

NH4=0,5

NH3 με ανώτατη τιμή 8=0,03

Παρατηρήσεις:

Όλες οι μετρήσεις έχουν μια τάση σταδιακή αλλά σταθερή προς τα κάτω. Μετά από τις μετρήσεις άλλαξα την τροφή μέσα απτό δυχτακι το οποίο είχε πιάσει μύκητες και όταν το ξέπλυνα είχε μια μυρωδιά σαν κόπρανα. Επίσης αναρτώ και την παρακάτω φωτογραφία στην οποία εάν προσέξετε προσεκτικά στην επιφάνεια του ξύλου έχει εδώ και δυο μέρες αναπτύξει ένα είδος βλέννας σαν διάφανη σιλικόνη. Εάν μπορεί κάποιος έμπειρος να σχολιάσει περί αυτού δυο λόγια θα του ήμουν ευγνώμων. Φαντάζομαι πως είναι βακτηριακη έξαρση που σε συνδυασμό εισχώρησης μεγάλων ποσοτήτων ζωντανών βακτηρίων, τροφής και γενικό άστρωτο σύνολο του ενυδρείου έχουμε αυτή την αντίδραση.

post-16909-1272789655_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για το δικό μου ενυδρείο (μοναδικό) δεν είμαι και τόσο έμπειρος,

κατέληξα στο μύκητα πενικίλλιο Αλεξάντερ Φλέμινγκ .

Όπως φαίνεται παίρνει την αντιβίωση του :D .

Έγινε επεξεργασία - divak
Link to comment
Share on other sites

ολα πανε κατ'ευχην μην ανυσηχεις. εγω θα αφηνα την τροφη να λιωσει τελειως και δεν θα την αφαιρουσα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας Divak και fishaki, δεν ξέρω για την ακριβής ονομασία αλλά υποθέτω ότι είναι είδος πλαγκτόν που σιγά σιγά θα έρθει στα φυσιολογικά του. Σίγουρα ένας υδροβιολόγος θα μας φώτιζε καλύτερα, αύριο ίσως να έχω νεότερα, καλό βράδυ και τα λέμε! :D

Link to comment
Share on other sites

Για πλαγκτόν δεν μου μοιάζει μιας και ζει στην επιφάνεια σε ολοκληρωμένα

οικοσυστήματα.

Αν και στην κατηγορία του πλαγκτόν ανήκουν και κάποια βακτήρια.

Είναι βασικό χαρακτηριστικό να αιωρείται ελεύθερο εξ ου και το

όνομα πλαγκτός "περιπλανώμενος".

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για το δικό μου ενυδρείο (μοναδικό) δεν είμαι και τόσο έμπειρος,

κατέληξα στο μύκητα πενικίλλιο Αλεξάντερ Φλέμινγκ .

Όπως φαίνεται παίρνει την αντιβίωση του :D .

Τα παραπάνω δεν πρέπει να σε τρομάζουν αν μπόρεσες να διαβάσεις για

το πενικίλλιο χρησιμοποιείται για την πρόληψη αποικισμού από άλλους

μύκητες και βακτήρια, είναι πολύ νόστιμο για τα ζωντανά σου.

Σαν να τρως κάθε μέρα ροκφόρ. :angry2:

Έγινε επεξεργασία - divak
Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω δεν πρέπει να σε τρομάζουν αν μπόρεσες να διαβάσεις για

το πενικίλλιο χρησιμοποιείται για την πρόληψη αποικισμού από άλλους

μύκητες και βακτήρια, είναι πολύ νόστιμο για τα ζωντανά σου.

Σαν να τρως κάθε μέρα ροκφόρ. :D

Ναι δεν απέρριψα την υπόθεση σου, και είναι όντως κάποιο είδος μύκητα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος εάν πρόκειται για πενικιλινών άρα όσο αφορά το πλαγκτόν το απορρίπτουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση 12η ημέρας.

Η Μετρήσεις σήμερα είναι:

ΝΟ3=5

ΝΟ2=0

GH=7-9

KH=6

PH=7,5-7,8

NH4=0

NH3=0

Παρατηρήσεις:

Όσο αφορά το ΝΟ2 ΝΗ4 και ΝΗ3 είχα μηδενικές μετρήσεις ήδη από εχθές αλλά λόγο ότι δεν ήμουν σίγουρος 100% ως προς τις μηδαμινές χρωματικές παραλλαγές των τεστ σήμερα μπορώ να το επιβεβαιώσω σίγουρα ότι όντως είναι μηδέν. Επίσης παρατηρώ μια σταδιακή μείωση του ΝΟ3 και GH ένας λόγος επιβεβαιωμένος είναι ότι η Egeria Densa έχει την ιδιότητα πέρα του να απορροφά νιτρικά άλατα απορροφά επίσης και ανθρακικό ασβέστιο με αποτέλεσμα την μείωση της γενικής σκληρότητας του νερού.

Όσο αφορά την βλενη δεν είναι κάτι που με ανησυχεί λόγο του ότι σίγουρα μιλάμε για κάποιο είδος μύκητα τον οποίο είναι μέσα στο πρόγραμμα του όλου στρωσίματος και ωρίμανσης για ένα ενυδρείο. Για λόγους σωστής πληροφόρησης δεν μπορώ να επιβεβαιώσω την ακριβή οικογένεια και ονομασία αυτού αλλά εκτιμώ με όλη την σημασία της λέξεως το ενδιαφέρων που έδειξαν κάποια μέλη στο να εκφράσουν την γνώμη τους και αυτοί με τις τυχών επιφυλάξεις τους ως προς το θέμα. Επίσης να σας πληροφορήσω πως έθεσα τον προβληματισμό μου και σε τρία έμπειρα και αγαπητά μέλη για όλους μας. Για λόγους διακριτικότητας και σεβασμού ως προς τα πρόσωπα τους επειδή δεν γνωρίζω εάν θέλουν να εμφανιστούν στο συγκεκριμένο άρθρο θα σας μεταφέρω τα λεγόμενα τους έως τώρα.

Οι παράγοντες και οι οργανισμοί που εμπλέκονται μέχρι το σύστημα να φτάσει σε βιολογική σταθερότητα είναι τόσοι που θα πρέπει κανείς να κάνει μεταπτυχιακή μελέτη για χρόνια μέχρι να εξάγει συμπεράσματα, δεν είναι τυχαίο που δεν βρίσκουμε κάπου συγκεντρωμένο υλικό για τέτοιες διαδικασίες βιοσυστημάτων.

Δηλαδή έχουμε μια "οικολογική διαδοχή" αύξηση και μείωση διαδοχικά των διάφορων βακτηρίων, μυκήτων, άλγης κλπ κατά τα διάφορα στάδια ωρίμανσης ενός ενυδρείου (και οικοσυστήματος κατ' επέκταση) και έχει παρατηρηθεί ότι στο ενυδρείο κρατάει 2 με 4 μήνες μέχρι να σταθεροποιηθούν οι πληθυσμοί και τα είδη των διαφόρων μικροοργανισμών και χημικής ισορροπίας του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Οι παράγοντες και οι οργανισμοί που εμπλέκονται μέχρι το σύστημα να φτάσει σε βιολογική σταθερότητα είναι τόσοι που θα πρέπει κανείς να κάνει μεταπτυχιακή μελέτη για χρόνια μέχρι να εξάγει συμπεράσματα, δεν είναι τυχαίο που δεν βρίσκουμε κάπου συγκεντρωμένο υλικό για τέτοιες διαδικασίες βιοσυστημάτων.

Δηλαδή έχουμε μια "οικολογική διαδοχή" αύξηση και μείωση διαδοχικά των διάφορων βακτηρίων, μυκήτων, άλγης κλπ κατά τα διάφορα στάδια ωρίμανσης ενός ενυδρείου (και οικοσυστήματος κατ' επέκταση) και έχει παρατηρηθεί ότι στο ενυδρείο κρατάει 2 με 4 μήνες μέχρι να σταθεροποιηθούν οι πληθυσμοί και τα είδη των διαφόρων μικροοργανισμών και χημικής ισορροπίας του συστήματος.

Το υπογράφω! :D

Link to comment
Share on other sites

Το υπογράφω! :angry2:

Τότε σε ευχαριστώ και δημόσια αγαπητέ μου φίλε! ;):D

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση 13η ημέρας.

Η Μετρήσεις σήμερα είναι:

ΝΟ3=0

ΝΟ2=0

GH=7-9

KH=6

PH=7,5-7,8

NH4=0

NH3=0

Παρατηρήσεις:

Οι μετρήσεις είναι σταθερές με μόνη διαφορά του ΝΟ3 που είναι μηδέν, πράγμα το οποίο με χαροποιεί ιδιαίτερα το ότι βλέπω και έμπρακτα πως τα φυτά όντως κάνουν το καθήκον τους, για αυτό θα συμπληρώσω πάλι νερό απτό στρωμένο ενυδρείο, περίπου στα 60 λίτρα με την τελευταία δόση βακτηρίων και τριμμένη τροφή αυτήν την φορά μέσα στο ενυδρείο και θα βγάλω την απόχη η οποία έχει τροφή από προχθές και έχει πιάσει μύκητες.

Να επισημάνω πως η βλέννα από εχθές έχει αρχίσει να υποχωρεί και φαίνετε λες και ξεφουσκώνει σταδιακά.

Επίσης λόγο του ότι τις δυο τελευταίες εβδομάδες κάνω πολύ συχνά αλλαγές νερού στο στρωμένο 200αρι ενυδρείο, τα ψάρια μου έχουν αποκτήσει πολύ ζωντανά χρώματα και αντιλαμβάνομαι ότι και οι διάθεση τους είναι ποιο ζωηρή και ευδιάθετη.

Άντε λίγο ακόμα και μετά μπλουμ στο μεγαλύτερο, αυτό το γράφω για να το διαβάζω εγώ και να μου δίνει υπομονή. :D

post-16909-1272953694_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση 14η ημέρας.

Η Μετρήσεις σήμερα είναι:

ΝΟ3=10

ΝΟ2=0

GH=7-9

KH=6

PH=7,5-7,8

NH4=0

NH3=0

Παρατηρήσεις:

Η μοναδική διαφορά στις μετρήσεις είναι στο ΝΟ3 που ανέβηκε λίγο λόγο του ότι χθες πρόσθεσα νερό από το στρωμένο ενυδρείο σε συνδυασμό με φρέσκια τριμμένη τροφή. Επίσης η βλέννα σχεδόν εξαφανίστηκε.

Λόγο ότι στο ενυδρείο υπάρχει DIY Background το οποίο κατασκευάστηκε με εποξιδικη Εpoxol Alimentary, και έχω κάποιες φοβίες όσο αφορά το εάν άφησε κάποιες ουσίες μέσα στο νερό μια που είναι καινούριο, και επειδή το νερό που μπήκε εξ αρχής 50% φρέσκο νερό συν 20% απτό στρωμένο και μετά σταδιακά συμπλήρωνα απτό στρωμένο χωρίς να γίνει ποτέ κάποια αλλαγή του νερού σήμερα έγινε μια γενναία αλλαγή με προετοιμασμένο φρέσκο νερό και αύριο θα μπει το πρώτο ψαράκι το οποίο θα κάνει το Test Drive για μερικές ημέρες και εάν όλα πάνε καλά μετά σταδιακά θα μπουν και τα υπόλοιπα ένα ένα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ρικ! Συγκλονιστική η προσπάθεια σου και η γλαφυρότητα με την οποία περιγράφεις τα βήματα σου! Συνέχισε έτσι και περιμένουμε να δουμε τους πρώτους κατοίκους!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ρικ! Συγκλονιστική η προσπάθεια σου και η γλαφυρότητα με την οποία περιγράφεις τα βήματα σου! Συνέχισε έτσι και περιμένουμε να δουμε τους πρώτους κατοίκους!

:angry2::D

Σύντομα θα κάνω μια ανακεφαλαίωση και θα είναι δεκτή και ευπρόσδεκτη κάθε παρατήρηση και προσθήκη απόψεων στο όλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...