Jump to content

Νεο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Το μεσημέρι αγόρασα από εναν συμφορουμίτη, ενα ενυδρειακι Heilea 30 λίτρων, μαζί με τα παρακάτω προϋπάρχοντα πραγματάκια :

1) 3 φυτά anubia εκ των οποιων η μια nana

2) μια ριζα mopani

3) χαλικακι

4) φιλτρο της μαμάς Heilea

Το ενυδρειο το ειχε το παιδι και ετρεχε απροβληματιστα απο τον Οκτωβρη με ψαρια, τον τελευταιο καιρο ειχε μεινει ακατοικητο.

Τωρα που το πηρα εγω στην κατοχη μου, πρεπει να το ξαναστρωσω για να βαλω καποια ψαρακια σχετικα απαιτητικα?

Το χαλικι το ξεπλυνα καλα γιατι ειχε αλγη, οπως επισης και την ριζα.

Το σφουγγαρακι και τον ανθρακα απο το φιλτρο, τα αλλαξαμε.

Οριστε και 2 φωτο: μια απο πριν ( στρωμενο)

post-19444-1272495152_thumb.jpg

και τωρα (αλλαγμενο νερο και σκουπισμα αλγης)

post-19444-1272495189_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - loumaros
Link to comment
Share on other sites

καλως ήλθες και εσύ στην παρέα

τον άνθρακα στον φίλτρο κράτησε τον 2 μέρες και μετά πέταξε τον. δεν τον χρειάζεσαι γιατί απορροφά και τα καλά στοιχεια του νερού σου.

όταν λες απαιτητικά ψαράκια τι έχεις στο μυαλό σου?

εχε στο νου σου ότι τα 30 λίτρα είναι λίγα. θα σου πρότεινα ένα μονομάχο. θα είναι άρχοντας εκεί μέσα.

το φίλτρο μέσα έχει σφουγγάρι καινούριο και δεν έχει βιολογικό υλικό αν κατάλαβα καλά. οποτε δεν έχεις και βιολογία από το οποιο προηγούμενο στρώσιμο αλλα και να είχε αφού θα ήταν παροπλισμένο για κάποιο καιρό θα είχε χαθεί. δεν είναι τίποτα δύσκολο. διάβασε λίγο τα περί στρωσίματος και εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, λεγοντας κατι απαιτητικο εννοω κατι εκτος απο τα κλασσικα χρυσοψαρα και μονομαχο..

Ο ανθρακας μετα τις 2 πρωτες μερες , δεν θα ξαναμπει δλδ στο συστημα μου?

Μονο στις αρχες του στρωσιματος χρησιμευει?

Η ριζα που απλως ξεπλυθηκε λιγακι, δεν εχει καποια βιολογια για να βοηθησει?

Αυριο παντως θα παω να παρω χημικα για να του προσθεσω..

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το στρώσιμο σου απ'την αρχή και μετρήσεις.Έχεις όλο το χρόνο να επιλέξεις τη σύνθεσή του.

Εγώ θα πρότεινα γαρίδες. :D

Link to comment
Share on other sites

κουκλα το κανες νικο :D

πηγε σε καλα χερια το μικρο μου :D

γαριδες ειναι καλη ιδεα που σου προτεινε ο φιλος. σε συνδιασμο με μονομαχο θα ειναι τρελα.

αντε παω σε αλλη κατηγορια τωρα γιατι το γλυκο νερο δε με βασταει...

βιβα λος ριφ...

Link to comment
Share on other sites

τον άνθρακα τον χρησιμοποίησα εγώ 2 μέρες στην αρχή για να τραβήξει τα μη απαραίτητα στοιχεια (αλλα τραβάει και τα απαραίτητα) και μετά από μια θεραπεία ick που έκανα για να τραβήξει το φάρμακο. κατά τα αλλα δεν χρειάζεται απ' όσο ξέρω. βεβαια άκου και τους πιο έμπειρους για πιο τεκμηριωμένες απόψεις.

όσο για τους μονομάχους αν ψάξεις μπορείς να βρείς κάτι αστερια που θα τριβείς τα ματια σου. και είναι ότι πρέπει για τα λίτρα σου. για γαρίδες δεν μπορώ να σου πω τίποτα γιατί δεν έχω ιδεα................. :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, σημερα πηγα,αγορα και του εβαλα αρχικως aquatan της sera και πριν απο λιγο εβαλα και το bio nitrivec.

Του εβαλα και ενα θερμομετρακι απλο και τωρα περιμενω να στρωθει λιγακι..

Η θερμοκρασια ειναι στους 24 βαθμους (οσο και του δωματιου δλδ).

Το φως να το εχω αναμενο ( βοηθαει καθολου στην επισπευση της διαδικασιας?) ?

Α, παρτε και μια ανανεωμενη φωτο με το μαυρο φόντο που εβαλα :D

dsc2770x.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο 30άρι έχω και εγώ , στο φιλτράκι έχω βάλει το spray bar για μείωση ροής και καλύτερη ανατάραξη ,

μέσα έβαλα μπλέ σφουγκάρι της Juwel και έχω βάλει 14W λάμπα αντί για 11 που έχει .

μέσα έχω μόνο έναν μονομάχο και το έχω φυτέψει ,

θα δείς οτι τα μικρά ενυδρεία γίνονται πάρα πάρα πολύ όμορφα .

καλή τύχη και επιμονή για το στρώσιμο ( σιγά σιγα )

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο μπραβο, αλλα το βουνο που εχεις βαλει να το βγαλεις και να βαλεις κανα ευκολο φυτο.το ιδιο ειχα και το ειχα κανει παραδεισος.με το nitrivec μετα 24 ωρες μπορεις να βαλεις ψαρια (ετσι λεει) :D για μενα για αρχη εφοσων δεν θες γαριδες και μονομαχο μπορεις να βαλεις τιποτα ζωοτοκα αλλα μετα οταν μεγαλωσουν θα χρειαστουν μεγαλυτερο ενυδρειο :D

φιλικα γιωργος

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο μπραβο, αλλα το βουνο που εχεις βαλει να το βγαλεις και να βαλεις κανα ευκολο φυτο.το ιδιο ειχα και το ειχα κανει παραδεισος.με το nitrivec μετα 24 ωρες μπορεις να βαλεις ψαρια (ετσι λεει) :D για μενα για αρχη εφοσων δεν θες γαριδες και μονομαχο μπορεις να βαλεις τιποτα ζωοτοκα αλλα μετα οταν μεγαλωσουν θα χρειαστουν μεγαλυτερο ενυδρειο :thumbup:

φιλικα γιωργος

Και εμενα δεν μου πολυαρεσει πλεον το βουναλακι.. Μου τα ελεγε ο Γιωργος ( valter ), οτι θα ειναι γυφτια μπροστα στα ζωντανα φυτα..

Τωρα για να φυτεψω, θα πρεπει να παρω αλλο χαλικακι? Κανα ευκολο φυτακι?

Σκεφτόμουν να βαλω ξαπλωμενη την ριζα , και να παρω αλλο ενα anubia Πανω σε μια πιο μικρουλα ριζα./

@νασος : εγω για περισσοτερο φως, ανοιξα την λαμπα και εβαλα ενα κομματι αλουμινοχαρτου για να λειτουργει ως κατοπτρο και το αποτελεσμα ειναι αρκετα εντυπωσιακο. Οσον αφορα το spray bar, ειναι εξ'αρχης πανω στο φιλτρο και το εχω συνηθως λιγο πιο πανω απο την επιφανεια του νερου για να ριχνει και φυσσαλιδες οξυγονου στο νερο ( στην φωτο πιο πανω επιτηδες το ειχα χωσει μεσα στο νερο για να μην χαλαει την εικονα :D )

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο εύκολο φυτό που μπορείς να βάλεις είναι java fern (microsorium pteropus) το οποίο επίσης δένεται σε πέτρες ή ξύλα. Βάλε ακόμη μία ριζούλα στη θέση του everest και πάνω δέσε ένα τέτοιο φυτάκι. Επίσης θα μπορούσες να δέσεις και κάποιου είδους moss (π.χ. vesicularia dubyana) αν είναι να βάλεις γαρίδες θα τους αρέσει πολύ. Τα λαστιχάκια που έβαλες δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν μέχρι να ριζώσουν οι ανούμπιες, καλύτερα να τις έδενες με λίγη κλωστή ή λεπτή πετονιά (ακόμη καλύτερα).

Είσαι σε καλό δρόμο :D:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

όλα τα λεφτά πάντως πάνω στο everest είναι τα πλαστικά δέντρα και ο ναός...

άλλαξε και τα λαστιχάκια και βάλε μπετόνια. πολύ πιο διακριτική

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο εύκολο φυτό που μπορείς να βάλεις είναι java fern (microsorium pteropus) το οποίο επίσης δένεται σε πέτρες ή ξύλα. Βάλε ακόμη μία ριζούλα στη θέση του everest και πάνω δέσε ένα τέτοιο φυτάκι. Επίσης θα μπορούσες να δέσεις και κάποιου είδους moss (π.χ. vesicularia dubyana) αν είναι να βάλεις γαρίδες θα τους αρέσει πολύ. Τα λαστιχάκια που έβαλες δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν μέχρι να ριζώσουν οι ανούμπιες, καλύτερα να τις έδενες με λίγη κλωστή ή λεπτή πετονιά (ακόμη καλύτερα).

Είσαι σε καλό δρόμο :thumbup::bowdown::ninja:

όλα τα λεφτά πάντως πάνω στο everest είναι τα πλαστικά δέντρα και ο ναός...

άλλαξε και τα λαστιχάκια και βάλε μπετόνια. πολύ πιο διακριτική

Το λαστιχακι δεν ειναι μονιμη λυση.. το εβαλα απλως την στιγμη που γεμιζα το ενυδρειο ισα-ισα να μεινει εκει η ριζα του εκαστοτε φυτου. Λογω ελειψης χρονου δεν μπορεσα να του βαλω πετονια.. Απο Δευτερα θα παρι ποδι το λαστιχακι, ενώ απο αυριο το Εβερεστ μετακομιζει στην γυαλα της κοπελας μου, για να το κατοικησει ο μονομαχος της .

Αντρεα τα φυτα που προτεινες θα τα εχω υποψιν μου :D

Σας ευχαριστω παντως ολους για τον χρονο σας :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Επιστρέφω δριμύτερος με ανανεωμένο το ενυδρειάκι μου!

ΤΟ βουνο πηρε πόδι και στη θεση του αγορασα ενα κομματι opuwa, στο οποιο εδεσα λίγη Pellia. Αρχικώς διαλυόταν και μονο που ηταν στο νερο, οπότε αναγκάστηκα και την εδεσα ολοκληρη πανω σε πετονια. Φανταζομαι πως οταν αναπτυχθει δεν θα φαινεται πατημένη.

Πήρα και τους πρώτους κατοίκους : 2 γαριδες Αμάνο, οι οποίες μετα απο 2ωρη προσαρμογή, βούτηξαν στο νερό και έκτοτε δνε εχουν σταματησει να τρωνε! Το εχουν κάνει πετακάθαρο από την άλγη που είχε πανω η ρίζα.

Ορίστε και μερικές φώτο.. :

post-19444-1273075512_thumb.jpg

post-19444-1273075548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το να διατηρησεις σωστα χρυσοψαρα και μονομαχους δεν ειναι καθολου ευκολο.

Το οτι επιβιωνουν (οσο επιβιωνουν) απο τις μετριες συνθηκες που τους παρεχουν καποιοι δεν ειναι δειγμα σωστης χομπιστικης διατηρησης ψαριου.

Αυτα περι "απαιτησεων" :D

Link to comment
Share on other sites

Το να διατηρησεις σωστα χρυσοψαρα και μονομαχους δεν ειναι καθολου ευκολο.

Το οτι επιβιωνουν (οσο επιβιωνουν) απο τις μετριες συνθηκες που τους παρεχουν καποιοι δεν ειναι δειγμα σωστης χομπιστικης διατηρησης ψαριου.

Αυτα περι "απαιτησεων" :D

ΜΑ ουτε μονομαχο θα βαλω, ουτε χρυσοψαρα..

Σκεφτομαι για 2-3 guppies και τιποτα παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπηκα να δω καμια εξελιξη μετα απο 2 μηνες.

ομορφη η java , στα λεγα για το εβερεστ... αλλα δεν ακουγες. χιχιχι

τι εχεις βαλει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Το να διατηρησεις σωστα χρυσοψαρα και μονομαχους δεν ειναι καθολου ευκολο.

Το οτι επιβιωνουν (οσο επιβιωνουν) απο τις μετριες συνθηκες που τους παρεχουν καποιοι δεν ειναι δειγμα σωστης χομπιστικης διατηρησης ψαριου.

Αυτα περι "απαιτησεων" :)

ΜΑ ουτε μονομαχο θα βαλω, ουτε χρυσοψαρα..

Σκεφτομαι για 2-3 guppies και τιποτα παραπανω..

Για το παρακατω ποστ, ηταν το σχολιο μου. :D

Κοιτα, λεγοντας κατι απαιτητικο εννοω κατι εκτος απο τα κλασσικα χρυσοψαρα και μονομαχο..

Τα guppies παντως ειναι πολυ πιο ευκολα στη διατηρηση τους. :(

Αλλα για τα λιτρα αυτα θα ηταν προτιμοτερο ο μονομαχος.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

στα 30 λίτρα μπορείς να βάλεις μέχρι 5 ψάρια.εφόσον δεν θες να βάλεις μονομάχο μπορείς να βάλεις guppies, 1 αρσενικό και 2-3 θηλυκά.Να ξέρεις μόνο ότι κάθε 2 μήνες θα πρέπει να διώχνεις τα μικρά.Επίσης επειδή έχω το ίδιο φίλτρο πρέπει να βάλεις καλό βιολογικό υλικό και μικρό σε μέγεθος μιας και δεν χωράει μέσα το φίλτρο πολύ γιατί θα έχει πρόβλημα με την αμμωνία με πάνω από ένα ψάρια μέσα(seporax mini είναι μια καλή επιλογή).Καλύτερη λύση είναι να βάλεις ένα μονομάχο που είναι και συμβατός με τις amano που έχεις μέσα που δεν τις πειράζει λόγω μεγέθους(γίνονται μεγάλες) και δεν θα έχεις και πρόβλημα με την αμμωνία και ίσως χρειαστεί να μην βάλεις και πολύ βιολογικό υλικό. Τον άνθρακα πρέπει να τον βγάλεις γιατί λένε ότι μετά από λίγο καιρό πετάει στο νερό ότι βρομιά έχει κατακρατήσει.Άμα βάλεις ή έχεις βάλει μονομάχο θα σου πρότεινα να βάλεις κανένα ψηλό φυτό που να φτάνει μέχρι την επιφάνεια μιας και εκεί αρέσει στον μονομάχο να κολυμπάει και που δεν θα ε΄χει αποτίσεις σε φωτισμό με το φως που έχεις απλά να προσέχεις μην καλύπτει τα άλλα φυτά.Καλή επιλογή είναι το http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=242 .Θα μπορούσες να βάλεις ένα σαλιγκάρι neritina που δεν μεγαλώνει πολύ και κάνει και καλή δουλειά με την άλγησε σημεία που δεν φτάνουν οι amano.Τέλος να ξέρεις ότι οι amano ούτε ο μονομάχος θέλουν μεγάλη ροή

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να πω κάτι και πολύ βασικό.....πρέπει να βάλεις θερμοστάτη μιας και δεν είδα να έχεις βάλει από τις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μιας και ψάχνεσαι για το τι ψάρια να βάλεις, θα μπορούσες να βάλεις ή cpd ή endlers στις ίδιες αναλογίες με αυτές των guppy (φυσικά ένα είδος θα βάλεις μέσα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα μονομάχο.

Όπως και να το κάνουμε, είναι ψάρια με προσωπικότητα!

Έχουμε καμιά καινούργια φωτό από το ενυδρείο??? :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα μονομάχο.

Όπως και να το κάνουμε, είναι ψάρια με προσωπικότητα!

συμφωνώ απόλυτα ειδικά με το 2ο

Link to comment
Share on other sites

πάντως στο προφίλ του γράφει ότι στα 30λ έχει βάλει guppy γι'αυτό θα του πω να βάλει τα guppy στα 60λ που προετοιμάζει και να βάλει στα 30λ ένα μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...