Jump to content

Record 600


Recommended Posts

Πριν από περίπου δέκα ημέρες μου καρφώθηκε στο μυαλό να στήσω ένα ενυδρείο,

αφού κατάφερα να βρω χώρο στο σπίτι αγόρασα ένα Juwel Record 600 60x30x36 (63lt). Χωρίς να ξέρω το set up και τον συνδυασμό των ψαριών το γέμισα και ξεκίνησα στρώσιμο. Αφού πέρασαν πολλές ιδέες από το μυαλό μου και ταξίδεψα από Ασία μέχρι Αφρική και πάλι πίσω κατέληξα, που αλλού….στον Αμαζόνιο. :D

Κι εδώ λοιπόν ξεκινάει ο ρόλος του foroum!!! Θα χαιρόμουν να συζητήσω μαζί σας και να πάρω τις γνώμες σας σχετικά με τον συνδυασμό των ψαριών, ιδέες και εμπειρίες όσων έχουν ασχοληθεί με Αμαζόνιο σ΄ αυτά τα λίτρα και μη.

Σίγουρα το μέγεθος της γυάλας δεν βοηθάει και πολύ αλλά πιστεύω πως κάτι αξιόλογο μπορεί να γίνει.

Το ενυδρείο τρέχει από 21 Απριλίου και είναι σε φάση στρωσίματος, έχω βάλει 10 kg μπεζ λεπτή άμμο (ίσως περισσότερη απ΄ όσο έπρεπε αλλά ήθελα να γίνεται ευκολότερα το φύτεμα), δύο ρίζες Mopani και μερικά φυτά τα οποία συναντώνται σε κάποιους παραποτάμους του Αμαζονίου (από το άλλο μου ενυδρείο).

Φωτογραφίες σύντομα, για να έχετε μια εικόνα της κατάστασης.

Ελπίζω να μην κούρασα με το μακροσκελές post μου.

Περιμένω ιδέες για συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα, ένα ζευγάρι Apistogramma ramirezi, ένα ancistrus sp3

και αν είχα αρκετή φίλτρανση ενα μικρό κοπαδάκι cardinal tetra για τα πάνω στρώματα του ενυδρείου :D

(αν και θα ήταν πολύ πιεσμένα τα πράγματα :D )

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έλεγα όχι cardinal... γινονται 5cm... και για κοπαδι θελεις καμια 10αρια.

Θα σου κανω προτασεις με διαφορες συνθεσεις. Την πρωτη συνθεση τη διατηρω στο ιδιο ακριβως ενυδρειο... στο οποιο εχω προσθεσει ανεμηστηρες και σπρειμπαρ...

Να και το λινκ που δεν το βρισκεις... απλα θα κανω update με την υπαρχουσα συνθεση....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=32849&hl=

Παμε τωρα στις προτάσεις:

1. Microgeophagus Ramirezi Ζευγαρι... δλδ 2, Ζευγαρι αncistrus, 19 green neon tetra τα οποια μεγαλωνουν ελαχιστα!!!

2. Microgeophagus Ramirezi Ζευγαρι... δλδ 2, 5 corydoras, 19 green neon tetra

3. Apistogramma ζευγαρι, Ζευγαρι αncistrus, 19 green neon tetra

4. Apistogramma ζευγαρι, 5 corydoras, 19 green neon tetra

5. Στα παραπανω.... αντι ψαρια βυοθου... γαριδες...

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η παρακάτω είναι η σύνθεση του δικού μου ενυδρείου. κάποιοι μπορεί να πουν ότι δεν χωράνε όλα αυτά αλλα......

10 green neon tetra

6 corydoras πάντα

1 ancistrus sp3

4 apple snail (3 μικρά 1 μεγάλο)

σήμερα μετά από αρκετή υπομονή να στρωθεί και να δουλεύουν όλα σταθερά μπήκε και το πολυπόθητο ζευγάρι:

2 apistogramma agassizii

το ενυδρείο είναι diy 60 λίτρα με 2 λάμπες 15wat η κάθε μια και φίλτρο 2213 με ένα λίτρο siporax. έχω φυτέψει κάποια φυτά αλλα δεν το λες και δασος.

παραθέτω μια εικόνα για να πάρεις μια γεύση.

ελπίζω να βοήθησα.

ps. nikoloutso πως σου φαίνεται????

:D:D:thumbup:

post-18155-1272570569_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - koulos
Link to comment
Share on other sites

Με το φιλτρο που εχεις... και 12 να κανεις τα νεον... μια χαρα εισαι... :D

440λτρ ροη... δλδ... 7 φορες την ωρα γυρναει το νερο.

Εισαι οριακα αποδεχτος!! :D

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πάνω κάτω με τους υπόλοιπους!

Εγώ στα έχω πει και από κοντά:

1)Microgeophagus Ramirezi Ζευγάρι ,μια μικρή ομαδούλα νέον (καθώς τα green neon tetra ειναι δύσκολο να τα βρούμε) και 5 corydoras Panda και ίσως κανένα οτο

2)Microgeophagus Ramirezi ζευγάρι, 6 corydoras Panda , ζευγάρι ή ένα ancistrus sp3 ή μια μικρή ομάδα από οτο

3)Τα Apistogramma ζευγάρι που ξέρω ότι σου αρέσουν με 6 corydoras Panda, ένα ancistrus sp3 ή μια μικρή ομάδα από οτο

4) Apistogramma ζευγάρι, μια μικρή ομαδούλα νέον 5 corydoras Panda

Να τονίσω ότι στα περισσότερα που ανέφερα (αν όχι σε όλα) είμαστε οριακά!!!

Επίσης να διευκρινίσουμε ότι πας σε ψιλοφυτεμένο ενυδρείο με φυτά Αμαζονίου και όχι σε ξεραΐλα!!!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρων και τις απαντήσεις!

Από τη στιγμή που έκλεισα σε Αμαζόνιο, το μυαλό μου πήγε στα Apistogramma Cacatuoides

τα οποία θεωρώ από τις πιο όμορφες νανοκιχλίδες.

Δεν θα ήθελα να φτάσω στα όρια το ενυδρείο από πλευράς ιχθυοφόρτισης μιας και η φίλτρανση του δεν θα είναι τίποτα το εξεζητημένο, θα χρησιμοποιήσω το εργοστασιακό φίλτρο. Οπότε σκέφτομαι ένα ζευγάρι νανοκιχλίδες, ένα κοπαδάκι Corydoras Panda και δεν ξέρω για Neon.

Επισυνάπτω και φωτογραφικό υλικό για να πάρουμε μια ιδέα. Να επισημάνω ότι θα φυτευτεί κι άλλο απλά περιμένω να μου έρθουν τα φυτά.

DSC03670.jpg

DSC03672.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω πως σκοπεύω να ρίξω το ph, όσο είναι δυνατό βέβαια,

με φύλλα catappa και τύρφη που έχει μπει στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω εμπειρία με apistogramma, έχω μια αμφιβολία για το κατά πόσο είναι φρόνιμο να βάλουμε μαζί με ένα ζευγάρι apisto, cory ή άλλα βυθόψαρα σε αυτά τα λίτρα. Ιδίως με τα cacatuoides τα οποία είναι αρκετά επιθετικά σε περίοδο αναπαραγωγής. Αν δηλαδή αποκτήσουν αυγουλάκια, πράγμα διόλου απίθανο, τα cory θα την βγάλουν καθαρή;

Μήπως θα πρέπει να προσανατολιστείς σε πιο φιλήσυχα apisto; Αν βέβαια υπάρχουν τέτοια.

Επίσης δεν θα συνιστούσα να βάλεις γαριδούλες. Μάλλον θα γίνουν ένα καλό γεύμα για τα apisto.

Ας με διαφωτίσουν οι γνωρίζοντες... :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω εμπειρία με apistogramma, έχω μια αμφιβολία για το κατά πόσο είναι φρόνιμο να βάλουμε μαζί με ένα ζευγάρι apisto, cory ή άλλα βυθόψαρα σε αυτά τα λίτρα. Ιδίως με τα cacatuoides τα οποία είναι αρκετά επιθετικά σε περίοδο αναπαραγωγής. Αν δηλαδή αποκτήσουν αυγουλάκια, πράγμα διόλου απίθανο, τα cory θα την βγάλουν καθαρή;

Μήπως θα πρέπει να προσανατολιστείς σε πιο φιλήσυχα apisto; Αν βέβαια υπάρχουν τέτοια.

Επίσης δεν θα συνιστούσα να βάλεις γαριδούλες. Μάλλον θα γίνουν ένα καλό γεύμα για τα apisto.

Ας με διαφωτίσουν οι γνωρίζοντες... :D

Σίγουρα είναι ένα ζήτημα τα cacatoo σε 63 lt με οτιδήποτε άλλο είδος γιατί όντως αποκτούν επιθετική συμπεριφορά σε περίοδο αναπαραγωγής (δεν μιλάω εκ πείρας αλλά από περιγραφές κατόχων). Παραθέτω τις σκέψεις μου για να κάνουμε συζήτηση και να μας δώσουν τα φώτα τους οι πιο έμπειροι.

Σίγουρα δεν θα έβαζα γαρίδες μίας και θέλω αποκλειστικά όλα τα είδη μου να είναι από Αμαζόνιο και απ΄όσο γνωρίζω μόνο η Ghost Shrimp, αν δεν κάνω λάθος το όνομα, ανήκει σ΄αυτά τα νερά.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ζευγαρι απιστογραμμα ειναι ικανοποιητικά σε 60λτρ.

Απο κει και περα ΔΕΝ ειναι το προβλημα ζευγαρωματος και η συμπεριφορα του αρσενικου.... αλλα το αν θα αφησουν αβγα τα νεον.

:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες Νίκο το έχω ξανά διαβάσει και γι΄αυτό είμαι λίγο προβληματισμένος για την παρουσία των Neon,

είναι κρίμα να έχεις ένα υγιές ζευγάρι με γέννες και να χάνεις τα αυγά λόγω των Neon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες Νίκο το έχω ξανά διαβάσει και γι΄αυτό είμαι λίγο προβληματισμένος για την παρουσία των Neon,

είναι κρίμα να έχεις ένα υγιές ζευγάρι με γέννες και να χάνεις τα αυγά λόγω των Neon.

Παρη μου....

πλεον πιστυω οτι τα ενυδρεια εν μερη ειναι και ενα πειραμα για ολους μας.

Το κεθε ενυδρειο οσο ιδιο κι αν ειναι.... ειναι διαφορετικο!!

Δεν ξερεις τον χαρακτηρα του καθε ψαριου.

Συμβουλη μου..... βαλε αυτα που σου αρεσουν.... δλδ αν θες και τα 2 ειδη... και αναλωγα με τις αντιδρασεις πραττεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Παρη μου....

πλεον πιστυω οτι τα ενυδρεια εν μερη ειναι και ενα πειραμα για ολους μας.

Το κεθε ενυδρειο οσο ιδιο κι αν ειναι.... ειναι διαφορετικο!!

Δεν ξερεις τον χαρακτηρα του καθε ψαριου.

Συμβουλη μου..... βαλε αυτα που σου αρεσουν.... δλδ αν θες και τα 2 ειδη... και αναλωγα με τις αντιδρασεις πραττεις. :thumbup:

:D:D

Συμφωνώ απόλυτα Νίκο,

χωρίς βέβαια να επιβαρύνεται η υγεία και η ποιότητα ζωής των ζωντανών που διατηρούμε και είμαστε υπεύθυνοι γι΄αυτά.

Ίσως αυτό είναι το καλύτερο: Βλέποντας και κάνοντας! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 16 μέρες οι μετρήσεις δείχνουν πως το 60ράκι μου έχει στρωθεί! <_<

Βέβαια ψάρια ακόμη δεν θα μπουν αφενός μεν θέλω να ωριμάσει λίγο ακόμη το ''πράγμα'' και αφετέρου

θέλω να παραγγείλω τα ψάρια που επιτέλους αποφάσισα (2x Apistogramma Cacatuoides, 1 μικρό κοπάδι Corydoras Panda ή αν βρω Corydoras Trilineatus κι ένα κοπάδι Green Neon Tetra).

Εδώ και μία εβδομάδα έχουν μπει και τα φύλλα Catappa όπου μαζί με την τύρφη του φίλτρου, της ρίζες Mopani, και το diy CO2 συντελούν στην πτώση του Ph. Αυτή τη στιγμή το Ph βρίσκεται στο 7,5, η gH στο 15 και h Kh στο 13. Αυτή τη στιγμή ο μόνος νόμιμος κάτοικος του ενυδρείου είναι ένα Asolene spixi.

To χρώμα έχει αλλάξει κατά πολύ κι αυτό φαίνεται από τις φωτογραφίες.

DSC03683.jpg

DSC03684.jpg

DSC03688.jpg

Όλες οι παρατηρήσεις δεκτές, εξάλλου τα θέματα ανεβαίνουν για να γίνει κουβεντούλα και ανταλλαγή απόψεων. :D

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

και γαριδουλες να βαλεις δεν θα τα ενοχλισουν τα απιστο...αρκει να μην ειναι πολυ πολυ μικρες και τις φανε.

Καλυτερα βαλε 2 θυλικες και 1 αρσενικο....θα δεις διαφορα στην συμοεριφορα τους.αν βαλεις μια καρυδα κομμενη στη μεση θα την προτιμισουν αμεσως για φολια και δ θα αργισουν να ερθουν τα μικρα!! <_<:D

Οσο για τα νεον..εμενα στα 160 λιτρα βαρανε προσοχη και ακομα δ εχουν εκκολαυθει τα αυγα και

τα εβαλα στο αλλο ενυδρειο για να μην κινδυνεψουν τα μικρα.

αυτα απο την δικη μου εμπιρεια με τα καταπληκτικα απιστογραμμα!

Link to comment
Share on other sites

και γαριδουλες να βαλεις δεν θα τα ενοχλισουν τα απιστο...αρκει να μην ειναι πολυ πολυ μικρες και τις φανε.

Καλυτερα βαλε 2 θυλικες και 1 αρσενικο....θα δεις διαφορα στην συμοεριφορα τους.αν βαλεις μια καρυδα κομμενη στη μεση θα την προτιμισουν αμεσως για φολια και δ θα αργισουν να ερθουν τα μικρα!! <_<:D

Οσο για τα νεον..εμενα στα 160 λιτρα βαρανε προσοχη και ακομα δ εχουν εκκολαυθει τα αυγα και

τα εβαλα στο αλλο ενυδρειο για να μην κινδυνεψουν τα μικρα.

αυτα απο την δικη μου εμπιρεια με τα καταπληκτικα απιστογραμμα!

Για γαρίδες δεν το σκέφτομαι και τους λόγους τους εξηγώ λίγο παραπάνω. Θα ήθελα να βάλω δύο θηλυκά αλλά για τα λίτρα μου το θεωρώ λίγο τραβηγμένο. Εξήγησε μου λίγο την συμπεριφορά των Neon γιατί δεν το πολυκατάλαβα :D . Έχουν τάσεις να φάνε τα αυγά των Apisto?

Σε τι συνθήκες τα έχεις και πόσο καιρό τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις προβλημα με 2 θυλικες με στα λιτρα σου,καλυτερα θα ειναι γιατι θα μοιταζεται το κινηγη του αρεν.μην το σκεφτεσαι καν!!

οι συνθηκες μου ειναι PH:περιπου 7,GH:6,KH:4.

Οι δυο θυλικες εχουν ορισει περιοχες στο ενυδρειο και δ αφινουν η μια την αλλα να πλησιασει και ο

αρεσενικος παει απο την μια στην αλλη.δεν αφινουν ουτε τα νεον να πλησιασουν και καθε φορα που

προσπαθουν να το κανουν τα διοχνουν με αποτελεσμα τα αυτ να εχουν μαζευτει σε μια μιερια του ενυδρειου

που ειναι ελευθερη απο τις θυλικες.οταν ταιζω διασκορπουνται και μολις τελειοσει το γευμα τα βαζουν παλι

στιν γωνια τους.

τωρα που εχω αυγα...η μαμα ειναι συνεχια εκει και δ αφινει κανεναν να πλησιασει και τους κινιγαει για τα καλα!

οταν παλια ειχα γεννα...μεσα σε μια βδομαδα φαγωθηκαν τα μικρα...απο τα νεον προφανος!!

Τα νεον σου λοιπον δεν κινδυνευουν να τα σκωτοσουν απλα λογο του μικρου ενυδρειου θα ειναι στριμογμενα και πθανον να φανε τα μικρα....εκτος αν τα απομακρινεις μολις γεννησει οπως εκανα εγω.

τα αυγα δεν μπορουν να τα φανε γιατι ειναι κολλιμενα απο μεσα απο την καρυδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...