Jump to content

Σκαλάρια,αναπαραγωγή


konstanos

Recommended Posts

Καθόμουν στο τραπέζι φάτσα στο ενυδρείο και συζητούσα με τους γονείς μου για άσχετα θέματα,Ώσπου το μάτι μου βλέπει μια περίεργη επιθετικότητα στο ενυδρείο μου και ο πιο πολύς κόσμος(τα 4 απο τα 6 σκαλάρια και οι αρλεκίνοι)να έχει μαζευτεί στα μισά του ενυδρείου..2 σκαλάρια VS των υπόλοιπων ψαριών..Λέω στους γονείς μου λες να το πέτυχα τελικα??να έχω αυγουλάκια?? απάντηση : έτσι μας είπες και τη προηγούμενη φορά :wacko::wacko::thumbup: ,καθώς πλησιάζω το ενυδρείο και κοιτάζω τα πίσω φύλλα ενός κρίνου κάνω το χαρακτηρηστικό: ΩΩΧ,ΑΥΓΑ...Και έγινε ο πανικός,τι να κάνω,δεν εχω διαβάσει τίποτα κτλ κτλ κτλ..Δε μπορώ καν να καταλάβω αρσενικό με θυληκό,τί να κάνω για το βράδυ?τι θα γίνει?γενικά τι πρέπει να κάνω?? :D έχω πανικοβληθεί και ταυτόχρωνα έχω απίστευτη χαρά....!!!!! :D:thumbup::bowdown::ninja: δυστυχώς φωτογραφίες δεν μπορώ να βγάλω καλές γιατί είναι στριμωχτά εκεί πίσω έβγαλα αυτές και θα προσπαθήσω για καλύτερες..ξέρω ότι τα πσαράκια δε θα τη βγάλουν καθαρή εκει μέσα αλλα έχω και γυάλα 220λτ για τα 2 τους :o:o:wacko: μόνο που δεν έχω τπτ άλλο ακόμα ούτε φίλτρα ούτε τπτ

post-15601-1272653296_thumb.jpg

post-15601-1272653324_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου βρήκα 2 βιντεακια στο youtube τα οποία πιστεύω ειναι πολύ χρήσιμα , ρίξε μια μάτια

http://www.youtube.com/watch?v=BBF4CfUCVpY

http://www.youtube.com/watch?v=3Fs6lhBn6V0&feature=fvw

πάντως μην ανησυχείς ιδιαίτερα, για να εκκολαφτούν τα αυγά πρέπει τα αγγελοψαρα σου να είναι πραγματικό ζευγάρι, και τώρα που γέννησαν μια φορά θα γεννούν περίπου κάθε 10 μέρες, σίγουρα πράγματα, άρα έχεις χρόνο να στίσεις την γυάλα σου για την επόμενη φορά αν τώρα σταθείς άτυχος.

επίσης αν δεις τα αγγελοψαρα σου να τρώνε τα αυγά σημαίνει ότι είτε είναι αγχωμένα (πχ πολύ κίνδυνοι στο ενυδρείο σου και πιστεύουν ότι δεν θα τα καταφέρουν) είτε ότι δεν γονιμοποιήθηκαν, το σίγουρο είναι ότι θα ξαναπροσπαθήσουν

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα ψαράκια που έχεις μέσα νομίζω πως θα στα φάνε τα αυγά τουλάχιστον έτσι έγινε σε εμένα.Το καλύτερο θα ήταν να τα έβαζες σε άλλο ενυδρείο αλλά λες ότι δεν υπάρχει.Να άφηνες ένα φωτάκι το βράδυ αναμμένο για να προσέχουν οι γονείς τα αυγά.Καλή επιτυχία και σύντομα να δεις ουρίτσες :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...