Jump to content

Bbc Amazon Abyss


Recommended Posts

Καλησπέρα, πριν από μερικές μέρες έτυχε να δω ένα ντοκιμαντέρ του BBC που λέγεται "The Amazon Abyss" είναι μια παραγωγή του 2005 και αποτελείται από 5 επεισόδια στα οποία εξερευνούν τον Αμαζόνιο και κινηματογραφούν στο φυσικό τους περιβάλλον τα ψάρια που έχουμε οι περισσότεροι στα ενυδρεία μας και όχι μόνο. Με αρκετό ψάξιμο κατάφερα και τα βρήκα και τα κατέβασα αλλά δυστυχώς δεν βρήκα Ελληνικούς υπότιτλους παρά μόνο Αγγλικούς Όποιος ενδιαφέρεται να με βοηθήσει να τους μεταφράσουμε και να τους ενσωματώσω στα video, τα οποία είναι εξαιρετικής ποιότητας και να τα δώσω σε όποιον ενδιαφέρεται (με κάποιο τρόπο ώστε να μην βρεθεί και το aquazone σε δύσκολη θέση να τα δεί...) Όποιος μπορεί και ενδιαφέρεται να βοηθήσει ας μου πει να του δώσω κάποιο αρχείο υποτίτλων να ξεκινήσουμε την μετάφραση.

Υ.Γ. Εννοείτε ότι δεν θέλω τίποτα για όλο αυτό.... το κάνω από συμπαράσταση σε όλους τους ομοιοπαθής ενυδρειοάρρωστους!!!

Link to comment
Share on other sites

το μονο σίγουρο είναι ότι θέλω μια κόπια πριν η μετά την μετάφραση. θα ήθελα να βοηθήσω αλλα η μαμά πατρίδα με καλεί και δεν έχω χρόνο απ' ότι καταλαβαίνετε.... ας ελπίσουμε ότι θα βρεθούν άτομα να βοηθήσουν. είναι αξιόλογη η προσπάθεια σε ένα αξιόλογο προϊόν. (ας λένε ότι θέλουν περί δικαιωμάτων, όλοι έχουμε δικαίωμα στην γνώση)

με το καλο λοιπόν η ματάφραση

αναμένουμε όλοι πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν μου στείλεις τους υπότιτλούς ευχαρίστως να σου κάνω μετάφραση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα σας στεναχωρήσω....

Έχοντας δεί το βίντεο από την αρχή της προβολής του εχώ να πώ ότι είναι πολύ ωραίο αλλά ψεύτικο!!!!

Ναί κύριοι και το BBC μας κοροϊδεύει.....

Συγκεκριμένα οι περισσότερες υποβρύχιες σκηνές είναι τραβηγμένες σε πισίνα με απίστευτη ταλαιπωρία για τα ζωντανά που κινηματογραφήθηκαν.

Το μεγάλο θηλυκό Panaque L203 60+εκατοστά που φαίνεται στο βίντεο ταλαιπωρήθηκε τόσο που απεβίωσε την επόμενη μέρα μιάς και για να καθαρίσουν την πισίνα το άφησαν να περάσει την νύχτα σε ένα πλαστικό δοχείο μικρότερο του μέτρου.....

οι συγκεκριμένες πληροφορίες είναι 100% αληθείς,δέν θα πώ το όνομα του επιστήμονα που μου τις μετέφερε για ευνόητους λόγους,αλλά είναι από τους πιό επιφανείς στην Βραζιλία αυτήν την στιγμή και το μόνο που έχω να πώ είναι ότι όταν μου τα έλεγε αυτά δάκρυσε στο σημείο που μου ανέφερε για το θάνατο του ψαριού...

Για μιά ακόμη φορά ο άνθρωπος εκμεταλλεύεται την φύση για το κέρδος και για τον εντυπωσιασμό των αδαών ανθρώπων των πόλεων............. :):):):rasp:

Link to comment
Share on other sites

Θα σας στεναχωρήσω....

Έχοντας δεί το βίντεο από την αρχή της προβολής του εχώ να πώ ότι είναι πολύ ωραίο αλλά ψεύτικο!!!!

Ναί κύριοι και το BBC μας κοροϊδεύει.....

Συγκεκριμένα οι περισσότερες υποβρύχιες σκηνές είναι τραβηγμένες σε πισίνα με απίστευτη ταλαιπωρία για τα ζωντανά που κινηματογραφήθηκαν.

Το μεγάλο θηλυκό Panaque L203 60+εκατοστά που φαίνεται στο βίντεο ταλαιπωρήθηκε τόσο που απεβίωσε την επόμενη μέρα μιάς και για να καθαρίσουν την πισίνα το άφησαν να περάσει την νύχτα σε ένα πλαστικό δοχείο μικρότερο του μέτρου.....

οι συγκεκριμένες πληροφορίες είναι 100% αληθείς,δέν θα πώ το όνομα του επιστήμονα που μου τις μετέφερε για ευνόητους λόγους,αλλά είναι από τους πιό επιφανείς στην Βραζιλία αυτήν την στιγμή και το μόνο που έχω να πώ είναι ότι όταν μου τα έλεγε αυτά δάκρυσε στο σημείο που μου ανέφερε για το θάνατο του ψαριού...

Για μιά ακόμη φορά ο άνθρωπος εκμεταλλεύεται την φύση για το κέρδος και για τον εντυπωσιασμό των αδαών ανθρώπων των πόλεων............. :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

:):):):rasp: Ολοκληρο bbc??? :thumbup::hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Aν μας παρουσιαζουν τετοιες ψευτιες για ενα ντοκυμαντερ που αφορα τη φυση,σκεφτείτε τι φουμαρα και ψευτιες μας παρουσιαζουν για σοβαροτερα θεματα,οικονομικα,πολιτικα πολεμους κλπ.................... :):):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...