Jump to content

Sos Microgeophagus


Recommended Posts

Τα ραμιρεζι μου αρεσουν παρα πολυ σαν ψαρια,αλλα ειμαι πολυ αρχαριος

Εστρωσα το ενυδρειο μου εκανε και μετρισεις ενας φιλος και μου ειπε οτι το ενυδρειο ειναι μια χαρα(ph 6,8).

Καθησα και διαβασα ολα τα αρθρα για τα ραμιρεζι στο φορουμ και πηγα και πηρα 2 σημερα το μεσημερι.

Το προβλημα ειναι οτι τωρα που τα παρατηρησα εχουν διαφορες....

Προσεξα το ενα να εχει κοκκινη κοιλια οπως ελεγε στο φορουμ αλλα εχει ασπρα ματια ενω το αλλο εχει κοκκινα.

Προσπαθησα να τα φωτογραφισω αλλα δεν εχει καλη καμερα το κινητο μου.

Μηπως μπορει καποιος που ξερει ποιο απο τα 2 ειναι το αρσενικο και ποιο το θηλυκο, και αν ειναι ραμιρεζι??

Προσωπικα νομιζω πως το ενα ειναι altispinosus....Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Το αν είναι έτοιμο το ενυδρείο σου δε μπορείς να το κρίνεις μετρώντας το Ph.

Έχεις κάνει κάποιες άλλες μετρήσεις που να αποδεικνύουν οτι το φίλτρο σου είναι στρωμένο;

Το να φτάσεις το Ph σου εκεί που θέλεις είναι το πιο εύκολο.Το θέμα είναι στο πως το διατηρείς και τι διαδικασία ακολουθείς κατά τις αλλαγές νερού ώστε να μην υπάρξει μεταβολή στην τιμή του. Όσο για τα ψάρια, δώσε τους χρόνο να προσαρμοστούν,μην τα ενοχλείς και φρόντιζε τη διατροφή τους ώστε να σου δείξουν τα πραγματικά τους χρώματα.Αν σου φαίνεται τόσο μεγάλη η διαφορά μετά από 5-6 μέρες προσπάθησε να ανεβάσεις φωτογραφίες. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Το αν είναι έτοιμο το ενυδρείο σου δε μπορείς να το κρίνεις μετρώντας το Ph.

Έχεις κάνει κάποιες άλλες μετρήσεις που να αποδεικνύουν οτι το φίλτρο σου είναι στρωμένο;

Το να φτάσεις το Ph σου εκεί που θέλεις είναι το πιο εύκολο.Το θέμα είναι στο πως το διατηρείς και τι διαδικασία ακολουθείς κατά τις αλλαγές νερού ώστε να μην υπάρξει μεταβολή στην τιμή του. Όσο για τα ψάρια, δώσε τους χρόνο να προσαρμοστούν,μην τα ενοχλείς και φρόντιζε τη διατροφή τους ώστε να σου δείξουν τα πραγματικά τους χρώματα.Αν σου φαίνεται τόσο μεγάλη η διαφορά μετά από 5-6 μέρες προσπάθησε να ανεβάσεις φωτογραφίες. :D

Ανεφερα μονο το ph γτ μονο αυτο ξερω ;)

Το παιδι εχει κατι υγρα τεστ και μετρισε νιτρωδη,νιτρικα,ανθρακικη σκληροτιτα,γενικη σκληροτιτα και δεν θυμαμαι τι αλλο.

Θα του πω να μου τα ξαναπει γιατι τα ξεχασα...

Οσο για το ενυδρειο για το στρωσιμο πηρα μπολι απο το ανυδρειο του ZKfox και ειχα για 2 μηνες rosy tetra μεσα.

Με τα ραμιρεζι ειναι το θεμα μου ομως..τι μου προτεινεις?Να το παω πισω?

Δεν βρηκα αλλο ψαρακι στο πετ σοπ με κοκκινη κοιλια για να ειναι θηλυκο :angry2:

αλλα δεν σκεφτηκα να κοιταξω χρωμα ματιων.

Εχει διαφορα που ειναι ασπρα τα ματια του η ειναι κατι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να σου απαντήσει κάποιος γνώστης του συγκεκριμένου ψαριού για να μη μιλάμε στον αέρα... :D

Πάντως τα χρώματα θα στρώσουν.Αν δεν είναι άλλο είδος... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που περιγράφεις το πιθανότερο είναι να έχεις στο ενυδρείο σου ένα Microgeophagus Ramirezi κι ένα Microgeophagus Altisinosus. Το χρώμα των ματιών είναι κριτήριο που μπορείς να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Καλού κακού ανέβασε και καμία φωτογραφία για να είμαστε 100% σίγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που περιγράφεις το πιθανότερο είναι να έχεις στο ενυδρείο σου ένα Microgeophagus Ramirezi κι ένα Microgeophagus Altisinosus. Το χρώμα των ματιών είναι κριτήριο που μπορείς να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Καλού κακού ανέβασε και καμία φωτογραφία για να είμαστε 100% σίγουροι.

Ζητησα τιν καμερα σημερα απο ενα παιδι που εχει ψηφιακη για να σας δειξω τα ψαρακια, γιατι εγω εχω μονο με φιλμ :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Το αν είναι έτοιμο το ενυδρείο σου δε μπορείς να το κρίνεις μετρώντας το Ph.

Έχεις κάνει κάποιες άλλες μετρήσεις που να αποδεικνύουν οτι το φίλτρο σου είναι στρωμένο;

Το να φτάσεις το Ph σου εκεί που θέλεις είναι το πιο εύκολο.Το θέμα είναι στο πως το διατηρείς και τι διαδικασία ακολουθείς κατά τις αλλαγές νερού ώστε να μην υπάρξει μεταβολή στην τιμή του. Όσο για τα ψάρια, δώσε τους χρόνο να προσαρμοστούν,μην τα ενοχλείς και φρόντιζε τη διατροφή τους ώστε να σου δείξουν τα πραγματικά τους χρώματα.Αν σου φαίνεται τόσο μεγάλη η διαφορά μετά από 5-6 μέρες προσπάθησε να ανεβάσεις φωτογραφίες. :D

Λοιπον, Φωτη.Συναντησα το παιδι που μου εκανε τις μετρισεις και μου ειπε παλι τα αποτελεσματα απο τα τεστ(με μια επιφυλαξη γτ μπορει να μην θυμαμαι καποιο καλα η να τα εχω μπερδεψει :angry2: )

ph=6.8

NO3=25

NO4=αρνητικο

Ανθρακικη σκληροτητα=6

δεν θυμαμαι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω τη φωτο για να δω τα ειδη.

Παντως, επειδη κυκλοφορω σε αρκετα pet shop καθε μερα, (κόλλημα) ειδα σε 1 pet shop ραμιρεζι.... πολύ λευκα... με ελαχιστο χρωμα πανω τους...

Από που τα πήρες?? (ΑΠαντα με πμ)

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω τη φωτο για να δω τα ειδη.

Παντως, επειδη κυκλοφορω σε αρκετα pet shop καθε μερα, (κόλλημα) ειδα σε 1 pet shop ραμιρεζι.... πολύ λευκα... με ελαχιστο χρωμα πανω τους...

Από που τα πήρες?? (ΑΠαντα με πμ)

Ειχα ρωτησει και εγω σε καποιο πετ σοπ γιατι ειναι τοσο αχρωμα τα ραμιρεζι μου ειπαν πως ειναι απο τις συνθηκες του νερου και πως στο δικο μου ενυδρειο αφου προσαρμωστουν θα δειξουν τα χρωματα τους...

Παντως ενδειαφερομαι ακομα για το συγκεκριμενο ειδος και ειδικοτερα για ζευγαρι...Αν ξερε καποιος που μπορω να βρω ας μου πει και εμενα...! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, Φωτη.Συναντησα το παιδι που μου εκανε τις μετρισεις και μου ειπε παλι τα αποτελεσματα απο τα τεστ(με μια επιφυλαξη γτ μπορει να μην θυμαμαι καποιο καλα η να τα εχω μπερδεψει :angry2: )

ph=6.8

NO3=25

NO4=αρνητικο

Ανθρακικη σκληροτητα=6

δεν θυμαμαι αλλο...

Δεν καταλαβαίνω και πολλά από τις μετρήσεις...Με την πρώτη ευκαιρία πάρε υγρά τεστ για: Ph,NO2,NO3,Nh3/Nh4

για να έχεις τον πλήρη έλεγχο. :D

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως ισχύει η τιμή: ΝΟ3= 25mg/lt ξεκίνα καμιά αλλαγούλα σιγά σιγά...

Αναμφισβήτητα, μια καθαρή φωτογραφία είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για να βγάλουμε συμπέρασμα.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ρωτησει και εγω σε καποιο πετ σοπ γιατι ειναι τοσο αχρωμα τα ραμιρεζι μου ειπαν πως ειναι απο τις συνθηκες του νερου και πως στο δικο μου ενυδρειο αφου προσαρμωστουν θα δειξουν τα χρωματα τους...

Παντως ενδειαφερομαι ακομα για το συγκεκριμενο ειδος και ειδικοτερα για ζευγαρι...Αν ξερε καποιος που μπορω να βρω ας μου πει και εμενα...! :D

Ισως ειναι η ιδεα μου αλλα νομιζω πως εχουν αλλαξει λιγο χρωμα...

Αν θελεις να σου πω απο που τα πηρα κανε μου ¨πμ¨αν και απο το αλληνικο ειναι λιγο μπερδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως ισχύει η τιμή: ΝΟ3= 25mg/lt ξεκίνα καμιά αλλαγούλα σιγά σιγά...

Αναμφισβήτητα, μια καθαρή φωτογραφία είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για να βγάλουμε συμπέρασμα.

Για να μην σας κουραζω θα κανω μια παρουσιαση του ενυδρειου σε αλλο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...