Jump to content

Θελω Ζωυφια


Recommended Posts

Καλησπεριζω την ψαροκαμμενη παρεα μας ;)

Θελω να στησω ενα ενυδρειο στο οποιο σκοπος μου ειναι να εχω μεγαλη ποικιλια απο διαφερες μορφες ζωης...

Ετσι σκευτομαι να τοποθετησω υποστρωμα,εστω σε μικρη ποσοτητα...

Το ενυδρειο προοριζεται για Pleco και καποιο κοπαδι Tetra και ειναι 120 λιτρα...

Τι λετε αν τοποθετησω 500 gr απο το Dannerle Deponit Mix Classic θα μπορεσω να το πετυχω..??Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα αν δεν φυτευτουν φυτα..?(Γενικοτερα στο ενυδρειο,ισως μπει καποιο φυτο επιφανειας)

Ευχαριστω προκαταβολικα :D:angry2:

Κωστης :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβαινω θελεις ενα ενυδρειο που σχεδον να αυτοσυντηρειται?

Ζωυφια εννοεις κωπήποδα, εντομα κλπ που βγαινουν απο "πλουσια" υποστρωματα λιπανσης?

Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβαινω θελεις ενα ενυδρειο που σχεδον να αυτοσυντηρειται?

Ζωυφια εννοεις κωπήποδα, εντομα κλπ που βγαινουν απο "πλουσια" υποστρωματα λιπανσης?

Οσο ειναι δυνατον να αυτοσυντηρειται ενα ενυδρειο χωρις μεγαλκη φυτομαζα...

Ναι για αυτα τα ζωυφια μιλαω :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω πεταλίδες αν ενδιαφέρεσαι :D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Εχω πεταλίδες αν ενδιαφέρεσαι ;):hysterical:

Μολις στηθει το ενυδρειο εννοειται πως ενδιαφερομαι... :D:angry2:

Θελω γνωμες...Viciusssssssssss :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θα πηγαίνεις σε ρυάκια, λιμνάζοντα νερά καθαρά, λίμνες, ποτάμια κλπ, θα βουτάς μια χούφτα λάσπη, φύλλα και φυτά και θα την τοποθετείς στο ενυδρείο έτσι ώστε να μπορέσεις να αφαιρέσεις την άμμο μετά από λίγες μέρες, εν τω μεταξεί όλα τα ζωάκια που μπορούν να επιβιώσουν θα μπολιάσουν το ενυδρείο και θα αρχίσουν να δημιουργούν ισορροπίες.

Εναλλακτικά παίρνεις ένα δεματάκι από εμένα και ένα από stormtrooper και έχεις τα πάντα+ ένας κροκόδειλας δώρο! :D

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο να στήσω το καινούριο...Όλο και κάτι θα βγει πάλι! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω την ψαροκαμμενη παρεα μας ;)

Θελω να στησω ενα ενυδρειο στο οποιο σκοπος μου ειναι να εχω μεγαλη ποικιλια απο διαφερες μορφες ζωης...

Ετσι σκευτομαι να τοποθετησω υποστρωμα,εστω σε μικρη ποσοτητα...

Το ενυδρειο προοριζεται για Pleco και καποιο κοπαδι Tetra και ειναι 120 λιτρα...

Τι λετε αν τοποθετησω 500 gr απο το Dannerle Deponit Mix Classic θα μπορεσω να το πετυχω..??Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα αν δεν φυτευτουν φυτα..?(Γενικοτερα στο ενυδρειο,ισως μπει καποιο φυτο επιφανειας)

Ευχαριστω προκαταβολικα :D:angry2:

Κωστης :hysterical:

Μη τα μπερδεύεις όλα μαζί. Άλλο πλεκοενυδρείο ή κοινωνικό ενυδρείο και άλλο τα ζωύφια.

Παίζει ρόλο τι πλέκο θα βάλεις, ποιος είναι ο βιότοπός τους, με τι τρέφονται κλπ κλπ...

Επίσης δεν είναι αρκετό ένα λίπασμα για να έχεις ζωύφια. Άλλο να σου γεννηθούν ζωύφια και άλλο να τα διατηρήσεις και να βρίσκουν και αυτά τροφή.

Για να διατηρηθεί ένα ενυδρείο με ζωύφια σε τέτοιο αριθμό που να είναι αρκετά να συντηρήσουν ψάρι ή ψάρια, θα πρέπει η ιχθυοφόρτωση να είναι πολύ μικρή.

Αν πας να στήσεις ένα ενυδρείο με αυτή τη λογική θέλει πολύ διάβασμα και μελέτη των βιοτόπων. Και μη ξεχνάς ότι όλο αυτό το project είναι πείραμα... Δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες και βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις για κάτι τέτοιο. Θα σου συνιστούσα για αρχή να ξεκινήσεις με μία γυάλα 5-10 λίτρων όπου θα έβαζες έτοιμα ζωύφια, να δεις πως πάει και μετά να "μπολιάσεις" το κύριο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Ηξερα απο την αρχη πως δεν προκειται να γινει το συγκεκριμενο ενυδρειο να αυτοσυντηρειται..Αλλα μιας και διαβαζω πως οι περισσοτεροι οργανισμοι μονο καλο μπορουν να κανουν στο συστημα μας,σκευτηκα να καταφερω να εχω οσους περισσοτερους μπορω στο ενυδρειο μου χωρις να ειναι αυτοσυντηρητο...

Δηλαδη να γινονται κανονικα οι ρουτινες του ενυδρειο σε ταισμα και αλλαγες νερου,απλα ξανα λεω οσο ειναι δυνατων να εχω περισσοτερους ενδιαφερον οργανισμους για παρακολουθηση κα ερευνα :D

Θα το πετυχω βαζοντας το υποστρωμα η θα κανω καμια βλ(*#α και θα δημιουργησω προβλημα αφου δεν θα εχω στην ουσια καποιο φυτο υψηλων απαιτησεων ωστε να δουλεψει ως λιπασμα το υποστρωμα..??

Link to comment
Share on other sites

Ηξερα απο την αρχη πως δεν προκειται να γινει το συγκεκριμενο ενυδρειο να αυτοσυντηρειται..Αλλα μιας και διαβαζω πως οι περισσοτεροι οργανισμοι μονο καλο μπορουν να κανουν στο συστημα μας,σκευτηκα να καταφερω να εχω οσους περισσοτερους μπορω στο ενυδρειο μου χωρις να ειναι αυτοσυντηρητο...

Δηλαδη να γινονται κανονικα οι ρουτινες του ενυδρειο σε ταισμα και αλλαγες νερου,απλα ξανα λεω οσο ειναι δυνατων να εχω περισσοτερους ενδιαφερον οργανισμους για παρακολουθηση κα ερευνα <_<

Θα το πετυχω βαζοντας το υποστρωμα η θα κανω καμια βλ(*#α και θα δημιουργησω προβλημα αφου δεν θα εχω στην ουσια καποιο φυτο υψηλων απαιτησεων ωστε να δουλεψει ως λιπασμα το υποστρωμα..??

Ως επί τω πλείστον πλέκο σημαίνει άμμος και άμμος σημαίνει όχι υπόστρωμα, χωρίς βέβαια να είναι απαγορευτικό το ψιλόκοκκο στρογγυλεμένο χαλικάκι. Έτσι βέβαια ξεφεύγεις από την λογική του "βιοτοπικού".

Επίσης αν βάλεις ένα κοπάδι Tetras σε 70-100-150 λίτρα, ακόμα και να αναπτύξεις πχ κωπήποδα, πιθανόν να εξαφανιστούν από τα tetra και πολύ πιθανό να μη δεις γενικώς κάποια άλλη μορφή ζωής μαζί με τα tetras.

Link to comment
Share on other sites

Το κλειστό σύστημα θέλει θυσίες που δύσκολα κάνει ένας χομπίστας γιατί θέλει κίνηση, μπούγιο από ψάρια και συγκεκριμένη αναλογία ψαριών-λίτρων.

Με λίγα λόγια αν θέλεις ένα σύστημα που να παράγει αρκετή από την τροφή των ψαριών σου πρέπει να έχεις άλγη, καμιά 100-150 λίτρα στη χειρότερη αν θες ψάρια και από ψάρια όσο πιο μικρό και λιγότερα γίνεται πχ 10 cpd και γαριδούλες.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον το θεμα σου Κωστη! <_<

Link to comment
Share on other sites

Ρε κωστη....

Τιναξε λίγο τα μαλλια σοου κει λυθηκε το προβλημα!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Νικο(λουτσο) εγω τουλαχιστων εχω μαλια <_<:D:D

Οποτε συνεχιζω το Project χωρις υποστρωμα και δοκιμαζω στο μελλον να το μπολιασω με οργανισμους απο αλλα ενυδρεια... :D

Ευχαριστω ολους για την συμμετοχη

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ειναι ασχημη ιδιεα να καλλιεργεις αλλου αυτους τους οργανισμους και να τους ριχνεις στο ενυδρειο.

πχ microworms, grindal, artemia, mosquito larvae κλπ αρκει να υπαρχουν σαρκοφαγα.

Για τα φυταφαγα ψαρια.... απο το να καλλιεργεις .... ειναι πιο ευκολο να πας στο μαναβη <_<

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλη Ιδεα θα βρω κατι να κανω...Στην χειροτερη θα παρω ενα 20αλιτρο και θα βαλω μονο φως κυκλοφορεια και υποστρωμα..Οχι αμμο αλλα υποστρωμα ωστε να εχω και εξαρση σε αλγη...

Νομιζω θα γινει υπεροχος βαλτος <_<:D Εννοειται στο δωματιο του αδερφου μου :D

Link to comment
Share on other sites

Το πιο εύκολο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις καμια 10-15 λίτρα νερό σταστιμα, έξω. Ειδικά τώρα που είναι και ανοιξη θα έχεις ζωύφια πολύ γρηγόρα.

Εγω σε ένα δεκαπεντάρι μου είχα βάλει ενα κλαδί απο θάμνο και είχαν βγεί όλων των ειδών ζωύφια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...