Jump to content

Μόλις ολοκληρώθηκε το σκηνικό


Recommended Posts

σημερα ,επιτελους εγιναν οι τελευταιες παρεμβασεις και η εικονα του μικρου μου ενυδρειου ολοκληρωθηκε .java script:emoticon('<_<',%20'smid_29')οι διαστασεις ειναι 60χ30χ30.

1)θα ηθελα την γνωμη σας ,και τι αλλαγες χρειαζονται

2)τι ψαρακια θα ηταν καταλληλα?(ηδη φιλοξενει 4 νεον τετρα ,3ροδοστομους )

3)τι λιπασματα θα χρειαστω για τα φυτα?

περιμενω ανυπομονα!!!!!!

post-17360-1273346682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφο <_<

Δε νομίζω να θέλει αλλαγές, αν και προσωπικά θα προτιμούσα λευκή άμμο για υπόστρωμα, αλλά γούστα είναι αυτά.

Οσο για τα ψάρια, πρέπει να αυξήσεις το κοπάδι ενός από τα δύο είδη που έχεις μέσα γιατί θα γίνει ψιλοπανικός σε 60 λίτρα με δύο διαφορετικά είδη κοπαδόψαρων. Τι μετρήσεις έχεις?

Τι φυτά έχεις? Αν και τα περισσότερα που μπορώ να δω δεν έχουν πολλές απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να διατηρηθούν 2 κοπάδια σε αυτό το μήκος ενυδρείου.Γνώμη μου είναι να δώσεις τους ροδόστομους που έχουν μεγαλύτερο τελικό μέγεθος και να αυξήσεις τον αριθμό των Νέον σε 10.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το ενυδρειο <_<:D

Σε τετοιο μηκος ενυδρειου και με τετοιο "γεματο" στησιμο θα προτιμουσα μονο τα νεον (οι ροδοστομοι ειναι βολιδες και κινιτικα και θελουν πιο ανετο χωρο)

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο για τα κοπαδακια.στην αρχη το ενυδρειο φιλοξενουσε 7 ροδοστομους και ενα ζευγαρι ραμιρεζακια.οι 3 που υπαρχουν τωρα ειναι οι σκληροτραχηλοι που επιβιωσαν απο μια τραυματικη εμπειρια.οταν 2 παιδακια(διαολια)που ηρθαν σπιτι αρχισαν να μου βαρανε το ενυδρειο δυνατα,με αποτελεσμα να μου πεθανουν ολα τα ψαρακια εκτος αυτων των τριων........τα νεον ηρθαν αργοτερα σαν δωρο για να με ηρεμησουν απο το σοκ που επαθα....ετσι βρεθηκα με αυτη την συνθεση πλυθησμων..........

οποτε τα νεον σιγουρα θα ανεβουν στον αριθμο.θα μπορουσα να βαλω ξανα λετε ενα ζευγαρακι απο κατι αλλο?σκεφτομουν για γκουραμι.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο το μεγεθος ενυδρειου, μονο dwarf gourami (colisa lalia) θα ηταν σωστα.

Νομιζω ειναι δυσκολο να βρεις και θηλυκα.

Οποτε μη σκεφτεις να βαλεις δυο αρσενικα μαζι.

Θα εχεις προβληματα.

Καλυτερα 1α προς 2θ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

αυτα εχω εγω

Pearl Gourami

Honey Gourami

opaline gurami

Golden Gourami (το εχασα πριν κανενα μηνα καπου ειχε πληγωθει )

Έγινε επεξεργασία - ΓιωργοςΚ1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αξίζει να κάνεις τον κόπο να αλλάξεις το χαλίκι σε άμμο χαλαζιακή, τα φυτά θα έχουν τελείως διαφορετική ανάπτυξη, το ενυδρείο θα φαίνεται μεγαλύτερο και θα μπορέσεις να φιλοξενήσεις Corydoras με μεγαλύτερη άνεση.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ,επιτελους εγιναν οι τελευταιες παρεμβασεις και η εικονα του μικρου μου ενυδρειου ολοκληρωθηκε .java script:emoticon('<_<',%20'smid_29')οι διαστασεις ειναι 60χ30χ30.

1)θα ηθελα την γνωμη σας ,και τι αλλαγες χρειαζονται

2)τι ψαρακια θα ηταν καταλληλα?(ηδη φιλοξενει 4 νεον τετρα ,3ροδοστομους )

3)τι λιπασματα θα χρειαστω για τα φυτα?

περιμενω ανυπομονα!!!!!!

post-17360-1273346682_thumb.jpg

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου..περιττο να σου πω πως εχουμε το ιδιο ενυδρειο και επειδη μενω και εγω ξανθη,μαλλον το πηραμε και απο το ιδιο μαγαζι....παντως.πραγματικα εντυπωσιακο... :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Θα συμφωνήσω τον Γιώργο πως με την αλλαγή του χαλικιού σου με άμμο θα έδειχνε πολύ καλύτερα και έχεις και την επιλογή των Corydoras. Εμένα θα μου άρεσε κι ένα ζευγάρι Ramirezi Altispinosus (Bolivian) αντί τα Colisa laila, βέβαια αυτά είναι θέμα τι αρέσει στον καθένα. Σίγουρα και με τα Neon θα είναι πιο άνετα τα πράγματα. Καλή συνέχεια στις επιλογές σου!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες.

για την αμμο,θελω πολυ να αλλαξω το χαλικι,απλα δεν θελω να ενοχλησω τους κατοικους.ομως ειναι στα προσεχως!

για τα γκουραμακια φοβαμαι οτι δεν θα βρω θηλυκα.στο πετσοπ απο οσο προσεξα διεκρινα μονο αρσενικα.τα θυληκα colisa ειναι γκρι-ασημι απο οσο διαβασα σωστα?φοβαμαι να βαλω 2 αρσενικα,αν και νομιζω οτι υπαρχουν κρυψωνες για να μην γινεται χαμος.ομως δεν το ρισκαρω.....

ελπιζω να φανω τυχερη!!!

@blackfin: να ναι καλα το ΑΖ ,μεγαλη εμπνευση!!!!οταν βλεπεις φωτο των ενυδρειων που εχουν τα παιδια,ε,τα ζηλευεις πως να το κανουμε!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες.

για την αμμο,θελω πολυ να αλλαξω το χαλικι,απλα δεν θελω να ενοχλησω τους κατοικους.ομως ειναι στα προσεχως!

για τα γκουραμακια φοβαμαι οτι δεν θα βρω θηλυκα.στο πετσοπ απο οσο προσεξα διεκρινα μονο αρσενικα.τα θυληκα colisa ειναι γκρι-ασημι απο οσο διαβασα σωστα?φοβαμαι να βαλω 2 αρσενικα,αν και νομιζω οτι υπαρχουν κρυψωνες για να μην γινεται χαμος.ομως δεν το ρισκαρω.....

ελπιζω να φανω τυχερη!!!

@blackfin: να ναι καλα το ΑΖ ,μεγαλη εμπνευση!!!!οταν βλεπεις φωτο των ενυδρειων που εχουν τα παιδια,ε,τα ζηλευεις πως να το κανουμε!!!!!!!!!

δεν τα ζηλευεις.τα θαυμαζεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα όταν πήρα το δικό μου 60ρι ο πετ σοπας μου έδωσε 2 dwarf gourami ως ανθεκτικά υποστήριζε ότι ήταν καλά για έναν νέο στο χόμπι

αποτέλεσμα από το πρωί μέχρι το βράδυ πανικός μέχρι που το ένα μας άφησε …. Τώρα πήρα 2 θηλυκά είναι ασημένια και μικρότερα σε μέγεθος , μπορώ να πω ότι αν και είχαμε 1-2 περιστατικά καμία σχέση με πριν τα πάνε σχετικά καλά μεταξύ τους !

Ξέρετε αν θα υπάρχει πρόβλημα με guppies ? Μερικοί λένε ότι είναι μύθος και ότι τα guppies όταν προσαρμοστούν και γίνουν κοπάδι δεν τα ενοχλούν ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να διατηρηθούν 2 κοπάδια σε αυτό το μήκος ενυδρείου.Γνώμη μου είναι να δώσεις τους ροδόστομους που έχουν μεγαλύτερο τελικό μέγεθος και να αυξήσεις τον αριθμό των Νέον σε 10.

+1!! Αλλα γιατι λετε δυσκολο?! εμενα μου φαινεται αδιανοητο! κ τα 10 νεον εκει μεσα ειναι το περισσοτερο που μπορει να μπει-κατα την-αρχαρια- γνωμη μου-παντα! Προσφατα κολησα εναν νεο λοξιγκα που λεγετε "cpd".....!!! 6-7 ατομα απο αυτα θα ηταν τρελα εκει μεσα! :)

Πανεμορφο το ενυδρειο σου! στην φωτο φαινεται πολυ μεγαλυτερο απο οτι ειναι στην πραγματικότητα!!!Πολυ ωραια η ριζα!! Δεν βλεπω κατι το οποιο να θελει αλλαγη!Εκτος αν βλεπεις εσυ κατι...γιατι εφοσον ειναι δικο σου το ενυδρειο -φτιαχτο οπως σου αρεσει εσενα οπτικα κ ασε τους ψαροκαμμενους εδω μεσα να σου λενε οτι θελουν! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...