Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥ


Recommended Posts

Γεια σας!

Ως αρχάριος στο θέμα των ενυδρείων γλυκού νερού αντιμετωπίζω κι εγώ κάποια προβλήματα. Θεωρώ λοιπόν σωστό να περιγράψω πρώτα το ενυδρείο μου:

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: Ενυδρείο 50 λίτρων, εσωτερικό φίλτρο μέγιστης απόδοσης 300 lt/h, θερμαντικό σώμα 50 watt, 1 λάμπα 15 watt με ανακλαστικό.

ΨΑΡΙΑ: 1 αρσενικό και 2 θυληκά guppies.

ΦΥΤΑ: 3 "ντοματιές", 1 anubias, 1 bacopa και γρασίδι αγνώστου ονομασίας.

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: 28 οC.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ: Το στρώσιμο του ενυδρείου έγινε με αμμωνία και διήρκεσε 1 μήνα. Χρησιμοποιήθηκε για αυτό το σκοπό Bactozym της Tetra. Έκτοτε οι τιμές αμμωνίας και νιτρωδών παραμένουν μηδενικές ενώ η περιεκτικότητα σε νιτρικά παραμένει μεταξύ 10 και 20 mg/l.

Το νερό που εισάγεται στο ενυδρείο είναι νερό βρύσης βελτιωμένο με Tetra Aquasafe στο οποίο προστίθενται αλάτι κατάλληλο για ενυδρεία (2,5 κουταλιές της σούπας ανά 10 λίτρα). Οι τελικές τιμές του νερού έχουν ως εξής:

ΝΗ3=0, ΝΟ2=0, ΝΟ3<20, CO2=10 εως 20

GH=15, KH=9 & PH~7. (ολα τα τέστ είναι σε μορφή σταγώνων και είναι της sera και της tetra).

Ως λίπασμα χρησιμοποιώ Florena της sera ενώ το φως στο ενυδρείο ανάβει με χρονοδιακόπτη από τις 16:00 έως τις 02:00 καθημερινά.

Τα ψάρια ταΐζονται πρωί - βράδι για 2-3 λεπτά με flakes κατάλληλα για τροπικά και φαίνονται να το απολαμβάνουν.

O ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ: Τα ψάρια μπήκαν στο ενυδρείο εδώ και 6 ημέρες ενώ από την τρίτη μέρα τους χορηγώ καθημερινα Fishtamin της sera. Καθόλη αυτή τη περίοδο η συμπεριφορά των ψαριών είναι άκρως ανησυχιτική: κάθονται πολλές ώρες ακίνητα είτε στην επιφάνεια είτε στον πυθμένα του ενυδρείου. Αυτή η συμπεριφορά είναι φυσιολογική !!!ή μήπως οφείλεται στη προσαρμογή των ψαριών στις συνθήκες του ενυδρείου!!!! Η προσαρμογή των ψαριών τελικά πόσο διαρκεί!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Νάσο,

Καλωσόρισες στην παρέα μας και ελπίζω να βρεις εδώ πολλά που να σε ενδιαφέρουν!

Συγχαρητήρια μια και η παρουσίαση του θέματος σου είναι άψογη!

Το ενυδρείο σου το έχεις στήσει σωστά και αν βάλεις λίγα φυτά ακόμα θα είναι σούπερ!

Αν συμβεί κάτι να ξέρεις ότι έκανες ότι μπορούσες!

Απ’ ότι μας λες όλα είναι οκ!

Τα Guppy είναι αρκετά ευαίσθητα ψάρια και μπορεί να χάσεις κάποιο αν είναι ταλαιπωρημένο από πριν!

Περίμενε λίγο να συνηθίσουν το νέο τους σπίτι και να ξέρεις ότι είναι ψάρια της επιφάνειας οπότε εκεί θα τα βλέπεις συχνά.

Εκεί αναζητούν και την τροφή τους!

Για περισσότερες πληροφορίες για το είδος δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2287

Αν θες κάτι άλλο ρωτάς!

Link to comment
Share on other sites

Νασο καλος ηρθες στην κοινοτητα του aquazone. :wootwoot::wootwoot:

Εισαι απο τους λιγους που αν και αρχαριος εκανες σωστο στρωσιμο

στο ενυδρειο σου και δεν βιαστηκες να βαλεις μεσα τα πρωτα σου

ψαρακια.Μπραβο και για την παρουσιαση που εκανες.Πρωτη. ;);)

Αν εχεις βαλε και καποια φωτο.

Οσο για τα ψαρακια σου το αρθρο που σου παραθετει ο φιλος kouzman ειναι

ακρως κατατοπιστικο.

Καλη συνεχεια. :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - ioannis1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαρστώ για το ενδιαφέρον! Όντως το άρθρο που μου συστήατε είναι κατατοπιστικότατο και μάλιστα μου δημιούργησε μια μικρή ελπίδα..... ίσως το ένα από τα δυο θυληκά να είναι "σε ενδιαφέρουσα". Αυτό βέβαια θα δημιουργήσει καινούριες ανάγκες!!! ...αλλά αυτός είναι ένας ευχάριστος προβληματισμός. Πάντως θα σας ενημερώσω για οποιαδήποτε εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε φωτογραφία του ενυδρείου σου!

Δες αν είναι πρησμένη η κοιλιά της και αν είναι όντως εγκυμοσύνη πάρε μια γεννήστρα καλού κακού!

Με τα ψάρια που έχεις μάλλον θα την χρειαστείς σύντομα!

Και όπως σου είπα και πριν βάλε όσα ποιο πολλά φυτά μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και πάλι!! Παραθέτω φωτογραφίες του ενυδρείου και των θυληκών guppies. Θα ήθελα την γνώμη σας για την όψη των ψαριών.... υποψιάζομαι ερεθισμένα βράγχια παρόλο που η αμμωνία και τα νιτρώδη είναι στο μηδέν.

Εννείται πως οποιαδήποτε παρατήρηση πάνω στο ενυδρείο είναι ευπρόσδεκτη!!

post-1595-1152645876_thumb.jpgpost-1595-1152645958_thumb.jpgpost-1595-1152645992_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νάσος Αναγνώστου
Link to comment
Share on other sites

Νασο καλησπερα και καλωςηρθες στην παρεα.

Τα ψαρακια σου τα βλεπω μια χαρα.

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο αλλα αν εβαζες μαυρο φοντο στην πλατη και καμια ριζα πιστευω θα εδειχνε ακομα καλυτερο.

Και παλι μπραβο για την προσπαθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Νασο το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο :wootwoot::wootwoot:

Συμφωνω με τον aquaboy με ενα μαυρο φοντο στη πλατη του ενυδρειου

θα ειναι super!!

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE και απο μενα Νασο και μπραβο σου για τα σιγουρα και σωστα βηματα που κανεις ....

Αποσο μπρω να καταλαβω και γνωριζω τα ψαρακια σου φενοντε μια χαρα κανενα προβλημα ...

Στο ενυδρειο σου εχεις κανει πολυ καλη δουλεια και φενετε πολυ προσεγμενο ... 2 παρατηρησεις που θελω να κανω ειναι οτι ισως αν εβγαζες τον αμφορεα και εβαζες καποια ριζα να εδειχνε ακομα πιο ομορφο και φυσικο και να εβαζες και κανα 2 anubies ακομα ....

Και παλι μπραβο σου ... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ελέγχεις τα ψάρια κάθε μέρα για να δεις πιθανές διαφορές!

Δεν μπορώ να καταλάβω απο την φωτογραφία τι γίνεται!

Τι βλέπεις εσύ στα βράγχια;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια.

Αναρωτιέμαι αν η ποσότητα αλατιού που προσθέτω στο ενυδρείο με κάθε αλλαγή νερού (2,5 κουταλιές της σούπας ανα 10 λίτρα) είναι η κατάλληλη! Γνωρίζει κάποιος τη σωστή δοσολογία;

Θα συμφωνίσω μαζί σας για το φόντο του ενυδρείου.... είναι θέμα χρόνου η διευθέτησή του!

Θέμα χρόνου είναι επίσης και η προσθήκη καινούριων φυτών.... θα προηγηθεί πάντως η προμήθεια των σχετικών τεστ (Fe, PO4)!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από αλάτι αλλά μου φαίνεται ότι βάζεις πολύ!

Μην ξεχνάς ότι το αλάτι μένει στο νερό και συσσωρεύετε με την εξάτμιση!

Μετράς την αλατότητα;

Ας μας πει και κάποιος που ξέρει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από αλάτι αλλά μου φαίνεται ότι βάζεις πολύ!

Μην ξεχνάς ότι το αλάτι μένει στο νερό και συσσωρεύετε με την εξάτμιση!

Μετράς την αλατότητα;

Ας μας πει και κάποιος που ξέρει!

28938[/snapback]

Νομίζω οτι έχεις δίκιο. Η κατάλληλη αναλογία είναι περίπου 1 κουταλάκι του τσαγιού στα 19 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει ποτέ αλάτι και δεν μπορώ να σου πώ σίγουρα!

Ακολουθείς τις οδηγίες, μας λές τη μάρκα που πήρες και πόσο βάζεις και κάποιος θα σου πει αν είναι η σωστή δόση κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι και φυτά δεν συνδυάζεται .Μπορείς όμως να χρησημοποιης προληπτικά το ΕΚΤΟΖΟΝ που κάνει και άλλα πράγματα ταυτόχρονα .

Η θερμοκρασία 28 είναι οριακά υψηλή για τα φυτά .

Ο φωτισμός ανάβει για πολλές ώρες και θα σου δημιουργήσει πρόβλημα με άλγες .

Δεν θα σε συμβούλευα να βάλεις πάνω από 4 ψαράκια , το φίλτρο είναι λίγο .

Εάν δεν θέλεις να προσθέσεις φίλτρο βάλε πολλά φυτά και από όταν σταθεροποιηθούν μετά από 3 μήνες και αναπτύσσονται κανονικά , μπορείς να κάνεις τα ψαράκια 8 .

Πρόσεξε πολύ όταν καθαρίζεις το φίλτρο .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις διάβασα το ποστ και ελπίζω να προλάβω...

Το αλάτι που βάζεις είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΥ..!

Κοίταξε να δεις τι γίνεται...

Τα ζωοτόκα θεωρητικά, χρειάζονται μικρή δόση αλατότητας μόνιμα στο νερό τους. Πρακτικά όμως, αυτό δεν ισχύει για τον λόγο ότι κανένα μαγαζί δεν το κάνει εδώ και χρόνια - εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κανένα - όπως και οι περισσότεροι που τα έχουν (ιδώτες). Το αποτέλεσμα είναι μετά από αρκετές γενιές αναπαραγωγών, έχουν προσαρμοστεί και έχουν συνηθίσει σε αυτό (0 αλατότητα). Βέβαια, το λίγο βοηθάει, αλλά το ΛΙΓΟ!

Πως ορίζεται αυτή η αλατότητα:

- Εάν προσθέσεις για κάθε πραγματικό λίτρο νερού 1 γραμμάριο ενυδρειακό αλάτι, έχεις αλατότητα 0,1% (συντήρηση).

- Εάν προσθέσεις για κάθε πραγματικό λίτρο νερού 3-10 γραμμάρια ενυδρειακό αλάτι, έχεις αλατότητα 0,3% - 1,0% (θεραπείες για ick, πρωτόζωα & fin rot).

- Εάν προσθέσεις για κάθε πραγματικό λίτρο νερού 30 γραμμάρια ενυδρειακό αλάτι, έχεις αλατότητα 3,0% (πολύ ισχυρή ολιγόλεπτη θεραπεία σε βαριές-ειδικές περιπτώσεις και εκτός ενυδρείου - ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ!).

- Ενα κουταλάκι του γλυκού χωράει ~5γραμμάρια αλάτι.

- Μια κουταλιά της σούπας χωράει ~15γραμμάρια αλάτι.

Από τα γραφόμενά σου προκύπτει ότι βάζεις περίπου 40 γραμμάρια ανά 10 λίτρα, άρα 0,4% αλατότητα. Είναι ΠΟΛΥ! Μόνο για θεραπεία σε περίπτωση ick να χρησιμοποιείς τέτοια αναλογία, για 10 ημέρες μαζί με άνοδο θερμοκρασίας κατά 3 βαθμούς και μετά το αφαιρείς.

Η χρήση αλατιού στο ενυδρείο έχει και συνέπειες όμως:

- ΔΕΝ είναι ανεκτό από τα γατόψαρα, τα τέτρα και από μερικούς γλύφτες.

- ΔΕΝ είναι καθόλου ανεκτό για όλα τα ευαίσθητα φυτά (τα διαλύει) και μακροχρόνια από σχεδόν όλα, πλην των πολύ σκληρών.

- Η έντονη συνεχής και μακροχρόνια χρήση του, εξουδετερώνει την ιαματική του δυνατότητα, σε περίπτωση ανάγκης θεραπείας αργότερα - ουσιαστικά των ψαριών σε αυτό και όχι του ίδιου.

- Εάν δεν διαλυθεί καλά πριν πέσει μέσα, υπάρχει κίνδυνος να "κάψει" πτερύγια και δέρμα-μεμβράνες των ψαριών.

- Πρέπει να μπαίνει αργά και λίγο-λίγο προς αποφυγήν οσμωτικού σοκ.

Κάνω συστηματικές εκτροφές σε γκάππυ και πλάτυ και αυτά που σου γράφω είναι ψαγμένα και δοκιμασμένα επί μακρόν. Το πιο σωστό που θα μπορούσες κατά τη γνώμη μου να κάνεις, είναι να τα έχεις σε πολύ χαμηλή αλατότητα, μόνιμα (0,05%) δηλαδή, με 1 γραμμάριο ενυδριακό αλάτι για κάθε 2 λίτρα νερό που έχει μέσα το ενυδρείο σου.

Και ένα τελευταίο: Πρόσεξε τι αλάτι θα χρησιμοποιήσεις. Το μαγειρικό δεν κάνει γιατί έχει ιώδιο και πρόσθετα ροής. Επίσης κυκλοφορούν προϊόντα στην ενυδρειακή αγορά, που ΔΕΝ είναι αλάτι, αλλά άλατα για το νερό, πράγμα που πολλοί μπερδεύουν.

Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο είναι η μεγάλη συσκευασία (πιο οικονομικό) της Aquarium Pharmaceuticals, το Aquarium SALT.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την προειδοποίηση! Ήδη έχω αρχίσει την σταδιακή μείωση της περιεκτικότητας σε αλάτι με αλλαγές του νερού κατά 20% μέρα παρά μέρα. Ελπίζω πως μέσα στην επόμενη εβδομάδα η αλατότητα θα έχει πέσει στα επιθυμητά επίπεδα!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας και τα υπόλοιπα που αναφέρεις σχετικά με το ενυδρείο σου, θέλω να σου πω και τα εξής:

Σχετικά με τις μετρήσεις:

Εάν η μέτρηση του pH που έδωσες είναι σωστή (7,0) θα πρέπει να το ανεβάσεις, γιατί τα ζωοτόκα ζουν καλύτερα και περισσότερο σε μεγαλύτερες τιμές ρΗ (7,6 - 7,8). Εκτίμησή μου είναι ότι δεν γίνεται να είναι σωστές οι μετρήσεις σου, γιατί δεν είδα χορήγηση Co2 (και με τις τιμές GH & KH που έχεις, μάλλον δεν δικαιολογείται, νομίζω). Θα σου πρότεινα με την πρώτη ευκαιρία να αλλάξεις τεστ. Τα πιο αξιόπιστα που κυκλοφορούν είναι της Α.Ρ.Ι., με διαφορά από τα άλλα...

Σχετικά με τα φυτά:

Κατα τη γνώμη μου πάντα, η ποιότητα και ποσότητα της φυτομάζας του ενυδρείου σου, δεν χρειάζεται λιπάσματα. Η χρήση τους ενδέχεται να σου δημιουργήσει προϋποθέσεις άλγης, λόγω περίσσειας θρεπτικών στο νερό αλλά και λόγω φωτισμού. Θα σου πρότεινα να βάλεις και μερικά φυτά γρήγορης ανάπτυξης, που έχουν την ιδιότητα να τραβάνε και ρύπους από το νερό (κερατόφυλλο, Elodea) εκτός του ότι θα ομορφήνει και άλλο το ενυδρείο σου, συν ότι θα βοηθήσουν αργότερα στις γέννες (θα κρύβονται πιο εύκολα τα μικρά και θα βρίσκουν ινφουσόρια για τις πρώτες ημέρες).

Σχετικά με το φίλτρο:

Θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα, γιατί γυρίζει αρκετές φορές το νερό σου ανά ώρα. Εαν έχεις σωστά υλικά μέσα, είναι στρωμένο και το συντηρείς τακτικά, νομίζω είναι μια χαρά.

Σχετικά με τα ψάρια:

Η περιγραφή που δίνεις στην αρχή δεν είναι φυσιολογική για γκάππυς (προσαρμόζονται σχεδόν αμέσως, με ελάχιστες εξαιρέσεις). Εάν συνεχίζεται ακόμα αυτό, μάλλον θα πρέπει να το ελέγξεις. Μπορεί όμως απλά να οφείλεται στο πολύ αλάτι. Δες το πάντως.

Ως προς την ιχθυοφόρτιση (κατά τη γνώμη μου πάντα,) μπορείς να βάλεις μέχρι 8 γκάππυς σε αυτά τα λίτρα (2 αρσ. + 6 θηλ.), με την επισήμανση ότι όταν θα αρχίσουν τις γέννες, θα χρειαστείς και άλλο ενυδρείο για το μεγάλωμα των μωρών.

Σχετικά με τη διατροφή:

Καλώς ταϊζεις 2 φορές τη μέρα, αλλά μη το παρακάνεις με τις βιταμίνες. Τις συγκεκριμένες δεν τις έχω χρησιμοποιήσει και δεν τις ξέρω, οπότε ουσιαστικά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Καλό είναι να χρησιμοποιείς 2 διαφορετικές τροφές και να ταϊζεις εναλλάξ. Αφηνέ τα και τελείως νηστικά 1 ημέρα την εβδομάδα και την επόμενη δίνε τους λίγο βρασμένο αρακά - τη ψίχα μόνο, τα βοηθάει στο πεπτικό.

Ενα τελευταίο είναι το θέμα της θερμοκρασίας. Τα γκάππυς έχουν ως ιδανική το 25-26. Αντέχουν βέβαια και σε ψηλότερες ή χαμηλότερες, αλλά επηρρεάζεται ο κύκλος της ζωής τους και σε ακραίες εξασθενούν και κινδυνεύουν από αρρώστιες. Αν μπορείς να τα έχεις σε 26 με +-1, είναι ότι καλύτερο, νομίζω.

Ελπίζω να βοηθήσουν αυτά και όχι να σε μπλέξουν... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...