Jump to content

Ξαφνικοι θάνατοι!


Recommended Posts

Χίλια ευχαριστώ για τις ΠΛΗΡΕΙΣ οδηγίες!

Θα το δοκιμάσω και δ΄ωσω προσοχή στις τιμές PH και KH.

Tις ταμπλέτες τις πήρα 8 ευρώ (συσκευασία των 20 τ.)

Τώρα έχω 40(!)

Αν κατάλαβα καλά μετά τις 20 σταμάτησες να το χρησιμοποιείς ε? :lmao:

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση που θα κάνεις θα είναι ανάλογη με τις μετρήσεις σου!

Μπορείς να βάζεις πιο συχνά αλλά με πολύ προσοχή μια και μπορεί να σου κάνει μεγάλη ζημιά η αυξομείωση του pH!

Δεν μου έχουν τελειώσει ακόμα και έχω ήδη προχωρήσει σε λύση DIY μια και έτσι έχεις πιο σταθερή παροχή και μικρότερη μεταβολή στις παραμέτρους!

Δεν με ικανοποιεί τίποτα από αυτά αλλά δεν παίζει μία για να πάρω μπουκάλια και τα συναφή οπότε κάνω ότι μπορώ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έβαλα μια ταμπλέτα και άρχισε να ρουφάει το νερό απο τον μεγάλο θάλαμο. Σε 15" η στάθμη είχε κατέβει μέχρι το σημείο που ενώνεται ο θάλαμος νε το κάτω τμήμα που έχει τις τρυπούλες.

Εκεί και στάματησε. Η στάθμη τώρα σιγά σιγά ανεβαίνει , λογικό πιστεύω αφού το CO2 που έχει συσσωρευτεί στον θάλαμο φεύγει έξω άρα και ο θάλαμος γεμίζει ξανά νερό..

Σωστα?

Σε 30 λεπτά το PH έπεσε στο 7,4 απο >7.5 που ήταν. Πιστεύω οτι δεν ήταν τόσο οδυνηρό για τα ψαράκια αλλά ελπίζω να μην ανεβοκατεβαίνει με αυτόν τον ρυθμό...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μέτρηση όταν θα έχει τελειώσει η διάλυση και θα δεις τη διαφορά που έχεις συνολικά!

Πάντως με την λίγη πείρα που έχω νομίζω ότι ο ρυθμός μεταβολής του pH είναι ασφαλής!

Ας το επιβεβαιώσει αυτό και κάποιος άλλος για σιγουριά!

Link to comment
Share on other sites

Πρός το παρόν πιστεύω κσι γώ το ίδιο. Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...