Jump to content

Ενυδρειο που ειναι ετοιμο να καταρρευση!!!!!!!


Recommended Posts

Γεια σε ολους!

Εχω ενυδρεια εδω κ 5 χρονια

Το τελευταιο μου ενυδρειο ειναι 240 λιτρα .

Το θεμα ειναι οτι τους τελευταιους 7 μηνες δεν ασχοληθηκα καθολου(λογω θανατου συγγενικου προσωπου) κ γενικα περασα μια ασχημη φαση.. Και τωρα αποφασισα να ξανασχοληθω ,

το θεμα ειναι οτι τα φυτα ολα εχουν σαπισει υπαρχει αγλη παντου το νερο ειναι κατακιτρινο.

Χθες μου πεθανε ενα αγγελοψαρο που το ειχα 5 χρονια... και ειπα εως εδω!

Τι προτεινεται να κανω??

Σκεφτηκα να πεταξω ολα τα φυτα να πεταξω αμμο λιπασμα τα παντα, να βαλω τα ψαρια σε λεκανες και να αρχισω απο την αρχη με καινουργιο λιπασμα χαλικι φυτα κτλ....

Και στο τελος θα βαλω το μισο νερο που θα εχω κρατησει ετσι ωστε να μην χαθουν ολα αυτα που εχουν δημιουργηθει εδω κ 1 χρονο.

Και εχω ενα εξωτερικο φιλτρο κ ενα εσωτερικο σε αυτα απλα θα πεταξω το μισο υλικο κ θα προσθεσω μακαρονι.

Τι λετε?

Τα ψαρια αντεχουν 3 με 5 ωρες σε λεκανες??

Έγινε επεξεργασία - kristina
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!

Εχω ενυδρεια εδω κ 5 χρονια

Το τελευταιο μου ενυδρειο ειναι 240 λιτρα .

Το θεμα ειναι οτι τους τελευταιους 7 μηνες δεν ασχοληθηκα καθολου(λογω θανατου συγγενικου προσωπου) κ γενικα περασα μια ασχημη φαση.. Και τωρα αποφασισα να ξανασχοληθω ,

το θεμα ειναι οτι τα φυτα ολα εχουν σαπισει υπαρχει αγλη παντου το νερο ειναι κατακιτρινο.

Χθες μου πεθανε ενα αγγελοψαρο που το ειχα 5 χρονια... και ειπα εως εδω!

Τι προτεινεται να κανω??

Σκεφτηκα να πεταξω ολα τα φυτα να πεταξω αμμο λιπασμα τα παντα, να βαλω τα ψαρια σε λεκανες και να αρχισω απο την αρχη με καινουργιο λιπασμα χαλικι φυτα κτλ....

Και στο τελος θα βαλω το μισο νερο που θα εχω κρατησει ετσι ωστε να μην χαθουν ολα αυτα που εχουν δημιουργηθει εδω κ 1 χρονο.

Και εχω ενα εξωτερικο φιλτρο κ ενα εσωτερικο σε αυτα απλα θα πεταξω το μισο υλικο κ θα προσθεσω μακαρονι.

Τι λετε?

Τα ψαρια αντεχουν 3 με 5 ωρες σε λεκανες??

καταρχην , λυπαμε για τον θανατο του συγγενικου προσωπου . Πανω απο ολα η υγεια μας και μετα ολα τα αλλα .

Εγω θα ελεγα ολα πεταμα εκτος απο βιολογικο υλικο που θα το βρασεις και εκτος τα ψαρια οπου μπορεις να τα βαλεις σε λεκανη με μια αερανλτια και ενα μικρο θερμοστατη μεχρι να κανεις τις υπολοιπες δουλειες σου , εχω κρατησει ψαρια σε βαρελι με αεραντλια ,θερμοστατη , φιλτρο χωρις ταισμα για μια μιση μερα και δεν ειχα καποιο προβλημα .

Εαν θες πες μας τι ψαρια εχει μεσα το ενυδρειο τωρα , τι φιλτρο εχεις , τι βιολογικο υλικο εχεις .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ η υγεια πανω απο ολα! κ τα υπολοιπα θα ερθουν...

Λοιπον μεσα στο ενυδρειο εχω 3 αγγελοψαρα 5 πλεκοστομους 6 κλοουν 3 μολλυ 2 γατοψαρα 1 δολαριο κι 3 περιματοφαγους.

Επισης εχω βαλει στα φιλτα ενα εξωτερικο της fluval 350 που εχω βαλει μακαρονι της JBL και τα σφουγγαρια που ειχε μεσα,και στο εσωτερικο φιλτρο του ενυδρειου της juwel εχω βαλει ακριβως τα ιδια μονο που εχω προσθεσει κ substrack (δεν θυμαμαι καλα πως το λενε) της εταιριας sera ειναι νομιζω, και υαλοβαμβακα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να δώσεις τα ψάρια και να ξαναρχίσεις απο το 0.

Αν δεν μπορείς να τα αποχωριστείς πρέπει να τους βρεις πρωσορινα κάποιο άλλο "σπίτι" και μόλις τελειώσεις το ενυδρείο να τα ξαναβάλεις μέσα. Σε 5 ώρες δεν νομίζω οτι θα προλάβεις..

Τελοσπάντων, αν δεν γίνεται ούτε αυτό βρες ένα μεγάλο δοχείο 150 λίτρα, βάλ'τα εκεί μαζί με φίλτρο και θερμοστάτη και νερό απο το ενυδρείο και κάνε τη δουλεία σου. Πάντως ότι θα πρέπει να αποχωριστείς κάποια ψάρια είναι γεγονός, αν θες να γίνουν όλα σωστά. Δεν ταιριάζουν όλα μεταξύ τους..

:)

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

λυπαμε και εγω για τον θανατο του συγγενικου προσωπου.ευχομαι υγεια πανω απο ολα σε ολους και ολα τα αλλα ερχονται δευτερα. εγω ειχα βαλει 4 σκαλαρια για μια μερα μεσα σε μια λεκανη με αεραντλια και χωρις φαι χωρις κανενα προβλημα. και φτιαξετο απο την αρχη. :) θα σε βοηθησει και το νιτριβεκ της sera της στο οποιο σε 24 ωρες μπορεις να βαλεις ψαρια. :)

και οτι θες εδω ειμαστε....για καθε βοηθεια.

χαιρετισματα και στην Κεφαλλονια

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα βαλει τα ψαρακια μου στιν λεκανη για 43 ωρες....και μετα ηταν μια χαρα......να φανταστης ακομα ζουνε...... :):):rasp::)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια δεν μπορω να τα αποχωριστω τα εχω 3 με 4 χρονια!

Πιστευω πως σε 3 ωρες θα τα εχω ολα ετοιμα εχω ηδη πλυνει τα χαλικια τα φυτα τα εχω αγορασει κ αυτα ,λιπασμα , και θα εχω κ τον ξαδερφο μου μαζι οποτε πιστευω πως θα ειναι ολα ενταξει.

Ποια ψαρια δεν ταιριαζουν μεταξυ τους?

Μονο τα αγγελοψαρα μαλωνουν μεταξυ τους κατα αλλα δεν εχω καμια φασαρια!

Link to comment
Share on other sites

χαιρετισματα και στην Κεφαλλονια

Eυχαριστω!!! Εισαι απο Κεφαλονια?

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα του φιλτρο μην τα πειραξεις..

Κανε οτι δουλει θες να κανεις αλλα ΜΗΝ πληνεις με νερο βρυσης τα υλικα του φιλτρου...Αν το κανεις αυτο θα καταστραφει ολη η βιολογια και μετα δυσκολα θα καταφερουν τα ψαρακια σου να επιβιωσουν :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε πως δεν θα τα πλυνω με νερο βρυσης!

Μα αν τα πλυνω καταστρεφω τις αποικιες βακτηριδιων που εχουν δημιουργηθει!

Παντα τα πλενω με το νερο του ενυδρειου που αφαιρω.

Δηλαδη λες να μην πειραξω καθολου τα υλικα?

Να μην βγαλω τα μισα κ να προσθεσω μακαρονι κ συμπυκνωμενα βακτηριδια?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω!!! Εισαι απο Κεφαλονια?

Ληξουρι - Μιχαλιτσατα :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε πως δεν θα τα πλυνω με νερο βρυσης!

Μα αν τα πλυνω καταστρεφω τις αποικιες βακτηριδιων που εχουν δημιουργηθει!

Παντα τα πλενω με το νερο του ενυδρειου που αφαιρω.

Δηλαδη λες να μην πειραξω καθολου τα υλικα?

Να μην βγαλω τα μισα κ να προσθεσω μακαρονι κ συμπυκνωμενα βακτηριδια?

Καντο αυτο αφου στησει ολο το ενυδρειο και τρεξει λιγες μερες... :)

Link to comment
Share on other sites

Ληξουρι - Μιχαλιτσατα :)

Ελα βρε σοβαρα! Εγω ειμαι απο τον Πορο!

Ωραια Η Κεφαλονια δεν την αλλαζω με τιποτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε 3 Κεφαλονιτες μεχρι τωρα!!

Το αλλο θεμα ειναι οτι φευγω ιουνιο κ γυρναω σεπτεμβρη..(θα ειμαι Κεφαλονια.. :))

Στα ψαρακια δεν θα συμβει τιποτα αν δεν γινει αλλαγη νερου για 3 μηνες ετσι?

Link to comment
Share on other sites

""Στα ψαρακια δεν θα συμβει τιποτα αν δεν γινει αλλαγη νερου για 3 μηνες ετσι?'""

:):):):rasp::thumbup::hysterical::hysterical::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - haros
Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε 3 Κεφαλονιτες μεχρι τωρα!!

Το αλλο θεμα ειναι οτι φευγω ιουνιο κ γυρναω σεπτεμβρη..(θα ειμαι Κεφαλονια.. :))

Στα ψαρακια δεν θα συμβει τιποτα αν δεν γινει αλλαγη νερου για 3 μηνες ετσι?

υπάρχουν κάποια ζουμιά που υποστηρίζουν ότι μπορείς να αλλάξεις νερό και μετά από 6 μήνες αλλά δε στο συνιστώ με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε ενα παραμελημενο ενυδρειο θα εβγαζα οτι σαπιο εχει απο φυτα κλπ.

Θα εβαζα μια σκουπα βυθου (μονο αν εχει πολλα) για τα σκουπιδια στο βυθο.

Θα ανοιγα φιλτρα και θα εκανα συντηρηση (σωστα).

Και θα αρχιζα τις απανωτες (σωστες) αλλαγες νερου με νερο ιδιων παραμετρων και αργη εισαγωγη.

Οι αποτομες αλλαγες συνθηκων σκοτωνουν τα ψαρια.

Ακομα και αν παμε για καλο.

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε;;; όλα καλά με το ενυδρειο !!! Αδειασα τα πάντα. Τα ψΆρια μου μια χαραααα 5 ώρες τα είχα σε λεκάνη αλλά όλα οκ. Το πρόβλημα είναι ότι το νερό είναι θολό . Θα φτιάξει με τον καιρό η πρέπει να βάλω κανά ειδικό ζουμί που κάνει το νερό κρυστάλλινα καθαρό;;;

Έγινε επεξεργασία - kristina
Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε;;; όλα καλά με το ενυδρειο !!! Αδειασα τα πάντα. Τα ψΆρια μου μια χαραααα 5 ώρες τα είχα σε λεκάνη αλλά όλα οκ. Το πρόβλημα είναι ότι το νερό είναι θολό . Θα φτιάξει με τον καιρό η πρέπει να βάλω κανά ειδικό ζουμί που κάνει το νερό κρυστάλλινα καθαρό;;;

Θα ξεθολωσει σε λιγες ωρες.Αστο να ηρεμησει το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε;;; όλα καλά με το ενυδρειο !!! Αδειασα τα πάντα. Τα ψΆρια μου μια χαραααα 5 ώρες τα είχα σε λεκάνη αλλά όλα οκ. Το πρόβλημα είναι ότι το νερό είναι θολό . Θα φτιάξει με τον καιρό η πρέπει να βάλω κανά ειδικό ζουμί που κάνει το νερό κρυστάλλινα καθαρό;;;

Καθαρισες το φιλτρο?

Πως? με τι νερο?

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισα τα φιλτρα με νερο του ενυδρειου.

Το προβλημα ειναι οτι το νερο ειναι πολυ θολο πααααααααααααααρα πολυ γιατι??

Φταιει η αμμοσ η νεα που εβαλα?? Την επλυνα ομως!! Αν δεν καθαρισει μεχρι αυριο θα παω αυριο να παρω ενα υγρο που καθαριζει το νερο

Link to comment
Share on other sites

Κανε καλυτερα μετρησεις στο νερο NH3 NO2 NO3 ;):thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ειναι μεχρι να κατσει η αμμο.την επλυνες καλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...