Jump to content

Συσκευή CO2 ερωτήσεις απορίες


Recommended Posts

Καλημέρα, σκέφτομαι να βάλω στο 200αρι μου CO2 να βοηθήσω τα φυτά μου. Έκανα λοιπόν αναζήτηση στο forum και βρήκα αρκετά post. Άλλα εγώ έχω κάποιες απορίες ακόμα. Οκ κατασκεύασα την συσκευή (το κλασικό κόλπο με την μαγιά και την ζάχαρη ).

Και τώρα οι ερωτήσεις :

1) Θα επηρεάσει το CO2 τα ψαράκια μου?

2) Θα υπάρχει αρκετό Ο2 ή πρέπει να βάλω και τις "μπουρμπουλίθες" να δουλεύουν?

3) Για πόσο καιρό να δουλεύω την συσκευή?(συνεχόμενα ή να την δουλεύω με διαστήματα και αν ναι πόσο να είναι αυτά)

4) Πια θα είναι τα συμπτώματα (στα ψαράκια) για έλλειψη Ο2 (φαντάζομαι θα ανεβαίνουν στη επιφάνεια για αέρα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σκέφτομαι να βάλω στο 200αρι μου CO2 να βοηθήσω τα φυτά μου. Έκανα λοιπόν αναζήτηση στο forum και βρήκα αρκετά post. Άλλα εγώ έχω κάποιες απορίες ακόμα. Οκ κατασκεύασα την συσκευή (το κλασικό κόλπο με την μαγιά και την ζάχαρη  ).

Και τώρα οι ερωτήσεις :

1) Θα επηρεάσει το CO2 τα ψαράκια μου?

2) Θα υπάρχει αρκετό Ο2 ή πρέπει να βάλω και τις "μπουρμπουλίθες" να δουλεύουν?

3) Για πόσο καιρό να δουλεύω την συσκευή?(συνεχόμενα ή να την δουλεύω με διαστήματα και αν ναι πόσο να είναι αυτά)

4) Πια θα είναι τα συμπτώματα (στα ψαράκια) για έλλειψη Ο2 (φαντάζομαι θα ανεβαίνουν στη επιφάνεια για αέρα)

28597[/snapback]

Το CO2 μειώνει το pH και εκτοπίζει το οξυγόνο από το νερό. Αυτοί οι 2 παράγοντες μπορεί να επηρρεάσουν τα ψαράκια σου.

Αν βαλεις τις "μπουρμπουλήθρες" διώχνεις το CO2.

Το ιδανικό είναι να έχεις σταθερές συνθήκες. Εγώ παρόλο που έχω μπουκάλα και μαγνητική βαλβίδα, μετά από μετρήσεις είδα ότι η μεταβολή του pH κατά τη διάρκεια τις νύχτας ήταν μεγαλύτερη όταν έκλεινα το CO2 μαζί με τα φώτα παρά τώρα που δουλεύει συνεχώς.

Αυτά από εμένα και ας συμπληρώσουν οι πιο εμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Και CO2 και οξυγόνο μαζί δηλαδή δεν γίνεται? και αν οχι πως υπάρχει οξυγόνο μέσα στο νερό χωρίς τις γνωστές "μπουρμπουλήθρες" ?

Link to comment
Share on other sites

Το CO2 δεν εκτοπίζει το οξυγόνο από το νερό.

Το CO2 απαιτείται όταν έχουμε φυτά καθώς παράλληλα με τον φωτισμό μέσω της λειτουργίας της φωτοσύνθεσης παράγεται οξυγόνο. Μέσω της ανατάραξης που δημιουργούν οι φυσαλίδες της αεραντλίας το CO2 φεύγει και δεν είναι διαθέσιμο για τα φυτά, οπότε και δεν συνεχίζεται ομαλά η διαδικασία της φωτοσύνθεσης.

Είναι πολύ λογικό και αναμενόμενο σε κάποια ενυδρεία με πολύ φως, πολλά φυτά και πολύ CO2, να έχουμε μεγάλη παραγωγή οξυγόνου (bubbling). Εκεί επιδιώκουμε τη χαμηλότερη δυνατή ανατάραξη με κάθε τρόπο εξαρτώμενου βέβαια πάντα από τον αριθμό φυτών, αριθμό και μέγεθος ψαριών κλπ.

Από τη στιγμή που έχεις έναν υποτυπώδη αριθμό φυτών το diy co2 δεν θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα καθώς έχει πολύ χαμηλή παραγωγή για το μέγεθος του ενυδρείου σου. Αντίθετα θα βοηθήσει τα φυτά να αναπτυχθούν και να οξυγονώνουν το νερό. Κατά τα άλλα θα δουλεύει συνέχεια έως ότου εξαντληθεί και φτιάξεις καινούργιο μίγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...