Jump to content

Τds και Di σε νερό όσμωσης


Recommended Posts

Οσοι έχουμε Di στις οσμωσεις μας, το έχουμε και περναει το "καθαρό" νερό της Α/Ο.

Εγώ επειδη χρησιμοποιώ και το "βρωμικο" στη αλλαγη της αφρικής και για τα χρυσόψαρα, το περνάω και αυτό από Di.

Δε μπήκα ποτέ στη διαδικασία να μετρήσω το νερό που περνάει από το Di, γιατι το μετρούσα συνέχεια πριν και ετσι τόσο καιρο ΔΕν το μέτρησα πτέ.

Μέτα όμως από προτροπή του μέλους Jeepas στο πόστ εδώ το έκανα.

Μετρησα όμως ΜΟΝΟ το ΤDS.

Οι μετρησεις λοιπόν στο "Βρώμικο" νερό:

Πριν το Di: 230ppm.

Μετά το Di: 0!!!

Είναι δυνατόν?? Πως το εξηγείται αυτό??

Link to comment
Share on other sites

μπερδευτηκα λιγο...

το βρωμικο νερο ειναι λιγο πιο σκληρο απο της παροχης (σωστο?)

πως γινεται το βρωμικο νερο να περασει απο di?

edit : me tds νερου βρυσης 241ppm ,

μετραω 310 στο βρωμικο νερο

Έγινε επεξεργασία - sterba2
Link to comment
Share on other sites

μπερδευτηκα λιγο...

το βρωμικο νερο ειναι λιγο πιο σκληρο απο της παροχης (σωστο?)

πως γινεται το βρωμικο νερο να περασει απο di?

edit : me tds νερου βρυσης 241ppm ,

μετραω 310 στο βρωμικο νερο

Το βρωμικο το κραταω για να ποτιζω τα φυτα.υπαρχει τροπος να το περασω απο την di ωστε να μηδενισει σκληροτητες και να χρησιμοποιησω και αυτο για τις αλλαγες νερου?

Link to comment
Share on other sites

εγω προσφατα ειχα μετρησει την οσμωση μου ( το καθαρο ) με το di και χωρις το di

Με di 1

χωρις 99

αλλαξα τα προφιλτρα και ολα ηρθαν στα ισα τους , βρωμικο δεν εχω μετρησει , το μεσημερακι θα κανω ενα μετρημα και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

εγω προσφατα ειχα μετρησει την οσμωση μου ( το καθαρο ) με το di και χωρις το di

Με di 1

χωρις 99

αλλαξα τα προφιλτρα και ολα ηρθαν στα ισα τους , βρωμικο δεν εχω μετρησει , το μεσημερακι θα κανω ενα μετρημα και θα σας πω

Τι 1 και 99? μοναδα μετρησης?

Οπως και να'χει ομως πιστευω οτι αν σου βγαζει 99 (οτι και ναναι) εχει παραδωσει πνευμα η μεμβρανη.

Το ιδιο και του Νικολουτσο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τι 1 και 99? μοναδα μετρησης?ppm

Οπως και να'χει ομως πιστευω οτι αν σου βγαζει 99 (οτι και ναναι) εχει παραδωσει πνευμα η μεμβρανη.

κατι τετοιο πιστευω και εγω γιατι βλεπω και την αποδοση της μειωμενη , απλα αλλαξα τα προφιλτρα πρωτα μιας και ειναι και ποιο φτηνα και σε λιγο καιρο θα αλλαξω την μεμβρανη απο 100αρα που ειναι με κανα 2 150αρες .

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχουμε Di στις οσμωσεις μας, το έχουμε και περναει το "καθαρό" νερό της Α/Ο.

Εγώ επειδη χρησιμοποιώ και το "βρωμικο" στη αλλαγη της αφρικής και για τα χρυσόψαρα, το περνάω και αυτό από Di.

Δε μπήκα ποτέ στη διαδικασία να μετρήσω το νερό που περνάει από το Di, γιατι το μετρούσα συνέχεια πριν και ετσι τόσο καιρο ΔΕν το μέτρησα πτέ.

Μέτα όμως από προτροπή του μέλους Jeepas στο πόστ εδώ το έκανα.

Μετρησα όμως ΜΟΝΟ το ΤDS.

Οι μετρησεις λοιπόν στο "Βρώμικο" νερό:

Πριν το Di: 230ppm.

Μετά το Di: 0!!!

Είναι δυνατόν?? Πως το εξηγείται αυτό??

Λογικό. Το DI δεν κάνει ακριβώς όλα που κάνουν τα διάφορα εξαρτήματα της όσμωσης αλλά καθαρίζει γενικά το νερό (σκληρότητα). Το θέμα είναι όμως ότι θα εξαντληθεί πάρα-πάρα πολύ γρήγορα. Άρα ΤΕΛΕΙΩΣ ασύμφορο και όχι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία που είχα παλιότερα με την Water Waves, είχε πει ότι η ζωή της ρητίνης έχει άμεση σχέση με τη σκληρότητα του νερού.

Εδώ στη Θεσσαλονίκη το νερό δικτύου έχει πάρα πολύ πιο πάνω από 12 ΚΗ με μέτρηση που έκανα με salifert και όταν μετά το DI φίλτρο η μέτρηση είναι 0, έχει κατακρατήσει πολύ πράμα !!!!

Και όπως λέει και ο dimitrig εξαντλήται πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

για το ποσο καιρο εχει διαρκεια η ρητινη δεν ξερω , ομως ο κατασκευαστης της οσμωσης που εχω λεει πανω οτι η ρυτινη χρειαζεται αντικατασταση οταν δειξει πανω απο 1 ppm . Tωρα πιστευω πως ως ανταλλακτικο ειναι φτηνο αφου τα 5 λιτρα εχουν κοστος κοντα στα 20 ευρο http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29950 και εγω μεχρι τωρα με ενα λιτρο κοντευω τους 6 μηνες .Να λαβετε υπ οψιν οτι ποιο γρηγορα χρειαστηκε να αλλαξω προφιλτρα παρα ρητινη .

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Τι 1 και 99? μοναδα μετρησης?

Οπως και να'χει ομως πιστευω οτι αν σου βγαζει 99 (οτι και ναναι) εχει παραδωσει πνευμα η μεμβρανη.

Το ιδιο και του Νικολουτσο.

Γιατι έχει παραδώσει πνευμα η μεμβρανη Σπύρο?? :)

Για το βρωμικο μιλησα. Το καθαρό βγαζει 0!!

Λογικό. Το DI δεν κάνει ακριβώς όλα που κάνουν τα διάφορα εξαρτήματα της όσμωσης αλλά καθαρίζει γενικά το νερό (σκληρότητα). Το θέμα είναι όμως ότι θα εξαντληθεί πάρα-πάρα πολύ γρήγορα. Άρα ΤΕΛΕΙΩΣ ασύμφορο και όχι σωστό.

Ασύμφορο ναι... λάθος γιατί?? :)

Link to comment
Share on other sites

Ασύμφορο ναι... λάθος γιατί?? :)

Λογικό. Το DI δεν κάνει ακριβώς όλα που κάνουν τα διάφορα εξαρτήματα της όσμωσης αλλά καθαρίζει γενικά το νερό (σκληρότητα). Το θέμα είναι όμως ότι θα εξαντληθεί πάρα-πάρα πολύ γρήγορα. Άρα ΤΕΛΕΙΩΣ ασύμφορο και όχι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψε αυτό. :)

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο ?? :)

Υ.Γ. Επαναλαμβάνω ότι εγώ το χρησιμοποιώ αντί για βρύσης, αφού η βρύση μου ΔΕΝ έχει και το καλύτερο νερό.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Λογικό. Το DI δεν κάνει ακριβώς όλα που κάνουν τα διάφορα εξαρτήματα της όσμωσης αλλά καθαρίζει γενικά το νερό (σκληρότητα). Το θέμα είναι όμως ότι θα εξαντληθεί πάρα-πάρα πολύ γρήγορα. Άρα ΤΕΛΕΙΩΣ ασύμφορο και όχι σωστό.

Φυσικά και δεν κάνει ό,τι η όσμωση αλλά μην ξεχνάς πως έχει περάσει τουλάχιστον από άνθρακα :)

Άρα, είναι σίγουρα προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις αυτό το νερό παρά της βρύσης (ειδικά σήμερα που γίνεται και μια προσπάθεια να αξιοποιήσουμε ό,τι μπορούμε).

Για το ασύμφορο ή όχι, παραθέτω σε επόμενο post, τις δοκιμές που έκανα πριν περίπου ένα χρόνο :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λοιπόν έναν περίπου χρόνο, δοκίμασα να εκμεταλλευτώ όσο το δυνατόν περισσότερο και χωρίς να έχω μεγάλο κόστος (βλ. 2η ή και 3η μεμβράνη εν σειρά) την έξοδο του νερού της Α/Ο, το βρώμικο όπως συνηθίζουμε να το λέμε.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3-4-09

Νερό από Α/Ο ---> Η έξοδος του "βρώμικου" γίνεται είσοδος στις ρυτίνες ---> Τα αποτελέσματα στις φωτογραφίες...

Ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα

100_1280_2.jpg

Κάτι που μου έκανε εντύπωση (τότε) ήταν η απόδοση 1:1 της Α/Ο (όπως έμαθα αργότερα από τον γνωστό μας 59, προφανώς είχα

μικρότερο restrictor με αποτέλεσμα ναι μεν καλύτερη σχέση καθαρού/βρώμικου αλλά και μεγαλύτερη πίεση/φθορά στην μεμβράνη)

100_1287_2.jpg

Τέλος, αποτελέσματα των μετρήσεων από το TDS

Καθαρό Νερό Α/Ο

100_1289.jpg

Νερό περασμένο από Ρυτίνες (πριν τις ρυτίνες είχε >330)

100_1291.jpg

και τέλος Νερό Μίξη 50/50

100_1292.jpg

Πραγματικά, δεν γνωρίζω πόσο καιρό θ’αντέξουν… μόνο ο χρόνος θα δείξει.

Aααα, ναι... παραλίγο και θα το ξέχναγα: Το νερό από τις ρητίνες που παίρνω, θα το περάσω και 1-2 μέρες από τύρφη να "πάρει" κάτι κι από κει

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7-7-09

Λύθηκαν οι απορίες μου, από εκεί που καθάριζα περί των 400+ λίτρων (από νερό βρύσης) με τις ρυτίνες (μισό λίτρο περίπου), τώρα στα 200 λίτρα μου έφτασαν (σταδιακά) το TDS στο 280 και ανεβαίνει... σταδιακά βέβαια.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Παράλληλα να πω ότι συζητάγαμε με την WaterWaves. Δοκίμασα 2 διαφορετικές μάρκες ρυτινων χωρίς μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ τους.

Συμπερασματικά, θα έλεγα πως κρίνω ασύμφορη την χρήση Di. Η απόδοση σε σχέση με το κόστος... απλά δεν

Link to comment
Share on other sites

πες οτι ρητινη αλλαζω καθε 6 μηνες /1λιτρο και το 5λιτρο εχει 20 ευρο οποτε με 20 ευρο εχω καθαρισει για τα επομενα 2.5 χρονια ( που ειναι το ασυμφορο ? στα 20 ευρο ) οταν για τα ενυδρεια μας εχουμε χαλασει ενα καρο λεφτα για ενα καρο ##$%#%κιες .

6μηνες και δεν εχει χρειαστει να την αλλαξω μπορει να με βγαλει 8-10 μηνες οποτε καταλαβαινουμε οτι με το 5λιτρο ρητινης ποσο καιρο θα περασω ( με 20 ευρο δηλαδη )

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι ,

Η χρηση ρητινων για το φιλτραρισμα του ακαθαρτου νερου οσμωσης ειναι σιγουρα αντιοικονομικη.Δεν υπαρχει κανενας λογος να γινει κατι τετοιο και ειναι σιγουρα καλυτερο να κατευθυνουν οικονομικοι ποροι προς τη μειωση του ακαθαρτου (πχ με εξτρα μεμβρανες) , παρα σε κατι τετοιο.

Οι ρητινες mixed bed χρησιμοποιουνται αποτελεσματικα μονο για την περαιτερω μειωση TDS του καθαρου νερου οσμωσης , οπου αυτο απαιτειται.

Ακομα και η επεξεργασια του νερου βρυσης (μετα απο τα προφιλτρα ανθρακα και sediment) με ρητινες mixed bed ειναι ασυμφορη για τον χομπιστα και ειναι πρακτικα εφαρμοσιμη μονο σε ειδικες περιπτωσεις (πχ ενα pico ή nano reef οπου οι αναγκες σε καθαρο νερο ειναι μικρες και παλι , μονο σε περιοχες με καλο νερο δικτυου , πχ Αθηνα ή σε περιπτωσεις επειγουσας αλλαγης νερου στο ενυδρειο οπου απαιτειται καθαρο νερο αμεσα).

Η μοναδικη χρηση ρητινων που μπορει να αποδειχθει οικονομικη για το χομπιστα ειναι αυτη των separate bed ρητινων οπου εχουμε δυο ξεχωριστες στηλες (κατιοντων / ανιοντων) με αυξημενη ποσοτητα ρητινης (πχ 15 λιτρα εκαστο σταδιο) και εφοσον ο χομπιστας ειναι σε θεση να αναγεννα (regenerate) μονος του τις ρητινες μολις αυτες εξαντληθουν .Η αναγεννηση απαιτει χημικα , ενδεχομενως επικινδυνα εφοσον δεν χρησιμοποιηθουν σωστα.Επισης τα εξοδα αποκτησης του σχετικου εξοπλισμου ειναι μεγαλυτερα απο αυτα της οσμωσης αλλα επιτυγχανονται μεγαλοι ρυθμοι παραγωγης νερου (<2.000 λιτρα/ημερα) και σχετικα πολυ μικρη απορριψη νερου ως ''αχρηστο''.

Φιλικα

WaterWaves

Link to comment
Share on other sites

πες οτι ρητινη αλλαζω καθε 6 μηνες /1λιτρο και το 5λιτρο εχει 20 ευρο οποτε με 20 ευρο εχω καθαρισει για τα επομενα 2.5 χρονια ( που ειναι το ασυμφορο ? στα 20 ευρο ) οταν για τα ενυδρεια μας εχουμε χαλασει ενα καρο λεφτα για ενα καρο ##$%#%κιες .

6μηνες και δεν εχει χρειαστει να την αλλαξω μπορει να με βγαλει 8-10 μηνες οποτε καταλαβαινουμε οτι με το 5λιτρο ρητινης ποσο καιρο θα περασω ( με 20 ευρο δηλαδη )

Αναφερεσαι σε αλλη ρητινη .Ρητινη απιονισμου ειναι η mixed bed :) .Σε οτι αφορα τα δικα μας προιοντα , 20 ευρω εχουν τα 5 λιτρα της cation resin :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι ,

Η χρηση ρητινων για το φιλτραρισμα του ακαθαρτου νερου οσμωσης ειναι σιγουρα αντιοικονομικη.Δεν υπαρχει κανενας λογος να γινει κατι τετοιο και ειναι σιγουρα καλυτερο να κατευθυνουν οικονομικοι ποροι προς τη μειωση του ακαθαρτου (πχ με εξτρα μεμβρανες) , παρα σε κατι τετοιο.

Οι ρητινες mixed bed χρησιμοποιουνται αποτελεσματικα μονο για την περαιτερω μειωση TDS του καθαρου νερου οσμωσης , οπου αυτο απαιτειται.

Ακομα και η επεξεργασια του νερου βρυσης (μετα απο τα προφιλτρα ανθρακα και sediment) με ρητινες mixed bed ειναι ασυμφορη για τον χομπιστα και ειναι πρακτικα εφαρμοσιμη μονο σε ειδικες περιπτωσεις (πχ ενα pico ή nano reef οπου οι αναγκες σε καθαρο νερο ειναι μικρες και παλι , μονο σε περιοχες με καλο νερο δικτυου , πχ Αθηνα ή σε περιπτωσεις επειγουσας αλλαγης νερου στο ενυδρειο οπου απαιτειται καθαρο νερο αμεσα).

Η μοναδικη χρηση ρητινων που μπορει να αποδειχθει οικονομικη για το χομπιστα ειναι αυτη των separate bed ρητινων οπου εχουμε δυο ξεχωριστες στηλες (κατιοντων / ανιοντων) με αυξημενη ποσοτητα ρητινης (πχ 15 λιτρα εκαστο σταδιο) και εφοσον ο χομπιστας ειναι σε θεση να αναγεννα (regenerate) μονος του τις ρητινες μολις αυτες εξαντληθουν .Η αναγεννηση απαιτει χημικα , ενδεχομενως επικινδυνα εφοσον δεν χρησιμοποιηθουν σωστα.Επισης τα εξοδα αποκτησης του σχετικου εξοπλισμου ειναι μεγαλυτερα απο αυτα της οσμωσης αλλα επιτυγχανονται μεγαλοι ρυθμοι παραγωγης νερου (<2.000 λιτρα/ημερα) και σχετικα πολυ μικρη απορριψη νερου ως ''αχρηστο''.

Φιλικα

WaterWaves

Ισως να μπερδευτικα :) , εγω προσωπικα αναφερομαι για την χρηση ρητινης στο καθαρο νερο . :)

Η χρηση ρητινης στο καθαρο νερο πιστευεις πως ειναι και αυτη ασυμφορη ?

Link to comment
Share on other sites

Ισως να μπερδευτικα :) , εγω προσωπικα αναφερομαι για την χρηση ρητινης στο καθαρο νερο . :)

Η χρηση ρητινης στο καθαρο νερο πιστευεις πως ειναι και αυτη ασυμφορη ?

Λύθηκαν οι απορίες μου, από εκεί που καθάριζα περί των 400+ λίτρων (από νερό βρύσης) με τις ρυτίνες (μισό λίτρο περίπου).

Υπολόγισε Γιώργο...

Έγινε επεξεργασία - Jeepas
Link to comment
Share on other sites

Ισως να μπερδευτικα :) , εγω προσωπικα αναφερομαι για την χρηση ρητινης στο καθαρο νερο . :)

Η χρηση ρητινης στο καθαρο νερο πιστευεις πως ειναι και αυτη ασυμφορη ?

Αναφερομαι στο φιλο που χρησιμοποιει DI για το ακαθαρτο οσμωσης (εαν καταλαβα καλα και οντως υπαρχει τετοια περιπτωση :) )

Η χρηση ρητινης στο καθαρο νερο οσμωσης ειναι σιγουρα η σωστη και σιγουρα οικονομικα συμφερουσα (ή αλλιως , μονοδρομος) εφοσον θελουμε να επιτευχθει συγκεκριμμενο,χαμηλο επιπεδο TDS.

Οποιαδηποτε αλλη χρηση ρητινης mixed bed στο ενυδρειακο χομπι ειναι ασυμφορη μακροπροθεσμα και μπορει να χρησιμοποιηθει μονο σε εκτακτες ή ειδικες περιπτωσεις.Πχ γυρνας σπιτι και βλεπεις καποια καταστροφη/ζημια κλπ (αρρωστια , η μαμα εριξε αζαξ :rasp: , το φιλτρο χαλασε κλπ) .Εκει προεχει η σωτηρια του ενυδρειου οποτε δεν θα νοιαστεις εαν χαλασεις ενα λιτρο ρητινη για μια μεγαλη και γρηγορη αλλαγη νερου με νερο βρυσης προκειμενου να σωσεις το ενυδρειο σου).

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαι στο φιλο που χρησιμοποιει DI για το ακαθαρτο οσμωσης (εαν καταλαβα καλα και οντως υπαρχει τετοια περιπτωση :) )

Η χρηση ρητινης στο καθαρο νερο οσμωσης ειναι σιγουρα η σωστη και σιγουρα οικονομικα συμφερουσα (ή αλλιως , μονοδρομος) εφοσον θελουμε να επιτευχθει συγκεκριμμενο,χαμηλο επιπεδο TDS.

Οποιαδηποτε αλλη χρηση ρητινης mixed bed στο ενυδρειακο χομπι ειναι ασυμφορη μακροπροθεσμα και μπορει να χρησιμοποιηθει μονο σε εκτακτες ή ειδικες περιπτωσεις.Πχ γυρνας σπιτι και βλεπεις καποια καταστροφη/ζημια κλπ (αρρωστια , η μαμα εριξε αζαξ :) , το φιλτρο χαλασε κλπ) .Εκει προεχει η σωτηρια του ενυδρειου οποτε δεν θα νοιαστεις εαν χαλασεις ενα λιτρο ρητινη για μια μεγαλη και γρηγορη αλλαγη νερου με νερο βρυσης προκειμενου να σωσεις το ενυδρειο σου).

Με καλυψες απολυτα . Ευχαριστω για την διευκρινιση :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά υποθεσατε αφού το λέω ξεκάθαρα ότι περνάω και το βρώμικο νερό από Di.

Kαι επαναλαμβάνω..... Το κάνω για να καθαρίσει από τυχών μικροοργανισμούς κακούς... που εχει το νερό τηξς βρύσης μου, το οποιο ούτε καν το πίνω.

Υπαρχει κατι λαθος στη σκεψη μου??

Link to comment
Share on other sites

Σωστά υποθεσατε αφού το λέω ξεκάθαρα ότι περνάω και το βρώμικο νερό από Di.

Kαι επαναλαμβάνω..... Το κάνω για να καθαρίσει από τυχών μικροοργανισμούς κακούς... που εχει το νερό τηξς βρύσης μου, το οποιο ούτε καν το πίνω.

Υπαρχει κατι λαθος στη σκεψη μου??

Λαθος δεν υπαρχει ... ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει με το νερο του :)

Το ακαθαρτο νερο της οσμωσης ειναι σιγουρα χειροτερο απο το νερο της βρυσης ...εαν ειναι μια φορα αντιοικονομικο να περνας το νερο βρυσης μονο απο τη ρητινη , τοτε ειναι ακομα περισσοτερο ασυμφορο να περνας απο εκει το ακαθαρτο της οσμωσης.Δεν νομιζω πως ενα λιτρο ρητινης θα αντεξει για πανω απο 200-220 λιτρα νερου.

Οι ρητινες απορροφουν (ανταλλασουν , καλυτερα) μεχρι εξαντλησεως.Το ποτε θα σταματησουν να ανταλλασουν , εξαρταται απο το τι νερο τους δινεις.Οσο χειροτερο τους δινεις , τοσο λιγοτερο θα κρατησουν.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος δεν υπαρχει ... ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει με το νερο του :)

Το ακαθαρτο νερο της οσμωσης ειναι σιγουρα χειροτερο απο το νερο της βρυσης ...εαν ειναι μια φορα αντιοικονομικο να περνας το νερο βρυσης μονο απο τη ρητινη , τοτε ειναι ακομα περισσοτερο ασυμφορο να περνας απο εκει το ακαθαρτο της οσμωσης.Δεν νομιζω πως ενα λιτρο ρητινης θα αντεξει για πανω απο 200-220 λιτρα νερου.

Οι ρητινες απορροφουν (ανταλλασουν , καλυτερα) μεχρι εξαντλησεως.Το ποτε θα σταματησουν να ανταλλασουν , εξαρταται απο το τι νερο τους δινεις.Οσο χειροτερο τους δινεις , τοσο λιγοτερο θα κρατησουν.

Αυτο ΔΕ το σκευτηκα... :)

Link to comment
Share on other sites

μπορει να κανω και λαθος , αλλα εαν πας να περασεις το νερο τις βρυσης απο ρητινη με μεγαλη πιεση η ρητινη διαλιεται και σωματιδια φαινονται μεσα στο νερο . εγω συγκεκριμενα ειχα δοκιμασει να παρω απο νερο βρυσης να περασω φιλτρο ανθρακα - στερεων και ρητινη και στη γυαλα φαινοντουσαν σωματιδια κιτρινα απο τη μοναδα του di . παλι καλα που ηταν αδεια το ενυδρειο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...