Jump to content

νερο απο θερμοσήφωνα


Recommended Posts

χρησημοποιώ νερο απο θερμοσήφωνα.έχω ακούσει ότι είναι λάθος αλλά κανείς δεν το έχει τεκμηριώσει.τι πρόβλημα μπορεί να προκήψει,και για ποιό λόγο?

έχω έναν κουβά για το ενυδρείο και φροντιζω να βάζω νερό απο θερμοσήφωνα με την θερμοκρασία του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

χρησημοποιώ νερο απο θερμοσήφωνα.έχω ακούσει ότι είναι λάθος αλλά κανείς δεν το έχει τεκμηριώσει.τι πρόβλημα μπορεί να προκήψει,και για ποιό λόγο?

έχω έναν κουβά για το ενυδρείο και φροντιζω να βάζω νερό απο θερμοσήφωνα με την θερμοκρασία του ενυδρείου.

Αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχεις προβλημα με τα αλατα που βγαζει ο θερμοσιφωνας και γενικοτερα καποιος βραστηρας .

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτό, πολύ πιθανόν το νερό να περιέχει χαλκό σε μεγάλη συγκέντρωση, ο οποίος είναι αρκετά δηληριώδης για τα περισσότερα ασπόνδυλα αλλά και επικίνδυνος για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ νερό από ηλιακό θερμοσίφωνα εδώ και 6-7 χρόνια περίπου.

Ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Αυτό που σίγουρα παίζει ρόλο είναι η κατάσταση του κάδου του θερμοσίφωνα.

Ο δικός μου είναι ηλιακός και κάθε 5 χρόνια ανοίγετε αλλάζει η ράβδος μαγνησίου και καθαρίζετε.

Σε ένα ηλεκτρικό και παλαιό θερμοσίφωνα δεν μπορούμε να ξέρουμε την εσωτερική κατάσταση.

Υ.Γ. Χαλκό σίγουρα δεν περιέχει. Σκουριά ναι μπορεί.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

H Astra έχει δίκιο μπορεί να περιέχει χαλκό. Όχι από το θερμοσίφωνα αλλά από τις σωληνώσεις του θερμοσίφωνα. Το ζεστό νερό τραβάει πιο εύκολα το χαλκό από τις σωλήνες σε σχέση με το παγωμένο. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα τεστ χαλκού για να είσαι σίγουρος και το νερό που βάζεις στο βαρέλι να έχει την θερμοκρασία του ενυδρείου. Εάν σου βγαίνει πιο παγωμένο πχ να μην ρίχνεις καυτό για να το αντισταθμίσεις. Δεν ξέρω εάν κατάλαβες τι λέω :)

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα φίλε μου.είναι πολύ λαθος να σπάει το κρύο νερό με λιιιιγο χληαρό απο θερμοσήφωνα?

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα φίλε μου.είναι πολύ λαθος να σπάει το κρύο νερό με λιιιιγο χληαρό απο θερμοσήφωνα?

γιατι να μην παρεις ενα βαρελακι πλαστικο και να προετοιμαζεις το νερο σου εκει μεσα με εναν θερμοστατη και θες να μπλεξεις με περιπετειες ?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω πολλα χρονια νερο απο θερμοσιφωνα χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το οτι μπορει να μην εχει προβλημα 1-2-5-10-100 που χρησιμοποιουν νερο απο θερμοσιφωνα δεν παει να πει οτι ειναι και η ποιο σωστη λυση για νερο αλλαγης

Εντελως φιλικα :)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για το χρόνο σας.οι συμβουλές σας είναι πολυτιμες για μας τους νέους στο χώρο.τι κόστος έχει ένα τετοιο βαρελάκι?δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να το αγοράσω.Έχω μικρο ενυδρείο(ακόμα) 60λ.πάντος θα ήθελα να γνωρίζω αν και άλλοι χρησιμοποιούν αυτή τη μέθοδο χωρίς προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

αμα θες πες μου που μενεις , επειδη περναω συνεχεια απο εκει μπορω να στο παρω και να βρεθουμε να το παρεις για να γλιτωσεις το δεκαρικο που δινει μεταφορικα

Link to comment
Share on other sites

αμα θες πες μου που μενεις , επειδη περναω συνεχεια απο εκει μπορω να στο παρω και να βρεθουμε να το παρεις για να γλιτωσεις το δεκαρικο που δινει μεταφορικα

μενω πετρούπολη.σε ευχαριστώ φιλαράκο αλλά έχω αμάξι και μπορω να το μεταφέρω.το σκέφτομαι αν θα το πάρω.είναι και ο χώρος αποθήκευσης.

σε ευχαριστώ παντος που ασχολήθικες!

Link to comment
Share on other sites

τα 60 λιτρα δεν ειναι και τοσο μεγαλο το βαρελι :) και γενικοτερα δεν ποιανουν πολλη χωρο μιας και ειναι καθετο το βαρελι , φαντασου τα 220 λιτρα που εχω εγω εχουν σχεδον 1 μετρο διαμετρο ( με το ματι )

Link to comment
Share on other sites

το θέμα του χώρου είναι σημαντικό, ούτε εγώ έχω βαρέλι λόγω έλλειψης χώρου και επειδή έχω γαρίδες φοβάμαι το νερό από θερμοσίφωνα (είναι ηλεκτρικός) και τις σωληνώσεις. Έχω 1 κουβά, το αφήνω με το αντιχλώριο αρκετή ώρα να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου και το ρίχνω μετά μέσα.

Νομίζω ότι με αυτον τον τρόπο στα 60λίτρα δεν θα έχεις πρόβλημα αν σκεφτείς ότι 30% του νερού σου είναι 20 λίτρα, δηλαδή 2 κουβάδες!

Link to comment
Share on other sites

έχω διαβάσει ότι ο χαλκός των σωληνώσεων φθείρεται αν το νερό έχει χαμηλό πεχα (όξινο) αλλιώς με πάνω από 7 πεχα δεν υπάρχει αντίδραση μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα του χώρου είναι σημαντικό, ούτε εγώ έχω βαρέλι λόγω έλλειψης χώρου και επειδή έχω γαρίδες φοβάμαι το νερό από θερμοσίφωνα (είναι ηλεκτρικός) και τις σωληνώσεις. Έχω 1 κουβά, το αφήνω με το αντιχλώριο αρκετή ώρα να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου και το ρίχνω μετά μέσα.

Νομίζω ότι με αυτον τον τρόπο στα 60λίτρα δεν θα έχεις πρόβλημα αν σκεφτείς ότι 30% του νερού σου είναι 20 λίτρα, δηλαδή 2 κουβάδες!

:) Και εγω που εχω 60λιτρα ενυδρειο ετσι την κανω την αλλαγη!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι ειστε λιγο υπερβολικοι σε αυτο το θεμα.

Καταρχην δεν ειναι ολες οι σωληνωσεις χαλκινες. Συνηθως στην Αττικη (ισως και βορεια ελλαδα) ειναι ο κανονας. Στην υπολοιπη ελλαδα ομως χρησιμοποιειται κατακορον πλαστικες.

Ο θερμοσιφωνας, απ' οσο γνωριζω, δεν ειναι χαλκινος και εν παση περιπτωση ειναι μονωμενος.

Κατα τη γνωμη μου, εχει πολυ περισσοτερη σημασια να υπαρχει ροη νερου και οχι στασιμοτητα, απο το αν ειναι τρεχουμενο ή οχι. Δηλαδη ειναι καλυτερο να χρησιμοποιησεις νερο απο θερμοσιφωνα αφου πρωτα εχεις φροντισει να τρεξει αρκετα ωστε να ερθει φρεσκια ποσοτητα, παρα να παρεις απο τη βρυση οταν εχει να δουλεψει αρκετες ωρες.

Το ιδιο ισχυει και για ιδια καταναλωση (ποσιμο).

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ,όπως αρκετοί άλλοι φίλοι έχουν πει πιο πάνω,

χρησιμοποιώ νερό στο βαρέλι από θερμοσίφωνα ηλιακού, τα τελευταία 8 χρόνια

χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, :)

βεβαία θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει τίποτα περίεργο μέσα ..και αυτό γίνεται

με το να είναι καινούργιος ή σε καλή κατάσταση ο ηλιακός ή και να κάνεις μετρήσεις …

θεωρώ,ότι αν θες την πιο σωστή μέθοδο,

είναι ένας θερμοστάτης μέσα στο βαρέλι προετοιμασίας

(και η ποιο πολυέξοδη :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

Πρακτικα υπαρχει κανεις που μετραει κατι περιεργο με τεστ χαλκου; Ποιο θα επρεπε να ειναι το φυσιολογικο/σωστο αποτελεσμα στο τεστ χαλκου και ποιο το λαθος;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν άλλοι που βάζουν νερό από θερμοσύφωνα?αν ναι με τι αποτελέσματα?

έχει διαφορά αν το νερό θερμένεται από τον ηλακό ή απο ηλεκτικό θερμοσύφωνα?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ψάρια, δύσκολο να έχιες προβλήματα με χαλκό, για γαρίδες και σαλιγγάρια είναι το θέμα που είναι πολύ πιο ευαίσθητα.

Link to comment
Share on other sites

Οι χαλκοσωληνες περιεχουν χαλκο, που αποκολλαται πιο ευκολα με ζεστο νερο απο το θερμοσιφωνο.

Οι γαριδες ειναι τοσο ευαισθητες στο χαλκο που εγω εχω χασει μερικες ακομα και με αλλαγη με νερο οχι μονο απο θερμοσιφωνο αλλα και απο το κρυο που δεν το αφησα να τρεξει αρκετα για να αδειασουν οι σωληνες απο το στασιμο νερο. (φυσικα το αφηνω να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου πριν την αλλαγη)

Γενικα για ολα τα ενυδρεια μου εχω δοχειο σε εσωτερικο χωρο (για να μην καιω ρευμα με το θερμαντηρα το χειμωνα) που βαζω το νερο και ερχεται σε θερμοκρασια δωματιου πριν την αλλαγη.

Αυτο συνηθως φτανει για να μη μεταβληθει σημαντικα η θερμοκρασια του ενυδρειου μετα την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν άλλα μελη που εφαρμώζουν αυτή τη μέθοδο?

Link to comment
Share on other sites

Τη μέθοδο του delta66 εννοείς?

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...