Jump to content

Καινούργιος.. Μικρό ενυδρείο-ψάρια?


Recommended Posts

Το βατ εινα λιγα για 25 λιτρα.

Για φυτα ευκολα μεχρι μετρια θες χονδρικα 0.3-0.5 βατ ανα λιτρο δλδ περιπου 10 βατ.

Προσοχη αν βαλεις πολυ παραπανω θα πρεπει μετα να δωσεις και CO2 και λιπασματα για να ισορροπει.

Δες κανενα σετ απο τεστ που ερχεται λιγο πιο οικονομικα. px http://cgi.ebay.co.uk/API-FRESHWATER-MASTE...=item3a5afcb667

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για όλες σας τις συμβουλές έναν έναν ξεχωριστά!

Αύριο παω στο πετ σοπ να πάρω ανουμπια, κερατόφυλλο , λίπασμα , τεστ και λάμπα!

Ελπίζω να μην μου κοστίσουν και πολλά (50>) γιατί σήμερα πληρόθηκα και οκ φοβερό χόμπι αλλά πρέπει και κάπως να ζήσουμε ! :thumbup:

Ελπίζω αύριο να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα στο στήσιμο των φυτών... Θα κάνω και τεστ..

Οπότε απο tomorow σας ανεβάζω photos και νούμερα και μου παραθετετε απόψεις!

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο θα συμβίωνε με μονομάχο?

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=485

στο ενυδρείο μου? η κάποια κοκκινη γαριδα;;

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο θα συμβίωνε με μονομάχο?

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=485

στο ενυδρείο μου?

;)

Δεν ζει στον ειρηνικο ωκεανο ο μονομαχος

(Αν δεν προσεξες που ζει η γαριδα :thumbup: )

Κερατοφυλλο δεν θα βρεις σε πετσοπ ευκολα γιατι ειναι φυτο που μεγαλωνει παρα πολυ ευκολα και οι χομπιστες το χαριζουν με το κιλο. Δεν εχει εμπορικο ενδιαφερον λοιπον.

Κοιτα στις αγγελιες ή ανοιξε δικια σου να πας απο καποιον κοντα σου να σου δωσει.

Ισως εχει ο Νινταλ στο animal station που του παει με τις σακουλες ο NAVY απο το ενυδρειο με τα πιρανια.

Εναλλακτικα στειλε ενα ΠΜ στον NAVY να σου δωσει αν μπορει.

Αν εκανες υπομονη (το υπερατο προσον του χομπι μας, θα το εξακριβωσεις στην πορεια) και ερχοσουν στον ψαροκαφε στις 12/6 στο Ολυμπικο στο ΣΕΦ μαλλον θα εβρισκες και ανουμπιες απο κλαδεματα.

Τα υγρα τεστ μεμονομενα στη ελλαδα ειναι λιγο "τσουχτερα".

Κανε καλη ερευνα αγορας.

Κοιτα στη σελιδα με τα καταστηματα και επικοινωνησε να μαθεις πριν πας.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102

Επισης προσεξε τις ημερομηνιες ληξης γιατι θα πληρωσεις τσμαπα τοσα λεφτα. Αν εχουν ληξει δεν ειναι αξιποιστες οι μετρησεις.

Αν παρεις APi κοιτα εδω ενα τοπικ για το πως υπολογιζεις την ημερομηνια ληξης τους

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24892

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας και πάλι παιδιά ..

Επστροφή απο το pet shop και μετά την αγόρα test , ανουμπιας και λιπάσματος σας λέω τι γίνετε στο ενυδρείο μου τι παίζει...

Λοιπόν πήρα τεστ της Sera gia No2,ph,GH,KH και τις selifert για NH3+NH4 (αμωνία)...

Αρχικά κλάδεψα εντελώ ΟΛΑ τα μαύρα ή μισο μάυρα ή ασθενή φίλα του εχινόδορου να δυναμώση...

Εν συνεχεία έδεσα την ανούμπια στην πέτρα την υφαιστιακή και την έβαλα στο ενυδρείο και έριξα λίπασμα!! Το λίπασμα είναι kent pro plant...

[img0129q.th.jpg

Και μετά άρχισα τα test στα οποία δυσκολεύτηκα αρκετά τα νούμερα δεν είναι και αψογα είναι απο τα πρώτα μου νούμερα αλλά δεν νομίζω πως είναι και λάθος....

Λοιπόν... τα νούμερα είναι

PH: 7,5

NO2 0,5 (δυστυχως)

8 GH

7 KH

NH3+NH4 0,25 (βασικά ήταν λευκό .. το τεστ της αμωνίας)

Χάλια το νερό ε???????

Τα σχόλια σας.. ΓΙΑ ΟΛΑ!!!! ;)

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το NH3/NH4 πρέπει να είναι 0 δεν άλλαξε καθόλου χρώμα παρέμεινε λευκό....

Οπότε πρέπει να μηδενιστή το Νο2 ε?

Κανένα σχόλιο για GH & KH? Δεν είναι ακριβώ 8 και 7...

Είναι 8-10 GH & 7-9 KH...

το ph πως σας φαίνεται?

Και τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα?

Δείτε και στη σελίδα 4 το τελευταίο ποστ μου.

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ΝΟ2 και η αμμωνία πρέπει να μηδενιστούν. Για το pH δεν μπορείς να κάνεις κάτι, μίας και είναι από το νερό του δικτύου. Για το μονομάχο, το pH είναι μια χαρά!

Να περιμένεις λίγο καιρό ακόμα, ξανακάνε test, και το ενυδρείο σου θα είναι έτοιμο να υποδεχτεί το μονομάχο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα σχόλιο για GH & KH? Δεν είναι ακριβώ 8 και 7...

Είναι 8-10 GH & 7-9 KH...

Γεια σου φιλε μου κ παλι! :thumbup: Βλεπω οτι οχι μονο δεν το σκεφτηκες αλλο-αλλα τα πηρες κιολας!(τα τεστακια!) :hysterical:

Κανε μερτησεις κ στο νερο του δυκτιου σου (βρυσης) αφου το βαλεις σε ποτηρι,αφησετο να παρει θερμοκρασια -ιδια με του ενυδρειου σου κ μετα κανε και εκει τις ιδιες μετρησεις....ωστε να μπορουμε να τις συγκρινουμε με του ενυδρειου σου κ να σου πουν μετα οι ακομα εμειροτεροι τι κ πως θα πρεπει να κανεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

ok παίδες απλά επειδή τα τεστ θέλουν λίγο χρόνο και εγώ διαβάζω λόγο εξεταστικής..

Καμιά συμβουλή να μου πειτε τι παίζει?? Να συνεχίσω να ρίχνω ζουμι βακτηρίων κάθε βδομάδα??? Να φύγει το Νο2??

Το gh kh και ph σας φαίνονται εντάξει???

Αντιχλώριο βλέπω αν χρειάζεται άλλο??

Link to comment
Share on other sites

Παίδες και κάτι ακόμα.. Πως επηρεάζω τις παραπάνω τιμές??

No2, gh, kh , ph?

Νο2 με βακτήρια..? Ανά βδομάδα?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες και κάτι ακόμα.. Πως επηρεάζω τις παραπάνω τιμές??

No2, gh, kh , ph?

Νο2 με βακτήρια..? Ανά βδομάδα?

Για Νο2/Νο3 NH3/NH4 ξαναδιαβασε τον κυκλο του αζωτου καλυτερα...

Τα gh,kh (σκληρότητες ) μπορεις να τα "κατεβασεις" χρησιμοποιωντας τυρφη ή α/ο αν θελεις να τα ριξεις πολυ.(στην δικη σου περιπτωση με λιγη τυρφη εισαι μια χαρα...)

Για να τα "ανεβασεις" (πραγμα που δεν θελεις εσυ,γιατι ο μονομαζος θελει μαλακο νερο) μπορεις να προσθεσεις κατι ασβεστολιθικο στο ενυδρειο σου οπως πετρες ή χαλικι πχ...

Link to comment
Share on other sites

Eίναι εντάξει οι σκληρότητες μου για μονομάχο? Noμίζω πως την παλεύουν ε??

Link to comment
Share on other sites

Μου φενεται δυσκολο το νερο του δυτιου σου να εχει αυτες τις τιμες. Να ξερεις οτι το παραμικρο λαθος στη δοσολογια (στις σταγόνες) οταν κανεις ενα τεστ σου δινει κ τελειως λαθος αποτελεσμα! Πρεπει να γινετε με προσοχη ,καλο θα ηταν να κανεις 2 φορες ή κ 3 το καθενα για να εισαι σιγουρος για τις τιμες που σου δινει!

Ειπες οτι πηρες υγρα τεστ αν δεν κανω λαθος... Αυτα δεν δινουν στο περιπου-τιμες-αλλα συγκεκριμένα νουμερα... ή 7 ή 8 ή 9.....οχι 7-9 πχ..

Το νερο του δυκτιου σου το μετρησες!?

Link to comment
Share on other sites

Για Νο2/Νο3 NH3/NH4 ξαναδιαβασε τον κυκλο του αζωτου καλυτερα...

Τα gh,kh (σκληρότητες ) μπορεις να τα "κατεβασεις" χρησιμοποιωντας τυρφη ή α/ο αν θελεις να τα ριξεις πολυ.(στην δικη σου περιπτωση με λιγη τυρφη εισαι μια χαρα...)

Για να τα "ανεβασεις" (πραγμα που δεν θελεις εσυ,γιατι ο μονομαζος θελει μαλακο νερο) μπορεις να προσθεσεις κατι ασβεστολιθικο στο ενυδρειο σου οπως πετρες ή χαλικι πχ...

;):thumbup::hysterical:

Σωστα. τα ΝΗ ΝΟ2 θα μηδενισουν μονα τους οταν στρωσει. Διαβασε για το κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο οσα σχετικα αρθρα και ποστ βρισκεις με τη μηχανη αναζητησης.

Και γενικα συμφωνω με ολα οσα σου λενε ολοι οι φιλοι λενε πιο πανω.

Μια προταση μονο που δεν ειπωθηκε.

Επειδη ειναι μικρο το ενυδρειο, μπορεις να επιρρεασεις ευκολα τις σκληροτητες και το πεχα με ξερα φυλλα. (για να μη φας χωρο απο το φιλτρακι με την τυρφη)

Ειτε απο ebay τα catappa ειτε απο την εξοχη, ξερα πλατανοφυλλα, απο καρυδια, καστανια, δρυς.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Psy φίλε μου δεν προλαβαίνω τώρα για τεστ ασχολήθηκα το πρωί.. Σπουδάζω ΑΣΟΕΕ και έχουμε εξεταστική φίλε μου και διαβάζω και τώρα απλά ρίχνω μια ματιά πάντα στο φόρου.. κάπου κάπου...

Ναι σίγουρα έχω κάνει μικρο λάθη στα τεστ..

2 φορές τα έκανα..

Εκτός απο αμωνία που έχει συριγκες και βγένει στανταρ και μου βγήκε πανλευκη.. Δηλαδή 0......

2 φορές Νο2 μου βγήκε μεγάλο φουλ! Δεν πάει πιο πάνω..

2 φορες gh kh...

Link to comment
Share on other sites

Μου φενεται δυσκολο το νερο του δυτιου σου να εχει αυτες τις τιμες. Να ξερεις οτι το παραμικρο λαθος στη δοσολογια (στις σταγόνες) οταν κανεις ενα τεστ σου δινει κ τελειως λαθος αποτελεσμα! Πρεπει να γινετε με προσοχη ,καλο θα ηταν να κανεις 2 φορες ή κ 3 το καθενα για να εισαι σιγουρος για τις τιμες που σου δινει!

Ειπες οτι πηρες υγρα τεστ αν δεν κανω λαθος... Αυτα δεν δινουν στο περιπου-τιμες-αλλα συγκεκριμένα νουμερα... ή 7 ή 8 ή 9.....οχι 7-9 πχ..

Το νερο του δυκτιου σου το μετρησες!?

Εχει και περιοχες η αττικη με πιο μαλακο νερο αλλα και πιο σκληρο.

Εχω δει πεχα απο 6.8 μεχρι 8

και gH απο 6-15

Αναλογα την εποχη (καλοκαιρι/χειμωνας) αλλα και τις σωληνωσεις καθε περιοχης.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Eίναι εντάξει οι σκληρότητες μου για μονομάχο? Noμίζω πως την παλεύουν ε??

Πεχα οριακα.

Δες τιμες και ιδανικες τιμες εδω (κοιτα για betta spledens) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Link to comment
Share on other sites

Πεχα οριακα.

Δες τιμες και ιδανικες τιμες εδω (κοιτα για betta spledens) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Eίδα είδα φίλε μου...

Οριακά ναί.. Δηλαδή για ph gh kg αγοράζω τυφρη?

Αν θέλω να μειώσω??

Όσο για το στρώσιμο νομίζω κατάλαβα το έχω λιώσει το θρεντ με το στρώσιμο..

Βακτήρια κάθε βδομάδα είμαι στο πρώτο στάδιο στο μηδενισμό της αμωνίας..

Και θέλω το μηδενισμό του No2 και χαμηλά άλλατα <20.

Οπότε ΥΠΟΜΟΝΗ! :'(

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει πεχα απο 6.8 μεχρι 8

και gH απο 6-15

Αναλογα την εποχη (καλοκαιρι/χειμωνας) αλλα και τις σωληνωσεις καθε περιοχης.

Εχεις δικιο...

Απλα στην περιοχη μου ειναι λιγο ποιο σκληρο το νερο (gh12) κ ειδα οτι ο φιλος μας μενει κοντα μου(διπλα μου δλδ....)! γιαυτο κ το ειπα....

@jimakos

Αυτο σου γραψαμε κ οι 2 ποιο πανω!-το πως θα μειωσεις τις σκληροτητες! με τυρφη ή φυλλα καταπα,ξερα πλατανοφυλλα, απο καρυδια, καστανια, δρυς..... (τα φυλλα θελουν καλο καθαρισμα αν ειναι απο την φυση κ να μην προερχονται απο σημεια με γενικοτερη μολυνση -φυτοφαρμακα πολυ κινηση-καυσαερια κτλ...)

Το πως θα το κανεις -δες-διαβασε στις υπολοιπες κατηγοριες .... Τα φυλλα μπαινουν μεσα στο ενυδρειο κ η τυρφη πρεπει να φιλτραρει το νερο σου για να στο "μαλακωσει"....

Απλα να ξαναπουμε οτι οταν κανουμε αλλαγες πρεπει το καθαρο νερακι που προοριζεται για το ενυδρειο μας να εχει τις ιδιες τιμες με αυτο του ενυδρειου μας(θερμοκρασια-gh,kh,ph κτλ)... Οποτε θα χρειαστεις ενα δοχειο(οχι πολυ μεγαλο ευτυχως στην περιπτωση σου!) για να προετοιμαζεις το νερο σου μια-δυο μερες πριν την καθε προγραμματισμενη αλλαγη...

Δηλαδη... Θα 'φερεις' το ενυδρειο σου με οποιον τροπο θα σε βολεψει εσενα περισσοτερο στις επιθυμητες τιμες (εννοειτε τωρα - πριν μπει το ψαρι) κ μετα θα κανεις το ιδιο στο νερο που θα εχεις στο δοχειο προετοιμασιας μια-δυο μερες πριν, οταν χρειαζεσαι αλλαγη...

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έκανα μια μέτρηση τώρα στο διάλημμα μου και θέλω να μου πείτε απόψης αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός απο το να περιμένω να στρωθεί..

Αμωνία ή αλλιως ΝΗ3+ΝΗ4 0

Νο2 5

GH 7

KH 6

PH 7,5

Oι μετρήσεις έγιναν όσο πιο ακριβείς γίνεται με ανθρώπινο χέρι..

Και βλέπω είμαι μεσα σ αυτά που θέλει ο μονομάχος..

Λίγο το ph είναι οριακό ..

Να περιμένω για No2

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Eίδα είδα φίλε μου...

Οριακά ναί.. Δηλαδή για ph gh kg αγοράζω τυφρη?

Αν θέλω να μειώσω??

Όσο για το στρώσιμο νομίζω κατάλαβα το έχω λιώσει το θρεντ με το στρώσιμο..

Βακτήρια κάθε βδομάδα είμαι στο πρώτο στάδιο στο μηδενισμό της αμωνίας..

Και θέλω το μηδενισμό του No2 και χαμηλά άλλατα <20.

Οπότε ΥΠΟΜΟΝΗ! :'(

Ναι.

Και μετρησεις (αν κανεις αλλαγη νερου καποια στιγμη) πριν την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Και μετρησεις (αν κανεις αλλαγη νερου καποια στιγμη) πριν την αλλαγη.

Έλεγα αλλαγή να κάνω αφού στρωθεί και μπεί το ψαράκι..

Με την αλλαγή του νερού θα επιρεαστεί Aμώνιο και No2? Γενικότερα οι δείκτες??

Δηλαδή μετράμε συνέχεια ρε παιδιά? ;)

Να κάνω αλλαγή νερού νωρίτερα???

Πριν στρωθεί τελείως???

Iδού το οικοσύστημα μες το δωμάτιο μου

img0140t.th.jpg

Γνώμες.. Έλεγα να βάλω κερατόφυλλο... Λέτε να μπεί και κάτι άλλο??

Περιμένω να ανεπτυχθούν και οι εχινόδοροι μου μετα το σοκ !

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι έντονα να βάλω γαρίδες ή σαλιγκάρια με το μονομάχο μου...

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι πιο, εντόνων χρώματων απο αυτά τα 2 είδη που να μην τις σκοτώσει ο μονομάχος?

Μου είπατε για amano αλλά δεν με τρελαίνουν..

κάτι σε κόκκινο ή μπλε?

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Οποιος δεν εχει ψαρι μεσα και το στρωσιμο κυλα ομαλα οπως τωρα δεν χρειαζεται αλλαγη.

Αφου δεν εχεις ψαρι μεσα και εισαι σιγουρος για τη διαδικασια στρωσιματος δεν χρειαζεται παρακολουθηση καθε μερα.

Ο μηδενισμος των ΝΟ2 υπολογιζεται σε περιπου 25-40 μερες μετα την εναρξη του στρωσιματος.

Ασε το κερατοφυλλο προς το παρον ισως δεν χρειαστει και καθολου δεν θα αφησει τιποτα για τα αλλα φυτα.

Ωραιο το οικοσυστημα σου. ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι έντονα να βάλω γαρίδες ή σαλιγκάρια με το μονομάχο μου...

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι πιο, εντόνων χρώματων απο αυτά τα 2 είδη που να μην τις σκοτώσει ο μονομάχος?

Μου είπατε για amano αλλά δεν με τρελαίνουν..

κάτι σε κόκκινο ή μπλε?

Γαριδες ασε να περασει καναδυο μηνες καλυτερα, ισως και τρεις.

Σαλλιγαρια, 1-2 zebra nerite ή 1 golden applesnail ή κατι ωραια bee (δεν θυμαμαι ονομα) που ειχα δει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...