Jump to content

Καινούργιος.. Μικρό ενυδρείο-ψάρια?


Recommended Posts

Οποιος δεν εχει ψαρι μεσα και το στρωσιμο κυλα ομαλα οπως τωρα δεν χρειαζεται αλλαγη.

Αφου δεν εχεις ψαρι μεσα και εισαι σιγουρος για τη διαδικασια στρωσιματος δεν χρειαζεται παρακολουθηση καθε μερα.

Ο μηδενισμος των ΝΟ2 υπολογιζεται σε περιπου 25-40 μερες μετα την εναρξη του στρωσιματος.

Ασε το κερατοφυλλο προς το παρον ισως δεν χρειαστει και καθολου δεν θα αφησει τιποτα για τα αλλα φυτα.

Ωραιο το οικοσυστημα σου. ;):hysterical:

Σε ευχαριστώ πολύ αγορίνα..

Μήπως κάτι σε java moss ή κανέναν ακόμη εχινόδορο??

Θέλω να καλύψω ένα κενό μπροστά στην πετρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γαριδες ασε να περασει καναδυο μηνες καλυτερα, ισως και τρεις.

Σαλλιγαρια, 1-2 zebra nerite ή 1 golden applesnail ή κατι ωραια bee (δεν θυμαμαι ονομα) που ειχα δει

Τα Pusiostoma mendicaria λες?

Γιατί μετά απο τόσο γαριδούλες???

Link to comment
Share on other sites

Τα Pusiostoma mendicaria λες?

Γιατί μετά απο τόσο γαριδούλες???

Οχι, αυτα ειναι για θαλλασα νομιζω.

Αυτα ελεγα (καμια σχεση) http://www.planetinverts.com/horned_nerite_snail.html

Οι γαριδες ειναι αρκετα ευαισθητες και καλο ειναι για σιγουρια να μπαινουν σε σταθερο περιβαλλον (στρωμενο καλα φιλτρο αλλα και βυθο)

Και ως γνωστον ενω το φιλτρο μπορει να ειναι τελειως ετοιμο σε 30-40 μερες, αντιθετα βυθος και διακοσμος του ενυδρειου δεν "πιανει" τοσο ευκολα βιολογια πανω του.

Οι 3 μηνες ειναι το πλαφον για να πεις οτι κατι εχει γινει.

Ωριμο ενυδρειο μετα τους 6 μηνες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οχι, αυτα ειναι για θαλλασα νομιζω.

Αυτα ελεγα (καμια σχεση) http://www.planetinverts.com/horned_nerite_snail.html

Οι γαριδες ειναι αρκετα ευαισθητες και καλο ειναι για σιγουρια να μπαινουν σε σταθερο περιβαλλον (στρωμενο καλα φιλτρο αλλα και βυθο)

Και ως γνωστον ενω το φιλτρο μπορει να ειναι τελειως ετοιμο σε 30-40 μερες, αντιθετα βυθος και διακοσμος του ενυδρειου δεν "πιανει" τοσο ευκολα βιολογια πανω του.

Οι 3 μηνες ειναι το πλαφον για να πεις οτι κατι εχει γινει.

Ωριμο ενυδρειο μετα τους 6 μηνες.

Thank you delta ;)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα (με το διάβασμα, το ψάξιμο, την καθημερινή ανελέητη πόρωση με το χομπυ) να βάλω με το μονομάχο μερικά σαλιγκάρια και γαρίδες...

Για αυτό σας ρωτάω:

Τι σαλιγκάρια και τι γαρίδες μπορούν να συντροφεύσουν τον μονομάχο?

(παιδιά οι απαντήσεις σας να διασταυρωθουν με τις πληροφορίες που έχουν προαναφερθεί για το ενυδρείο, όπως τα λίτρα, τα φυτά κλπ που έχω)

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα (με το διάβασμα, το ψάξιμο, την καθημερινή ανελέητη πόρωση με το χομπυ) να βάλω με το μονομάχο μερικά σαλιγκάρια και γαρίδες...

Για αυτό σας ρωτάω:

Τι σαλιγκάρια και τι γαρίδες μπορούν να συντροφεύσουν τον μονομάχο?

(παιδιά οι απαντήσεις σας να διασταυρωθουν με τις πληροφορίες που έχουν προαναφερθεί για το ενυδρείο, όπως τα λίτρα, τα φυτά κλπ που έχω)

Σε ποσα καθαρα λιτρα νερο?

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 20..18-20 καθαρά.. 25 μικτά με πέτρες κ φυτά!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε 22 λιτρα εβαλα 2 applesnail (τελικο μεγεθος) και με παιδεψε πολυ.

Επεφτε το πεχα πολυ λογω της απορροφησης των ανθρακικων αλατων απο τα σαλιγγαρια για το κέλυφος τους, με αποτελεσμα και τα σαλιγγαρια απο μια στιγμη και μετα να μην εχουν υγειες κέλυφος και το πεχα να πεφτει δραματικα κατω απο τα ορια.

Αναγκαζομουν και εκανα αλλαγες καθε δυο μερες, μεχρι που τα εβαλα στο μεγαλο ενυδρειο και εβαλα μονο γαριδες και φυτα στο 22αρι και ησυχασα.

Αν βαλω μονομαχο δεν θα τον βαλω με τις γαριδες γιατι δεν εχουν και πολλες πιθανοτητες εππιβιωσης.

Μονο αν απο τυχη πεσω σε κανενα αγαθοβιολη μονομαχο και δεν τις πειραζει (και ακομα και με αγαθοβιολη πρεπει να εχω βαλει πρωτα τις γαριδες και μετα αυτον, γιατι αντιθετα πρεπει να εχει κανει λοβοτομη το ψαρι για να μη θεωρησει τροφη τις γαριδες που θα του βαλω μετα απο αυτον στο ενυδρειο - ιδιως το γονο της γαριδας).

Ομως για να βαλω πρωτα τις γαριδες θα πρεπει να περιμενω να στρωσει καλα το ενυδρειο.

Φεξε Μαη μου.

Ενα μονομαχο και 1 zebra ή 2 Horned Nerite Snail (που ειναι πιο μικρα νομιζω) θα εβαζα μονο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Zebra???

Ναι Zebra Nerite Snail (επιστημονικη ονομασια Neritina natalensis sp. "Zebra")

Διακρινεται εδω με τις γαριδες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=34924&hl=

(τελευταια φωτο πρωτου ποστ)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γεια άλλη μια φορά ..

Εντάξει θα πάρω 2-3 σαλιγκαράκια να βάλω..

Μόνο τα apple snail ρίχνουν το ph ή γενικά όλα τα σαλιγκάρια?

Δεν πιστεύω πάντως να έχω θέμα με το ph γιατί είναι αρκετά υψηλούτσικο 7,5 oπότε ίσα ίσα θα κάνει και καλό στο μονομάχο μου.. Και με τις αλλαγές νερού θα ισορροπούν τα πράγματα...

Golden apple snail??? Όχι?

Δηλαδή καμία γαρίδα με μονομάχο???

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

1)Μόνο τα apple snail ρίχνουν το ph ή γενικά όλα τα σαλιγκάρια?

2)Δηλαδή καμία γαρίδα με μονομάχο???

1) Ολα τα σαλιγκαρια λογικα ...απλα τα apple ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα σε σχεση με τα αλλα οποτε χρειαζονται κ περισσοτερα στοιχεια για το κελυφος τους.

2) Απο οτι καταλαβα ειναι στην κριση του ψαριου που θα παρεις!! Αν δλδ ο μονομαχος ειναι 'αγαθιαρης' οπως ειπε ο φιλος delta66 ποιο πανω..

Link to comment
Share on other sites

1) Ολα τα σαλιγκαρια λογικα ...απλα τα apple ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα σε σχεση με τα αλλα οποτε χρειαζονται κ περισσοτερα στοιχεια για το κελυφος τους.

2) Απο οτι καταλαβα ειναι στην κριση του ψαριου που θα παρεις!! Αν δλδ ο μονομαχος ειναι 'αγαθιαρης' οπως ειπε ο φιλος delta66 ποιο πανω..

Λέω να βάλω ένα golden apple snail..Μόνο του δεν μπορεί να αναπαραχθεί και 1 σαλιγκάρι άντε να ρίξει λίγο το ph μου που στο κάτω κάτω το έχει και ανάγκη....! λίγο..

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Αναπαραγεται κ μονο του! ειναι ερμαφρόδιτο! Οσο για το ph ας σου πει καποιος που να ξερει καλυτερα. Γιατι δεν βαζεις ενα zebra?! εμενα μου αρεσουν ποιο πολυ απο τα apple κ ζουν κ περισσοτερο.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα κάπου στο φόρουμ διάβασα ότι δεν είναι!

Τεσπα άμα είναι ναι θα βάλω zebra.... ;) μόλις μηδενιστή το Νο2 θα βάλω πρώτα το μονομάχο και μετά απο κανα μήνα θα βάλω και το σαλιγκαράκι...

και βλέπουμε..

Θα πειραματιστώ και για καμιά γαρίδα ελπίζω να μην την κλάψω..

Link to comment
Share on other sites

Ok delta..θα κοιτάξω τι έχει και στο πετ σοπ... απ αυτά τα 2..

Δηλαδή 1 apple snail όχι ε?

Δεν είναι ερμαφρόδιτο πάντως απ'ότι είδα στο google...

Απλά μ'άρεσαν αρκετά τα golden ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ερμαφρόδιτο πάντως απ'ότι είδα στο google...

Αυτο ειναι σιγουρο?! (εμενα παντως μου εχει γεννησει 1 μονο του.) Ας μας πει καποιος γνωστης. Εγω νομιζω πως ειναι παντως...(ερμαφροδιτο) ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το δικό σου είναι ανώμαλο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το δικό σου είναι ανώμαλο? ;)

Λες!? :wacko:

:thumbup:

λοιπον το κοιταξα λιγο εδω μεσα κ βρηκα αυτη την φραση " Δεν έχουν φύλλο αλλά δεν είναι και ερμαφρόδιτα. Αρκούν 2 σαλιγκάρια. Κάποιο θα κάνει την "γυναίκα" και κάποιο τον "άντρα" " -vicious speaking...

Με λιγα λογια -τα βρισκουν ρε παιδι μου.. :hysterical: "κατσε λίγο εσυ-μετα θα κατσω εγω..." κ τετοια :buttrock: αλλαξ.......λιες με λιγα λογια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Λες!? :wacko:

;)

λοιπον το κοιταξα λιγο εδω μεσα κ βρηκα αυτη την φραση " Δεν έχουν φύλλο αλλά δεν είναι και ερμαφρόδιτα. Αρκούν 2 σαλιγκάρια. Κάποιο θα κάνει την "γυναίκα" και κάποιο τον "άντρα" " -vicious speaking...

Με λιγα λογια -τα βρισκουν ρε παιδι μου.. :thumbup: "κατσε λίγο εσυ-μετα θα κατσω εγω..." κ τετοια :hysterical: αλλαξ.......λιες με λιγα λογια :buttrock:

Eίναι μπάη τα σαλιγκάρια :buttrock:

Τότενες γιατί να μην βάλω 1 golden ρε delta.. ρε παιδιά.. Είναι τόσο μεγάλο που θα μου ρίξει τρελά το ph>??

Περιθώρια να πέσει εξάλλου λίγο το ph τα έχω!!

Με τις αλλαγές νερού δεν ανεβαίνει το ph?????

Και όπως ξανα λέω, το δικό μου είναι στα όρια για μονομάχο.. Οπότε και αν το ρίξει λίγο καλά θα είναι....

Όπως και η σκληρότητα..

Link to comment
Share on other sites

Τότενες γιατί να μην βάλω 1 golden ρε delta.. ρε παιδιά.. Είναι τόσο μεγάλο που θα μου ρίξει τρελά το ph>??

Περιθώρια να πέσει εξάλλου λίγο το ph τα έχω!!

Με τις αλλαγές νερού δεν ανεβαίνει το ph?????..

Σε δικο μου 22 λιτρα, 2 applesnail δεν τα πηγαν (το κελυφος τους δεν ηταν υγειες, λειο και χρωματισμενο σωστα οπως στα αλλα ενυδρεια μου). Ηθελε συχνες (καθε 2-3 μερες) αλλαγες για να μη πεφτει πολυ το πεχα μεχρι την επομενη αλλαγη

Και οπως λες οταν βαζεις νερο απο τη βρυση στις αλλαγες, το πεχα του ειναι πιο ψηλο.

Αν εχει πεσει πολυ το πεχα στο ενυδρειο δεν ειναι και οτι καλυτερο να βαζουμε συνεχεις στις αλλαγες νερο με διαφορετικες παραμετρους σε πεχα (οπως και σκληροτητα gH και θερμοκρασια).

Αν ειναι μεγαλη η διαφορα, επιφερει μεχρι και θανατο σε ζωντανα απο πεχα σοκ.

Με ενα δεν ξερω αλλα για σιγουρα σου ειπα για zebra που ειναι πιο μικρο και ειναι και μεγαλος μαστορας με τις αλγες.

ΥΓ ας μας πει και καποιος αλλος με παρομοια λιτρα την εμπειρια του με μεγαλα σαλιγγαρια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι σιγουρο?! (εμενα παντως μου εχει γεννησει 1 μονο του.) Ας μας πει καποιος γνωστης. Εγω νομιζω πως ειναι παντως...(ερμαφροδιτο) :thumbup:

Η βιβλιογραφια λεει οτι φυλανε σπερμα μεσα του μεχρι και 3-5 μηνες.

Ενας συνχομπιστας ομως μελος του ΑΖ εχει εναμιση χρονο ενα σαλιγγαρι μονο του και γεννησε ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πάω για ζέμπρα γιατί εγώ σαν αρχάριος ήξερα ότι άλγες τρώει το πλέκο μόνο..!

οπότε, μια χαρά θα μου κάτσει 2 σε 1 νοικοκυρεμένα! ;)

Άντε να πέση το No2.... σήμερα μπήκε 3 δόση βακτηρίων.. Έχω μπεί στην 3 βδομάδα σχεδόν...!! Περιμένω μες την βδομάδα να αρχίσει να πέφτει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...