Jump to content

σκαλαρια με τι αλλο?


Recommended Posts

το ενυδρειο ειναι 120χ40χ65 υψος.

καθαρα λιτρα 270

φιλτρο 2028 eheim

διακοσμηση ξυλα και ασπρη χαλαζιακη αμμο.στο μελον θα μπει και καμια ανουμπια κ βαλισνεριες.

το ενυδρειο ειναι φιλου μου και σκεφτεται (εγω δηλ) να βαλει σκαλαρια.

το θεμα ειναι τι αλλα ψαρια μπορουν να μπουν μαζι και ποσα σκαλαρια μπορουν να μπουν στα 270 λιτρα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 120χ40χ65 υψος.

καθαρα λιτρα 270

φιλτρο 2028 eheim

διακοσμηση ξυλα και ασπρη χαλαζιακη αμμο.στο μελον θα μπει και καμια ανουμπια κ βαλισνεριες.

το ενυδρειο ειναι φιλου μου και σκεφτεται (εγω δηλ) να βαλει σκαλαρια.

το θεμα ειναι τι αλλα ψαρια μπορουν να μπουν μαζι και ποσα σκαλαρια μπορουν να μπουν στα 270 λιτρα?

ευχαριστω

Τα Σκαλάρια είναι κοπαδόψαρο όπως και οι Δίσκοι οπότε στα λίτρα αυτά που λες θα σου πρότεινα 5 - 6 Σκαλάρια τώρα για συγκάτοικους θα σου πρότεινα γατόψαρα, ωτόκυκλους, ανσίστρους, απιστόγραμμα, Keyhole, Alpithrons, γενικά έχεις αρκετές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

ραμιρέζους και corydoras ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

cardinal μου φαίνεται είναι συμβατά

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει τεσσερεις κονκο πεντε μελανοταινιες και γκλοουλαιτ τετρα μαζι με εξι σκαλαρια σε 290λιτρα καθαρα πανε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

cardinal μου φαίνεται είναι συμβατά

Εάν τα Cardinal αποτελούν τροφή για τους Δίσκους (σύμφωνα με τις εμπειρίες και τη γνώμη κάποιον εδώ) που να δεις τι θα κάνουν τα Σκαλάρια με τα Cardinal Πάρτι κανονικό...

Όσο για τις μελανοταινίες θέλουν διαφορετικές παραμέτρους νερού.

Παιδιά να είμαστε σίγουροι όταν προτείνουμε κάτι σε κάποιον και να μην λέμε στην τύχη κάποιο ψάρι που νομίζουμε ότι ταιριάζει.

Θα συμφωνούσα για τα Ramirezi και τα Hatcet (Ίδιες παραμέτρους νερού και προέρχονται απο τον Αμαζόνιο) και θα πρόσθετα και Mikrogeophagus Altispinosus

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα Cardinal αποτελούν τροφή για τους Δίσκους (σύμφωνα με τις εμπειρίες και τη γνώμη κάποιον εδώ) που να δεις τι θα κάνουν τα Σκαλάρια με τα Cardinal Πάρτι κανονικό...

Όσο για τις μελανοταινίες θέλουν διαφορετικές παραμέτρους νερού.

Παιδιά να είμαστε σίγουροι όταν προτείνουμε κάτι σε κάποιον και να μην λέμε στην τύχη κάποιο ψάρι που νομίζουμε ότι ταιριάζει.

Θα συμφωνούσα για τα Ramirezi και τα Hatcet (Ίδιες παραμέτρους νερού και προέρχονται απο τον Αμαζόνιο) και θα πρόσθετα και Mikrogeophagus Altispinosus

;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σκαλάρια με ραμιρέζους και cory ή pleco ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Oι μποεσμανια ζουν στο ενυδρειο ενα χρονο και συμφωνα με οτι εχω διαβασει και απο αυτα που μου εχουν προτεινει θελουν το ιδιο ph kανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Oι μποεσμανια ζουν στο ενυδρειο ενα χρονο και συμφωνα με οτι εχω διαβασει και απο αυτα που μου εχουν προτεινει θελουν το ιδιο ph kανω λαθος;

Τα Glowlight και τα Congo θέλουν PH 6,8 και θερμοκρασία 24 με 25 βαθμούς ενώ οι μελανοταινίες PH 6,4 και θερμοκρασία 28 εσύ σε τι θερμοκρασία τα έχεις και τι PH;;;;;

Και επίσης τα Glowlight κινδυνεύουν να γίνουν γεύμα για τα Σκαλάρια

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συνχομπιστα η θερμοκρασια ειναι ελενχομενη 26.5 27 το ph στο 6.8 οταν τα γκλοουλαιτ προυπαρξουν στο ενυδρειο τα σκαλαρια δεν τα πειραζουν εκτως και τα αφησεις να πεινασουν εδω και ενα χρονο δεν εχω προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Στα λίτρα που έχεις, καλύτερα μόνο ψάρια βυθού..

;)

cardinal μου φαίνεται είναι συμβατά

Όχι..

Link to comment
Share on other sites

Ενα κοπαδι με serpae tetra θα εκανε ωραιο συνδυασμο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συνχομπιστα η θερμοκρασια ειναι ελενχομενη 26.5 27 το ph στο 6.8 οταν τα γκλοουλαιτ προυπαρξουν στο ενυδρειο τα σκαλαρια δεν τα πειραζουν εκτως και τα αφησεις να πεινασουν εδω και ενα χρονο δεν εχω προβλημα

Άρα είσαι πολύ πάνω από την θερμοκρασία που θέλουν τα Τέτρα και στην περίπτωση που χρειαστεί να ανεβάσεις θερμοκρασία για να αντιμετωπίσεις κάποια ασθένεια θα τα κάνεις βραστά... Όσο για το αν θα πειράξουν τα σκαλάρια τα Glowlight μετά από 15 χρόνια στο χόμπι επέτρεψε μου να έχω αντίθετη άποψη, και για να μην παρεξηγηθώ ότι λέω το λέω φιλικά και δεν είμαι απόλυτος όσον αφορά τους Βιότοπους και αν πρέπει να αναμειγνύουμε ψάρια από διαφορετικές περιοχές απλά ας φροντίζουμε να ταιριάζουν οι συνθήκες διαβίωσης τους και όχι να κρατάμε ένα μέσω όρο... Επειδή όμως αλλάζουμε το θέμα του φίλου που ρώτησε για τα Σκαλάρια εγώ είπα τι γνώμη μου και από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει όπως νομίζει.

Και επαναλαμβάνω ότι λέω το λέω φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρεξειγω τιποτα ειμαι καλοπροαιρετος ενοειτε οτι γραφουμε το γραφουμε σε φιλικη βαση απλα παρολο που η εμπειρια μου εναι σχετικα μικρη η προταση που εκανα εχει αποδειχθει σωστη για το ενυδρείο μου που τρέχει 1 χρόνο μ' αυτά τα δεδομένα. φιλικα Σπυρος

Link to comment
Share on other sites

Ενα κοπαδι με serpae tetra θα εκανε ωραιο συνδυασμο. ;)

τα σκαλαρια ¨δεν ειναι συμβατό επίσης με ψάρια των αποκαλούμενων fin nippers, που τσιμπάνε τα πτερύγια των άλλων, όπως τα Tiger Barbs ή τα Serpae Tetras¨

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=47

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...