Jump to content

Διαφορες αποψεις


Recommended Posts

Σε ενα ενυδρειο 100-120 Λιτρα ... πως μπορεις να το διακοσμησεις και τι συνδυασμους ψαριων μπορεις να βαλεις... (8ελω πολλες αποψεις :thumbup: ) και γενικα ειναι μεγιστο αριθμων ψαριων για εκει μεσα... Επισης αν γινεται να μ προτεινετε ψαρακια π ισως μια μερα να κανουν απογονους.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορεσουν να σου προτεινουν κατι πρεπει να δωσεις διαστασεις υψος φιλτρανση γιατι οι επιλογες ειναι πολλες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ακου φιλε μου απο οτι εχω δει και γνωριζω ο αδερφος μου εχει ενα ενυδρειο (μεγαλυτερων διαστασεων)και εχει αφρικανες που του γεννησαν με πολλες πολλεσ πετρες !!προσωπικα θα σου συνιστουσα αμμο ψιλη κατω(οχι πολυ σε υψος γιατι την σκαβουν οι αφρικανες..!)αρκετες πετρες ,2 ψαρακια (Αφρικανες,1 αρσενικο και 1 θηλυκο),καρυδες(για τα γεννητουρια)...........!!!σχετικα με τα φυτα δεν θα σου χρειαστουν για τον συγκεκριμενο τυπο ενυδρειου γιατι αυτα τα ψαρια χρειαζονται καλεσ κρυψονες...!(δεν χρειαζεται να πας μακρια για πετρες.....της παραλιας πετρες ειναι μια χαρα....της παιρνεις,τις βραζεις και μετα ειναι ετοιμες για το ενυδρειο σου...!)

καλη συνεχεια!!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ακου φιλε μου απο οτι εχω δει και γνωριζω ο αδερφος μου εχει ενα ενυδρειο (μεγαλυτερων διαστασεων)και εχει αφρικανες που του γεννησαν με πολλες πολλεσ πετρες !!προσωπικα θα σου συνιστουσα αμμο ψιλη κατω(οχι πολυ σε υψος γιατι την σκαβουν οι αφρικανες..!)αρκετες πετρες ,2 ψαρακια (Αφρικανες,1 αρσενικο και 1 θηλυκο),καρυδες(για τα γεννητουρια)...........!!!σχετικα με τα φυτα δεν θα σου χρειαστουν για τον συγκεκριμενο τυπο ενυδρειου γιατι αυτα τα ψαρια χρειαζονται καλεσ κρυψονες...!(δεν χρειαζεται να πας μακρια για πετρες.....της παραλιας πετρες ειναι μια χαρα....της παιρνεις,τις βραζεις και μετα ειναι ετοιμες για το ενυδρειο σου...!)

καλη συνεχεια!!!!!! :P

mod note

Θα παρακαλέσω πολύ όπως και σε άλλο θέμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=417712 αν δεν γνωρίζουμε να μην δίνουμε συμβουλές παραπληροφορώντας κυρίως νέα μέλη. Δεν μπαίνουν όλες οι Αφρικάνικες Κιχλίδες σε ζευγάρια, κάποιες θέλουν πολύ άμμο, ενώ κάποιες λιγότερη. Ευχαριστώ.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

φιλε πολλα μπορεις να κανεις σε 10-120 λιτρα.αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να μνη βαλεις ψαρια τα οποια μεγαλωνοντας φτανουν τα 15-20 εκατοστα και δεν μπορουν να κουνηθουν.μια καλη ιδεα ειναι της οικογενειας των τετρας ομορφα κοποδοψαρα, προσοχη στο ph.

Link to comment
Share on other sites

Δες το προφίλ των ψαριών από http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=1 και αποφάσισε σου αρέσουν και μπορούν να μπούν στα λίτρα σου. Μετά δες τι προτιμήσεις έχουν και ιδιαιτερότητες ώστε να στήσεις το ενυδρείο σου πάνω σε αυτά τα ψάρια. Προσοχή μόνο αν αποφασίσεις κάποια ψάρια με διαφορετικές συνθήκες (πχ ΡΗ) από το νερό της βρύσης σου, να βρείς τρόπους να το ρυθμίζεις. Όταν αποφασίσεις για τα ψάρια θα δεις οτι το υπόλοιπο στήσιμο έρχεται μόνο του. Εσύ όμως πρέπει να αποφασίσεις τι ψάρια και σε τι συνθήκες θα ζούν γιατί εσύ θα τα φροντίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...