Jump to content

Cardinal Tetra


Recommended Posts

σε ένα ενυδρείο 60λ πώς μπορώ να ρυθμίσω το ph εκτός από τύρφι για να βάλω cardinal tetra και πόσα μπορώ να βάλω σε πληθυσμό στα 60λ

Link to comment
Share on other sites

Με πολλα ξερα καταλληλα φυλλα και ξυλα

Αν εχεις καλη φιλτρανση, κανεις τακτικα τις αλλαγες και βαλεις μονο καρδιναλιους μεσα, εγω προτεινω 12

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Την τύρφη την αποκλείεις λόγω της μεγάλης διαδικασίας που χρειάζεται???

Link to comment
Share on other sites

Σε 60 λίτρα μπορείς με αρκετά φύλλα και ξύλα να ρίξεις το ph, κάτι που σε μεγαλύτερα ενυδρεία με πολλά λίτρα δεν γίνεται με αυτά τα μέσα και πρέπει να καταφύγεις σε ακριβότερες μεθόδους όπως τύρφη και αο.

Link to comment
Share on other sites

την τύρφη δεν την αποκλείω απλά είναι πάρα μα πάρα πολύ ταλαιπωρία...να μετράς ph και να παρακολουθείς πότε τελ. η δράση και άμα το καταλάβεις θα είναι αργά και να έχεις το άγχος πότε να την αλλάξεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

την τύρφη δεν την αποκλείω απλά είναι πάρα μα πάρα πολύ ταλαιπωρία...να μετράς ph και να παρακολουθείς πότε τελ. η δράση και άμα το καταλάβεις θα είναι αργά και να έχεις το άγχος πότε να την αλλάξεις κλπ.

Ταλαιπωρία δεν το λες...

...παίρνεις ένα μόνιμο phμετρο και παρακολουθεις αν είναι αυτό το πρόβλημα! :thumbup:

Οσο για την αλλαγή της τύρφης δες εδω .

...Τα ψάρια θέλουν θυσίες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καθε αρχη και δυσκολη.

Μεχρι να βρεις τις αναλογιες και να σταθεροποιηθουν οι τιμες του νερου (οχι πως θα εχει καμια σοβαρη ασταθεια)

Μετα θα τις μετρας με τη μυτη και το ματι τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπορεί να μου πει κανένας τις αναλογίες πτώσης ph και τύρφης?και πως προετοιμάζω το νερό για αλλαγή με τύρφη και πόσες μέρες πιο πριν πρέπει να το προετοιμάζω?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο την ποσοτητα του νερου που θελεις να φτιαξεις,τις τιμες του νερου βρύσης αλλα και εκεινες που θελεις να πιασεις και την ποσοτητα της τυρφης που θα χρησιμοποιεις.Γενικα αυτα.Στην αρχη θα πειραματιστεις λιγο,κανοντας παρακολουθώντας το νερο,ώσπου να βρεις την ρουτινα. :(

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι 60λ άρα το max νερό που θα προετοιμάζω είναι 30 λίτρα

το νερό της βρύσης έχει ph 7.5-8(κάτοικος Αθήνας)...Τέλος μέσα στο φίλτρο πόση τύρφη θα βάλω?το φίλτρο είναι fluval 205

Link to comment
Share on other sites

Εχουν πολυ σημασια αυτα που λεει ο Δημητριος.

Για να εχεις ενα μπουσουλα και χωρις να ειναι κανονας αυτα που θα γραψω ξεκινα να πειραματιστεις.

Με πολυ προσοχη λοιπον (δηλαδη καθημερινη ακομα και 2-3 φορες την ημερα, κανε μετρηση πεχα) ξεκινα και κατεβαζε τιμες.

Επειδη ομως η δραση της τυρφης μπορει να φανει και μετα απο μερικες μερες, μη ανεβαζεις καθε μερα ποσοτητα τυρφης. Αφηνε 2-3 μερες να σταθεροποιειται η τιμη και αναλογα προσθετε αν χρειαζεται.

Αν ελεγχεις στενα λοιπον, βαλε στα 60 λιτρα νερο, 150ml τυρφη και αναλογα αν θελεις και αλλο κατεβασμα μετα απο 2-3 μερες προσθετε αλλα 50-100ml

(αργοτερα δεν θα χρειαζεται στενη παρακολουθηση γιατι θα εχεις βρει τις αναλογιες με την τυρφη που χρησιμοποιεις).

Αν δεν εχεις ογκομετρικο δοχειο ακριβειας και εχεις ζυγαρια ακριβειας οι ισοδυναμιες ειναι :

Για τυρφη σε κοκκους που συνηθως ειναι 400gr τα 1000ml (1 λιτρο), για να βρεις τα γραμμαρια, διαιρεις τα ml διά 2.5 και βρισκεις τα γραμμαρια.

(απο δικους μου υπολογισμους)

1 κουταλακι του γλυκου τυρφη σε κοκκους = 5ml = 2gr

1 κουταλια της σουπας κοφτη τυρφη σε κοκκους = 15ml = 6gr

1 μικρο φλιτζανακι του καφε τυρφη σε κοκκους = 90ml = 36gr

1 λιτρο τυρφη σε κοκκους = 1000ml = 400gr

ΥΓ η δραση της τυρφης μετα απο 15-20 μερες πεφτει, οποτε κανονιζεις την αντικατασταση της.

Εγω εχω την τυρφη σε δυο καλτσες (σημαντικο για να μη διαλυεται μεσα στο νερο) ενυδρειακες ή γυναικειο καλτσον και αλλαζω εναλλαξ για να μη γινεται αποτομη η μεταβαση απο ξεθυμασμενη τυρφη σε φρεσκια σε ολη την ποσοτητα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

την ποσότητα που έχω βρει ότι πρέπει να βάλω στο φίλτρο, αυτή θα βάλω και στο δοχείο αλλαγής μαζί με τον κυκλοφοριτή(φυσικά θερμοστάτη και αντιχλόριο) ή τη μισή μιας και δεν θα μιλάμε για 60 λ αλλά για 30λ

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

την ποσότητα που έχω βρει ότι πρέπει να βάλω στο φίλτρο, αυτή θα βάλω και στο δοχείο αλλαγής μαζί με τον κυκλοφοριτή(φυσικά θερμοστάτη και αντιχλόριο) ή τη μισή μιας και δεν θα μιλάμε για 60 λ αλλά για 30λ

Θα βαζεις τυρφη και στο φιλτρο και στην προετοιμασια νερου?

Το εκανα καποτε.

Περιττο.

Βαζε μονο στην προετοιμασια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...