Jump to content

Έχω τρελαθεί με τις μετρήσεις νερού βοήθεια!


Recommended Posts

πηρα τεστ νερου esha aqouatest....και εχω προβλημα με τα αποτελεσματα ....το ενυδρειο ειναι 120λτ. φυτεμενο με 6 guppy 5 corydoras 2 apple kai amano.η θερμοκρασια ειναι 25-26 βαθμους..και τα αποτελεσματα ειναι....ph 7.8 kh 6d no2 0 no3 10 και το προβλημα μου ειναι gh 21!!!!! ολικη σκληροτητα τοσο μεγαλη????με ανθρακικη σκληροτητα 6 τι γινεται???εκανα 2 φορεσ το τεστ ...δεν εχω α/ο και οικονομικα δυσκολο να βαλω προς το παρων τι να κανω??????helppppp

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τεστ GH και στο νερό της βρύσης απ όπου αλλάζεις το νερό..... και πες μας τί βγαίνει

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

ph 7.8 ch 20d gh 21... no2 0 no3 20-25

ζω στην κερκυρα το νερο δεν ειναι πόσιμο αλλάζω καθε βδομάδα περίπου 15 της 100 βαζω απο την βρύση περίπου 3 λίτρα το υπολειπο απο εμφιαλωμένο 2 εξαδεσ...3 αναλόγως....

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό είναι το νερό της βρύσης σου πρέπει να χρησιμοποιήσεις μεθόδους για να μαλακώσεις το νερό σου.

Η προσθήκη τύρφης μέσα στο φίλτρο είναι μια καλή ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

διαβασα διαφορα πριν ρωτησο κια ακομα δεν εβγαλα ακρη για την τυρφη λενε καλυτερα σε νερο πριν το βαλουμε στο ενυδρειο και οχι στο φιλτρο....το αποπιονισμενο για σιδερο παλλη διαφορες γνωμες...οκ σε ευχαριστο...θα περιμενο και απο αλλα μελη απαντησεις και θα δω τι πρεπει να κανω ετοιμαζω και ενα 60 αρι να μην κανω τα ιδια λαθη....σε ευχαριστο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζασε αντίστροφη όσμωση μια που έχεις και ΝΟ3.

Το να κάθεσαι και να παιδεύεσαι με εμφιαλωμένο νερό είναι ταλαιπωρία και αν το σκεφτείς καλά είναι και καλό για την υγεία σας μια που θα μπορείς να το κάνεις και πόσιμο προς κατανάλωση και για την οικογένεια σου.

Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα ...αλλα τελικα θα ριξω την σκληροτητα με τυρφη...αν εχει κανεις κατι αλλο να πει εκτοσ απο α\ο περιμενο ευχαριστο

Link to comment
Share on other sites

mod mote

Οι δημοσιεύσεις που αναφερόντουσαν στο κατά πόσο είναι πόσιμο το νερό της όσμωσης, αποκόπηκαν και συνθέτουν ένα νέο ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση. Μπορείτε να το βρείτε εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42188

;)

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω πως πρέπει να διαλέξεις ποιά ψαράκια θέλεις να καρατήσεις. Τα corys δεν ταιριάζουν με τα υπόλοιπα ψαράκια σου. Θέλουν αρκετά πιο μαλακό νερό και χαμηλότερο pH σε σχέση με τα υπολοιπα ζωντανά που έχεις.

Ποίο είδος cory έχεις;

Link to comment
Share on other sites

επίσης υπάρχουν και ψάρια που γουστάρουν με 1000 σκληρό νερό, οπότε δεν θα χρειαστεί να μπλέξεις με διαδικασίες αλλαγής παραμέτρων του νερού σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

mod mote

Οι δημοσιεύσεις που αναφερόντουσαν στο κατά πόσο είναι πόσιμο το νερό της όσμωσης, αποκόπηκαν και συνθέτουν ένα νέο ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση. Μπορείτε να το βρείτε εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42188

;)

:thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου για ένα αφρικάνικο ενυδρείο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου για ένα αφρικάνικο ενυδρείο... ;)

νομίζω είναι πιο μεγάλο θέμα τα ΝΟ3 από όλα τα υπόλοιπα... και για αυτά εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω άλλο τρόπο εκτός από όσμωση για να πέσουν...

Link to comment
Share on other sites

guppy ειναι οκ και γαριδεσ και σαλιγκαρια??απλα να βγαλο τα γατοψαρακια μου>?

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζασε αντίστροφη όσμωση μια που έχεις και ΝΟ3.

Το να κάθεσαι και να παιδεύεσαι με εμφιαλωμένο νερό είναι ταλαιπωρία και αν το σκεφτείς καλά είναι και καλό για την υγεία σας μια που θα μπορείς να το κάνεις και πόσιμο προς κατανάλωση και για την οικογένεια σου.

Τα χρηματα που ξοδευετε για εμφιαλωμενα στο σπιτι να πινετε κλπ + εσυ για τις τυρφες κλπ (γιατι παντα υπαρχουν τα κλπ) θα σας ερθει πιο οικονομικα και πιο υγιεινα και ευκολα.

Σκεψου σε βαθος χρονου πχ ποσα χρηματα ξοδευεις το χρονο.

Μετα δες αυτα τα θεματα

το προβλημα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=333373

η λυση http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=37699&hl=

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστο ολους ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...