Jump to content

Άσχημη μυρωδιά...


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!!!

Μία απορία μου δημιουργήθηκε από εχθές το βράδυ και είπα να σας ρωτήσω πριν γίνει κάποιο λάθος μοιραίο... Εχθές το βράδυ πήγα να ετοιμάσω νερό (για την αλλαγή ρουτίνας) για τα δύο ενυδρεία μου και επειδή το παλιό αντιχλώριο που είχα (άγνωστη μάρκα) τελείωσε είπα να πάρω ένα καινούριο και γνωστό (prime της seachem). Ωστόσο όταν το άνοιξα μου ήρθε μία άσχημη μυρωδιά σαν να ήταν κάτι χαλασμένο, κάτι σαν κλούβιο αυγό, δεν μπορώ να το προσδιορίσω, αλλά ήταν άσχημο. Μήπως μπορείτε να μου πείτε (εάν το χρησιμοποιείτε) εάν είναι φυσιολογικό?? Να σας ενημερώσω ότι το προιόν αυτό το αγόρασα για ακόμα 2 φίλους μου (από μαγαζί με ηλεκρονική αγορά εντός Ελλάδας) στους οποίους και σε αυτούς μυρίζει το ίδιο αλλά το θεώρησαν κάπως φυσιολογικό και το χρησιμοποίησαν χωρίς να μου αναφέρουν κάτι. Ωστόσο τα ψάρια τους είναι υγειέστατα.

Όλα αυτά σας τα αναφέρω γιατί κάπου διάβασα ότι ο μόνος τρόπος για να καταλάβεις εάν ένα αντιχλώριο είναι χαλασμένο τότε μυρίζει άσχημα (αφού δεν γράφεται ημερομηνία λήξεως).

Εχαριστώ!! ;)

Link to comment
Share on other sites

όλα τα μπουκαλάκια prime που έχω αγοράσει τα τελευταία 2 χρόνια που το χρησιμοποιώ

μυρίζουν πολύ έντονα , πιστεύω οτι έτσι είναι το φυσιολογικό τους , γιατί είναι πολύ συμπηκνωμένα

5ml / 200lt

ημερομηνία λήξεως η εταιρεία λέει οτι δεν έχει το συγκεκριμένο προιόν γι'αυτο και δεν την γράφει

πουθενά

Έγινε επεξεργασία - nasos
Link to comment
Share on other sites

όλα τα μπουκαλάκια prime που έχω αγοράσει τα τελευταία 2 χρόνια που το χρησιμοποιώ

μυρίζουν πολύ έντονα , πιστεύω οτι έτσι είναι το φυσιολογικό τους , γιατί είναι πολύ συμπηκνωμένα

5ml / 200lt

ημερομηνία λήξεως η εταιρεία λέει οτι δεν έχει το συγκεκριμένο προιόν γι'αυτο και δεν την γράφει

πουθενά

Οκ φέλε μου, σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!! Οπότε το απόγευμα πάω για αλλαγή νερού!!Ευχαριστώ και πάλι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις πως μυρίζει ( βρωμάει ;) ) το flourish της seachem...

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο χρησιμοποιώ εδώ και πολλούς μήνες χωρίς κάποιο πρόβλημα

έχεις δίκιο για την μυωδιά, αλλά πριν το ανοίξεις, κούνα το μπουκάλι για να αναταραχθεί το υγρό και θα διαπιστώσεις πως η μυρωδιά μειώνεται (δεν χάνεται) ;)

είναι όμως από τα καλύτερα της αγοράς...

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις πως μυρίζει ( βρωμάει ;) ) το flourish της seachem...

Καλημέρα φίλε μου, χρησιμοποιώ και το flurish αλλά μπορώ να πω δεν μου μυρίζει καθόλου !!

(το χρησιμοποίησα ήδη 3 φορές) Τα αγόρασα και τα δύο μαζί αλλά όταν ήρθε η ώρα για το prime τρελάθηκα (κάτι σαν υδρόθειο μου χτύπησε!!!!)

Ευχαριστώ πάντος! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ετσι μυριζει μη τρελενεστε τζαμπα! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

όλα τα μπουκαλάκια prime που έχω αγοράσει τα τελευταία 2 χρόνια που το χρησιμοποιώ

μυρίζουν πολύ έντονα , πιστεύω οτι έτσι είναι το φυσιολογικό τους , γιατί είναι πολύ συμπηκνωμένα

5ml / 200lt

ημερομηνία λήξεως η εταιρεία λέει οτι δεν έχει το συγκεκριμένο προιόν γι'αυτο και δεν την γράφει

πουθενά

Τι εννοείς συμπυκνωμένο; το δικό μου είναι ρευστό πολύ σαν νεράκι. :)

Link to comment
Share on other sites

Για ριχτε μια μυρωδια στο Garlic guard και πειτε μου αν ειναι ωραιο ....

Βαθια τζουρα παρτε να σας ποιασει :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς συμπυκνωμένο; το δικό μου είναι ρευστό πολύ σαν νεράκι. :)

λάθος διατύπωση , είναι αρκετά ρευστό ,αλλά πολύ δυνατό σε σχέση με άλλα που έχουν

5ml / 50lt

Link to comment
Share on other sites

Q: I think that my Prime®might be old because it smells like it went bad...

A: Prime®has a very distinct odor that is similar to sulfur which is completely normal. Also, the presence of small black specks is normal.

http://www.seachem.com/support/FAQs/Prime.html

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

Μεταφραση

Ερωτηση : Νομιζω οτι το prime μου πρεπει να ειναι ληγμενο γιατι μυριζει ασχημα.

Απαντηση : Το Prime εχει μια χαρακτηριστικη μυρωδια που μοιαζει με θειάφι, και ειναι απολυτως φυσιολογικη. Επισης η παρουσια μικρων μαυρων κηλίδων ειναι φυσιολογικη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...