Jump to content

Δεν πέφτουν με τίποτα!


Recommended Posts

Καλημέρα,

Το νερό του ενυδρείου μου τρέχει ακόμα με μεγάλα νούμερα στις παραμέτρους σκληρότητας/οξύτητας και δεν καταλαβαίνω το λόγο.

Όλες οι αλλαγές γίνονται με απιονισμένο Η2Ο

(που αγοράζω από supermarket... - δεν απορώ που οι κοπέλες στα ταμία με κοιτάνε καλά καλά...)

Το φίλτρο μου περιλαμβάνει:

a. Sera Filter Wool

b. JBL TorMec active peat pellets

c. Sera biofibres

d. sera siporax®

e. Ammo Chips Ammonia-Removing Resin

Χρησιμοποιώ επιπλέον χημικά:

a. pH-Minus

b. Tropol

και οι τιμές μου είναι (στους 27°C):

NO3-......0 mg/l

NO2-......0 mg/l

GH.......15°d

KH.........6°d

pΗ.......7.2

Συμπληρωματικά για τη λίπανση χρησιμοποιώ Dennerle V30 και περιστασιακά CO2 από ενζυμική αντίδραση.

Κάθε συμβουλή είναι κάτι παραπάνω από πολύτιμη.

Ορίστε και μια φώτο από τα δισκάκια μου που ζητάνε τη συμβουλή σας!

post-16374-1274199434_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα ρωτήσετε έτσι κι' αλλιώς:

Εκτός από τα δύο δισκάκια (red map και leopard) έχω:

1. Cardinal Tetra - Paracheirodon axelrodi (Χ20)

2. Corydoras sterbai (Χ4)

3. Siamese fighting fish - Betta splendens (x1)

4. Spotted Sailfin Pleco

5. Zebra Nerite - Snail

ΤΗΑΝΧ

Link to comment
Share on other sites

...βγαλε λιγη απο την αμμο σου ,στεγνωσε τη καλα και κανε το τεστ με το "σπιρτο",αν αφριζει πας για αλλαγη χαλικιου-αμμου,κανε το ιδιο και με τυχον πετρες που μπορει να εχεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πρέπει να δοκιμάσεις τύρφη ή Α/Ο, αν θες να έχεις σημαντικά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

...βγαλε λιγη απο την αμμο σου ,στεγνωσε τη καλα και κανε το τεστ με το "σπιρτο",αν αφριζει πας για αλλαγη χαλικιου-αμμου,κανε το ιδιο και με τυχον πετρες που μπορει να εχεις... ;)

Βοήθησε με λίγο... τι είναι το test με το σπίρτο;

Άλλες πέτρες δεν έχω παρά μόνο το χαλικάκι το οποίο θεωρητικά είναι ουδέτερο, θα 'θελα όμως να το τσεκάρω!

Είναι μια παράμετρος που δεν κοίταξα ιδιαίτερα.

Επίσης το ενυδρείο μου το στολίζει ένα mangrove και σύντομα θα μπει και δεύτερο...

Έγινε επεξεργασία - mizu
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πρέπει να δοκιμάσεις τύρφη ή Α/Ο, αν θες να έχεις σημαντικά αποτελέσματα!

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση όμως αυτό τι είναι αν όχι τύρφη;

b. JBL TorMec active peat pellets

Το νερό από Α/Ο δεν νομίζω ότι δίνει σημαντικά καλύτερα αποτελέσματα, μιλώντας ως χημικός και έχοντας δουλέψει εκατοντάδες ώρες και με τα δύο νερά μπορώ να πω ότι η διαφορά έρχεται στα οργανικά υπολείμματα και όχι στα άλατα μετάλλων, πόσο μάλλον ασβεστίου/μαγνησίου που καθιζάνουν και μόνα τους κάποια στιγμή ή με θέρμανση. Μη "ψαρώνουμε" με ότι μας πουλάνε.... έχουμε και κρίση

Link to comment
Share on other sites

Βοήθησε με λίγο... τι είναι το τέστ με το σπίρτο;

ριξε μια σταγονα aquaforte στην αμμο και στις πετρες,αν δεις οτι αφριζουν σημαινει οτι ειναι ασβεστολυθηκα

και ανευαζουν την σκληροτητα σου.αν δεν αφρισουν σημαινει οτι δεν την επιρρεαζουν.

αυτο μαλλον εννοουσε ο φιλος λεγοντας σπιρτο..

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια σταγονα aquaforte στην αμμο και στις πετρες,αν δεις οτι αφριζουν σημαινει οτι ειναι ασβεστολυθηκα

και ανευαζουν την σκληροτητα σου.αν δεν αφρισουν σημαινει οτι δεν την επιρρεαζουν.

αυτο μαλλον εννοουσε ο φιλος λεγοντας σπιρτο..

;)

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια σταγονα aquaforte στην αμμο και στις πετρες,αν δεις οτι αφριζουν σημαινει οτι ειναι ασβεστολυθηκα

και ανευαζουν την σκληροτητα σου.αν δεν αφρισουν σημαινει οτι δεν την επιρρεαζουν.

αυτο μαλλον εννοουσε ο φιλος λεγοντας σπιρτο..

Καλό είναι η αμμος να έχει στεγνώσει καλά και μετά να κάνουμε το τεστ με το aqquaforte, δηλαδή το υδροχλώριο ;)

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια υδροχλωρικό οξύ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρέχει το ενυδρείο και καθε ποτε αλλάζεις την τυρφη στο φίλτρο?Επισης θεωρώ περιτττή την χρήση ''χημικών'' για την πτώση του ph.Ανεφερε μας επίσης τις τιμές που αναφέρει η συσκευασια που αγοραζεις το νερό ;)

Link to comment
Share on other sites

...το ειπα "σπιρτο" για καλυτερα αλλα μαλλον τα δυσκολεψα τα πραγματα...ναι ειναι το υδροχλωρικο οξυ (κεζαπ). ;)

Και κατι ακομη επειδη το εχω δει κι αυτο,κανε μετρησεις kh & Gh στο νερο που σου δινει η οσμωση σου*.Πολλοι νομιζουν οτι αυτο που βγαζει η οσμωση "πολυ", ειναι το καθαρο νερο με "μηδενικες" μετρησεις που θελουμε, ενω συμβαινει το αντιθετο...

*...αυτο για να δεις πια παροχη σου δινει το νερο που χρειαζεσαι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

... το "σπιρτο"...

... aquaforte ...

... το υδροχλώριο ...

... Για την ακρίβεια υδροχλωρικό οξύ. :buttrock: ...

:thumbup:

τελικά η Χημεία στο σχολείο είχε πολλούς οπαδούς...

..σας ξέφυγε ο μοριακός τύπος και το μοριακό βάρος...

SOS για το επόμενο μάθημα!!

ΒΤW σας ευχαριστώ

;)

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο και κάθε πότε αλλάζεις την τύρφη στο φίλτρο? Επίσης θεωρώ περιττή την χρήση ''χημικών'' για την πτώση του pΗ. Ανέφερε μας επίσης τις τιμές που αναφέρει η συσκευασία που αγοράζεις το νερό :hysterical:

Δημήτρη το ενυδρείο "τρέχει" περίπου 2,5 μήνες τώρα και η τύρφη μέσα είναι σχεδόν από την αρχή (~2).

Έχω κάνει μόνο προσθήκη αλλά δεν είδα και διαφορά... άρα πήγα στα πρόσθετα.

Δυστυχώς η συσκευασία του απιονισμένου Η2Ο δεν γράφει χαρακτηριστικά ποιότητας, και το νερό της βρύσης μου δίνει τιμές GH>16, KH>20 (τι πίνουμε...) οπότε ήταν από την αρχή απαγορευτικό για το ενυδρείο μου.

Το test στο χαλικάκι μου θα γίνει σήμερα και θα μετρήσω και σκληρότητα στο απιονισμένο H2O...

Έγινε επεξεργασία - mizu
Link to comment
Share on other sites

Το test στο χαλικάκι μου θα γίνει σήμερα και θα μετρήσω και σκληρότητα στο απιονισμένο H2O...

...μη ξεχασεις να το στεγνωσεις καλα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

...μη ξεχασεις να το στεγνωσεις καλα.. ;)

θα πέσει πιστολάκι μαλλιών!

Link to comment
Share on other sites

Το πείραμα έγινε ...

Ο ασθενής πέθανε

;)

Αφροί! Αφροί παντού! :thumbup::hysterical::buttrock::buttrock::wacko:

Και τώρα τι;;;;

Πραγματικά τώρα χρειάζομαι βοήθειααααααααααα

ΤΗΑΝΧ

Link to comment
Share on other sites

σπυρο το λινκ δεν δουλευει

Δουλευε, θα αλλαξε με τις εργασιες στον σερβερ.

Λοιπον βαζουμε εδω για αναζητηση http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Search

αυτο : αλλαγη υποστρωματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...