Jump to content

φαγωμένη ουρά


Recommended Posts

το πρόβλημα μου είναι το εξής:ο μονομάχος μου έχει φθαρμένη ουρά από τους πιγκουίνους(όταν τα είχα μαζί).δε θέλω να χρησιμοποίσω ζουμιά και αναφέρομαι στο μελαφιξ(αυτό ξέρω μόνο).με τον καιρό θα μεγαλώσει η ουρίτσα του?θα επανέλθει?αν ναι σε πόσο καιρό περίπου.μετρήσεις νερού δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

60 λίτρα,τροπικό,3 ballon molly-4 penguin tetra~25 ballon molly 2 εβδομάδων 1 γυάλα με 2 χρυσόψαρα 1 γυάλα με 1 μονομάχο.Νομιζω φιλε μου οτι το 60αρι ειναι ντιγκα απο ψαρια και πρεπει σθντομα να κανεις αλαγες.Ο μονομαχος τωρα ειναι σε μια απλη γυαλα?χωρις φιλτρο και θερμοστατη?για πες μας λιγα πραγματα για αυτον

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως πρόκειται για φαγωμένη ουρά και όχι για fin rot; Δηλαδή από την ουρά του μονομάχου σου φαίνεται να λείπουν κομάτια; Στην περίπτωση του fin rot (σήψη πτερυγίων) η περιοχή του πτερυγίου που έχει προσβληθεί έχει συνήθως λευκό χρώμα, διαφέρει στην υφή από το υγειές πτερύγιο και γίνεται θαμπό χάνοντας την διαφάνεια του.

Καλύτερα ανέβασε φώτο για να είμαστε σίγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες οι φαγομενες ουρες οφειλονται σε κακη ποιοτητα νερου η' ελειπης βιολογια,στο παρελθον ειχα το ιδιο προβλημα,χωρις τη χρηση φαρμακων αυξανοντας το βιολογικο υλικο και κανοντας πιο συχνες αλλαγες νερου ειδα αμεση βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

σήγουρος δεν είμαι!αλλά απο τότε που τον έβγαλα δεν έχει υπάρξει καμεία αλύωση.λείπουνε κομμάτια από την ουρά του.δεν έχει το παραμικρό ίχνος αποχρωματισμού η ουρά,και αν εξερεσεις τα κομμάτια που λείπουν δείχνει υγιέστατη.

πιστεύω ότι το πρόβλημα προέρχεται από τους πιγκουίνους γιατί είναι για ενυδρεία πανω απο 80λ απο 6 ψαράκια ενώ εγώ έχω 4 σε λιγότερα λίτρα.θα βγούνε άμεσα οι πιγκουίνοι,τους έχω βάλει σε αγγελία για ανταλλαγή με κλαδέματα και κανένα ψαράκι από αναπαραγωγή που περισσεύει.

επισης έχω χάσει ήδη 4 guppy τα οποία έδειχναν μια χαρά και την άλλη μερα πεθαμένα χωρίς ουρά και πτερίγια!!!

τα ενήλικα μόλυ είναι υγειέστατα.δυστιχώς δεν έχω κάνει μετρίσεις στο νερό.

τα νεογέννητα μόλυ θα δωθούν όταν μεγαλώσουν λίγο.είναι "ρήπος" για το ενυδρείο τα νεογέννητα?τι ακαθαρσίες μπορούν να βγαλουν?παρόλα αυτα κάνω αλλαγές τακτικότατα.1 αλλαγή/3μέρες , 5-10 λ.(θέλω τις γνώμες των εμπειρότερων γι αυτο το θέμα)

ο μονομάχος είναι κρύου νερού!γιατι να βάλω θερμαντήρα?στο πετ το είχανε σε μια κουπίτσα,χωρίς θερμαντήρα και φίλτρο....νιώθω άσχημα που τον έχω σε τόσο μικρό χώρο,στο μέλλον μπορεί να γίνει κάτι γι αυτό.Δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα το φίλτρο και ο θερμοστάτης.(θα ήθελα και εδώ γνώμες εμπειρότερων)

και επανερχόμαστε στο πρόβλημα!!!θα μεγαλώει η ουρά του μονομάχου χωρίς τη χρηση φαρμάκων?

Link to comment
Share on other sites

σήγουρος δεν είμαι!αλλά απο τότε που τον έβγαλα δεν έχει υπάρξει καμεία αλύωση.λείπουνε κομμάτια από την ουρά του.δεν έχει το παραμικρό ίχνος αποχρωματισμού η ουρά,και αν εξερεσεις τα κομμάτια που λείπουν δείχνει υγιέστατη.

πιστεύω ότι το πρόβλημα προέρχεται από τους πιγκουίνους γιατί είναι για ενυδρεία πανω απο 80λ απο 6 ψαράκια ενώ εγώ έχω 4 σε λιγότερα λίτρα.θα βγούνε άμεσα οι πιγκουίνοι,τους έχω βάλει σε αγγελία για ανταλλαγή με κλαδέματα και κανένα ψαράκι από αναπαραγωγή που περισσεύει.

επισης έχω χάσει ήδη 4 guppy τα οποία έδειχναν μια χαρά και την άλλη μερα πεθαμένα χωρίς ουρά και πτερίγια!!!

τα ενήλικα μόλυ είναι υγειέστατα.δυστιχώς δεν έχω κάνει μετρίσεις στο νερό.

τα νεογέννητα μόλυ θα δωθούν όταν μεγαλώσουν λίγο.είναι "ρήπος" για το ενυδρείο τα νεογέννητα?τι ακαθαρσίες μπορούν να βγαλουν?παρόλα αυτα κάνω αλλαγές τακτικότατα.1 αλλαγή/3μέρες , 5-10 λ.(θέλω τις γνώμες των εμπειρότερων γι αυτο το θέμα)

ο μονομάχος είναι κρύου νερού!γιατι να βάλω θερμαντήρα?στο πετ το είχανε σε μια κουπίτσα,χωρίς θερμαντήρα και φίλτρο....νιώθω άσχημα που τον έχω σε τόσο μικρό χώρο,στο μέλλον μπορεί να γίνει κάτι γι αυτό.Δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα το φίλτρο και ο θερμοστάτης.(θα ήθελα και εδώ γνώμες εμπειρότερων)

και επανερχόμαστε στο πρόβλημα!!!θα μεγαλώει η ουρά του μονομάχου χωρίς τη χρηση φαρμάκων?

Διάβασε καλά αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

Link to comment
Share on other sites

σήγουρος δεν είμαι!αλλά απο τότε που τον έβγαλα δεν έχει υπάρξει καμεία αλύωση.λείπουνε κομμάτια από την ουρά του.δεν έχει το παραμικρό ίχνος αποχρωματισμού η ουρά,και αν εξερεσεις τα κομμάτια που λείπουν δείχνει υγιέστατη.

πιστεύω ότι το πρόβλημα προέρχεται από τους πιγκουίνους γιατί είναι για ενυδρεία πανω απο 80λ απο 6 ψαράκια ενώ εγώ έχω 4 σε λιγότερα λίτρα.θα βγούνε άμεσα οι πιγκουίνοι,τους έχω βάλει σε αγγελία για ανταλλαγή με κλαδέματα και κανένα ψαράκι από αναπαραγωγή που περισσεύει.

επισης έχω χάσει ήδη 4 guppy τα οποία έδειχναν μια χαρά και την άλλη μερα πεθαμένα χωρίς ουρά και πτερίγια!!!

τα ενήλικα μόλυ είναι υγειέστατα.δυστιχώς δεν έχω κάνει μετρίσεις στο νερό.

τα νεογέννητα μόλυ θα δωθούν όταν μεγαλώσουν λίγο.είναι "ρήπος" για το ενυδρείο τα νεογέννητα?τι ακαθαρσίες μπορούν να βγαλουν?παρόλα αυτα κάνω αλλαγές τακτικότατα.1 αλλαγή/3μέρες , 5-10 λ.(θέλω τις γνώμες των εμπειρότερων γι αυτο το θέμα)

ο μονομάχος είναι κρύου νερού!

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟΥ ?

γιατι να βάλω θερμαντήρα?στο πετ το είχανε σε μια κουπίτσα,χωρίς θερμαντήρα και φίλτρο....ΚΑΙ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΣΟΥΠΕΡ?

νιώθω άσχημα που τον έχω σε τόσο μικρό χώρο,στο μέλλον μπορεί να γίνει κάτι γι αυτό.Δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα το φίλτρο και ο θερμοστάτης

ΛΑΘΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΔΩ.(θα ήθελα και εδώ γνώμες εμπειρότερων)

και επανερχόμαστε στο πρόβλημα!!

Η ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ !θα μεγαλώει η ουρά του μονομάχου χωρίς τη χρηση φαρμάκων?

Link to comment
Share on other sites

δεν μου απαντάς σε τίποτα στην ουσία.απλα κρίνεις,δεν βοηθάς καθόλου με αυτό τον τρόπο.

ειναι τροπικό ψάρι ο μονομάχος?

εσύ πως εισαι σήγουρος ότι τα ψάρια σου περνάνε σούπερ?

δεν θα ήμουν στο φορουμ αν δεν είχα όρεξη να ψαχτώ και να διαβάσω.

σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν μου απαντάς σε τίποτα στην ουσία.απλα κρίνεις,δεν βοηθάς καθόλου με αυτό τον τρόπο.

ΟΚ, σε βαζει σε προβληματισμο ομως. Κατι ειναι κι αυτο ;)

Στο ποστ #6 ο Γιωργος σου δινει την απαντηση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν και αρχαριος που ειμαι θα σε συμβουλευα να παρεις στο μονομαχο σου ενα θερμαντηρα γιατι οι μονομαχοι ειναι τροπικα ψαρια..που σημαινει οτι θελουν θερμοκρασιες 24-28 βαθμους..

καλη επιτυχια με τον μονομαχο σου και ευχομαι να γινει καλα.. :)

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

Αν και αρχαριος που ειμαι θα σε συμβουλευα να παρεις στο μονομαχο σου ενα θερμαντηρα γιατι οι μονομαχοι ειναι τροπικα ψαρια..που σημαινει οτι θελουν θερμοκρασιες 24-28 βαθμους..

καλη επιτυχια με τον μονομαχο σου και ευχομαι να γινει καλα.. :)

σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου.ειδη είναι καλύτερα η ουρίτσα του,έχει αρχίσει αι ξαναπετάει.έχεις δίκιο είναι λάθος μου που τον έχω υπο αυτές τις συνθήκες,αλλα λόγο εποχής δεν πεφτει η θερμοκρασία κάτω απο 22 που είναι το κατώτατο όριο.αλλαγές γίνονται κάθε μέρα απο το νερο τουν ενυδρείου που βρίσκεται ακριβώς δίπλα.στο μέλλον θα γίνει κάτι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

.....αλλαγές γίνονται κάθε μέρα απο το νερο τουν ενυδρείου που βρίσκεται ακριβώς δίπλα....

Τι εννοεις?

Για εξηγησε τι κανεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πάνω από 5λ η γυάλα

σχεδόν κάθε μέρα βγάζω 2 ποτήρια νερό από τη γυάλα και συμπληρώνω με νερό ενυδρείου.

το έχω πανω από 3 εβδομάδες στη γυάλα,και πατηρώ ότι κάποιες φορές χάνει τμήματα από την ουρά του,τα οποία μετά από καποιες μέρες εμφανίζονται μερικώς,αλλά πάντα έχω απώλειες.

μπορεί να είναι στρες?

μπορεί να είναι αρρώστια?

γιατί γεμίζει φουσκάλες την επιφάνεια?

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πάνω από 5λ η γυάλα

σχεδόν κάθε μέρα βγάζω 2 ποτήρια νερό από τη γυάλα και συμπληρώνω με νερό ενυδρείου.

το έχω πανω από 3 εβδομάδες στη γυάλα,και πατηρώ ότι κάποιες φορές χάνει τμήματα από την ουρά του,τα οποία μετά από καποιες μέρες εμφανίζονται μερικώς,αλλά πάντα έχω απώλειες.

μπορεί να είναι στρες?

μπορεί να είναι αρρώστια?

γιατί γεμίζει φουσκάλες την επιφάνεια?

ξαναδιαβασε το προφιλ του μονομαχου..κανει μπουρμπουλιθρες γτ κανει φωλια για ζευγαρωμα, αυτο ειναι ψιλοκαλο σημαδι οτι ειναι καλα... αλλα με επιφυλαξη. πρεπει να πας τουλαχιστον σε 13-15 λιτρα και οχι γυαλλα, αλλα ενυδρειο. θελει και θερμπστατη, τωρα βεβαια κερδιζεις χρονο με τις ζεστες, αλλα το βραδυ θα εχεις αποτομες μεταβολες και δεν ειναι καλο αυτο. θελει και φιλτρο με χαμηλη ροη... μην κοιτας πως εχουν τα πετ σοπ τα ψαρια... τα περισσοτερα κανουν εγκληματα για να μειωσουν το κοστος τους(και φυσικα ΟΧΙ ολα τα πετ σοπ), ειδικα ο μονομαχος ειναι το πιο παρεξηγημενο ψαρι (οπως και τα χρυσοψαρα) γτ μπορει να αναπνεει και αερα και ετσι τον βαζουν σε πολυ μικρα και καποιες φορες βρωμικα ποτηρακια. μπορει να τον βλεπεις καλα αλλα εκει που ειναι να ζησει 3 χρονια θα ζησει 5 μηνες, και μπορει να αρρωστησει, να ξεφτισουν τα χρωματα του και ενα σορο προβληματα.

το νερο γτ το βαζεις απο το αλλο ενυδρειο? βεβαια οχι για να μεταφερεις επιπλεον αμμωνια στο μονομαχο ε? το μονο που θα σκεφτομουν ειναι για να εχει λιγο υψηλοτερη θερμοκρασια ε? παντως οσο καθηστερεις να παρεις φιλτρο βαζε τουλαχιστον βακτηρια ετοιμα και ταιζε λιγο.

μακαρι να πανε ολα καλα και να τα καμαρωσεις τα ψαρια σου!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πάνω από 5λ η γυάλα

σχεδόν κάθε μέρα βγάζω 2 ποτήρια νερό από τη γυάλα και συμπληρώνω με νερό ενυδρείου.

το έχω πανω από 3 εβδομάδες στη γυάλα,και πατηρώ ότι κάποιες φορές χάνει τμήματα από την ουρά του,τα οποία μετά από καποιες μέρες εμφανίζονται μερικώς,αλλά πάντα έχω απώλειες.

μπορεί να είναι στρες?

μπορεί να είναι αρρώστια?

γιατί γεμίζει φουσκάλες την επιφάνεια?

μετρα το νερο που του βαζεις αν δεις τι τιμες εχει

Link to comment
Share on other sites

ξαναδιαβασε το προφιλ του μονομαχου..κανει μπουρμπουλιθρες γτ κανει φωλια για ζευγαρωμα, αυτο ειναι ψιλοκαλο σημαδι οτι ειναι καλα... αλλα με επιφυλαξη. πρεπει να πας τουλαχιστον σε 13-15 λιτρα και οχι γυαλλα, αλλα ενυδρειο. θελει και θερμπστατη, τωρα βεβαια κερδιζεις χρονο με τις ζεστες, αλλα το βραδυ θα εχεις αποτομες μεταβολες και δεν ειναι καλο αυτο. θελει και φιλτρο με χαμηλη ροη... μην κοιτας πως εχουν τα πετ σοπ τα ψαρια... τα περισσοτερα κανουν εγκληματα για να μειωσουν το κοστος τους(και φυσικα ΟΧΙ ολα τα πετ σοπ), ειδικα ο μονομαχος ειναι το πιο παρεξηγημενο ψαρι (οπως και τα χρυσοψαρα) γτ μπορει να αναπνεει και αερα και ετσι τον βαζουν σε πολυ μικρα και καποιες φορες βρωμικα ποτηρακια. μπορει να τον βλεπεις καλα αλλα εκει που ειναι να ζησει 3 χρονια θα ζησει 5 μηνες, και μπορει να αρρωστησει, να ξεφτισουν τα χρωματα του και ενα σορο προβληματα.

το νερο γτ το βαζεις απο το αλλο ενυδρειο? βεβαια οχι για να μεταφερεις επιπλεον αμμωνια στο μονομαχο ε? το μονο που θα σκεφτομουν ειναι για να εχει λιγο υψηλοτερη θερμοκρασια ε? παντως οσο καθηστερεις να παρεις φιλτρο βαζε τουλαχιστον βακτηρια ετοιμα και ταιζε λιγο.

μακαρι να πανε ολα καλα και να τα καμαρωσεις τα ψαρια σου!! :buttrock:

το νερό του ενυδρείου είναι στρωμένο,χωρίς αμμωνία.η θερμοκρασία του νερού δεν πέφτει κατω από 22 που ειναι τα όρια του.βακτήρια μπαίνουνε συχνά και φυσικά τροφή λίγη.του έχω βάλει και ένα κλαδάκι κερατόφυλο.εσύ πιστεύεις ότι δεν θα αντέξει πάνω από λίγους μηνες?

Link to comment
Share on other sites

το νερό του ενυδρείου είναι στρωμένο,χωρίς αμμωνία.η θερμοκρασία του νερού δεν πέφτει κατω από 22 που ειναι τα όρια του.βακτήρια μπαίνουνε συχνά και φυσικά τροφή λίγη.του έχω βάλει και ένα κλαδάκι κερατόφυλο.εσύ πιστεύεις ότι δεν θα αντέξει πάνω από λίγους μηνες?

φιλε η εμπειρια μου στους μονομαχους ειναι λιγοι μηνες, παντως νομιζω οτι καλη προσπαθεια κανεις και μπορει να αντεξει καποιοθς μηνες αλλα μπορει να βγαλει αρρωστιες κτλ... για παραπανω πληροφοριες ο special one ειναι ο delta66. καλη συνεχεια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

το νερό του ενυδρείου είναι στρωμένο,χωρίς αμμωνία.η θερμοκρασία του νερού δεν πέφτει κατω από 22 που ειναι τα όρια του.βακτήρια μπαίνουνε συχνά και φυσικά τροφή λίγη.του έχω βάλει και ένα κλαδάκι κερατόφυλο.εσύ πιστεύεις ότι δεν θα αντέξει πάνω από λίγους μηνες?

Οταν λες στρωμενο νερο τι εννοεις?

Το νερο δεν "στρωνει".

Τα υλικα φιλτρανσης στρωνουν και ο διακοσμος του ενυδρειου (τζαμια διακοσμητικα βυθος)

Και παντα οταν λεμε "στρωνουν" εννοουμε οτι πιανουν βιολογια (βακτηρια νιτροποιησης, υπο συνθηκες και μερικης απονιτροποησης) και χρησιμους μικροργανισμους.

Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου στο μεγαλο ενυδρειο

σε τι ποσοστο

με τι νερο (απο που και αν το προετοιμαζεις καπως (πχ αναμονη σε δοχειο, ποση ωρα, αντιχλωριο ή αλλα βελτιωτικα)

και τι τιμες εχει το νερο του ενυδρειου? (NH3/NH4, NO2, NO3, θερμοκρασια, pH , kH gH - ή οτι εχει απο αυτες)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες στρωμενο νερο τι εννοεις?

Το νερο δεν "στρωνει".

Τα υλικα φιλτρανσης στρωνουν και ο διακοσμος του ενυδρειου (τζαμια διακοσμητικα βυθος)

Και παντα οταν λεμε "στρωνουν" εννοουμε οτι πιανουν βιολογια (βακτηρια νιτροποιησης, υπο συνθηκες και μερικης απονιτροποησης) και χρησιμους μικροργανισμους.

Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου στο μεγαλο ενυδρειο

σε τι ποσοστο

με τι νερο (απο που και αν το προετοιμαζεις καπως (πχ αναμονη σε δοχειο, ποση ωρα, αντιχλωριο ή αλλα βελτιωτικα)

και τι τιμες εχει το νερο του ενυδρειου? (NH3/NH4, NO2, NO3, θερμοκρασια, pH , kH gH - ή οτι εχει απο αυτες)

το ενυδρείο μου τρέχει 2,5 μήνες. είναι 60 λ με 8 ψάρια(3 γκάπυ,2 μόλλυ 3 πλάτυ)έχει στρωθεί σύμφωνα με τις υποδείξεις ενός άρθρου του φόρουμ.αλλαγές έκανα 2-3 φορές την εβδομάδα απο 5-10λ/αλλαγή.το οποίο θα το μειώσω σε 5λ/βδομάδα.χρησημοπιώ εσωτερικό φίλτρο με σφουγκάρι και μίνι σιποράξ.δεν κάνω καμεία απολύτος προετοιμασία στο νερό,βάζω νερό από θερμοσύφωνα,και μετά προσθέτω αντιχλώριο(jbl) και βακτήρια(stability της seachem).προσέχω τη θερμοκρασία να είναι ίδια με του ενυδρείου

έχω κερατόφυλο και εγκέρια ντένσα που βοηθάει στην απαλυφή αμμωνίας.

δεν έχω μετρίσεις.

είχα κάποιε απώλειeς γκάπυ και όλα με φαγωμένες ουρές και πτερυγια(απο δαγκώματα penguin tetra)

γιατί τόσες ερωτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου τρέχει 2,5 μήνες. είναι 60 λ με 8 ψάρια(3 γκάπυ,2 μόλλυ 3 πλάτυ)έχει στρωθεί σύμφωνα με τις υποδείξεις ενός άρθρου του φόρουμ.αλλαγές έκανα 2-3 φορές την εβδομάδα απο 5-10λ/αλλαγή.το οποίο θα το μειώσω σε 5λ/βδομάδα.χρησημοπιώ εσωτερικό φίλτρο με σφουγκάρι και μίνι σιποράξ.δεν κάνω καμεία απολύτος προετοιμασία στο νερό,βάζω νερό από θερμοσύφωνα,και μετά προσθέτω αντιχλώριο(jbl) και βακτήρια(stability της seachem).προσέχω τη θερμοκρασία να είναι ίδια με του ενυδρείου

έχω κερατόφυλο και εγκέρια ντένσα που βοηθάει στην απαλυφή αμμωνίας.

δεν έχω μετρίσεις.

είχα κάποιε απώλειeς γκάπυ και όλα με φαγωμένες ουρές και πτερυγια(απο δαγκώματα penguin tetra)

γιατί τόσες ερωτήσεις?

το νερο του θερμοσιφωνα ειναι κακο γτ θα σου αφηνει τοξικο χαλκο στο ενυδρειο... θα σου πουν οι αλλοι φιλοι...

καλη συνεχεια!! οι ερωτησεις ειναι για να σε βοηθησουν οσο περισσοτερο γινεται

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου τρέχει 2,5 μήνες. είναι 60 λ με 8 ψάρια(3 γκάπυ,2 μόλλυ 3 πλάτυ)έχει στρωθεί σύμφωνα με τις υποδείξεις ενός άρθρου του φόρουμ.αλλαγές έκανα 2-3 φορές την εβδομάδα απο 5-10λ/αλλαγή.το οποίο θα το μειώσω σε 5λ/βδομάδα.χρησημοπιώ εσωτερικό φίλτρο με σφουγκάρι και μίνι σιποράξ.δεν κάνω καμεία απολύτος προετοιμασία στο νερό,βάζω νερό από θερμοσύφωνα,και μετά προσθέτω αντιχλώριο(jbl) και βακτήρια(stability της seachem).προσέχω τη θερμοκρασία να είναι ίδια με του ενυδρείου

έχω κερατόφυλο και εγκέρια ντένσα που βοηθάει στην απαλυφή αμμωνίας.

δεν έχω μετρίσεις.

είχα κάποιε απώλειeς γκάπυ και όλα με φαγωμένες ουρές και πτερυγια(απο δαγκώματα penguin tetra)

γιατί τόσες ερωτήσεις?

πρεπει να πας στην κατηγορια των ασθενειων (για να μη χειροτερεψει η κατασταση) και να ανοιξεις νεο θεμα εκει.

Θα συμπληρωσεις αυτη τη φορμα που σε ρωταει πληροφοριες που σε ρωτησα και εγω και ακομα περισσοτερες.

Φροντισες να κανεις μετρησεις, για να τις βαλεις μεσα στη φορμα. Χωρις αυτες δυσκολα θα γινει κατανοηση του προβληματος και απλα ισως σου δωθουν προληπτικες οδηγιες.

Επισης φωτο μη ξεχασεις, καθαρες, με το προβλημα στα ψαρια.

(πες και για το τροπο αλλαγης)

κατηγορια ασθενειων http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=38

φορμα ασθενειων http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

(την κανεις copy paste και τη συμπληρωνεις στο νεο θεμα στις ασθενειες)

Καλη συνεχεια

:buttrock:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να πας στην κατηγορια των ασθενειων (για να μη χειροτερεψει η κατασταση) και να ανοιξεις νεο θεμα εκει.

Θα συμπληρωσεις αυτη τη φορμα που σε ρωταει πληροφοριες που σε ρωτησα και εγω και ακομα περισσοτερες.

Φροντισες να κανεις μετρησεις, για να τις βαλεις μεσα στη φορμα. Χωρις αυτες δυσκολα θα γινει κατανοηση του προβληματος και απλα ισως σου δωθουν προληπτικες οδηγιες.

Επισης φωτο μη ξεχασεις, καθαρες, με το προβλημα στα ψαρια.

(πες και για το τροπο αλλαγης)

κατηγορια ασθενειων http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=38

φορμα ασθενειων http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

(την κανεις copy paste και τη συμπληρωνεις στο νεο θεμα στις ασθενειες)

Καλη συνεχεια

:D

ευχαριστώ φιλάκι!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...