Jump to content

Θολο νερο.


Recommended Posts

Αν θες να βάλεις πέτρα από την φύση θα πρέπει να κάνεις το τεστ με το υδροχλωρικό οξύ, δηλαδή της βάζεις λίγο οξύ και αν αφρίσει είναι ασβεστολιθική οπότε άκυρο!

Αν σου κάνει την βράζεις για να αποστειρωθεί!

Link to comment
Share on other sites

Με τα ψαρια δυστυχως εχω κανει πολλα λαθη λογο αγνοιας...

Την πρωτη μερα εβαλα μεσα 3 χρυσοψαρα κι ενα μονομαχο, ενω την επομενη η γυναικα μου αγορασε μερικα τροπικα ακομη, συνολικα εχω 10 ψαρια μεσα.

Απ οσο εχω καταλαβει δεν εκανα κι οτι καλυτερο, τελος παντων φροντιζω τουλαχιστον η θερμοκρασια να ειναι στους 27-28 βαθμους για τα τροπικα.

Για τις πετρες θα κανω αυριο μια δοκιμη, ελπιζω να ειναι οκ, προσωπικα θεωρω οτι ειναι κοροϊδια να αγοραζεις το σακουλακι με τις πετρες 10 ευρω..

Έγινε επεξεργασία - Kostas RS
Link to comment
Share on other sites

Ωραία μια και η σύζυγος έκανε την καλή θα της πεις ότι επιβάλλεται να πάρετε άλλο ένα ενυδρείο 120 λτ για τα χρυσόψαρα!

Τα τροπικά θα μείνουν μαζί αν ταιριάζουν!

Τι ακριβώς είδη έχεις;

Ο μονομάχος μάλλον θα χρειαστεί να πάει σε ένα μικρό ενυδρείο (15 λτ) μόνος του μια και είναι σχετικά δύσκολο να συμβιώσει με τα περισσότερα είδη!

Αν δεν ελέγχεις τακτικά τις συνθήκες και κάνεις ότι χρειάζεται (τακτικές αλλαγές νερού) ενδέχεται να έχεις θανάτους!

Είναι πολλά τα ψάρια για άστρωτο ενυδρείο!

Έχεις δίκιο για τις πέτρες και αν δεν θέλεις να ψάχνεις μπορείς να πας και να ζητήσεις από μάντρες με υλικά οικοδομών!

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα γελασετε με την ψυχη σας γιατι δεν γνωριζω τα ονοματα.

Απο τα χρυσοψαρα το ενα ειναι λευκο με κοκκινο κεφαλι, νομιζω Redhat το ειπε ο πωλητης, το αλλο ειναι χρυσαφι, ενω το τριτο ειναι γκρι με μαυρες πιτσιλιες.

Απο τα τροπικα εχω 2 Silver shark, τον μονομαχο, 2 λευκα πολυ λεπτα ψαρακια που συνηθιζουν να κολυμπανε κοιτωντας τον βυθο, ενα ψαρακι που εχει το στομα απο κατω και κολλαει σαν βεντουζα στο γυαλι, ενω τα αλλα δυσκολευομαι ακομη και να τα περιγραψω...

Ξερω οτι θα σκασετε στα γελια με την περιγραφη -εδω γελαω και μονος μου, anyway με τον καιρο θα τα μαθω και τα ονοματα!

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα έχουν και τα 3 διπλές ουρές;

“ενα ψαρακι που εχει το στομα απο κατω και κολλαει σαν βεντουζα στο γυαλι”

Αυτό είναι σίγουρα πλέκο, το είδος του και των υπολοίπων θα σου το πουν τα παιδιά εδώ μετά από μια φωτογραφική παρουσία που θα μας κάνεις!

«ενω τα αλλα δυσκολευομαι ακομη και να τα περιγραψω...»

Βασικά θα πρέπει να έμεινε ένα!

Εκτός και αν δεν πήρε 6 η σύζυγος αλλά περισσότερα! (είχες πει ότι είναι σύνολο 10)

Μην πάρεις άλλα ψάρια!

Άλλο ενυδρείο για τα χρυσόψαρα όμως να πάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα χρυσοψαρα εχουν ολα διπλες ουρες.

Για το συνολο εχεις δικιο, ειναι κι ενα μαυρο χρυσοψαρο που δεν το μετρησα.

Παντως τωρα εχω δεκα -το ενα χρυσοψαρο με τις μαυρες πιτσιλιες ψοφησε σημερα...

Οσο για ακομη ενα ενυδρειο ειναι πολυ δυσκολο απο οικονομικης πλευρας, ηδη εχω ξοδεψει αρκετα λεφτα, μαλλον θα κοιταξω να απομακρυνω τα χρυσοψαρα σιγα-σιγα.

Παρακατω επισυναπτω μερικες φωτογραφιες, αν και η ποιοτητα ειναι χαλια λογο θολου νερου αλλα και της φωτογραφικης.

f1wj3.jpgf2oj7.jpgf3ew2.jpg

f4fo2.jpgf5pt0.jpgf6hg6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δωσε τα ψαρια σε καποιον να τα φυλαξει μεχρι να στρωθει το ενυδρειο γιατι δε τα βλεπω καλα τα ζωντανα ...

Φιλικα , Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, θα πρεπει να τα δωσω για ενα διαστημα, ειδομεν...

Θελω επισης να ρωτησω το εξης:

Εχθες εβαλα αρκετη τροφη επειδη αυτες τις μερες τα ταιζα λιγο...

Ταυτοχρονα εβγαλα το σφουγγαρι και το επλυνα καλα στη βρυση. Αφου το στραγγιξα καλα το εβαλα παλι στη θεση του.

Μετα απο λιγο το νερο θολωσε πολυ, οπως τη 2η μερα περιπου.

Εχει καμια σχεση το ξεπλυμα του φιλτρου?

Μηπως η θολουρα ειναι απο την τροφη? Παρατηρησα οτι η τροφη (Tetramin Flake food) που δεν την τρωνε αμεσως διαλυεται και βλεπω στον πατο κατι σαν σκονη.. Πρεπει να ειναι απο την τροφη αυτο.

Πως μπορω να καταλαβω οτι ριχνω την σωστη ποσοτητα τροφης?

Link to comment
Share on other sites

Έπλυνες το σφουγγάρι με νερό βρύσης (Που περιέχει χλώριο);

Αυτό θα σκότωσε ότι αποικίες βακτηριδίων είχε το σφουγγάρι και τώρα είσαι πάλι στην αρχή!

Ποτέ δεν πλένουμε το σφουγγάρι!

Το ξεπλένεις σπάνια κατά τις αλλαγές νερού με το παλιό νερό του ενυδρείου που θα πετάξεις!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα ταιζεις τοσο ωστε η τροφη που ριχνεις να μη πεφτει καθολου κατω και τα ψαρακια σου να την εχουν φαει το ΠΟΛΥ σε 2 λεπτα ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα, δυστυχώς το φίλτρο σου μας άφησε χρόνους :wootwoot:

Δώσε επειγόντος κάπου τα ψάρια σου γιατί φοβάμαι ότι δεν θα τη βγάλουν καθαρή, τώρα που το στρώσιμο πρέπει να αρχίσει από την αρχή,

ΠΡΙΝ κάνεις κάτι ΡΩΤΑ

Σχεδόν πάντα είναι κάποιος εδώ και η βοήθεια θα είναι σχεδόν άμεση.

Και διαβασε.....

Link to comment
Share on other sites

Παλι γκαφα εκανα...

Δεν το σκεφτηκα καθολου παιδια, το ειδα λιγο βρωμικο και...

Θα δωσω τα ψαρια πισω μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.

Εχω απογοητευτει λιγο γιατι δεν φανταζομουν οτι ενα ενυδρειο εχει τοσα πολλα μυστικα!

Απλα ειχα την ιδεα οτι βαζουμε μεσα νερο και ψαρια, και τελειωσαμε!

Link to comment
Share on other sites

Παλι γκαφα εκανα...

Δεν το σκεφτηκα καθολου παιδια, το ειδα λιγο βρωμικο και...

Θα δωσω τα ψαρια πισω μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.

Εχω απογοητευτει λιγο γιατι δεν φανταζομουν οτι ενα ενυδρειο εχει τοσα πολλα μυστικα!

Απλα ειχα την ιδεα οτι βαζουμε μεσα νερο και ψαρια, και τελειωσαμε!

29493[/snapback]

Φιλε μου καταρχας δε θελει απογοητευση ... ανθρωποι ειμαστε και σφαλματα κανουμε .... απο τα λαθοι μας μαθενουμε οπως ειναι αλλωστε γνωστο και ετσι δε τα επαναλαμβουμε .... Το προβλημα εδω ομως ειναι οτι εχουμε να κανουμε με ζωντανους οργανισμους και ειναι κριμα ....

Και εγω αυτην την ιδεα ειχα δεν εισαι ο μονος απλα επεσα σε καλο petshopa και τουλαχιστον με ενημερωσε οτι πρεπει να στρωθει το ενυδρειο και πως .... Απλα θελει λιγο υπομονη στην αρχη μεχρι το ενυδρειο σου να κανει το κυκλο του και να ερθουν τα πραματα σε μια ισοροπια μετα ολα ειναι ευκολα και απλα . Παντως θελει υπομονη προσοχη και παρατηρηση .... ετσι θα φτιαξεις ενα ομορφο ενυδρειο που πρωτος εσυ θα θαυμαζεις ....

Καλη συνεχεια .... και μην απελπιζεσε ... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις την καλύτερη κίνηση!

Έτσι θα μπορείς να κάνεις σωστά το στρώσιμο χωρίς απώλειες!

Δώσε τα ψάρια αλλού για φιλοξενία και πάρε αμμωνία και τα κατάλληλα τεστ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το κουραγιο παιδια, θα κανω υπομονη μεχρι να τελειωσει το στρωσιμο. Προς το παρων εχω δωσει πισω τα ψαρια μεχρι να ειναι ετοιμο το ενυδρειο.

Θα ηθελα να ρωτησω παλι για τη ποσοτητα τροφης γιατι μαλλον μπερδευτικα...

Οταν λετε να ταιζω τοσο ωστε να μην πεφτει η τροφη κατω, σε ποσα ταισματα/ημερα αναφερεστε?

Επισης εχω παρατηρησει τις προηγουμενες μερες οτι ειδικα τα Silver shark και τα λευκα πολυ λεπτα ψαρακια (δεν ξερω πως τα λενε) τρωνε μονο απο κατω δηλαδη οταν η τροφη φτασει χαμηλα ή και στον πατο.

Αν βαλω μικρη ποσοτητα ωστε η τροφη να φαγωθει προτου βουλιαξει, αυτη θα φαγωθει απο τα χρυσοψαρα τα οποια ειναι πολυ λαιμαργα, με αποτελεσμα τα αλλα ψαρια που ανεφερα θα μεινουν νυστικα..

Link to comment
Share on other sites

Θα ρίχνεις τόση τροφή 1 με 2 φορές τη μέρα, ώστε τα ψάρια να την τρώνε μέσα σε 2-3 λεπτά. Τώρα αν θα την τρώνε από τον πάτο ή από την επιφάνεια δεν παίζει κανένα ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λένε να μην φτάνει κάτω η τροφή δεν εννοούν να μένουν κάποια ψάρια νηστικά!

Ανάλογα με το είδος τα ψάρια αναζητάνε την τροφή τους στο αντίστοιχο στρώμα του νερού, γι’ αυτό υπάρχουν τα ψάρια επιφανείας, μέσης και βυθού!

Αν και σχετικό το ζήτημα η γνώμη μου είναι να ταΐζεις τόσο όσο μπορούνε να φάνε (να εξαφανίσουν την τροφή) μέσα σε δύο λεπτά το πολύ!

Παράλληλα, να μην ξεχνάς ότι τα ψάρια έχουν διαφορετικές απαιτήσεις και ανάγκες!

Κατά συνέπεια τα χρυσόψαρα θέλουν τάϊσμα τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα (εγώ θα σου πρότεινα 3), ενώ τα τροπικά συνήθως 2 το πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...