Jump to content

Υλικά φίλτρου


Recommended Posts

Καλημέρα,

Στο ενυδρείο μου (nano cube 20ltr) το φίλτρο μου είναι αυτό:

http://www.reptilica.gr/product_info.php/p...aria_(gr_21537)

Είναι της dennerle και έχει ένα σφουγγαράκι στον πάτο (μαλλον για την ανάπτυξη αποικίας βακτηρίων αφού δεν περνάει από εκεί το νερό για να φιλτραριστεί) και ένα τριγωνικό κομμάτι υαλοβάμβακα για το φιλτράρισμα. Η μόνη περίπτωση να μπεί μέσα κάποιο άλλο υλικό είναι φαντάζομαι να βγεί το τριγωνικό κομμάτι υαλοβάμβακα. Είναι καλύτερο να τοποθετηθεί κάποιο υλικό το οποίο βοηθά στην αποίκηση του φλιτρου? Αν αφαιρεθεί ο υαλοβάμβακας, δεν φιλτράρεται καθόλου το νερό του ενυδρείου, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το ιδιο και εχω αφησει το σφουγγαρακι κατω και το υπολοιπο το γεμισα με substrat pro (το πλαστικο βγηκε τελειως)

Link to comment
Share on other sites

Χωράει πολύ μέσα? Ή είναι πολύ μεγάλο για να χωρέσει στον περιορισμένο χώρο που έχει το συγκεκριμένο φίλτρο? Το υλικό αυτό φιλτράρει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να βαλεις με τη σειρα που μπαινει το βρωμικο νερο, ενυδρειακο βαμβακι(Γ2), και siporax mini.

το πρωτο για μηχανικη φιλτρανση και το δευτερο για βιολογικη.

το substrat pro ειναι επισης πολυ καλο βιολογικο υλικο, αλλα το siporax mini ειναι κατασκευασμενο για μικρα φιλτρα γιατι εχει μεγεθος μικροτερο απο μια ασπιρηνη!

προσοχη: υπαρχει και το siporax., δεν μιλαω γι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Γαντάζομαι ότι ένα φιλμ ενυδρειακό βαμβάκι αρκει, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αν το φιλτρο σου εχει για μηχανικο φιλτραρισμα το υαλοβαμβακα και για βιολογικο το σφουγκαρι,αντικατεστησε το σφουγκαρι με siporax mini η' substrat pro.

Aν το σφουγκαρι εχει ιδιο σχημα και μπορει να μπει πανω τοτε βαλε πανω πανω το σφουγκαρι και απο κατω siporax mini η' substrat pro.

Βλεποντας τη ροη του νερου πρωτα βαζεις το μηχανικο και μετα το βιολογικο,μηχανικο ειναι ο υαλοβαμβακας και το σφουγκαρι και βιολογικο τα siporax mini η' substrat pro.(το σφουγκαρι μπορει να χρισημοποιηθει και σαν βιολογικο υλικο οπως στη περιπτωση σου αλλα δεν αποδιδει τοσο οσο τα siporax mini η' substrat pro).

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...