Jump to content

Tetraart 60 Lt


Recommended Posts

Πρεπει να ειναι πολυ ωραιο!

Με τοσα ψαρια μεσα θα γινεται χαλασμος!

Και εγω καπως ετσι φανταζομαι το δικο μου :):thumbup::( !

Προς το παρον δεν εχω επιλεξει καν το ενυδρειο!

Ειμαι αναμεσα στο cayman 60 classic black 75lt και το Tetra Aquaart 60 lt.

Ο λογoς που δεν εχω μεχρι στιγμης αλλες επιλογες ειναι οτι δεν ξερω απο ενυδρεια καθολου και ετσι δεν εχω μετρο συγκρισης. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου η ουσία δεν είναι να γίνεται χαλασμός αλλά να περνάνε ωραία τα ψάρια...

Το να γίνεται χαλασμός μπορεί και να σκοτώσει.. Μπορεί να έχεις να πανέμορφο ενυδρείο με τα ψάρια σου ακίνητα.. δίχως όρεξη κλπ..

Μπορεί να έχεις και ένα με λίγα... που να εξερευνούν το βυθό να έχουν σχέσεις μεταξύ τους κλπ... να είναι στην ουσία χαρούμενα....

Πάντα για κάτι κοινωνικό θέλει καλές κρυψώνες.. για παράδειγμα όσο γρήγορα και να είναι τα τετρα.. Αν τα κυνηγάει συνέχεια ένας μονομάχως θα στρεσάροντε πολύ...

Γενικά για την επιλογή ψαριών και ρώτα και διάβασε...

Η παγίδα του αρχαριου μετά το λάθος του στρωσίματος είναι ενα υπερπληθισμιακό ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Χαλασμος παντα με την καλη την εννοια και οχι αυτην της καταστροφης!

Για αυτο το ψανχω σφαιρικα το θεμα τωρα που ειναι νωρις για να μην βρεθω προ εκπληξεων!

Ακομη αυτος ειναι και ο λογως που ζηταω τις γνωμες και τις συμβολες των πιο εμπειρων απο εδω μεσα!

Α και επι της ευκαιριας jimako!

Πολυ ουαου το ενυδρειο σου!!!Μπραβο σου!!! :):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

Χαλασμος παντα με την καλη την εννοια και οχι αυτην της καταστροφης!

Για αυτο το ψανχω σφαιρικα το θεμα τωρα που ειναι νωρις για να μην βρεθω προ εκπληξεων!

Ακομη αυτος ειναι και ο λογως που ζηταω τις γνωμες και τις συμβολες των πιο εμπειρων απο εδω μεσα!

Α και επι της ευκαιριας jimako!

Πολυ ουαου το ενυδρειο σου!!!Μπραβο σου!!! :):thumbup::(

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου... Έχει αλλάξει και αλλό βέβαια μπηκαν και άλλα φυτά και κυρίως το ψάρι..

Κάποια στιγμή θα κάνω μια παρουσίαση..

Link to comment
Share on other sites

Αντε γιατι απο τοτε που αποφασισα να κανω το δικο μου ενυδρειο μονο που βλεπω τα δικα σας ζηλευω, μου τρεχουν τα σαλια, χαζευω και αλλα συναφη :):thumbup::( !

Τελικα μαλλον κατεληξα στο Cayman 60 classic 75lt.Ειναι στα 125 με το φιλτρο του την λαμπα του τον ανακλαστηρα του και τον θερμοστατη του.Πιστευω οτι ειναι οκ.Εσυ τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Μια χααρά είναι για αρχή!!! Και μετά βλέπεις... Άλλωστε, όταν μάθεις όλα τα μυστικά με την ενασχόλησή σου, σίγουρα αργότερα, αν σου αρέσει, θα θες κάτι μεγαλύτερο! :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε γιατι απο τοτε που αποφασισα να κανω το δικο μου ενυδρειο μονο που βλεπω τα δικα σας ζηλευω, μου τρεχουν τα σαλια, χαζευω και αλλα συναφη :):thumbup::( !

Τελικα μαλλον κατεληξα στο Cayman 60 classic 75lt.Ειναι στα 125 με το φιλτρο του την λαμπα του τον ανακλαστηρα του και τον θερμοστατη του.Πιστευω οτι ειναι οκ.Εσυ τι λες?

Μια χαρά είναι φίλε :bowdown:

να ξέρεις οτι το ενυδρείο εσύ το κάνεις όμορφο.. Απο μόνο του δεν είναι..

Με όρεξη και μεράκι..

Όμορφο για σένα.. Όμορφο και για τα υδρόβια σου....

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια μολις γυρισα απο το Pet Shop και θα κανω τις μετρισεις τωρα.Πηρα για pH GH KH και NO2 γιατι δεν με εφταναν και για NO3 τα 40 (! :D ) ευρω.Τα τεστ ειναι της Sera και για NO3 τους ειχαν τελειωσει της Sera πηγαν να μου δωσουν ενα της Ducca Dupla κατι.Τωρα κανω μετρησεις οπως μου λεει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις γυρισα απο το Pet Shop και θα κανω τις μετρισεις τωρα.Πηρα για pH GH KH και NO2 γιατι δεν με εφταναν και για NO3 τα 40 (! :D ) ευρω.Τα τεστ ειναι της Sera και για NO3 τους ειχαν τελειωσει της Sera πηγαν να μου δωσουν ενα της Ducca Dupla κατι.Τωρα κανω μετρησεις οπως μου λεει?

Διαβάζεις τις οδηγίες!!!

NH3/NH4 (αμωνία ) δεν πήρες??

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα!!!Αλλα και να το θυμομουν δεν θα με φτανανε τα λεφτα.Το απογευμα θα παω αν ειναι να παρω και για NO3 NH3/NH4+.

Μολις τωρα μετρησα τα pH gH kH και τωρα περιμενω να δω τα NO2.Σε λιγα λεπτα θα ξερουμε.

Εχουμε και λεμε:

pH: περιπου 8,5

gH:23

kH:7

Έγινε επεξεργασία - v4vangelis
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα!!!Αλλα και να το θυμομουν δεν θα με φτανανε τα λεφτα.Το απογευμα θα παω αν ειναι να παρω και για NO3 NH3/NH4+.

Μολις τωρα μετρησα τα pH gH kH και τωρα περιμενω να δω τα NO2.Σε λιγα λεπτα θα ξερουμε.

Εχουμε και λεμε:

pH: περιπου 8,5

gH:23

kH:7

Woot!!! Ξανα κάνε μετρήσεις να είσαι πάντα σίγουρος για τα αποτελέσματα σου... Να κάνεις μετρήσεις όσες φορές χρειάζεται αρκεί να είσαι σίγουρος..!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα!!!Αλλα και να το θυμομουν δεν θα με φτανανε τα λεφτα.Το απογευμα θα παω αν ειναι να παρω και για NO3 NH3/NH4+.

Μολις τωρα μετρησα τα pH gH kH και τωρα περιμενω να δω τα NO2.Σε λιγα λεπτα θα ξερουμε.

Εχουμε και λεμε:

pH: περιπου 8,5

gH:23

kH:7

το ph ειναι ψηλοοοοοο για μονομαχο...αλλα θα σου πουν τα παιδια πως θα το ριξεις....

Link to comment
Share on other sites

:D

Spyrus και εγώ 10 ευρό το τεστάκι τα είχα βρεί της sera... Μονο για αμωνία ήταν της salifert αλλα και σ αυτό πάλι άστα να πάνε οι τιμές ...

Link to comment
Share on other sites

Αρμεγμα κανονικο!Μολις βγηκαν και τα NO2 (λεμε τωρα).

Και ειναι.....0 (!) ? :D:)<_<

Τελικο αποτελεσμα :

pH:περιπου 8,5

kH:7

gH:23

NO2:0

Και τωρα :D ?

Link to comment
Share on other sites

Αρμεγμα κανονικο!Μολις βγηκαν και τα NO2 (λεμε τωρα).

Και ειναι.....0 (!) ? :)<_<:D

Τελικο αποτελεσμα :

pH:περιπου 8,5

kH:7

gH:23

NO2:0

Και τωρα :D ?

Tώρα πέρνεις και τεστάκια Αμωνίας και Νο3 και άν είναι

και η NH3/Nh4 0 μπορείς να βάλεις ψαράκια...Ψαράκια με ph 8,5 και σκληρότητα 23!!! :D

Κανένα χρυσόψαρο.. Βρε φίλε κάνεις μια χάρη? Μετράς GH PH στο νερό της βρύσης σου????

Λογικά κάπως θα πρέπει να ρίξεις τις σκληρότητες..

Ο μονομάχος θέλει ph οριακά 8... Οριακά!!! 7,5 ακόμα καλύτερα γι αυτόν....ιδανικό PH: 6-7.5

Και GH 4-12...

Εσύ έχεις 23...

Και kh 7 που σημαίνει ότι θα δυσκολευτείς και λίγο να ρίξεις την σκληρότητα.. Όσο πιο χαμηλό το kh τόσο πιο εύκολα πέφτει η σκληρότητα

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Πω πω...Με βλεπω να ειναι μακρυυυυυυυυυς ο δρομος για το στρωσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω...Με βλεπω να ειναι μακρυυυυυυυυυς ο δρομος για το στρωσιμο...

To ενυδρείο σου εφόσον έχεις Νο2 0 και αν με το καλό έχεις και ΝΗ3/ΝΗ4 0 (που λογικά θα έχεις) είναι στρωμένο! Είναι στρωμένο...! Απλά το νερό που έχετε στην Κρήτη είναι μάλλον σκληρό αρκετά σκληρό και ο μονομάχος δεν θέλει σκληρό νεράκι......

Ο κύκλος του αζώτου λογικά (να δουμε και αμώνια) έγινε.. Το ενυδρείο στρώθηκε...

Άλλο πράγμα οι σκληρότητες.. Εγώ για παράδειγμα στην Αθήνα είχα οριακές σκληρότητες για μονομάχο.. Ph 7,5 GH 7... Είναι καλές για το ψάρι.. Αν ήταν παραπάνω σίγουρα θα πήγαινα σε μέθοδο να τις ρίξω...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ειμαι τυχερος μες την ατυχια μου?

Θα τρελαθω!!!Θα πηδηχτω απ'το παραθυρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε μικρο ενυδρειο βολευει η μεθοδος, που μαλακωνουμε το νερο με ξερα φυλλα. (καθαρα πλατανοφυλλα, απο βελανιδια, καρυδια, καστανια)

Καλυτερα ομως, για να μην ανεβαινει αποτομα η οξυτητα (pH) και οι σκληροτητες (gH kH) με την αλλαγη νερου που θα εχει πολυ διαφορα με του ενυδρειου, να γινεται το μαλακωμα του νερου εκτος ενυδρειου καιι πριν το βαλουμε μεσα. (με προετοιμασια σε δοχειο με ξερα φυλλα ή τυρφη και πολυ μικρο κυκλοφορητη να γυριζει ελαφρα τα νερο)

Εκτος αυτου αν βαλεις τα ξερα φυλλα μεσα στο ενυδρειο εκτος οτι θα γεμισει απο τα φυλλα (αφου θελεις να κατεβασεις 1 βαθμο τουλαχιστον το πεχα θα πρεπει να βαζεις αρκετα), αλλα θα γεμιζει και με κομματακια απο την αποσυνθεση των φυλλων

υγ δεν φτιαχνεις κανενα ενυδρειο με αφρικανες λεω εγω? στα 60 λιτρα μπαινουν κοχυλοψαρα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

...υγ δεν φτιαχνεις κανενα ενυδρειο με αφρικανες λεω εγω? στα 60 λιτρα μπαινουν κοχυλοψαρα

Για καν'το πιο λιανα το θεμα...

Αλλος τροπος πιο ανωδυνος δεν υπαρχει απο τους κουβαδες και τα φιλτρα?

Εννοω με διαφορα σκεβασματα η κατι τετοιο... :D

Link to comment
Share on other sites

Εσύ στα 60 λίτρα, θέλεις να βάλεις οπωσδήποτε μονομάχο???

Αλλιώς με τέτοιες τιμές νερού, μπορείς να βάλεις μόνο ζωοτόκα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ στα 60 λίτρα, θέλεις να βάλεις οπωσδήποτε μονομάχο???

Αλλιώς με τέτοιες τιμές νερού, μπορείς να βάλεις μόνο ζωοτόκα.

Oh ναι εγώ θα έβαζα 1 χαρέμι με endlerάκια

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=840

Σε 60 λίτρα μπορείς να βάλεις και 2 χαρέμια αλλά καλύτερα να έχεις χώρο για τις γέννες!! :D

Βέβαια και τα endlers θέλουν 7,5-8 ph αλλά ο μονομάχος θέλει 6,5-7,5 δεν είναι μικρή η διαφορά!!!

Και ξέρεις γιατί? Ίσως χρησιμοποιήσεις τις μεθόδους που σου είπε ο delta66 και εδώ άλλα δεν θα δυσκολευτείς να ρίξεις 0,5 το ph και λίγο τις σκληρότητες. Έχει διαφορά το 0,5 να ρίξεις για τα endlers από το 1,5 που θέλει ο μονομάχος.. Επίσης αν ρίξεις 0,5 το ph δεν θα χρείαζεσαι προετοιμασίες για κίνδυνο ph shok! Είναι μικρή η διαφορά... Απλά θα έχεις το ph 8 για να ζούν πιο άνετα!!

Η γνώμη μου :D

Link to comment
Share on other sites

Για καν'το πιο λιανα το θεμα...

Αλλος τροπος πιο ανωδυνος δεν υπαρχει απο τους κουβαδες και τα φιλτρα?

Εννοω με διαφορα σκεβασματα η κατι τετοιο... :D

Απεφυγε τα buffers, ειναι προχειρες λυσεις και αντιοικονομικες.

Για τα multies θα σου ελεγα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37916

Και τα ζωοτοκα ειναι ωραια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42317

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36906

και τα endlers http://www.theaquariumwiki.com/Endler

Μονο μη τα ανακατεψεις, καλο εινα να μη μη βγαζεις υβριδια (ΙΜΟ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry239735

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και τα endlers θέλουν 7,5-8 ph αλλά ο μονομάχος θέλει 6,5-7,5 δεν είναι μικρή η διαφορά!!!

Και ξέρεις γιατί? Ίσως χρησιμοποιήσεις τις μεθόδους που σου είπε ο delta66 και εδώ άλλα δεν θα δυσκολευτείς να ρίξεις 0,5 το ph και λίγο τις σκληρότητες. Έχει διαφορά το 0,5 να ρίξεις για τα endlers από το 1,5 που θέλει ο μονομάχος.. Επίσης αν ρίξεις 0,5 το ph δεν θα χρείαζεσαι προετοιμασίες για κίνδυνο ph shok! Είναι μικρή η διαφορά... Απλά θα έχεις το ph 8 για να ζούν πιο άνετα!!

Η γνώμη μου :D

Τα endlers θα ειναι ενταξει και αν μπει μονο κανενα ξυλο

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...