Jump to content

απο θαλασσινο σε γλυκο-καθαρισμος κ διαδικασια


Recommended Posts

γεια σας.εχω ενα ενυδρειο στην κατοχη μου 600 λιτρα με σαμπ.το ειχα θαλασσινο απλα για διαφορους λογους/υποχρεωσεις δεν μπρορουσα να το διατηρω.το αδειασα τελειως κ πλεον θελω σιγα σιγα απο την αρχη να το κανω αυτη τη φορα γλυκο κυριως επειδη στο γλυκο μου ειναι πιο ευκολο να το φροντιζω στον ελευθερον χρονο απο οτι οταν ειχα το θαλασσινο.

οι ερωτησεις που θελω να κανω ειναι οι ακολουθες:

1ον.το ενυδρειο κ το σαμπ ειναι γεματο αλλατα κλπ κλπ.τι μπορω να κανω για να το καθαρισω οσο πιο ανετα γινεται?

2ον.το σαμπ αφου το εχω που το εχω μπορει ανετα να το χρησιμοποιησω σε γλυκο νερο?

3ον?οι λαμπες που περνει το ενυδρειο ειναι μονο τ5.μπορουν αυτες να φωτιζουν ενα ενυδρειο με κιχλιδες?

με οσα χρονια ασχολιομουν με ενυδρεια αυτο που καταλαβα ειναι οτι οσο πιο αργα το πας...τοσο πιο καλο ενυδρειο κανεις...οι βιασινες κ οι ενθουσιασμοι του πρωταρη πχ μπορει κ να μην βγουν σε καλο!για αυτο κ εγω το παω χαλαρα κ σταθερα. :)

οποιος μπορει να βοηθεισει θα ηθελα παρα πολυ να ακουγα μερικες συμβουλες.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

1) καθαρισε το με κατι φυσικο πχ ξυδι ενα καλο ξεπλυμα και εισαι ετοιμος

2) στο σαμπ βαζεις βιολογικο υλικο ,σφουγγαρια κτλ και εισαι ετοιμος

3) οι τ5 ειναι σουπερ!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.εχω ενα ενυδρειο στην κατοχη μου 600 λιτρα με σαμπ.το ειχα θαλασσινο απλα για διαφορους λογους/υποχρεωσεις δεν μπρορουσα να το διατηρω.το αδειασα τελειως κ πλεον θελω σιγα σιγα απο την αρχη να το κανω αυτη τη φορα γλυκο κυριως επειδη στο γλυκο μου ειναι πιο ευκολο να το φροντιζω στον ελευθερον χρονο απο οτι οταν ειχα το θαλασσινο.

οι ερωτησεις που θελω να κανω ειναι οι ακολουθες:

1ον.το ενυδρειο κ το σαμπ ειναι γεματο αλλατα κλπ κλπ.τι μπορω να κανω για να το καθαρισω οσο πιο ανετα γινεται?

2ον.το σαμπ αφου το εχω που το εχω μπορει ανετα να το χρησιμοποιησω σε γλυκο νερο?

3ον?οι λαμπες που περνει το ενυδρειο ειναι μονο τ5.μπορουν αυτες να φωτιζουν ενα ενυδρειο με κιχλιδες?

με οσα χρονια ασχολιομουν με ενυδρεια αυτο που καταλαβα ειναι οτι οσο πιο αργα το πας...τοσο πιο καλο ενυδρειο κανεις...οι βιασινες κ οι ενθουσιασμοι του πρωταρη πχ μπορει κ να μην βγουν σε καλο!για αυτο κ εγω το παω χαλαρα κ σταθερα. :thumbup:

οποιος μπορει να βοηθεισει θα ηθελα παρα πολυ να ακουγα μερικες συμβουλες.

ευχαριστω.

Καλως ηρθες αγαπητε Βασιλη στο γλυκο νερο :)

συμφωνω με τον φιλο KATIR στις προτασεις του.

Το μονο που θα σου επιστησω την προσοχη ειναι στα Kelvin απο τις λαμπες. Το γλυκο νερο δεν θελει λαμπες οπως του θαλλασινου.

Θα πας σε κατω απο 10000Κ.

Τι φωτιστικο εχεις, ποσες λαμπες παιρνει, και ποσα βατ?

Τι κιχλιδες θα βαλεις? Πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση για τοποθετηση βυθου και διακοσμητικων πρεπει να εχεις αποφασισει.

Υλικα φιλτρανσης ποια χρησιμοποιησεις? εχεις ηδη καποια που μεταχειριστηκες στι θαλλασινο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και εδω θα σε γλυτωσει και απο πολυ κοπο και ψαξιμο

Έγινε επεξεργασία - KATIR
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.ολα καλα οσο ειδα. :) .το θεμα ειναι απλα αν ο εχαιμ ο κυκλοφοριτης που εχω στα 2.500.λιτρα/ω ειναι αρκετος για 600 λιτρα ενυδρειο.μηπως πρεπει να αγορασω πιο δυνατο???

περι τ5 εχω δει κατι της αρκαντια για γλυκο νερο.λογικα πρεπει να κανουν αυτες σωστα?αυτες που εχω τωρα ειναι 14000 κελβιν.δεν νομιζω να κανουν στο γλυκο νερο.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.ολα καλα οσο ειδα. :thumbup: .το θεμα ειναι απλα αν ο εχαιμ ο κυκλοφοριτης που εχω στα 2.500.λιτρα/ω ειναι αρκετος για 600 λιτρα ενυδρειο.μηπως πρεπει να αγορασω πιο δυνατο???

περι τ5 εχω δει κατι της αρκαντια για γλυκο νερο.λογικα πρεπει να κανουν αυτες σωστα?αυτες που εχω τωρα ειναι 14000 κελβιν.δεν νομιζω να κανουν στο γλυκο νερο.

Δεν κανουν αυτες οι λαμπες Βασιλη.

Οι κιχλιδες δεν θελουν ιδιαιτερο φωτισμο,οποτε θα πας κατω απο τα κελβιν που αναφερεσαι.

Ποσα βατ ειναι οι λαμπες που εχεις τωρα;

Αν καταλαβα καλα εισαι Πειραικη....... :) Που περιπου;;

Link to comment
Share on other sites

κοντα στο σταυρο.εκει που εχει τα ουζερι. :) συνολικα βγαζω 505 βατ...ποθ δεν μου χρειαζονται το ξερω..απλα πιστευω οι τ5 για γλυκο νερο θα κανουν μια χαρα την δουλεια τους.το σιγουρο ειναι οτι δεν χρειαζεται να αναβω ολες τις λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

κοντα στο σταυρο.εκει που εχει τα ουζερι. :) συνολικα βγαζω 505 βατ...ποθ δεν μου χρειαζονται το ξερω..απλα πιστευω οι τ5 για γλυκο νερο θα κανουν μια χαρα την δουλεια τους.το σιγουρο ειναι οτι δεν χρειαζεται να αναβω ολες τις λαμπες.

Mε δυο λαμπες εισαι μια χαρα.

Εισαι μετα του Λεριωτη προς σχολη δοκιμων.Εχεις τη θαλασσα πιατο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.κ εγω αυτο πιστευω με δυο λαμπες ολα οκ.τωρα τα 2.500 λιτρα ροης ειναι καλα για το φιλτραρισμα η θελω παραπανω?στο σαμπ σκεφτομαι επειδη εχει δυο σταδια στο ενα να βαλω σφουγγαρια υαλοβαμβακες κλπ κ στο αλλο μακαρονι κ ανθρακα.τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

ανθρακα οχι ακομη!!!

βαλε βιολογικα και σφουγγαρια υλαοβαμβακες κτλ ασε το ενυδρειο να στρωσει και αν χρειαστει μετα βαζεις ανθρακα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...