Jump to content

Αφρος στο ενυδρειο


Recommended Posts

Παιδες εβαλα το μεσημερι σε ενα 30ρι ενυδρειο μια αντλια οξυγονου για 120 αρι και το νερο πανω εχει αφρισει ... δεν εχει καποια μυρωδια ειναι ανησυχητικο ? :):thumbup::(:wacko::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια οξυγονου ειναι η "air 110 plus " (sera precision) αυτη χρειαζεται καποιον χρονοδιακοπτη ?

Link to comment
Share on other sites

δες ενα παρομοιο θεμα εδω

αν σταματησεις την αεραντλια κοβει ο αφρος???

ναι αν την σταματησω κοβει ο αφρος .... εχω ενα μερος στο καπακι τυ ενυδρειου μου που το εχω μονιμος ανοιχτο ( ειδα το θεμα που μου ειπες ) ... τωρα ισως να ειναι το οξυγονο οι φουσκαλες? γτ και απλα απο το φιλτρο βγαζει φουσκαλες ελαχιστες στιν επιφανεια ... τωρα ομως π κανει δουλεια λογικο δεν ειναι να βγαζει παραπανω φουσκαλες στο ενυδρειο??? δεν ξερω τι να πω... :thumbup::(:)

Link to comment
Share on other sites

αα.... επιπλεον τα ψαρια εχουν τρελαθει απο την ωρα που μπηκε μεσα η αντλια ηταν σαν κοιμισμενα και τωρα βαρανε κοφτες .... :):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

αυτό το πρόβλημα το είχα κι εγώ όταν το έστρωνα.μετα από συχνές(3-4) αλλαγές σταμάτισε!εμενα είχε πολύ αφρό!φουσκάλες τεράστιες!πίστευα ότι αυτό οφειλόταν στο χαλίκι μου.μάλλον κακής ποιότητας και παρόλο που το έπλεινα πολλές ώρες όπως μου είπανε απο το pet shop,το έβαλα και σε σουροτίρι,χούφτα-χουτα το ξέπλενα,εξακολουθούσε να βγάζει βρωμιά.ακόμα και τώρα που χρησιμοποώ σκούπα βυθού,όταν ανακατεύω το χαλίκι θολώνει το νερο.

κάνε καποιες τακτικές αλλαγές νερού,κάνε και κάποιες μετρίσεις για να ξέρεις που βαδίζεις.και μάλλον θα καθαρίσει.

το ίδιο θέμα το είχα ανοίξει κι εγώ και η μόνη απάντηση που πήρα ήταν ότι μάλλον έριξα πολύ αντιχλώριο(πραγμα που δεν παιζει!)

αν οι μετρήσεις είναι οκ μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ποσο καιρο τρεχει??

το ενυδρειο τρεχει περιοπου 3-4 μηνες

πριν την αντλια τι ειχες??

μονο το φιλτρο ειχα ....

αυτό το πρόβλημα το είχα κι εγώ όταν το έστρωνα.μετα από συχνές(3-4) αλλαγές σταμάτισε!εμενα είχε πολύ αφρό!φουσκάλες τεράστιες!πίστευα ότι αυτό οφειλόταν στο χαλίκι μου.μάλλον κακής ποιότητας και παρόλο που το έπλεινα πολλές ώρες όπως μου είπανε απο το pet shop,το έβαλα και σε σουροτίρι,χούφτα-χουτα το ξέπλενα,εξακολουθούσε να βγάζει βρωμιά.ακόμα και τώρα που χρησιμοποώ σκούπα βυθού,όταν ανακατεύω το χαλίκι θολώνει το νερο.

κάνε καποιες τακτικές αλλαγές νερού,κάνε και κάποιες μετρίσεις για να ξέρεις που βαδίζεις.και μάλλον θα καθαρίσει.

το ίδιο θέμα το είχα ανοίξει κι εγώ και η μόνη απάντηση που πήρα ήταν ότι μάλλον έριξα πολύ αντιχλώριο(πραγμα που δεν παιζει!)

αν οι μετρήσεις είναι οκ μην ανησυχείς!

οι μετρησεις μ ειναι μια χαρα.... το 8εμα ειανι οτι μολις βγαζω τιν αντλια σταματανε οι φουσκαλες... τωρα 2 μερες πριν βαλω την αντλια εβαλα χαλικι το οποιο θολωνε το νερο ... το επλνυνα με καυτο νερο σε σουρωτηρι γυρω στις 30 φορες ... οταν μπηκε στο ενυδρειο θολωσε οχι απο τιν βρωμα αλλα επιδη τα χαλικια τριβονται και ειναι κατι σαν σκονη αυτο ... οταν καθισε στον πατο ολα οκ... Παντως και με το φιλτρο καθαρισμου που εχω εβγαζε ελαχιστες φουσκαλες .... (ελαχιστες φουσκαλες βγαινουν και σε ενα πιο μικρο ενυδρειο που εχω απο το φιλτρο )

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις καμια αλλαγη νερου λεω εγω...

Ποτε δεν εκανε κακο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις καμια αλλαγη νερου λεω εγω...

Ποτε δεν εκανε κακο..

εκανα αλλαγη στο νερο .... ακομα εχω αφρο αλλα πιο λιγο .... :)

Link to comment
Share on other sites

εκανα αλλαγη στο νερο .... ακομα εχω αφρο αλλα πιο λιγο .... :)

Άστο και δες εξέλιξη αύριο.

Πόσες ώρες είπες ότι ανάβεις το φως;

Link to comment
Share on other sites

Άστο και δες εξέλιξη αύριο.

Πόσες ώρες είπες ότι ανάβεις το φως;

το αναβα αρκετες ωρες απο το πρωι ως το βραδυ ... τωρα το χω κλειστο εχει προβλημα με το φως ? :)

Link to comment
Share on other sites

το αναβα αρκετες ωρες απο το πρωι ως το βραδυ ... τωρα το χω κλειστο εχει προβλημα με το φως ? :)

Πάρε έναν ωρολογιακό διακόπτη να ανάβει και να σβήνει μόνο του, όχι παραπανω από 10 ώρες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε έναν ωρολογιακό διακόπτη να ανάβει και να σβήνει μόνο του, όχι παραπανω από 10 ώρες :)

το κουμπι για το φως ειναι πανω στο καπακι του ενυδρειου ... πως θα βαλω ρωλογιακο διακοπτη ? ρε πανο να σ πω ... πρεπει να βαλω και στην αντλια νερου τετοιο διακοπτη ?

Link to comment
Share on other sites

το κουμπι για το φως ειναι πανω στο καπακι του ενυδρειου ... πως θα βαλω ρωλογιακο διακοπτη ? ρε πανο να σ πω ... πρεπει να βαλω και στην αντλια νερου τετοιο διακοπτη ?

Exεις δει πότε τέτοιο διακόπτη?

Στην μπριζα πάει.

Η αντλία τι σχέση έχει?

Μην την πειράξεις αυτήν. :)

Link to comment
Share on other sites

Exεις δει πότε τέτοιο διακόπτη?

Στην μπριζα πάει.

Η αντλία τι σχέση έχει?

Μην την πειράξεις αυτήν. :)

τι εννοεις αν εχω δει τετοιον διακοπτη ? ο δικος μ διακοπτης για το φως ειναι στο καπακι πανω αν εννοεις αυτο .... μπορεισ να μ κανεις ενα παστε ενα http για να δω πως ειναι αυτοι οι διακοπτες και πως συνδεονται ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ξανα γεμισε αφρο .... φςςςςςς :):thumbup:

μην πανηκοβάλεσαι και μην απογοητεύεσαι!κάνε μικρές αλλαγές νερού(5-10%) κάθε μέρα για 5 μέρες το πολύ.έχε λίγο ανοιχτό το καπάκι να πέρνει περισσότερο αέρα.τα φώτα 10 ώρες ανοιχτά.δεν κλεινεις για κάνέναν λόγο το φίλτρο και την αντλία.εγώ έιχα παρει μεγάλα κουτάλια και εβγαζα τον αφρό γιατί μου την έδινε στα νεύρα,δεν ξέρω αν βοήθησε,δεν έχεις να χάσεις και τπτ πάντος.εμένα πάνω στην επηφάνια όταν έκλεινα το φίλτρο δημιουργούνταν κάτι σαν κυλίδες(κρουστα) από σωματίδια σαν άλατα,δεν ξέρω τι ήταν,με ένα μεγάλο κουτάλι τα αφαιρούσα

αυτά έκανα εγώ και μετά από μια βδομάδα μου έστρωσε.

πόσες μέρες έχεις το πρόβλημα?πόσες αλλαγές νερού έχεις κάνει από τότε που διαπίστωσες το πρόβλημα?τι έχεις αλλάξει και ξεκίνησε το πρόβλημα?πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?πόσα λίτρα έιναι?πόσα ψάρια έχεις?

Link to comment
Share on other sites

μηπως η αεροπετρα που εχεις ειναι πολυ μεγαλη!!!

εκανα καποια πειραματακια με διαφορες αντλιες και διαφορες αεροπετρες

και ειδα οτι αν η αεροπετρα ειναι μεγαλη για την αντλια ασχετα που αντλια ειναι μεγαλη για το ενυδρειο σε σε συνδιασμο με μικρα σωματιδια που μπορει να κολησει πανω η μικρη φουσκαλα δημιουργει αφρο!!

Link to comment
Share on other sites

μην πανηκοβάλεσαι και μην απογοητεύεσαι!κάνε μικρές αλλαγές νερού(5-10%) κάθε μέρα για 5 μέρες το πολύ.έχε λίγο ανοιχτό το καπάκι να πέρνει περισσότερο αέρα.τα φώτα 10 ώρες ανοιχτά.δεν κλεινεις για κάνέναν λόγο το φίλτρο και την αντλία.εγώ έιχα παρει μεγάλα κουτάλια και εβγαζα τον αφρό γιατί μου την έδινε στα νεύρα,δεν ξέρω αν βοήθησε,δεν έχεις να χάσεις και τπτ πάντος.εμένα πάνω στην επηφάνια όταν έκλεινα το φίλτρο δημιουργούνταν κάτι σαν κυλίδες(κρουστα) από σωματίδια σαν άλατα,δεν ξέρω τι ήταν,με ένα μεγάλο κουτάλι τα αφαιρούσα

αυτά έκανα εγώ και μετά από μια βδομάδα μου έστρωσε.

πόσες μέρες έχεις το πρόβλημα?πόσες αλλαγές νερού έχεις κάνει από τότε που διαπίστωσες το πρόβλημα?τι έχεις αλλάξει και ξεκίνησε το πρόβλημα?πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?πόσα λίτρα έιναι?πόσα ψάρια έχεις?

ενυδρειο 30 λιτρα 4 ψαρια μεσα ενα χρυσοψαρο 2 πεκο νανο και 1 πολυπτερο δεν ειχα προβλιμα ως χθες ... εβαλα την αντλια μεσα και αρχισε να μ αφριζει πανω ( Μηπως ειναι το οξυγονο αυτο και σπαμε αδικα τα νευρα μας ? ) σημερα μ ειπαν να κανς αλλαγη ... εκανα αλλαγη και εφυγε το πολυ και κσαναμζεψε ... το προβλημα εινναι με το που μκηκε η αντλια ... οταν την κλεινω εξαφανιζονται οι φουσκαλες . Το ενυδρειο τρεχει 3-4 μηνες. Επιπλεον και με το φιλτρο και στο 30 αρι και στο 25αρι π εχω βγαζει φουσκαλες οι οποιες εξαφανιζονται και για τον λογο αυτο κσαναλεω μηπως ειναι το οξυγονο αυτο

Υ.Γ διαβαζετε ολα τα posts που εχουν γινει γιατι τις πληροφοριες τις εχω κσαναπει παραπανω :)

μηπως η αεροπετρα που εχεις ειναι πολυ μεγαλη!!!

εκανα καποια πειραματακια με διαφορες αντλιες και διαφορες αεροπετρες

και ειδα οτι αν η αεροπετρα ειναι μεγαλη για την αντλια ασχετα που αντλια ειναι μεγαλη για το ενυδρειο σε σε συνδιασμο με μικρα σωματιδια που μπορει να κολησει πανω η μικρη φουσκαλα δημιουργει αφρο!!

αεροπετρα ειναι αυτη που εχω συνδεδεμενη στο τελος του σωληνα μεσα στο ενυδρειο ? αν ειναι αυτη δεν κσεπερναει τοθ 2-3 ποντους . Η αντλια για 110 λιτρα ... η αεροπετρα ιταν σε κουτακι σφραγισμενη οποτε δν νομιζω να ειχε σωματιδια ... τωρα δεν ξερω αν πρεπει οπως τον ανθρακα π εχει το φιλτρο μεσα και τον ξεπλενουμε λιγο πριν το βαλουμε στο ενυδρειο πρεπει να ξεπλενουμε και τιν αεροπετρα ... αυτα απο μενα ...

Επιπλεον το ενυδρειο συνεχιζει να εχει αφρο τα ψαρια ειναι καλα ... λιγο αναστατωμενα ... ο Bitchir ειναι λιγο ανυσηχος αλλα κατα τα αλλα ολα καλα ... δεν μυριζει και το χρωμα του νερου ειναι κανονικο ... Nh3/Nh4=0 Ν02 =0 θερμοκρασια 26 Κελσιου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις αν εχω δει τετοιον διακοπτη ? ο δικος μ διακοπτης για το φως ειναι στο καπακι πανω αν εννοεις αυτο .... μπορεισ να μ κανεις ενα παστε ενα http για να δω πως ειναι αυτοι οι διακοπτες και πως συνδεονται ? :(

ΑΥτος ειναι ενας χρονοδιακοπτης!!! :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...