Jump to content

Νέος στο χόμπι σε απόγνωση


Recommended Posts

Κανε μια αλλαγη νερου 50% αλλα συνεχισε για καμια μερα ακομα την αγωγη και παρατηρησε τα ψαρια σου αυτή την χρονικη περιοδο. Επισης δεν ξερω εάν είναι και το ιδιο το φαρμακο που σου ανεβαζει την τοξικοτητα η το βιολογικο σου υλικο είναι λιγο, αυτό σιγουρα είναι ένα προβλημα που πρεπει να λυθει πριν εχουμε κανενα άλλο θυμα. Όσο αφορά το αλάτι είναι μια καλή παραδοσιακή μέθοδο θα λέγαμε αλλά αυτό βέβαια ισχύει μόνο στην φάση που δεν βρίσκονται μέσα στο δέρμα των ψαριών και μερικά είδη ψαριών όπως τα πλεκο δεν ανταποκρινονται καλα στο αλατι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γεια σου φίλε fokion και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον η αλήθεια είναι ότι όταν πήγα στο πετ σοπ και είπα στην κοπέλα ότι έχουν τα ψαράκια μου ick

αντέδρασε πολύ χαλαρά σε φάση ξέρεις «ε και ?» και νόμιζα ότι ήταν κάτι πολύ συνηθισμένο και εύκολο να αντιμετωπίσεις τελικά είχα απώλειες και μεγάλες !!!

τεσπα το λινκ το έχω διαβάσει και είναι πολύ κατατοπιστικό όπως και ο πίνακας που μου έδωσες !!! ελπίζω να στρωθεί σύντομα καλά το φίλτρο !!!!

Αύριο θα πάω να πάρω μακαρόνι μίνι να συμπληρώσω στο δεύτερο εσωτερικό για να βοηθήσω την κατάσταση !

Η βλακεία είναι ότι αγόρασα και ένα μικρό ενυδρείο για τον μονομάχο μου και δεν μπορώ να μεταφέρω τίποτα από φυτά κλαδέματα πέτρες και τα σχετικά ….

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε fokion και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον η αλήθεια είναι ότι όταν πήγα στο πετ σοπ και είπα στην κοπέλα ότι έχουν τα ψαράκια μου ick

αντέδρασε πολύ χαλαρά σε φάση ξέρεις «ε και ?» και νόμιζα ότι ήταν κάτι πολύ συνηθισμένο και εύκολο να αντιμετωπίσεις τελικά είχα απώλειες και μεγάλες !!!

τεσπα το λινκ το έχω διαβάσει και είναι πολύ κατατοπιστικό όπως και ο πίνακας που μου έδωσες !!! ελπίζω να στρωθεί σύντομα καλά το φίλτρο !!!!

Αύριο θα πάω να πάρω μακαρόνι μίνι να συμπληρώσω στο δεύτερο εσωτερικό για να βοηθήσω την κατάσταση !

Η βλακεία είναι ότι αγόρασα και ένα μικρό ενυδρείο για τον μονομάχο μου και δεν μπορώ να μεταφέρω τίποτα από φυτά κλαδέματα πέτρες και τα σχετικά ….

Φίλε μου έτσι νόμιζα και γω, ότι είναι αντιμετωπίσιμο. Στο τέλος τα έχασα όλα και τώρα άρχισα από την αρχή με 5 γκάπυ και βλέπουμε σε κανα μήνα αν μπουν άλλα ψάρια. Όσο για σένα φ'ιλε μου κάνε αυτό που σου είπε ο Rik. Αλλαγή νερού 50% αρχικά. Προετοίμασέ το με αντιχλώριο (βάλε τη δόση για αρχικό στρώσιμο ή μετά από ασθένεια), λειτουργεί και ως αντιστρες για τα ψάρια (τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ), και φτιάξε τη θερμοκρασία πριν το τοποθετήσεις στο ενυδρείο. Επίσης καλό θα είναι να βάλεις βιταμίνες στο νερό μπας και βελτιώσεις το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών σου. Το φάρμακο βοηθά και ίσως δεν θα πρέπει να το σταματήσεις. Για να δεις όμως βελτίωση θα πρέπει να φτιάξεις συνθήκες νερού και να μην περιμένεις από το φάρμακο μόνο. Γι αυτό συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού (βέβαια αυτό έχει ένα μειωνέκτημα, στρεσάρει τα ψάρια). Συχνή αλλαγή μιλάω αρχικά με 50% και μετά από 2 με 3 μέρες άλλο ένα 50 % και μετά ανά 3 μέρες ένα 20-30% αναλόγως της κατάστασης. Για τις αλλαγές είναι προσωπική άποψη οπότε καλό θα ειναι να συμφωνήσει και κάποιος εμπειρότερος από μένα. Καληνύχτα και περαστικά στα ψαράκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ! Αύριο έχει επιχείρηση σκούπα στο πετ σοπ βιολογικό υλικό για φίλτρα βιταμίνες και αντι χλώριο μιας και έμεινα από τις πολλές αλλαγές και βακτηρίδια ….

Εντωμεταξύ έχω βάλει στο μικρό ενυδρείο μαύρο πολύ λεπτό χαλικάκι και 2 ξυλάκια και έχει κοκκινίσει το νερό και να πω ότι δεν τα έπλυνα …. 3 ώρες πάλευα …

τεσπα καλή καρδιά σας ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ! Αύριο έχει επιχείρηση σκούπα στο πετ σοπ βιολογικό υλικό για φίλτρα βιταμίνες και αντι χλώριο μιας και έμεινα από τις πολλές αλλαγές και βακτηρίδια ….

Εντωμεταξύ έχω βάλει στο μικρό ενυδρείο μαύρο πολύ λεπτό χαλικάκι και 2 ξυλάκια και έχει κοκκινίσει το νερό και να πω ότι δεν τα έπλυνα …. 3 ώρες πάλευα …

τεσπα καλή καρδιά σας ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια !!!!!!

Προσεκτικά μην πάρεις αχρείαστα πράγματα που δίνουν στα πετ σοπ.. Μόνο τα απαραίτητα..

Υπερβολές δεν βοηθάνε παραπάνω το ενυδρείο σου παραμόνο την τσεπη του πετσοπά!

:) Τα ενυδρεία συνήθως θέλουν χρόνο και υπομονή και όχι χρήμα..

Link to comment
Share on other sites

:) Τα ενυδρεία συνήθως θέλουν χρόνο και υπομονή και όχι χρήμα..

:D Έτσι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ! Αύριο έχει επιχείρηση σκούπα στο πετ σοπ βιολογικό υλικό για φίλτρα βιταμίνες και αντι χλώριο μιας και έμεινα από τις πολλές αλλαγές και βακτηρίδια ….

Εντωμεταξύ έχω βάλει στο μικρό ενυδρείο μαύρο πολύ λεπτό χαλικάκι και 2 ξυλάκια και έχει κοκκινίσει το νερό και να πω ότι δεν τα έπλυνα …. 3 ώρες πάλευα …

τεσπα καλή καρδιά σας ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια !!!!!!

Αν δεν σου αρέσει η κιτρινίλα από τα ξύλα (που δεν είναι κακό και φεύγει από μόνη της με τον καιρό) θα πρέπει να βράσεις ή να βάλεις σε κουβά με ζεστό νερό (το οποίο θα ανανεώνεις 2-3 φορές την ημέρα) για καμιά εβδομάδα περίπου. Βέβαια θα χάσεις σχεδόν όλα τα θρεπτικά συστατικά του ξύλου σου και που αρέσουν στα ψάρια. Η επιλογή δική σου.

Υ.Γ. Πρόσεχε μην σου δώσουν περιττά πράγματα. Καλό είναι να κοιτάξεις και τις οδηγίες από αυτά που θα πάρεις για να δεις και για ποιο λόγο τα δίνει και ο κατασκευαστείς και όχι μόνο ο πωλητής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα τη γνώμη σας για ακόμα μια φορά !

Το πρόβλημα με το ick πέρασε δυστυχώς με την απώλεια των clown και ενός Gourami . Η αμμωνία μηδενίστηκε και τα νιτρώδη πέφτουν σταδιακά (0,5)

Τον Σεπτέμβριο θα μετακομίσω οπότε λέω να τρενάρω την αλλαγή του ενυδρείου μέχρι τότε , έχω καταλήξει στο Rio 240 με 2 εξωτερικά φίλτρα μετά από ένα φανταστικό ποστ από τον φίλο Delta !

Θέλω λοιπόν τη συμβουλή σας για το ποια ψαράκια μπορώ να μεταφέρω σε αυτό και για το αν υπάρχει θέμα συμβατότητας , μετά από αρκετό καψιμο στο fish index είδα ότι μπορούν να συμβιώσουν από θέμα απαιτήσεων νερού . Οπότε αν δεν υπάρχει κάποια ένσταση λέω να φιλοξενήσω αυτά που έχω ήδη :

albino shark,platy,Gourami,pleco,scalare 2 mountain shrimp 4 apple snails και να προσθέσω 1-2 θηλυκά gourami μερικά corydoras και αν έχετε κάτι ακόμα να μου προτείνετε .

Στο 60ρι θα μετακομίσει ο μονομάχος με ένα ζευγάρι ancistrous(ρώτησα σε ένα πετ σοπ και ήταν διαφορετικά στην εμφάνιση από αυτά του fish index και η τιμή ήταν 30 euro to 1 για το μικρό μέγεθος αυτά λέτε να είναι ?) και στο 20λιτρο θα βάλω γαρίδες

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Προσεκτικά μην πάρεις αχρείαστα πράγματα που δίνουν στα πετ σοπ.. Μόνο τα απαραίτητα..

Υπερβολές δεν βοηθάνε παραπάνω το ενυδρείο σου παραμόνο την τσεπη του πετσοπά!

:blush: Τα ενυδρεία συνήθως θέλουν χρόνο και υπομονή και όχι χρήμα..

++++++++++++++++++++++++
Link to comment
Share on other sites

Update

Τελικά το ενυδρείο θα είναι 500 λίτρα περίπου αφού πήγα στο pet city μια βόλτα και βρήκα τα φανταστικά κινέζικα anubia, βρήκα αρκετά post από πολλά παιδιά του φόρουμ και τα review τους ήταν πολύ ενθαρρυντικά !

Τώρα σε μια προσπάθεια να μαζέψω τα αμάζευτα έδωσα τον pleco και τον albino shark πίσω στο πετ σοπ και το σκαλαρι σε ένα φίλο από το φόρουμ . Τα ψαράκια που πάνε για το 500ρι είναι Dwarf gourami με 2 θηλυκά αρκετά platy και guppies 1 albino shark που έχω τώρα 2 ancistrus που λάτρεψα από την πρώτη στιγμή (είναι 2 εκατοστά ο καθένας και ήδη είναι αρχιγοπουλα μέσα στο ενυδρείο) και ότι προκύψει ακόμα μπορεί κάποιος με περισσότερη εμπειρία να μου πει αν βλέπει κάποιο λάθος στο σχέδιο ? Ευχαριστώ και για τη βοήθεια σας

NH3/4:0

No2:0

PH:7.5

:D

Link to comment
Share on other sites

Update

Τελικά το ενυδρείο θα είναι 500 λίτρα περίπου αφού πήγα στο pet city μια βόλτα και βρήκα τα φανταστικά κινέζικα anubia, βρήκα αρκετά post από πολλά παιδιά του φόρουμ και τα review τους ήταν πολύ ενθαρρυντικά !

Τώρα σε μια προσπάθεια να μαζέψω τα αμάζευτα έδωσα τον pleco και τον albino shark πίσω στο πετ σοπ και το σκαλαρι σε ένα φίλο από το φόρουμ . Τα ψαράκια που πάνε για το 500ρι είναι Dwarf gourami με 2 θηλυκά αρκετά platy και guppies 1 albino shark που έχω τώρα 2 ancistrus που λάτρεψα από την πρώτη στιγμή (είναι 2 εκατοστά ο καθένας και ήδη είναι αρχιγοπουλα μέσα στο ενυδρείο) και ότι προκύψει ακόμα μπορεί κάποιος με περισσότερη εμπειρία να μου πει αν βλέπει κάποιο λάθος στο σχέδιο ? Ευχαριστώ και για τη βοήθεια σας

NH3/4:0

No2:0

PH:7.5

:D

Καλημέρα ΚΗΙΛΑΝ!

Χαίρομαι πραγματικά καταρχήν που τα ψαράκια που σου έμειναν επέζησαν και δεν σου πέθαναν και αυτά γιατί συνήθως τα παίρνει η μπάλα όλα και δεύτερων εφόσον μπήκες στο παιχνίδι συνεχίζεις δυναμικά με ένα ωραίο 500 αρι που θα δεις πως θα σου δώσει πολλές επιλογές και ικανοποίηση και η συντήρηση του θα είναι πολύ ποιο εύκολη και ελεγχόμενη. Όσο για την σύνθεση των ψαριών, προσωπικά δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αν και αυτά τα ψαράκια μπορούν εύκολα να διατηρηθούν και σε ένα 250 αρι πέρα από τα ανκιστρους που δεν αναφέρεις συγκεκριμένα την ονομασία τους.

Θα περιμένω νέα σου και ελπίζω αυτή την φορά να είσαι καλύτερα διαβασμένος και να κάνεις μια καλή αρχή.

Οπότε καλορίζικο και εδώ είμαστε πάλι για κάθε ενδεχόμενο.

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ναι είναι φοβερή λύση τα anubia όταν ο πετ σοπας μου λεγε τη μισή τιμή από το juwel στα διπλά λίτρα και δώρο το έπιπλο μου γύρισαν τα μάτια :D Εντωμεταξύ λόγο δουλειάς έχω πολλά πάρε δώσε με Κίνα (εμπόριο) και έχω βάλει μια κινέζα που ξέρω να ψάξει το εργοστάσιο που τα φτιάχνει για να μάθω πόσο ποιοτικά είναι τελικά από πρώτο χέρι !!

Τα ανσιστρους τα πουλούσαν σαν Brushmouth στο πετ σοπ δεν ξέρω αν σε ποιο είδος αναφέρετε το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είναι πανέμορφα !!! μαύρα με βούλες και 2 πιο μεγάλα άσπρα σημάδια στην ουρά τους !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ναι είναι φοβερή λύση τα anubia όταν ο πετ σοπας μου λεγε τη μισή τιμή από το juwel στα διπλά λίτρα και δώρο το έπιπλο μου γύρισαν τα μάτια :D Εντωμεταξύ λόγο δουλειάς έχω πολλά πάρε δώσε με Κίνα (εμπόριο) και έχω βάλει μια κινέζα που ξέρω να ψάξει το εργοστάσιο που τα φτιάχνει για να μάθω πόσο ποιοτικά είναι τελικά από πρώτο χέρι !!

Τα ανσιστρους τα πουλούσαν σαν Brushmouth στο πετ σοπ δεν ξέρω αν σε ποιο είδος αναφέρετε το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είναι πανέμορφα !!! μαύρα με βούλες και 2 πιο μεγάλα άσπρα σημάδια στην ουρά τους !

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω σύνδεσμο μήπως και εντοπίσεις τα ψαράκια σου αλλιώς αν δεν τα βρεις βαλε μια Φώτο να το δούμε.

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=34&Type=GroupView

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι :

06062010207.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Νομίζω ότι είναι αυτός εδώ :

http://www.swisstropicals.com/Web%20pictur...owflake%202.JPG

Μόνο μην μου πεις ότι την πάτησα πάλι και θα γίνει και αυτός νταμάρι σαν τον common pleco που πήγα πίσω στο πετ σοπ !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα κάποια ποστ και τον βρήκα τυχαία αυτός πρέπει να είναι 80%

Ancistrus dolichopterus

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=221

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι :

06062010207.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Νομίζω ότι είναι αυτός εδώ :

http://www.swisstropicals.com/Web%20pictur...owflake%202.JPG

Μόνο μην μου πεις ότι την πάτησα πάλι και θα γίνει και αυτός νταμάρι σαν τον common pleco που πήγα πίσω στο πετ σοπ !!!!!! :D:):D

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα κάποια ποστ και τον βρήκα τυχαία αυτός πρέπει να είναι 80%

Ancistrus dolichopterus

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=221

Εαν ειναι οντως αυτος παντως, αν καταλαβα καλα λεει οτι γινεται το πολυ 10 εκατοστα :D

Link to comment
Share on other sites

Ε κοίτα βασικά έχει αυτή την άσπρη γραμμή στο πίσω πτερύγιο οπότε μάλλον αυτός είναι …

Στο μεγάλο το 500ρι αν βάλω 4 (για να μεγαλώσω τις πιθανότητες να βγει ένα ζευγάρι ) και βάλω και μερικά corydoras θα έχω πρόβλημα ? Απ ότι διάβασα δεν είναι territorial ψάρια , Λέω να τα πάρω από τώρα μιας και είναι πολύ πολύ μικρούλια ακόμα και λογικά μέχρι Σεπτέμβρη δεν θα έχουν μεγαλώσει ώστε να έχουν πρόβλημα στο 60ρι μιας και είναι πολύ άδειο .Εκτός και αν στη μετακόμιση δεν αντέξουν τα βακτηρίδια και θέλει πάλι στρώσιμο από την αρχή ….. Ελπίζω να μην ισχύει αυτό και βρεθώ με 2 άστρωτα ενυδρεία και με ψάρια στο χέρι ….

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα κάποια ποστ και τον βρήκα τυχαία αυτός πρέπει να είναι 80%

Ancistrus dolichopterus

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=221

Μηπως ηταν Sp3? (Ancistrus Cf. Cirrhosus) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36765

Εχει κι αυτος φιλετο ασπρο στην ουρα οταν ειναι νεαρος. Ειναι πιο κοινος και διατηρειται πιο ευκολα απο οτι ο L183 (Ancistrus dolichopterus) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42307

Καφετιζει με χοντρες βουλες ή ειναι καταμαυρος με πολυ ψιλες?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κατάμαυρος με πολύ ψιλές βούλες και μια άσπρη ρίγα στο πτερύγιο της ουράς και στο κεντρικό στην πλάτη ! όπως σε αυτή τη photo μόνο που οι ρίγες είναι πιο λεπτές και οι βούλες όχι τόσο έντονες http://www.planetcatfish.com/catelog/image...p;image_id=1077 τον SP3 τον βρήκα σε ένα πετ σοπ μόνο ένα 3-4 εκατοστά 30 euro …. Και ήταν πιο παχύς στο κεφάλι και καφέ χρώμα

Έγινε επεξεργασία - khilan
Link to comment
Share on other sites

Κατάμαυρος με πολύ ψιλές βούλες και μια άσπρη ρίγα στο πτερύγιο της ουράς και στο κεντρικό στην πλάτη ! όπως σε αυτή τη photo μόνο που οι ρίγες είναι πιο λεπτές και οι βούλες όχι τόσο έντονες http://www.planetcatfish.com/catelog/image...p;image_id=1077 τον SP3 τον βρήκα σε ένα πετ σοπ μόνο ένα 3-4 εκατοστά 30 euro …. Και ήταν πιο παχύς στο κεφάλι και καφέ χρώμα

Εχεις και dolichopterus και sp3 μεσα στο ενυδρειο ? με μπερδεψες

sp3 3-4 εκ 30 ευρω??? μπραβο!!!???? :D

Καμια φωτο εχεις?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Όχι κάτσε μέσα έχω αυτό που πόσταρα απλά λέω ότι δεν βρήκα sp3 ζευγαράκι και γι αυτό πήρα αυτούς που πόσταρα παραπάνω . βρήκα έναν μόνο sp3 2-3 εκατοστά 30 ευρώ … … και γι αυτό δεν τον αγόρασα …. Λες να έχω πρόβλημα στη μετακόμιση με τα βακτηρίδια ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι κάτσε μέσα έχω αυτό που πόσταρα απλά λέω ότι δεν βρήκα sp3 ζευγαράκι και γι αυτό πήρα αυτούς που πόσταρα παραπάνω . βρήκα έναν μόνο sp3 2-3 εκατοστά 30 ευρώ … … και γι αυτό δεν τον αγόρασα …. Λες να έχω πρόβλημα στη μετακόμιση με τα βακτηρίδια ?

Η μετακόμιση του ενυδρείου πόση ώρα θα διαρκέσει;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σε 1-2 ώρες από την ώρα που το αδειάσω μπορώ να βάλω και 30 λίτρα από το αρχικό του νερό αφού χρησιμοποιώ μπουκάλες από εμφιαλωμένο νερό 26λιτρες και μετά από 1-2 ώρες μόλις φτιάξω καινούριο με αντι χλώριο θα είναι 100%.

Link to comment
Share on other sites

μην τρελαίνεσαι.. όσο πηγαίνεις στο pet shop τόσο θα μαζεύεις σαβούρα... δουλειά τους είναι να πουλάνε..

κανε αλαγή νερού 30-40% και ρίχνε λίγα βακτήρια κάθε 2-3 μέρες όλα θα στρώσουν... σίγουρο.

ουσιαστικα δε χρειάζεσαι συχνα τεστ για ενυδρείο γλυκού νερου. ειδικά αν έχει φυτά μέσα που βοηθάνε πολύ στην ισορροπία.

εγω έχω να κάνω τεστ 2 χρόνια και ποτέ δεν είχα θέμα.

αν θες βοηθεια επικοινωνησε με πμ

μην ακους τον καθε ένα που το παίζει έξυπνος.. κάτσε διάβασε 5 πράγματα.

και μάθε να κάνεις τα τεστ σωστα! πάρε στικ για αρχή που είναι πιο εύκολα και πιο φθηνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...