Jump to content

απορια...


Recommended Posts

θελω να βαλω μια γλαστρα στο ενυδρειο μου για φωλια.το γλαστρακι πρεπει να ειναι πλαστικο η πηλινο,υπαρχει καμια διαφορα?πρεπει να την προμηθευτω απο pet shop η μπορω απο οποιοδηποτε μαγαζι?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες φωλιά για ποιο ψάρι προορίζεται...? Θα εξυπηρετήσει κάποιο αναπαραγωγικό σκοπό?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζεις καρυδα?

+1

Είναι και πιο φυσική και πιο άνετη για τα ψαράκια επειδή είναι πιο κλειστή!

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει καρυδα,αλλα θελω να δοκιμασω και γλαστρακι για να εχουν περισσοτερες επιλογες ως προς την επιλογη φωλιας... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση ένα πλαστικό γλαστράκι αναποδογυρισμένο με ένα κόψιμο είναι ότι πρέπει. :( Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο υπάρχει πιθανότητα να στο αναποδογυρίζουν μιας και είναι ελαφρύ σαν υλικό.

Πάντως δε βρίσκω το λόγο γιατί να βάλεις δύο ειδών φωλιές, μιας και η καρύδα είναι πολύ καλή επιλογή. Να δεις που αυτή θα επιλέξουν όταν με το καλό έρθει η ώρα!!! :thumbup:

Στο εύχομαι σύντομα να δεις μωράκια! :)

Link to comment
Share on other sites

για να πω την αληθεια μεσα στο ενεδρειο εχω 2 καρυδες ολοκληρες αλλα στην μια μπαινει μεσα ενας clown που εχω.τα krib δεν τα εχω πολυ καιρο αλλα παρατηρω πως εχουν τασεις για ζευγαρωμα.παρολ' αυτα ομως δεν βλεπω την θηλυκια να γενναει.γι' αυτο αναρωτιεμαι μηπως μια γλαστρα θα ηταν καλυτερη για φωλια.α και τωρα τελευταια παρατηρω πως η θηλυκια δεν τρωει αν και η τροφη που της ριχνω περναει απο μπροστα της :) .ξερει κανεις μηπως τι συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συνεχιζω απο εδω για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα.τελικα η θηλυκια πριν καποιες μερες μας αφησε :thumbup: .εξακολουθουσε να μην τρωει και στα τελευταια της δεν μπορουσε να ισορροπησει καλα.επισης,παρουσιασε και στο κεφαλι της ενα ασπρο σημαδι.να σημειωθει πως αυτη ηταν η δευτερη που ειχα παρει για τον αρσενικο μου. αλλα και η πρωτη παρουσιασε πανω κατω τα ιδια συμπτωματα (αποχη απο φαγητο και δυσκολια στο να κολυμπησει και να ισορροπησει).τωρα εχω και μια τριτη νυφουλα...αλλα και αυτη σιγα σιγα απεχει απο την τροφη που ριχνω.ο αρσενικος απο την αλλη τρωει κανονικα και αυτη σπανια παιρνει λιγη τροφη στο στομα της και μολις που παω να χαρω...την φτυνει :bowdown:.μπορει καποιος να με διαφωτισει?

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις κεραμικα, γυαλινα, και οτιδήποτε από pvc... απέφυγε οτιδήποτε χρωματιστό και αγνώστου προελεύσεως... και φρόντισε να μην είναι σπασμένα με αιχμηρές άκρες.

Σε ένα χρωματοπωλείο θα βρείς ένα σωρό σωλήνες κατάλληλους για φωλιες και κρυψώνες

Link to comment
Share on other sites

εχεις τσεκαρει μηπως ειναι στρεσαρισμενη ? αυτο οδηγει σε τετοια συμπεριφορα και στην πορεια στην εμφανιση ασθενειων (οσον αφορα τα λευκα σημαδια που ανεφερες) αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα, επισης ελεγξε τις φυσικοχημικες παραμετρους του νερου αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα και κυριως σκληροτητα γιατι αυτο το ειδος θελει χαμηλη σκληροτητα. τωρα για το αρσενικο δεν ξερω ισως να εχει προσαρμοστει στις συνθηκες του ενυδρειου και να ειναι πιο ανθεκτικο

Link to comment
Share on other sites

χθες το απογευμα αλλαξα λιγο την διαρυθμιση του ενυδρειου και απο χθες το βραδυ η θυληκια ειναι αφαντη. εχει μπει μεσα σε μια καρυδα και δεν ξερω τ κανει... :bowdown: ο αρσενικος δεν ειναι ιδιαιτερα υπερπροστατευτικος και που και που μπαινει και ο ιδιος μεσα στην συγκεκριμενη καρυδα.προσπαθησα κιολας να κοιταξω με φακο αλλα δεν βλεπω τπτ.τ λετε να συμβαινει?ευχαριστω και για τις απαντησεις... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

χθες το απογευμα αλλαξα λιγο την διαρυθμιση του ενυδρειου και απο χθες το βραδυ η θυληκια ειναι αφαντη. εχει μπει μεσα σε μια καρυδα και δεν ξερω τ κανει... :bowdown: ο αρσενικος δεν ειναι ιδιαιτερα υπερπροστατευτικος και που και που μπαινει και ο ιδιος μεσα στην συγκεκριμενη καρυδα.προσπαθησα κιολας να κοιταξω με φακο αλλα δεν βλεπω τπτ.τ λετε να συμβαινει?ευχαριστω και για τις απαντησεις... :thumbup:

Ίσως η θυληκιά να έχει επιλέξει ήδη την φωλιά της, πάντως έλεγξε αν τρέφεται κανονικά και μετά τα υπόλοιπα έρχονται. Η σκληρότητα είναι χαμηλή ή ηψηλή? Την έχεις μετρήσει?

Link to comment
Share on other sites

ακυρο τελικα,πισω απ' το φιλτρο ηταν... :thumbup: οταν την εβγαλα κολυμπτουσε σαν ζαλισμενη και ο αρσενικος αρχισε να την τσιμπαει μολις την ειδε.τωρα καθεται μεσα σε μια καρυδα.τα τεστ νερου για να δω την σκληροτητα ειναι ακριβα?δεν εχω ξανακανει...

Link to comment
Share on other sites

ακυρο τελικα,πισω απ' το φιλτρο ηταν... :thumbup: οταν την εβγαλα κολυμπτουσε σαν ζαλισμενη και ο αρσενικος αρχισε να την τσιμπαει μολις την ειδε.τωρα καθεται μεσα σε μια καρυδα.τα τεστ νερου για να δω την σκληροτητα ειναι ακριβα?δεν εχω ξανακανει...

Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά μέχρι 20 ευρώ το πολύ να έχουν ίσως και λιγότερο (μιλάω πάντα για υγρά τεστ)

πάντως προσπάθησε να μην κάνεις πολλές αλλαγές στο ενυδρείο γιατί στρεσάρει τα ψάρια . :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

επανηλθα με νεες εξελιξεις :) σημερα αγορασα μια νεα θυληκια kribensis και τεστ νερου της JBL(για pH,GH,KH,NO2,NO3).πριν καποιες μερες ψωφισε και η τριτη θυληκια που ειχα αγορασει για τον αρσενικο μου(τωρα ειμαστε στην τεταρτη :buttrock: ).σκεφτομαι ομως να αλλαξω τον αρσενικο γιατι φοβαμαι μην ξαναγινει το ιδιο(εχει καποιος γνωστος μου και μπορει να ανταλλαξουμε αυριο).πριν απο λιγο εβαλα την θυληκια στο ενυδρειο και ο αρσενικος αρχισε να την τσιμπαει.τωρα τα βλεπω να κανουν βολτες στο ενυδρειο(ο αρσενικος την αποφευγει λιγο κι αυτη τον ακολουθει).οσον αφορα το τεστ ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω?και ποια ειναι η γνωμη σας για τον αρσενικο να τον κρατησω η να τον ανταλλαξω?

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ 2 σου θα έπρεπε να είναι "0". Τεστ αμμωνίας έχεις; (ΝΗ3/ΝΗ4)

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα την απαντηση σου FotisGt :) .οχι,δεν εχω τεστ αμμωνιας.δηλαδη μονο με το ΝΟ2 εχω προβλημα?πως μπορω να το κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα στρωμένο ενυδρείο θα πρέπει τόσο η αμμωνία ΝΗ3 όσο και τα νιτρώδη ΝΟ2 να είναι μηδέν. Τα δε νιτρικά ΝΟ3 καλό είναι να μην ξεφεύγουν πάνω από το 20.

Δες το προφίλ των Kribensis για περισότερες πληροφορίες. Πάντος τόσο το pH όσο και το gH είναι ψηλότερα από ότι θα έπρεπε.

Επίσης αναφέρεις πως στο ίδιο ενυδρείο των 120 λίτρων έχεις και έναν clown. Διαβάζοντας το προφίλ θα δεις πως δεν κάνει για τα λίτρα σου. Δηλαδή : Τελικό μέγεθος 30 εκατοστά, είναι ψάρι κοινωνικό που του αρέσει να ζει σε κοπάδι, άρα 400 λίτρα με ελάχιστο μηκος 150 εκ. για κοπάδι 5 ατόμων. Επίσης αν τα Kribensis σου ξεκινήσουν αναπαραγωγή θα γίνει χαμός στο ενυδρείο σου.

Όσον αφορά το πρόβλημα σου με τις συνεχείς απώλειες των θηλυκών που πέρνεις, είναι φανερό πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο ενυδρείο σου. Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού και σε τι ποσοστό; Χρησημοποιείς αντιχλώριο; Φροντίζεις το νερό που προσθέτεις στις αλλαγές να έχει την ίδια περίπου θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου; Τι και πόσα άλλα ψάρια έχεις στο ενυδρείο σου; Τι φίλτρο έχεις και με τι υλικά είναι γεμάτο; Μήπως καθαρίζεις συχνά το φίλτρο σου; Αν ναι, με ποιόν τρόπο;

Συγνώμη αν σε βομβάρδισα με ερωτήσεις, αλλά μόνο έτσι μπορεί να βρούμε τι συμβαίνει. Επίσης μια φωτογραφία του ενυδρείου σου ίσως βοηθούσε.

Σίγουρα χρειάζεσε τεστ ΝΗ3 για να δούμε αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο. Το ΝΟ2 μπορούμε να το μειώσουμε προσωρινά με αλλαγές νερου.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απ ολα τον clown τον εχω αφαιρεσει απο καιρο.τα υπολοιπα ψαρια ειναι 5 guppies,2neon,1 κοκκινοματης.ξεχασα να αναφερω πως ειχα κανει μια μεγαλη αλλαγη νερου πριν τρεις μερες επειδη μου ψοφισε η θυληκια kribensis και δεν ηξερα ποσο καιρο ηταν ψοφια μεσα στο ενυδρειο μου γιατι ελειπα σε ταξιδι.αλλαγες νερου εκανα τωρα συχνα επειδη συνεβαινε αυτο με τις θυληκιες (περιπου μισο νερο και λιγοτερο την βδομαδα).επισης μεσα στο ενυδρειο εχω τρεις καρυδες και 4 πετρες μικρου μεγεθους(απο θαλασσα,θα επρεπε μηπως να τις βγαλω :) ).το φιλτρο ειναι βιολογικο με κεραμικο υλικο και ενα σφουγγαρι.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...