Jump to content

Πρόβλημα με καινούργιο ενυδρείο


Recommended Posts

Nα σημειωθεί ότι το ενυδρείο δεν έχει ακόμα στρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι καινούργιο,άστρωτο καταρχήν.Επίσης έχω βάλει από την δευτέρα τα εξής φυτά.elodea densa,anubia hastifolia,caboba aquatica,bacopa caroliana,microsorum pteropus και DIY CO2 .Επίσης δεν κρατήθηκα και έκανα το σφάλμα.Έβαλα την Τρίτη 2 leopard danio τα οποία ταίζω κανονικά.Σήμερα το ένα δεν τρώει και οι μετρήσεις σημερινές είναι

NO2 <0.3 και NH3NH4 1.5mg .Τα άλλα test δεν τα έχω αλλά θα πάω να τα πάρω τώρα και θα σας πω τις μετρήσεις.Είναι όμως λογικό να πρασινίζει τόσο πολύ το νερό?Επίσης υπάρχουν μικρές φυσαλίδες στην επιφάνεια όχι όμως απο το CO2.Κάπως έτσι ξεκίνισε τότε που έγινε η μεγάλη ζημιά και σάπισε όλο το νερό.Το λάθος με τα ψάρια που έβαλα το βλέπω τώρα που πάνε να ψωφίσουν αλλά είναι αργά.Αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις όμως.Τουλάχιστον μη σαπίσει πάλι το νερό γιατί το σάββατο φεύγω διακοπές και θα έρχεται ο αδερφός μου κάθε τρεις μέρες να τα'ί'ζει που είναι βέβαια άσχετος και δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Η έξοδος του νερού είναι στο ίδιο ύψος με την επιφάνεια ή πιο πάνω; Η έξοδος είναι μέσα στο νερό αλλά δημιουργεί μια μικρή ανατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

george m εισαι σίγουρος οτι το φίλτρο δουλεύει σωστά;;εχει συμβει να μην δουλευει σωστα το φιλτρο(σχεδον καθολου) και το νερο να μην ανακυκλωνεται με αποτελεσμα να γινεται στασιμο και να μυριζει σαν υπονομος...

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα τεστ αυτή τη στιγμή δεν σου χρειάζονται το ενυδρείο βρίσκεται πάνω στο στρώσιμο και είναι πολύ νωρίς.

Δεν σου συνιστώ να ταΐζει κάποιος άλλος τα ψαράκια καλύτερα νηστικά ,άλλωστε σε αυτό το μέγεθος που έχει το ενυδρείο δημιουργούνται οργανισμοί που μπορούν να ταΐσουν τα 2 ψαράκια έστω και για συντήρηση .

Όσο για το λάδι που λες ίσως να είναι και από τη τροφή που δεν έφαγαν τα ψαράκια .

Οι φυσαλίδες πάνω στην επιφάνεια καμιά φορά είναι και από το αντιχλωριο . Εκτός και εάν έχει πέσει κάτι μέσα .

Και για τη θολούρα που λες από τη φωτογραφία που βλέπω δεν μου φαίνεται πράσινη μάλλον κίτρινη από το ξύλο .

Παρ όλα αυτά είναι πολύ νωρίς και συμβαίνουν διαφορά στο ξεκίνημα ενός ενυδρείου . Λάθος που μπήκαν τα ψάρια τόσο νωρίς .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νερό τραβάει από το σωλήνα και έρχεται κανονικά από την έξοδο.Μπορεί να μην δουλεύει σωστά και πάλι?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δουλεύει κανονικά το είδα εγώ πριν μερικές μέρες εκτός και εάν βλέπεις να έχει πέσει η ροή του .

Η δε επιφάνεια ταράσσεται ικανοποιητικά .

Link to comment
Share on other sites

μήπως τη ζημιά στην κάνει το ξύλο;γιατί δεν προσπαθείς να το στρώσεις χωρίς το ξύλο;βαλε καποιο αλλο διακοσμητικο..δεν ξερω αν τα ξυλα δημιουργουν προβλημα απλα δοκιμασε το(αν συμφωνει και καποιος πιο ειδικος σε αυτο)..παντως κριμα ειναι.. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έβαλες ψάρια και δεν υπάρχει δυνατότητα να τα πας πίσω υπάρχει πρόβλημα. Και να μην ταίζεις αμμωνία θα υπάρξει. Εκ των πραγμάτων ξεκίνησες το στρώσιμο με τον "δύσκολο" τρόπο (για σένα και τα ψάρια). Μέτρα καθημερινά μέχρι να φύγεις αμμωνία και νιτρώδη και κάνε μια μεγάλη αλλαγή νερού πριν φύγεις. Εγώ θα έβαζα και ένα απορροφητικό αμμωνίας στο φίλτρο. Από τη στιγμή που έβαλες φυτά χρειάζεται τουλάχιστον 8 ώρες φωτισμός για αρχή για να βοηθήσουν στο στρωσιμο και για να ταλαιπωρηθούν λιγότερο τα ήδη ταλαιπωρημένα ψάρια σου.

Το ξύλο μην το πειράξεις, άστο να βγάζει τανίνες για να πέσει λίγο το pH...

Επίσης μήπως να προσέξουμε λίγο την ορολογία;;;

Σάπισμα νερού...στρώσιμο ξύλου... :lmao:

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...