Jump to content

Εξάτμιση και σκληρότητα νερου


Recommended Posts

Έχω ξεκινησει το πρώτο μου ενυδρείο !

Αυτή την περίοδο έχω ανοιχτό το καπακι και παρατηρώ μια εξατμιση 8 λίτρα την εβδομάδα (καθαρά λίτρα ενυδρείου 180). Συμπληρώνω νερό όταν χρειάζεται από νερό βρύσης (προετοιμασία με αντιχλώριο). Είναι λογικό λόγω εξάτμισης το νερό του ενυδρείου μετά από αυτή τη διαδικασία να έχει λίγο περισσότερη σκληρότητα.

Το ερώτημά μου είναι το εξής : Όταν αρχίσω τις αλλαγές (τώρα είμαι σε διαδικασία στρωσίματος) δεν θα αρχίσει η τιμή της σκληρότητας να ρυθμίζεται κοντά στην τιμή του νερού βρύσης?

Με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα για τιμή σκληρότητας π.χ. 6 ΚΗ (νερό βρύσης) και με σχετικά μικρή εξάτμιση, με μετά τις αλλαγές η τελική σκληρότητα δεν πρόκειται να ανέβει πάνω από 7-7,5 ΚΗ.

Είναι η τιμή που ρυθμός αύξησης της σκληρότητας λόγω εξάτμισης ισούται με το ρυθμό μείωσης της σκληρότητας λόγω αλλαγών.

Από τη στιμή που θα βάλω ψαράκια που τους αρέσει το σκληρό νερό, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου, ή θα πρέπει να συμπληρώνω απιονισμένο νερό(ή νερό από ΑΟ)?

(Είναι το πρώτο μου ενυδρείο και δε έχω ούτε πρακτική εμπειρία, είμαι ακόμα σε θεωρητικό επίπεδο :) )

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε!! Κρισιμη ερωτηση ειναι τι ψαρακια θα φιλοξενησεις για να δεις-δουμε αν θα υπαρχει προβλημα με την εξατμιση και τις σκληροτητες. Τι θερμοκρασια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ψάρια σκληρού νερού για μια δυο τρις φορές δεν τίθεται θέμα.

Αλλά όπως και να έχει αν συνέχεια αντικαταστείς το εξατμισμένο νερό με νερό από το δίκτυο με μια χ΄ σκληρότητα θα έρθει η στιγμή που θα αυξηθεί υπερβολικά πολλή η σκληρότητα του ενυδρείου σου.

Θεωρώ το νερό από ΑΟ είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε!! Κρισιμη ερωτηση ειναι τι ψαρακια θα φιλοξενησεις για να δεις-δουμε αν θα υπαρχει προβλημα με την εξατμιση και τις σκληροτητες. Τι θερμοκρασια εχεις?

Ψαράκια θα έχω μόνο γκαπυ, η θερμοκρασία είναι τωρα στους 27-28 C

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ τότε, δεν χρειάζεσαι να μπεις σε περιπέτιες! Με νερό δικτύου δεν θα έχεις πρόβλημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ψάρια σκληρού νερού για μια δυο τρις φορές δεν τίθεται θέμα.

Αλλά όπως και να έχει αν συνέχεια αντικαταστείς το εξατμισμένο νερό με νερό από το δίκτυο με μια χ΄ σκληρότητα θα έρθει η στιγμή που θα αυξηθεί υπερβολικά πολλή η σκληρότητα του ενυδρείου σου.

Θεωρώ το νερό από ΑΟ είναι μονόδρομος.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ψάρια σκληρού νερού για μια δυο τρις φορές δεν τίθεται θέμα.

Απ' ότι κατάλαβα αν η εξατμιση είναι μικρή δεν υπαρχει πρόβλημα, αλλιώς με μεγάλη εξατμιση και αν συμπληρώνω συνέχεια νερό βρύσης θα αυξηθεί η σκληρότητα κατα πολύ και θα πρέπει να το αντιμετωπίσω.

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά μαθηματικά.

Έχεις Gh 10 στο ενυδρείο σου και αν εξατμιστεί το 50% του νερού θα ανέβει το Gh 15.

Αν προσθέσεις νερό από το δίκτυο που και αυτό έχει 10 θα κατέβει στο 12,5

Δηλαδή 2,5 μονάδες από το αρχικό 10.

Οπότε έχεις τώρα ένα ενυδρείο με 12,5 Gh

Αν σου εξατμιστεί πάλι το 50% του νερού θα ανέβει το Gh 18,75

Αν προσθέσεις νερό από το δίκτυο που και αυτό έχει 10 θα κατέβει στο 14,4

κ.ο.κ.

Αν χάνεις πχ σε δυο μήνες το 50% του νερού σου τότε σε 12 μήνες το ενυδρείο σου θα φτάσει το Gh από 10 στο 18,2. Αν προσθέτεις νερό από το δίκτυο με Gh 10

Αυτά σαν παράδειγμα για να κατάλαβες τη παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μια προχειρη λυση που ειχα εγω στην αρχη για την εξατμιση (σε 180 λιτρα ενυδρειο) ηταν τα απιονισμενα απο το σουπερ μαρκετ.

Καλα πηγαινε το συστημα, (βεβαια δεν ξερω αν καποια στιγμη επεφτα σε καποιο μπετονι με τιποτα περιεργα μεσα), ομως καποια στιγμη καταλαβα οτι δεν συμφερει.

Οταν πιασανε και οι χοντρες ζεστες και δουλεψανε και τα ανεμιστηρακια ειχα 2λιτρα την ημερα εξατμιση.

Κοστιζε 60 λεπτα το 4λιτρο μπετονακι (τωρα δεν ξερω που εχει φτασει η τιμη) δλδ ηθελα την ημερα 30 λεπτα για απιονισμενο.

Για ολη την ζεστη εποχη (μαιος- οκτωβριος) θα χρησιμοποιουσα (με μεσο ορο εξατμιση 1 λιτρο την ημερα) 25-30 ευρω και θα γεμισα το σπιτι και κατ'επεκτασιν τις χωματερες με πλαστικα μπετονακια.

Αγορασα μια απλη οσμωση τριων σταδιων (δυο προφιλτρα και μεμβρανη) με μεβρανη που μπορει να παραγει 190 λιτρα καθαρο νερο την ημερα, με 60 ευρω (αντε να εχει 70 τωρα) και την εχω ακομα και τωρα στο 400λιτρο.

Με τετοια χρηση θα θελει μια φορα το χρονο (και ουτε) αλλαγη τα προφιλτρα (απο 8 ευρω το ενα) και μια φορα καθε 4-5 χρονια την μεμβρανη (αυτη κοστιζει αρκετα 30-35 ευρω).

Δες αναλογα τι σε συμφερει και πως πανε οι τιμες στις ενυδρειο και επελεξε.

Φυσικα υπαρχει και η περιπτωση οσο ωριμαζει το ενυδρειο να ριχνει χαμηλα σκληροτητες και πεχα, οποτε η αναπληρωση με νερο βρυσης να ειναι και απαραιτητη στο τελος, για να ερχεται το νερο παλι σε πιο σκληρο που θελουν τα ψαρακια σου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φίλε για όσο καιρό θα έχεις γκάπυ δε χρειάζεται αγορά όσμωσης ή γενικώς προσθήκη απιονισμένου νερού. Από προσωπική εμπειρία με γκάπυ, η σκληρότητα του ενυδρείου δεν ανέβαινε ποτέ πάνω από 1-2 μονάδες σε σχέση με το νερό βρύσης λόγω εξάτμισης... Ένα κόλπο που μπορείς να κάνεις είναι να συμπληρώνεις το νερό που εξατμίστηκε με νερό βρύσης και καπάκι αλλαγή νερού πάλι με νερό βρύσης. Έτσι δε θα ανέβει αισθητά η σκληρότητα, αλλά και να ανέβει λίγο, τα γκάπυ δεν έχουν πρόβλημα με το σκληρό νερό, ίσα-ίσα. Απλώς θεωρώ την αγορά όσμωσης ή απιονισμένου νερού περιττή σε αυτή τη φάση εφόσον σκοπεύεις να ασχοληθείς με ψάρια σκληρού νερού και εφόσον ξεκινάς καινούριο ενυδρείο που θα έχει ούτως ή άλλως αρκετά έξοδα όσον αφορά εξοπλισμούς και αναλώσιμα. :D

*Αυτό που λέει ο Χρήστος ακούγεται λογικό σε θεωρητικό επίπεδο, δηλαδή ότι σιγά-σιγά τα άλατα συσσωρεύονται και φτάνουμε σε μεγάλες σκληροτητες, αλλά πρακτικά δεν το έχω δει ποτέ να συμβαίνει σε ενυδρείο με νερό βρύσης. Δεν ξέρω που ακριβώς οφείλεται αυτό, αλλά σκέφτομαι ότι ίσως σε ένα ενυδρείο που ήδη περιέχει σκληρό νερό, οι αλλαγές στη σκληρότητα ίσως να είναι πιο μικρές και αργές... :)

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την αλλαγή πρέπει να βοηθαει. Θεωρητικά αν εχει φτασει η σκληροτητα π.χ. 20 Gh με μια αλλαγή νερού 50% (που εχει Gh 10) η σκληροτητα θα πεσει στο 15. Και να κανουμε αλλη μια αλλαγη 50% την επομενη μερα θα πεσει στο 12,5. Βέβαια συμπληρώνοντας την εξατμιση θα αναιβει παλι, αλλα δε πιστευω να ξεφευγει πάνω από τα ορια (για ψαρακια σκληρου νερου παντα !)

Τωρα βέβαια θα το δω και στην πραξη

Γιατί όπως λενε στη Θεωρία, θεωρία και πραξη είναι το ιδιο πραγμα, αλλα στην Πράξη δεν είναι !

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού 100% μέσα σε 48 ώρες δεν είναι ότι καλλίτερο για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

*Αυτό που λέει ο Χρήστος ακούγεται λογικό σε θεωρητικό επίπεδο, δηλαδή ότι σιγά-σιγά τα άλατα συσσωρεύονται και φτάνουμε σε μεγάλες σκληροτητες, αλλά πρακτικά δεν το έχω δει ποτέ να συμβαίνει σε ενυδρείο με νερό βρύσης. Δεν ξέρω που ακριβώς οφείλεται αυτό, αλλά σκέφτομαι ότι ίσως σε ένα ενυδρείο που ήδη περιέχει σκληρό νερό, οι αλλαγές στη σκληρότητα ίσως να είναι πιο μικρές και αργές... :)

Μίλτο η συσσώρευση αλάτων υπάρχει μιας και η ολική σκληρότητα είναι αμετάβλητη.

Το παράδειγμα μου έχει να κάνει με μόνο συμπλήρωση νερού ώστε να γίνει κατανοητό, δεν συμπεριέλαβα και της κλασικές αλλαγές νερού. Στην πραγματικότητα μπορεί η αύξηση να συμβεί πολλή πιο γρήγορα, ή πιο αργά, όλα εξαρτώνται από την σκληρότητα του δικτύου, του ενυδρείου, της εξάτμισης, και των αλλαγών του νερού.

Σε ένα ενυδρείο με πολύ μαλακό νερό πχ το δικό μου που έχει 1Gh και το δίκτυο μου 20 Gh μπορείς να φανταστής ότι δεν θέλει και πολύ να αυξηθεί.

Έστω και 1,5 να γίνει είναι μια αύξηση της τάξεως του 50%.

Link to comment
Share on other sites

Μερικα σαλιγγαρια -αναλογα τα σαλιγγαρια και το μεγεθος του ενυδρειου- θα εκαναν δουλεια πιστευω στο "φαγωμα" των αλατων.

Σε ενα μικρο ενυδρειο (με νερο βρυσης) που ειχα βαλει μεγαλα applesnail, συμπληρωνα με νερο βρυσης για να ανεβουν οι σκληροτητες και το πεχα παλι σε φυσιολογικα επιπεδα, αφου τα σαλιγγαρια τραβαγαν ολα τα αλατα για το κέλυφος τους.

Τι λετε?

(μιλαμε για ενυδρειο με τιμες βρυσης)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την αλλαγή πρέπει να βοηθαει. Θεωρητικά αν εχει φτασει η σκληροτητα π.χ. 20 Gh με μια αλλαγή νερού 50% (που εχει Gh 10) η σκληροτητα θα πεσει στο 15. Και να κανουμε αλλη μια αλλαγη 50% την επομενη μερα θα πεσει στο 12,5. Βέβαια συμπληρώνοντας την εξατμιση θα αναιβει παλι, αλλα δε πιστευω να ξεφευγει πάνω από τα ορια (για ψαρακια σκληρου νερου παντα !)

Τωρα βέβαια θα το δω και στην πραξη

Γιατί όπως λενε στη Θεωρία, θεωρία και πραξη είναι το ιδιο πραγμα, αλλα στην Πράξη δεν είναι !

Δε μίλησα για τόσο μεγάλες αλλαγές νερού και απανωτά μάλιστα. Μιλάω για μια αλλαγή της τάξης του 30%.

Αλλαγή νερού 100% μέσα σε 48 ώρες δεν είναι ότι καλλίτερο για τα ψάρια.

:)

Μίλτο η συσσώρευση αλάτων υπάρχει μιας και η ολική σκληρότητα είναι αμετάβλητη.

Το παράδειγμα μου έχει να κάνει με μόνο συμπλήρωση νερού ώστε να γίνει κατανοητό, δεν συμπεριέλαβα και της κλασικές αλλαγές νερού. Στην πραγματικότητα μπορεί η αύξηση να συμβεί πολλή πιο γρήγορα, ή πιο αργά, όλα εξαρτώνται από την σκληρότητα του δικτύου, του ενυδρείου, της εξάτμισης, και των αλλαγών του νερού.

Σε ένα ενυδρείο με πολύ μαλακό νερό πχ το δικό μου που έχει 1Gh και το δίκτυο μου 20 Gh μπορείς να φανταστής ότι δεν θέλει και πολύ να αυξηθεί.

Έστω και 1,5 να γίνει είναι μια αύξηση της τάξεως του 50%.

Συμφωνώ με όλα αυτά που λες. Αυτό που αναφέρω είναι καθαρά εμπειρικά. Όπως λες σε μαλακό νερό, οι αλλαγές είναι συνήθως πολύ πιο απότομες, γι' αυτό και αναφέρθηκα σε σκληρό νερό στο οποίο πρακτικά έχω διαπιστώσει ότι δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου μεταβολές στις παραμέτρους εξαιτίας εξάτμισης. Φυσικά, όπως λες κι εσύ, το κάθε ενυδρείο είναι ένα τελείως διαφορετικό οικοσύστημα και τίποτα δεν είναι απόλυτο. :D

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...