Jump to content

Νεος στην Αμερικη.


Recommended Posts

Καλημερα σας!

Πρωτο μου ποστ στην Αμερικη..

εχω ενα ενυδρειο και αφου μετα απο λαθος επιλογες ψαριων δεν πηγε οπως περιμενα αποφασασισα να βγαλω πετρες να ριξω ξυλα και να βαλω ενα χαρεμι Leopard Lace Scalare και καρδιναλιους νεον και λοιπα μικροψαρα.Επισης σκεφτομουν να ασχολιθω και με φυτα μεσα στο ενυδρειο.

Απο υλικα εχουμε.

#γυαλα*80 λιτρων

#φωτισμος*1χ18 watt arcadia lamp + ακροφυσια αλλα το ballast σαν πατενταδορος το εχω ξεχωριστο σε αλλο μερος μακρια απο το ενυδρειο και μεσα σε ψυκτρα διοτι ειναι ενα απλο και οχι καποιας εταιριας.

#φιλτρανση*εχω υπεραρκετη αφου παιζει ενα 2215 με 2/4 substart,1/4 siporax και κατω κατω για να εχω καθαρο βιολογικο υλικο εχω eheim fix το οποιο καθαριζεται καθε μηνα.

#θερμαντηρας*sera τεθωρακισμενος με πλαστικα o οποιος βρισκοταν σε oscar παλαιωτερα και γιατι ειναι λιγο ατσουμπαλα επιλεκτηκε ο συγκεκριμενος.(150 watt)

#διακοσμιση ριζες και carat 6 για κατω.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!! Πολυ ωραιο θα γινει!! Επισης μ'αρεσει που οι ριζες επιπλεουν! Του δινει ενα πιο αγριο στυλ! :):D:D

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο βεβαια θα ηταν να κατσουν κατω γιατι πρεπει να φυτευθει κιολας το ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο βεβαια θα ηταν να κατσουν κατω γιατι πρεπει να φυτευθει κιολας το ενυδρειο..

Οχι!! Μην κατσουν! Ειναι πολυ ωραιο το αποτελεσμα ετσι! Εμενα προσωπικα μ'αρεσει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στα λίτρα σου δεν μπαίνουν σκαλάρια θέλουν πάνω από 200 και ύψος πάνω 60 εκ.

κοπαδάκι 6-8 corydoras και ένα ζευγάρι ramirezι νομίζω είναι καλά. Ή μπορείς να βάλεις 15 νέον. Θα χρειαστείς αρκετά φυτά όμως.

Link to comment
Share on other sites

οι ρίζες όσο "τραβάνε" νερό θα βυθίζονται μέχρι να πιάσουν πάτο... υπομονή θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Με γεια το νεο προτζεκτ σου.

Εχεις κανει καθολου αναζητηση για πληροφοριες γυρω απο τις απαιτησεις και τις συμβατοτητες των ψαριων που θελεις να φιλοξενησεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατι κοιταξα.Αρχικα θελω να βαλω τα ψαρια μονα τους.Παραμετρους εφτιαξα σωστες..εριξα ph και σκληροτητα και παω να παρω black water.Βy the way οι κιθαρες σου ειναι αψογες!

Link to comment
Share on other sites

Μολις προστεθηκαν 15 περιπου ροδοστομοι και δειχνουν μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.. Μην το βλεπετε ετσι τιποτα δεν εχει γινει ακομα.

Περιπενω αεραντλια,να κατσουν κατω οι ριζες και να βαλω και τα σκαλαρια μου.εε και πανω απ'ολα φυταααααααααααααα ε και μια μπουκαλα co2 μανομετρα και ιστοριες εχει μελλον.. :):D

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω μεσα 2 pleco! sp3 ειναι ε?? :):D

oι πλεκο μου ειναι ενα ζευγαρακι ancistrus! :D

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση εχω.

Γιατι τους εχω ερωτευθει τους ροδοστομους μου!Αν ειναι μονοι τους στο ενυδρειο μπορουν να γεννησουν?Ειχε κανεις εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε παλι για τις αναγκες σε λιτρα των ψαριων που σκεφτεσαι να βαλεις αλλα και τις συμβατοτητες μεταξυ τους οχι μονο σε παραμετρους νερου αλλα και ειρηνικης συμβιωσης..

Το νερο δεν εχει αναγκη απο "φτιαξιμο" ακομα. Τα ψαρια θα τα παρεις απο νερο βρυσης.

Τι φιλτρανση θα εχεις και ποια θα ειναι η τελικη συνθεση στα 80 λιτρα ?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ωραιο.. μετα που θα το φυτεψεις βαλε και αλλη μια βεντουζα χαμηλα στο θερμαντηρα για να κρυφτει πιο ευκολα... καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να κρατησεις οτι εχεις γιατι ειναι πολυ ομορφα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...