Jump to content

Νεος στην Αμερικη.


Recommended Posts

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.Λεω να μην τα περιορισω τα σκαλαρια η να αγορασω πολυ μικρα.Η τελικη μου συνθεση θα ειναι ριζα αμαζονιακη,φυτα που να την βγαζουν ευκολα στους 28 βαθμους και οσον αφορα την φιλτρανση εχω ενα 2215 2/4 sub start pro 1/4 siporax και κατω κατω για λογους καθαριοτητας του βιολογικου εχω eheim fix.

ΥΓ: Η μια απο τις 2 ριζες εκατσε κατω.Τωρα ειναι και η αλλη και ξεκιναμε φυτεμα σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.Λεω να μην τα περιορισω τα σκαλαρια η να αγορασω πολυ μικρα.

Θα βρεις λες μικρα που να μενουν μικρα? :)

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον θελεις σκαλαρια....

Γιατι δεν τα βαζεις σε αυτο το ενυδρειο....??

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=348543

Πλεον αδειο δεν ειναι?? :)

Ετσι εκει θα μπορεσεις και πολλους ροδοστομους να βαλεις και σκαλαρια χωρις προβλημα!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ανηκει σε φιλικη οικογενεια το ενυδρειο και δεν μου ανηκει :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο θα αντικατασταθει απο αυτο που βρισκεται σε μεγαλυτερο 180 λιτρων καθαρων με υψος 60 cm μονο για τα σκαλαρια μου.Κατασκευης του γνωστου αγνωστου :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο με υψος 60 για να ειναι 180 λιτρα,

ή θα ειναι πολυ στενο (πχ 100 μηκος Χ 30 πλατος Χ 60 υψο = 180 λιτρα)

ή θα ειναι πολυ μικρο το μηκος (πχ 75 μηκος Χ 40 πλατος Χ 60 υψος)

Και στις δυο περιπτωσεις ομως και με γνώμονα οτι καθε ενηλικο σκαλαρι θελει 40+ λιτρα το ελαχιστο για μια ομαδα 5 ατομων θα εισαι λιγο εξω απο τα ορια και δεν θα μπορεις να βαλεις και τιποτα αλλο μεσα χωρις να εχεις επιπτωσεις.

Αφου κατασκευαζεις ενυδρειο τελικα και θα φτιαξεις κατι καλο υποτιθεται, δεν υπαρχει η δυνατοτητα για κατι λιγο πιο μεγαλο?

πχ το ελαχιστο 100 Χ 40 Χ 60 (240 λιτρα) για 5 σκαλαρια και μια μικρη ομαδα απο 10 κορυ.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο με υψος 60 για να ειναι 180 λιτρα,

ή θα ειναι πολυ στενο (πχ 100 μηκος Χ 30 πλατος Χ 60 υψο = 180 λιτρα)

ή θα ειναι πολυ μικρο το μηκος (πχ 75 μηκος Χ 40 πλατος Χ 60 υψος)

Και στις δυο περιπτωσεις ομως και με γνώμονα οτι καθε ενηλικο σκαλαρι θελει 40+ λιτρα το ελαχιστο για μια ομαδα 5 ατομων θα εισαι λιγο εξω απο τα ορια και δεν θα μπορεις να βαλεις και τιποτα αλλο μεσα χωρις να εχεις επιπτωσεις.

Αφου κατασκευαζεις ενυδρειο τελικα και θα φτιαξεις κατι καλο υποτιθεται, δεν υπαρχει η δυνατοτητα για κατι λιγο πιο μεγαλο?

πχ το ελαχιστο 100 Χ 40 Χ 60 (240 λιτρα) για 5 σκαλαρια και μια μικρη ομαδα απο 10 κορυ.

Τελικα μετα απο σκεψη αγορασα ενα ενυδρειο 220 καθαρων λιτρων(60x60x70).Σιγουρα θα φιλοξενισει τα σκαλαρια μου, τους 10 ροδοστομους, καθως 2 χαθηκαν στην μετακομιση :D , αρκετα φυτα καθως εχει υψος.(αγοραστηκαν νουφαρα,και δυο που εχασα τα χαρτακια τους :D ) Επισης ελεγα και για καποιο ειδος απιστογκραμα μιας και ειναι αρκετα ενδιαφερον ψαρι που μαζι με αυτα θα κλεισει και η ιχθυοφορτιση μου..Συνεπως τωρα στο ενυδρειο τοποθετηθηκαν οι ριζες 3 κλαδεματα απο τις βαλισνεριες που ειχα καθως χαριστικαν,τα δυο φυτα που θα βαλω φοτο και τα νουφαρα..Α! Και ριζες επιφανειας επιπλεουσες για να γινει λιγο πιο φυσικο.Μπηκε και μια koralia nano η οποια θα αναβει με χρονοδιακοπτη 1 ωρα το απογευμα ωστε να πηγαινουν οι ακαθαρσιες στο φιλτρο και να καθαριζει ο πυθμενας.Επισης σημερα αγοραστηκε Aquarium systems αεραντλια 300 λιτρα/ωρα.

Τελειωνοντας και ελπιζοντας να μην σας κουρασα σκεφτομαι να προσθεσω και μια ομαδα 5 ατομων γατοψαρα.Τι πρωτεινεται?Εχω δει σε γνωστο μαγαζι στον πειραια ψαρεμενα panda γατοψαρα.Ξερει κανεις συνθηκες και λοιπα?

Φιλικα Σαραντος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...