Jump to content

Nano Cube 60l


Recommended Posts

εδώ και 5 μήνες έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 30λ με ένα μονομάχο,3 αμάνο και ένα νερίτινα.αποφάσισα να αγοράσω το ενυδρείο του τίτλου...θέλω ιδέες για το τι ψάρια και ασπόνδυλα να βάλω μέσα...βέβαια έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στα cardinal tetra,αλλά λόγω της μικρής σε διάρκεια ενασχόληση με τα ψάρια(5 μήνες) δεν έχω πολλές γνώσεις για το τι ψάρια υπάρχουν στην αγορά για να βάλω σε 60λ ενυδρείο...θέλω να ακούσω προτάσεις όχι μόνο για ψάρια Αμαζονίου αλλά και για άλλα είδη. :glare::thumbup::):D

ευχαριστώ..... :D:D

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εδώ και 5 μήνες έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 30λ με ένα μονομάχο,3 αμάνο και ένα νερίτινα.αποφάσισα να αγοράσω το ενυδρείο του τίτλου...θέλω ιδέες για το τι ψάρια και ασπόνδυλα να βάλω μέσα...βέβαια έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στα cardinal tetra,αλλά λόγω της μικρής σε διάρκεια ενασχόληση με τα ψάρια(5 μήνες) δεν έχω πολλές γνώσεις για το τι ψάρια υπάρχουν στην αγορά για να βάλω σε 60λ ενυδρείο...θέλω να ακούσω προτάσεις όχι μόνο για ψάρια Αμαζονίου αλλά και για άλλα είδη. :glare::thumbup::):D

ευχαριστώ..... :D:D

εχω εναν νανο 60λιτρο και θα το στησω με γαριδες και cpd .

Ειναι και αυτο μια επιλογη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το cpd?

Link to comment
Share on other sites

cpd.jpg
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα καλη επιλογη!!!

+1

Link to comment
Share on other sites

πράγματι είναι ωραία ψάρια από φωτογραφίες που είδα στο google...στις αναγνωρίσεις ειδών που είναι για να δω και το προφίλ?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

επίσης ενδιαφέρον μου φαίνεται να ζευγαρώσω το μονομάχο μου...όμως άμα δεν κάνω λάθος πρέπει να έχω 3 ενυδρεία...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις CPD ειναι πολυ ωραια ψαρια δεν θα προτεινα γαριδες!!! :)

Για πιο λογο?

Έγινε επεξεργασία - tsilojohn
Link to comment
Share on other sites

ακούω και άλλες προτάσεις.....

Link to comment
Share on other sites

2-3 αρσενικα endler και 4-5 θηλυκα .

Link to comment
Share on other sites

To προφίλ των cpd μπορείς να το τσεκάρεις εδώ: http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1072

Άλλα μικρά ψαράκια που μπορείς να βαλεις και ειναι και σχετικά ασυνήθιστα είναι τα iriatherina werneri και τα dwarf puffer, εχουν περάσει και τα δυο απο τα ενυδρεία μου και είναι υπέροχα ψάρια και τα δύο.

Tα endlers είναι επίσης πολύ όμορφα και πολύ δραστήρια.... Υπάρχουν πολλές επιλογές για αυτά τα λιτρα αν το ψάξεις αρκετά θα βρεις σίγουρα κάτι που να σου αρέσει :)

Link to comment
Share on other sites

από αυτά που μου έχετε πει τα cpd μου αρέσανε πάρα πολύ...από Αφρική μεριά τπτ?Το πήρα τελικά το ενυδρείο σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Σε 60λ ενυδρειο δυστυχως δεν εχεις πολλες επιλογες...Απο αφρικανικα δεν ξερω αν μπαινουν σε τοσο μικρο ενυδρειο εκτος απο τα Neolamprologus multifasciatus οπου προερχοντε απο την λιμνη τανγκανικα.....Εγω παντως θα σου προτεινα κατι απο ολα αυτα που σου προτειναν κ παραπανω! :)

Enders μαζι με 10-15 red cherry ή Cpds μαζι με 4-5 amano..

Link to comment
Share on other sites

Σε 60λ ενυδρειο δυστυχως δεν εχεις πολλες επιλογες...Απο αφρικανικα δεν ξερω αν μπαινουν σε τοσο μικρο ενυδρειο εκτος απο τα Neolamprologus multifasciatus οπου προερχοντε απο την λιμνη τανγκανικα.....Εγω παντως θα σου προτεινα κατι απο ολα αυτα που σου προτειναν κ παραπανω! :)

Enders μαζι με 10-15 red cherry ή Cpds μαζι με 4-5 amano..

γιατί στα enders red cherry και στα cpd αμάνο?

Neolamprologus multifasciatus πολύ ωραία ψάρια...ενδιαφέρον μου ακούγεται γιατί το 30λ που έχω είναι full φυτεμένο και έτσι θα αλλάξω.επίσης για pcd και cardinal(πάντα είναι στην πίσω μεριά του μυαλού μου)τι περιβάλλον προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

πώς σας φαίνονται τα ψαράκια αυτού του είδους?εδώ

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινω να βαλεις μεσα καρδιναλιους! ενα ωραιο κοπαδακι!

Link to comment
Share on other sites

πώς σας φαίνονται τα ψαράκια αυτού του είδους?εδώ

ομορφα ειναι αλλα αν ειναι καταλληλα θα στο πουν οι ειδικοι της κατηγοριας!

παντος νομιζω για 60λτ ειναι πολυ καλα αφτα απλα οπως με εχουν συμβουλεψει και μενα σ λεω να μην παρεις μονο ενα γιατι πολλα ειναι κοινωνικα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

ομορφα ειναι αλλα αν ειναι καταλληλα θα στο πουν οι ειδικοι της κατηγοριας!

παντος νομιζω για 60λτ ειναι πολυ καλα αφτα απλα οπως με εχουν συμβουλεψει και μενα σ λεω να μην παρεις μονο ενα γιατι πολλα ειναι κοινωνικα ψαρια!

αυτα****

Link to comment
Share on other sites

και αυτό φαίνεται ωραίο link

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου στείλει για αυτά τα ψάρια πιο πολλές πληροφορίες εδώ

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου στείλει για αυτά τα ψάρια πιο πολλές πληροφορίες εδώ

Ναι, δεν τα βρίσκεις εύκολα Ελλάδα αλλά αν θες να τα παραγγείλεις σου στέλνουν ένα κουτί με χώμα και αυγά που μόλις διαβραχούν εκκολάπτονται.

Link to comment
Share on other sites

αυτά ζουν σε κοπάδια?εάν ναι πόσων ατόμων?πολλαπλασιάζονται εύκολα η΄δεν έχεις ακούσει τπτ για το πώς πολλαπλασιάζονται?τέλος θέλουν φυτεμένο ενυδρείο ή πολύ πέτρα?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

γιατί στα enders red cherry και στα cpd αμάνο?

γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι αμανο ειναι μεγαλυτερες απο της cherry κ δεν αναπαραγωνται.Τα cpd χαρακτηριζονται ως 'μικροι κυνηγοι'! οποτε τα μικρα των red cherry ευκολα θα αποτελουσαν το γευμα τους(οπως κ για ολα τα ψαρια)!!Ενω τα endlers δεν τα πειραζουν κ τοσο....εως κ καθολου μπορω να πω μετα απο προσωπικη εμπειρια-οχι οτι αν δουν μια νεογεννητη μπροστα τους θα πουν "οχι"!!!Απλα δεν τις κυνηγανε τοσο,ενω τα cpd αν 'νιωσουν' μικρο το ψαχνουν κ αν το δουν το κυνηγανε κιολας...πραγμα πoυ δεν εχω δει ποτε-ακομα-τουλαχιστον- απο τα endlers

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...