Jump to content

Nano Cube 60l


Recommended Posts

αυτά ζουν σε κοπάδια?εάν ναι πόσων ατόμων?πολλαπλασιάζονται εύκολα η΄δεν έχεις ακούσει τπτ για το πώς πολλαπλασιάζονται?τέλος θέλουν φυτεμένο ενυδρείο ή πολύ πέτρα?

Πρέπει να ψάξεις για killifish δεν ξέρω να σε διαφωτίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μου φαίνεται κατέληξα άμα δεν μπορέσω να βρω να αγοράσω διάφορα είδει killifish της Αφρικής θα βάλώ cardinal tetra 8 άτομα μαζί με apistogramma cacatuoides

Link to comment
Share on other sites

τι λέτε για την επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας να μου πει που μπορώ να βρω killifish se μαγαζί στην Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

μαζί με apistogramma cacatuoides

Δυσκολο ψαρι, θελει πολυ καλα στρωμενο ενυδρειο και μια α' εμπειρια!

Αν τα εχεις καλως! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

από ποια άποψη είναι δύσκολο?

Link to comment
Share on other sites

Στο οτι θελει καποια επεξεργασια, το νερο, ετσι ωστε να ερθει σε καποιες συγκεκριμενες παραμετρους, που χρειαζεται αυτο το ψαρι(μαλακο νερο..τυρφες,α/ο κτλ), οι οποιες ειναι λιγο δυσκολες για καποιον τον πρωτο καιρο που ασχολείται με το χομπυ.Ολα βεβαια γινονται με λιγο παραπανω διαβασμα κ πολυ υπομονη! :blush: αλλα καλυτερα θα ηταν να το εχεις παρει πρωτα το κολαϊ, που λενε, κ μετα να πας σε κατι ποιο δυσκολο ως προς την συντηρηση του..... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

για δες μηπως σου αρεσουν αυτα ?

Hemigrammus caudovittatus

πεχα απο 7 εως 8.κατι

Link to comment
Share on other sites

έχω ασχοληθεί γενικά με το θέμα τύρφη όταν ήθελα να κάνω το νερό του μονομάχου 7(δεν είχα τα κατάλληλο φίλτρο)...με παίδεψε αρκετά αλλά λέω να δοκιμάσω ξανά....Μίλησα με ένα παιδί που έχει pet-shop και τον ρώτησα άμα μπορούμε να κάνουμε παραγγελία για kiliifish και μου είπε ότι άμα έχουν αυτοί από τα εκτροφεία με τα οποία συνεργάζεται θα μπορούμε να κάνουμε μια παραγγελία...θα έχει ενδιαφέρον να πολλαπλασιάσω γενικά με τη βοήθεια σας και με μπόλικο διάβασμα και να τα διαδώσω γιατί είναι πολύ όμορφα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

μιας και έθεσα το θέμα τι φίλτρο τι να βάλω και τι φωτιστικό επίσης?

Link to comment
Share on other sites

Στο οτι θελει καποια επεξεργασια, το νερο, ετσι ωστε να ερθει σε καποιες συγκεκριμενες παραμετρους, που χρειαζεται αυτο το ψαρι(μαλακο νερο..τυρφες,α/ο κτλ), οι οποιες ειναι λιγο δυσκολες για καποιον τον πρωτο καιρο που ασχολείται με το χομπυ.Ολα βεβαια γινονται με λιγο παραπανω διαβασμα κ πολυ υπομονη! :blush: αλλα καλυτερα θα ηταν να το εχεις παρει πρωτα το κολαϊ, που λενε, κ μετα να πας σε κατι ποιο δυσκολο ως προς την συντηρηση του..... :buttrock:

Πάντως άμα δεν δοκιμάσω φυσικά και με διάβασμα δεν θα πάρω ποτέ το κολάι και με την ίδια λογική και τα cardinal αλλά και τα killifish είναι δύσκολα.ειδικά τα killifish είναι ακόμα πιο γιατί έχουν περιορισμένο φάσμα τιμών σε ph και θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω οτι πλεον ,μετα απο 3 χρονια σχεδον που ασχολουμαι,εχω περιορισει τον εαυτο μου στα endler(ζωοτοκα δλδ) κ στις γαριδες που θελουν -μη επεξεργασμενο νερο κ δεινω περισσοτερο βαση στον τομεα του "φυτεμενου" οπου θα σου πω -οτι -κ 3 χρονια που διαβαζω ακομα δεν εχω μαθει ουτε τα μισα οχι μονο θεωριτικα αλλα ουτε κ πρακτικα...βεβαια εγω παω με αργους ρυθμους,για πολλους λογους,αλλα απο την στιμγη που καταλαβα το ποσες ρουτηνες θα χρειαζομουν για ενα ενυδρειο με ψαρια με απαιτησεις για μαλακο νερακι-τα ξεχασα απλα(καθως μενουν κ μονα τους τα ενυδρεια για ενα μηνα σχεδον με ελαχιστη φροντιδα).Τωρα βεβαια ο καθενας εχει αλλο δεικτη εκμαθησης ή περισσοτερη διαθεση για ποιο συχνο διαβασμα ..αν πιστευεις οτι "το 'χεις" οτι κ να σου πουμε εμεις θα ειναι λιγο.Παντως να ξερεις οτι ειναι δυσκολο να κρατας σταθερες τις τιμες-ειδικά-σε μικρα ενυδρεια(μεχρι κ 100 λιτρων πχ) καθως οι μεταβολες στις τιμες του νερου γινονται στο αψε σβησε....ειδηκα με ενα μικρολαθακι

Δεν προσπαθω να σε αποθαρρύνω !!!Απλα να σου πω κ εγω, οτι μπορω απο την μερια μου, ετσι ωστε να μην τα καταλαβεις στην πραξη...με ασχημο τροπο! πχ εγω θα σου προτεινα αν θελεις να το κανεις σωστα -να στησεις το ενυδρειο(διακοσμο,ξυλα φυλλα κ οτι αλλο θελεις κ χρειαζονται αυτα τα ψαρια) κ να δουλευεις τον πρωτο μηνα με συχνες αλλαγες-Χωρις ψαρια μεσα.....ετσι ωστε να βρεις, ακριβως τις ρουτινες που θα χρειαστει, να ακολουθησεις...κ μετα να βαλεις κ τα απιστογραμμα μεσα! :D

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τώρα που τελ. μια πολύ κοπιαστική εξεταστική λέω να ξεκινήσω να στήνω το ενυδρείο και θέλω βοήθεια με τον εξοπλισμό.Τελικά κατέληξα στο να βάλω μέσα ένα ζευγάρι apistogramma cacatuoides και ένα κοπάδι cardinal tetra(8 άτομα) μιας και η ιδέα των killifish μου φαίνεται ακόμα πιο δύσκολη και είναι και δύσκολο να βρω.Ελπίζω να τα καταφέρω γιατί είμαι επίμονος άνθρωπος και υπομονετικός όταν θέλω να πετύχω το στόχο μου.....από άμμο λέω να βάλω τη λευκή χαλαζιακή που όλοι αγαπάμε και ξέρουμε γιατί κάνει τη ζωή μας πιο εύκολη(μιας και δεν θέλει έκπλιση).Δεν ξέρω όμως τι φίλτρο(που να χωράει siporax mini και τύρφη) να αγοράσω και τι φωτιστικό και τι λάμπες να βάλω σε αυτό....

:bowdown: and i need somebody :bowdown: .......

Link to comment
Share on other sites

Εκανες την πιο δυσκολη επιλογη. Δεν σου λεω να την εγκαταλειψεις αλλα να προετοιμαστεις καλα.

Προτεινω λοιπον πριν κανεις οτιδηποτε να κατσεις και να διαβασεις προσεκτικα για τα ειδη που θελεις να διατηρησεις.

Γιατι ακομα και η διακοσμηση ή φωτισμος παιζουν ρολο εκτος απο τις τιμες νερου κλπ

Επισης θα χρειαστεις εξτρα εξοπλισμο για να μαλακωνεις το νερο της βρυσης.

Καποιος εμπειρος φιλος σου να σε βοηθησει να επιλεξεις καλα και υγειη ψαρια.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αυτός ο εξοπλισμός είναι αντίστροφη όσμωση?

Link to comment
Share on other sites

αυτός ο εξοπλισμός είναι αντίστροφη όσμωση?

Οχι απαραιτητα.

Αναλογα το νερο του δικτυου στη περιοχη σου.

Με καλη προετοιμασια νερου με τυρφη θα ειναι αρκετο πιστευω και σε συνδυασμο με το οτι θα ειναι μικρο το ενυδρειο μπορουν να βοηθησουν πολυ και τα ξερα φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα σταδιακα ομως.

Ξεκινας με νερο βρυσης (και αντιχλωριο (οπως στο καταστημα που θα τα αγορασεις, εκτος κι αν 1% τα διατηρουν σε μαλακο νερο) και το μαλακωνεις σε καθε αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω εδώ και αρκετές ώρες και μου φαίνεται αυτό είναι το πιο καλό link που βρήκα

Link to comment
Share on other sites

το ψάρι θα μου το δώσει ένα παιδί που ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry383547

και εδώ διαβάζω για την τύρφη

Link to comment
Share on other sites

τα διασταύρωσα και όλα πάνω κάτω τα ίδια λέγανε.....όσο για τον αριθμό έλεγα για αρχή να βάλω 1 αρσενικό και 1 θηλυκό μιας και τόσα μπορεί να μου δώσει το παιδί αυτό αλλά πιο μετά θα βάλω και 1 θηλυκό ακόμα για να μην είναι τόσο επιθετικό(το διάβασα σε πολλά link)

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία όλα αυτές τι ρίζες τις μεγάλες και τα ξύλα(για δίσκους και Αμαζόνιο γενικά) που τα βρίσκετε?κοιτάζω γενικά σε pet shop σχεδόν κάθε φορά που πάω και ξύλα με πολλές διακλαδώσεις (για κρυψώνες) δεν βρίσκω

Link to comment
Share on other sites

Τα pet city και το animal station έχουνβ συνήθως, για πάρε κανένα τηλ. :bowdown:

Για φίλτρο σκέφτεσαι εξωτερικό? Έχει το καλό οτι δεν χάνεις χώρο, δεν φαίνεται και συντηρείται χωρίς να ενοχλείς τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...