Jump to content

Nano Cube 60l


Recommended Posts

χμμμ θα το δω όταν το πάρω στο χέρι μου γιατί δεν το έχω πάρει ακόμα απλά το έχω κλείσει.Αλλά άμα το βάλω να βλέπει το τζάμι για να σπάει η ροή ή άμα βάλω ένα εξάρτημα που μπορεί να ανοιγοκλείνει τη ροή στο λάστιχο και έτσι να τη μισοκλείσω και έτσι να τη σπάσω τη ροή σε αυτή του μονομάχου

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χμμμ θα το δω όταν το πάρω στο χέρι μου γιατί δεν το έχω πάρει ακόμα απλά το έχω κλείσει.Αλλά άμα το βάλω να βλέπει το τζάμι για να σπάει η ροή ή άμα βάλω ένα εξάρτημα που μπορεί να ανοιγοκλείνει τη ροή στο λάστιχο και έτσι να τη μισοκλείσω και έτσι να τη σπάσω τη ροή σε αυτή του μονομάχου

Στη συνεχεια δεν θα ειναι μειωμενη η ροη και στο μεγαλο?

Link to comment
Share on other sites

άμα βάλω τον διακλαδωτή πιο πριν από το εξάρτημα που θα ανοιγοκλείνει τη ροή ... όχι δεν θα έχω πρόβλημα στο μεγάλο .Γενικά όμως θα μειωθεί και στα 2 η ροή απλά είναι το 205 που φτάνει μέχρι και 200 λίτρα και λογικά και για τα 2 θα είναι οκ

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

τώρα που το σκέφτομαι ξανά δεν γίνεται γιατί το ένα(60λ) θα έχει μειωμένο ph ενώ το άλλο όχι και θέλω διαφορετικό νερό να βγαίνει...

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το σκέφτομαι ξανά δεν γίνεται γιατί το ένα(60λ) θα έχει μειωμένο ph ενώ το άλλο όχι και θέλω διαφορετικό νερό να βγαίνει...

Για ποσο πεχα πας στο 60λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

Για ποσο πεχα πας στο 60λιτρο?

6 με 6.5 καλά δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

6 με 6.5 καλά δεν είναι?

πράγμα που για το μονομάχο είναι too much

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1029

ναι όπως βλέπω είναι οκ αλλά με μια φορά την εβδομάδα αλλαγή νερού που του κάνω είναι πολύ δύσκολο να ρυθμίσω το ph με τύρφη. ενώ στο 60λ θα αλλάζω μια φορά στις 2 βδομάδες και είναι πιο εύκολο να ελέγχεις το ph

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1029

ναι όπως βλέπω είναι οκ αλλά με μια φορά την εβδομάδα αλλαγή νερού που του κάνω είναι πολύ δύσκολο να ρυθμίσω το ph με τύρφη. ενώ στο 60λ θα αλλάζω μια φορά στις 2 βδομάδες και είναι πιο εύκολο να ελέγχεις το ph

Μη θεωρεις τιποτα απο αυτα δεδομενο.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας να μου πει που μπορώ να βρω killifish se μαγαζί στην Αθήνα?

Cosmozoo στον Πειραιά πέτυχα πριν λίγες μέρες ένα ζευγάρι Panchax Killifish

Αλλά ήταν ακριβούτσικο...

Link to comment
Share on other sites

Μη θεωρεις τιποτα απο αυτα δεδομενο.

τι θες να πεις?

αα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον faze

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

να σαι καλά karrot :(

Link to comment
Share on other sites

http://www.emugii.com/plant1layout/files/a.../009/320/20.jpg

μπορεί να μου πει κάποιος τι φυτό είναι αυτά πάνω στα ξύλα(άμα μπορεί φυσικά μιας και η φωτογραφία δεν το επιτρέπει)

Link to comment
Share on other sites

πριν από λίγες μέρες πήρα από φίλτρα το fluval 205 γεμάτο βιολογία μέσα(έχει 3 κάδους,2 με βιολογικό υλικό και ένας για τύρφη για να δώσει χρώμα στο νερό)....

1.επειδή δεν έχω βάλει μέσα ψάρια πώς μπορώ μα διατηρήσω τη βιολογία του φίλτρου?(έβαλα τροφή από το μονομάχο για να διασπαστεί και να ελευθερώσει αμμωνία,αλλά δεν ξέρω άμα είναι λύση)

2.επίσης πήρα από το ίδιο παιδί και με μεγάλη ρίζα και θα αγοράσω και μια 2η και θέλω βοήθεια για το πώς να τη βάλω μέσα (θα ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα για να ακούσω γνώμες)

3.η ρίζα δεν είχε βουλίαξει ούτε στο παιδί και άρα και σε μένα πώς θα την κάνω να βουλίαξει εκτός άμα την αφήσω έτσι να επιπλέει για εφέ και να μην ακουμπάει κάτω(την είχε πολύ καιρό και δεν του είχε βουλίαξει και πολύ φοβάμαι δεν θα βουλιάξει ποτέ)...βέβαια θα χρειαστεί κόψιμο με εάν πριονάκι γιατί δεν χωράει όλη όπως και να τη βάλω μέσα.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

1. Η τυρφη (για αυτους που διαβαζουν και δεν ξερουν ) δεν ειναιονο για χρωμα. Κατεβαζει κα τις σκληροτητες, TDS και πεχα. Η τροφη που δεν καταναλωνεται θελει προσοχη γιατι μπορει να δημιουργησει προβληματα. Γι'αυτο θα βαζεις λιγη και τριμενη σκονη.

Φυσικα μη περιμενεις οτι η βιολογια που θα κρατηθει ζωντανη, θα μπορεσει να ανταπεξελθει σε αποτομη εισαγωγη πολλων ψαριων μαζι.

3. Αναλογα τα γουστα και αναλογα το ειδος του ξυλου.

Τα δικα ου γουστα εχουν ως εξης.

Αν ειναι κορμος ειναι ομορφος να ειναι στο βυθο, ξαπλωτος ή ορθιος αναλογα το μηκος και το σχημα (Ομως αυτα του ειδους τα ξυλα βυθιζονται λογω μαζας ετσι κι αλλιως, χωρις προβληματα συνηθως).

Αν ειναι σαν ριζες δεντρου, ειναι ωραια να κρεμονται, σαν να βγαινουν μεσα στο νερο απο την παρακειμενη οχθη.

(αυτες οι ροιζες παρακαλαω να μη βυθιστουν, και αν βυθιστουν τις κρεμαω απο καπου τεχνητα).

Αν ειναι σαν κλαρακια (εμενα δεν μου πολυαρεσουν σε μεγαλα ενυδρεια) και δεν βυθιστουν, μπορεις να τα δεσεις με καποια πετρα μαζι και να τα βαλεις μεσα σε φυτα.

Link to comment
Share on other sites

να πώς είναι ρίζα...το ίδιο παιδί θα μου δώσει άλλη μια πιο μικρή άμα είναι too much

Link to comment
Share on other sites

ορίστε πώς είναι

post-15620-1278506698_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

πριν από λίγες μέρες πήρα από φίλτρα το fluval 205 γεμάτο βιολογία μέσα(έχει 3 κάδους,2 με βιολογικό υλικό και ένας για τύρφη για να δώσει χρώμα στο νερό)....

1.επειδή δεν έχω βάλει μέσα ψάρια πώς μπορώ μα διατηρήσω τη βιολογία του φίλτρου?(έβαλα τροφή από το μονομάχο για να διασπαστεί και να ελευθερώσει αμμωνία,αλλά δεν ξέρω άμα είναι λύση)

2.επίσης πήρα από το ίδιο παιδί και με μεγάλη ρίζα και θα αγοράσω και μια 2η και θέλω βοήθεια για το πώς να τη βάλω μέσα (θα ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα για να ακούσω γνώμες)

3.η ρίζα δεν είχε βουλίαξει ούτε στο παιδί και άρα και σε μένα πώς θα την κάνω να βουλίαξει εκτός άμα την αφήσω έτσι να επιπλέει για εφέ και να μην ακουμπάει κάτω(την είχε πολύ καιρό και δεν του είχε βουλίαξει και πολύ φοβάμαι δεν θα βουλιάξει ποτέ)...βέβαια θα χρειαστεί κόψιμο με εάν πριονάκι γιατί δεν χωράει όλη όπως και να τη βάλω μέσα.

Mπορεις να βαλεις σε μια αποχη τροφη και να την αλλαζεις καθε 3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

να και πως είναι μέσα στο ενυδρείο σε όσες έχω το χέρι μου το πιέζω για να βουλιάξει

post-15620-1278507029_thumb.jpg

post-15620-1278507042_thumb.jpg

post-15620-1278507053_thumb.jpg

post-15620-1278507076_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

να και άλλες...γενικά νομίζω έχω εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες

post-15620-1278507196_thumb.jpg

post-15620-1278507209_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=45882

Αυτη ειναι η πιο ωραια εκδοχη για εμενα,ισως θελει λιγο κοψημο πανω πανω αλλα αν δεν εχεις καπακι και ετσι ειναι ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στην πρώτη και στη τελ. είμαι, μάλιστα στην πρώτη άμα μπει και άλλο νερό θα επιπλέει ελάχιστα γιατί στην πρώτη ο κορμός που το κάνει να επιπλέει δεν έχει καλυφθεί ακόμα όσο για καπάκι έχει ένα τζάμι που δεν έχω βάλει ακόμα αλλά θα το βάλω για να μην μπει τπτ , για να μην πιτσιλάει από την πτώση του νερού και για να βάλω φωτιστικό και με το τζάμι θα είναι μονωμένο από την υγρασία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...