Jump to content

Nano Cube 60l


Recommended Posts

να και φωτογραφίες.... ;)

post-15620-1282842786_thumb.jpg

post-15620-1282842803_thumb.jpg

post-15620-1282842820_thumb.jpg

post-15620-1282842834_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βέβαια εκεί που είναι τώρα η leycocephala θα βάλω moss...spiky moss ή Christmas moss

Link to comment
Share on other sites

Στη θεση σου .....

Θα εβαζα ποιο μικρο ξυλο .

Φοντο απο πισω να μην φαινονται οι σωληνες και ο τοιχος

καμια πετρουλα ....

Link to comment
Share on other sites

πέτρα δεν θέλω μιας και μέσα θα βάλω cardinal,apistogramma και κάτω θα βάλω φύλα καρυδιάς όσο για ξύλο είναι το μοναδικό που βρήκα και είναι σαν ρίζες που πάνε μέσα στο νερό έχω σκοπό να το κόψω από πάνω με πριόνι ...όσο για φως άμα δεις πιο πάνω αναφέρω τι συσκευή έχω και τι λάμπες έχω και θέλω αν βάλω και μάλιστα κάνω και ερώτηση για το τι χρώμα να βάλω ;)

Link to comment
Share on other sites

ειναι ωραια η ριζα , μην την κοψεις ....

δες μπας και βρεις τιποτα μικροτερες ;)

Link to comment
Share on other sites

όσο για το φως θα βάλω μια μόνο λάμπα 15 watt ή θα το πάω πίσω να πάρω το ballast για τ5 και να βάλω πάνω μία τ5 24watt

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

τι να κάνω να βάλω μία λάμπα τ5 24 watt ή μία t8 15 watt?;έχω και έναν ανακλαστήρα τις juwel 15 watt

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

τι να κάνω να βάλω μία λάμπα τ5 24 watt ή μία t8 15 watt?;έχω και έναν ανακλαστήρα τις juwel 15 watt

λάθος ο ανακλαστήρας είναι 25 w

Link to comment
Share on other sites

Ο ανακλαστηρας δεν εχει .... watt.

Μηπως εννοεις οτι ειναι για λαμπα 25W με συγκεκριμενο μηκος?

Τα watt του μπαλαστ πρεπει να ειναι ισα ή λιγο παραπανω απο τα βατ των λαμπων (συνολικα)

Αν ειναι τα διπλα δεν ξερω τι θα γινει (ανοιξε θεμα στο φωτισμο).

Ο φωτισμος σου πρεπει, για να ειναι κοντα στο βιοτοπο, να ειναι χαμηλος και θερμος σε χρωμα

πχ 0.2-0.3W ανα λιτρο (ή και πιο λιγο για πιο φανατικους "βιοτοπιστες")

πχ μια Arcadia original tropical Τ8 FO14 θα ηταν καλη

http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid...8834;=&id=4

Link to comment
Share on other sites

το ballast είναι 2 επί 20 watt δλδ μπορώ 2 λάμπες τ8 μέχρι 20 watt...εγώ πήρα 4 λάμπες των 15 watt και έλεγα να βάλω μια τ8 των 15 watt....μου είπε άμα είναι λίγα τα 15 watt μου είπε να πάρω το ballast για τ5 και να βάλω μία λάμπα 24 watt τι να κάνω να βάλω τα 15 watt τ8 ή τα 24 watt t5?όσο γαι τον ανακλαστήρα έχεις δίκιο ;):D

Link to comment
Share on other sites

το ballast είναι 2 επί 20 watt δλδ μπορώ 2 λάμπες τ8 μέχρι 20 watt...εγώ πήρα 4 λάμπες των 15 watt και έλεγα να βάλω μια τ8 των 15 watt....μου είπε άμα είναι λίγα τα 15 watt μου είπε να πάρω το ballast για τ5 και να βάλω μία λάμπα 24 watt τι να κάνω να βάλω τα 15 watt τ8 ή τα 24 watt t5?όσο γαι τον ανακλαστήρα έχεις δίκιο ;):D

:thumbup:

Τ5 ισον πιο πολλα watt (συνηθως και πιο δυνατος φωτισμος) απο Τ8 σε λαμπα ιδιου μηκους.

Εσυ ΔΕΝ θελεις δυνατο φως.

Βαλε μια λαμπα 15W (χαμηλα κελβιν) να δουμε ρε παιδι μου. :blush:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οκ θα βάλω μια τ8 κίτρινη της sera που μου έδωσε ;) ευχαρηστώ

Link to comment
Share on other sites

Delta 66 άμα θυμάμαι καλά μου είχες πει να πάρω από θερμοστάτη έναν 50 watt άμα πάρω μεγαλύτερό λογικά δεν θα καίω λιγότερο ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

έβαλα πριν από 3 μέρες 2 καπάκια βακτήρια της sera και αυριο σκοπεύω να πάω να αγοράσω για αρχή 3-4 cardinal για να ξεκινήσω το στρώσιμο.Το φίλτρο είχε κάποια βιολογία γιατί το πήρα μεταχειρισμένο και είχε βιολογία μέσα και το είχα σε λειτουργία όλο τα καλοκαίρι.Τι τροφή να αγοράσω για τα cardinal και όταν βάλω και τα apistogramma τι τροφή να αγοράσω γι'αυτά ?Θα πρότεινα να μπουν πιο πολλές λεπτομέρειες όσο αφορά την τροφή στα cardinal γιατί πάρα πολύ χομπήστες έχουν cardianal...

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

έβαλα πριν από 3 μέρες 2 καπάκια βακτήρια της sera και αυριο σκοπεύω να πάω να αγοράσω για αρχή 3-4 cardinal για να ξεκινήσω το στρώσιμο.Το φίλτρο είχε κάποια βιολογία γιατί το πήρα μεταχειρισμένο και είχε βιολογία μέσα και το είχα σε λειτουργία όλο τα καλοκαίρι.Τι τροφή να αγοράσω για τα cardinal και όταν βάλω και τα apistogramma τι τροφή να αγοράσω γι'αυτά ?Θα πρότεινα να μπουν πιο πολλές λεπτομέρειες όσο αφορά την τροφή στα cardinal γιατί πάρα πολύ χομπήστες έχουν cardianal...

Το ενυδρείο έχει στρώσει?

Έχεις κάνει μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

έβαλα πριν από 3 μέρες 2 καπάκια βακτήρια της sera και αυριο σκοπεύω να πάω να αγοράσω για αρχή 3-4 cardinal για να ξεκινήσω το στρώσιμο.Το φίλτρο είχε κάποια βιολογία γιατί το πήρα μεταχειρισμένο και είχε βιολογία μέσα και το είχα σε λειτουργία όλο τα καλοκαίρι.Τι τροφή να αγοράσω για τα cardinal και όταν βάλω και τα apistogramma τι τροφή να αγοράσω γι'αυτά ?Θα πρότεινα να μπουν πιο πολλές λεπτομέρειες όσο αφορά την τροφή στα cardinal γιατί πάρα πολύ χομπήστες έχουν cardianal...

πρώτα πρέπει να σιγουρευτείς πως το φίλτρο σου έχει στρώσει και έπειτα μπορείς να προχωρήσεις σε σταδιακή προσθήκη ψαριών...

:)

Link to comment
Share on other sites

NH3 είναι 0 :)

NO2 είναι 0 :P

NO3 είναι 0 ;)

Link to comment
Share on other sites

το test της sera που έχω πάει από το 0 στο 10 ήταν σχεδόν κίτρινο δλδ 0

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

1. Το φίλτρο είχε κάποια βιολογία γιατί το πήρα μεταχειρισμένο και είχε βιολογία μέσα και το είχα σε λειτουργία όλο τα καλοκαίρι.

2.Τι τροφή να αγοράσω για τα cardinal και όταν βάλω και τα apistogramma τι τροφή να αγοράσω γι'αυτά ?Θα πρότεινα να μπουν πιο πολλές λεπτομέρειες όσο αφορά την τροφή στα cardinal γιατί πάρα πολύ χομπήστες έχουν cardianal...

1. Οσο λειτουργουσε το καλοκαιρι πως διατηρουσες ζωντανη τη βιολογια?

2. Τα ιδια τρωνε. Απ'ολα.

Εμενα ειναι καλομαθημενα τρωνε ζωντανη τροφη (grindal, aretmia), κατεψυγμενη ocean nutrition (artemia, bloodworms) και απο ξηρα τροφη με ευχαριστηση μονο sera fd bloodworms και sera viformo.

Τσιμπανε επισης και απο πελετακια tetra diskus, tropical discus gran και θαλασσινη ocean nutrition marine formula one pellet.

Απο φυλαρακι ανεχονται μονο hikari και tropical supervit και μονο αν πεινανε πολυ.

NH3 είναι 0 :)

NO2 είναι 0 :P

NO3 είναι 0 ;)

Αυτες οι μετρησεις μπορει και να σημανουν οτι ειναι αστρωτο και δεν εχει ξεκινησει καν ο κυκλος του αζωτου.

Αν αρχισεις να μετρας αμμωνια αυτο συμβαινει.

Οι καρδιναλιοι δεν συστηνονται ως "ψαρια αντοχης"

Delta 66 άμα θυμάμαι καλά μου είχες πει να πάρω από θερμοστάτη έναν 50 watt άμα πάρω μεγαλύτερό λογικά δεν θα καίω λιγότερο ρεύμα?

Το ιδιο θα καις.

Τα συν ενος μεγαλυτερου θερμαντηρα ειναι οτι απλα ζεσταινει πιο γρηγορα το νερο.

Τα πλην ειναι οτι αν κολλησει θα κανει πιο ευκολα ψαροσουπα απο οτι ενα μικροτερος.

Link to comment
Share on other sites

1. Οσο λειτουργουσε το καλοκαιρι πως διατηρουσες ζωντανη τη βιολογια?

Αρχικά είχα ρίξει μέσα τροφή από μονομάχο σκουληκάκια στο ενυδρείο που είχε μόνο νερό και μετά μου είπαν στο θέμα πιο καλά θα ήταν να την βάλω την τροφή σε μία απόχη

2.Το ιδιο θα καις.

Τα συν ενος μεγαλυτερου θερμαντηρα ειναι οτι απλα ζεσταινει πιο γρηγορα το νερο.

Τα πλην ειναι οτι αν κολλησει θα κανει πιο ευκολα ψαροσουπα απο οτι ενα μικροτερος.

1.Αρχικά είχα ρίξει μέσα τροφή από μονομάχο σκουληκάκια στο ενυδρείο που είχε μόνο νερό και μετά μου είπαν στο θέμα αυτό πιο καλά θα ήταν να την βάλω την τροφή σε μία απόχη

2.εφόσον όμως ζεσταίνεται πιο γρήγορα θα λειτουργεί και λιγότερη ώρα.... :)

3.έχω κατεψυγμένα bloodworm και λάρβες κουνουπιού για το μονομάχο. Κάνουν?θα πάρω και άλλα

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

1.Αρχικά είχα ρίξει μέσα τροφή από μονομάχο σκουληκάκια στο ενυδρείο που είχε μόνο νερό και μετά μου είπαν στο θέμα αυτό πιο καλά θα ήταν να την βάλω την τροφή σε μία απόχη

2.εφόσον όμως ζεσταίνεται πιο γρήγορα θα λειτουργεί και λιγότερη ώρα.... :)

3.έχω κατεψυγμένα bloodworm και λάρβες κουνουπιού για το μονομάχο. Κάνουν?θα πάρω και άλλα

1. Καθε ποτε ταιζες?

2. Θα λειτουργει λιγοτερη ωρα καιγοντας περισσοτερα βατ ομως σε αυτην την ωρα και θα ερχεται μια η αλλη.

Η ενεργεια που χρειαζεται για να ζεσταθει ενα ενυδρειο ειναι παντα η ιδια, ειτε γινεται γρηγορα ειτε αργα.

3. Κανουν κι αυτα. Ποικιλια τροφων. Οχι ολες σε μια μερα. Καθε ταισμα κι αλλη. Τροφες που δεν ειναι οι συσκευασιες πανω απο 3 μηνες ανοιχτες. Και ψαροβιταμινες καπου καπου. Αστατες ωρες ταισματων. Αφηνε τα καμια φορα. νηστικα. Παραταιζε αλλες φορες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Καθε ποτε ταιζες?

2. Θα λειτουργει λιγοτερη ωρα καιγοντας περισσοτερα βατ ομως σε αυτην την ωρα και θα ερχεται μια η αλλη.

Η ενεργεια που χρειαζεται για να ζεσταθει ενα ενυδρειο ειναι παντα η ιδια, ειτε γινεται γρηγορα ειτε αργα.

1.μια φόρα την εβδομάδα περίπου άμα θυμάμαι καλά και πιο λίγο γιατί έφευγα και άρα δεν υπήρχε κάποιος να ρίχνει.Αλλά να φανταστείς <<κακός>> είχαν κολλήσει στο ξύλο μερικά σκουλήκια και όταν το έστησα και έβαλα ξανά το ξύλο μέσα έπεσαν μερικά στην άμμο.Επίσης ένα περίεργο αγόρασα το ξύλο από ένα παιδί και πάνω είχε αυγά από λαθρεπιβάτες αυτά στο μεταξύ όλο το καλοκαίρι σκάσανε και βγήκαν και τα βλέπω πάνω στο ξύλο να σουλατσάρουν και μάλιστα ένα μεγάλωσε πάρα πολύ περίπου 1cm άμα δεν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...