Jump to content

επαγωγικη γειωση ενυδρειου


Recommended Posts

πολυ καλησπερα σας.ψαχνοντας σε ενα site βρηκα ενα εξαρτημα που λενε οτι ειναι επαγωγικη γειωση για να μην υπαρχει ηλεκτρισμος μεσα στο ενυδρειο και να μην υπαρχει φοβος να παθουμε ηλεκτροπληξια...οπως το ειδα ομως φαινεται να ειναι απλα ενα κανονικο κομμενο καλωδιο που κολλησαν μια ψιλη βεργιτσα χαλκου στην ακρη του...μηπως ειναι οντως ετσι και μας κοροιδευουν?γιατι ειναι απλα ενα κομματι καλωδιο και το δινουν 23.20 ευρω.αν ειναι ετσι οντως να το κανω μονος μου με 2 ευρω.αν ξερει καποιος ας απαντησει παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλησπερα σας.ψαχνοντας σε ενα site βρηκα ενα εξαρτημα που λενε οτι ειναι επαγωγικη γειωση για να μην υπαρχει ηλεκτρισμος μεσα στο ενυδρειο και να μην υπαρχει φοβος να παθουμε ηλεκτροπληξια...οπως το ειδα ομως φαινεται να ειναι απλα ενα κανονικο κομμενο καλωδιο που κολλησαν μια ψιλη βεργιτσα χαλκου στην ακρη του...μηπως ειναι οντως ετσι και μας κοροιδευουν?γιατι ειναι απλα ενα κομματι καλωδιο και το δινουν 23.20 ευρω.αν ειναι ετσι οντως να το κανω μονος μου με 2 ευρω.αν ξερει καποιος ας απαντησει παρακαλω...

ακριβώς αυτό είναι αλλά δε θα σου "βγεί" με δύο ευρώ γιατί αυτό στην άκρη δεν είναι από χαλκό δυστυχώς. Εάν μπορείς να βρεις άλλο υλικό να το φτιάξεις που δεν διαβρώνεται μπορείς άνετα να το φτιάξεις. Πάντως δεν μας κοροϊδεύουν όπως λες γιατί σκέψου οτι εσυ μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου άλλοι όμως όχι. Εκτός από αυτό κάποιος ασχολήθηκε για να το φτιάξει και κατανάλωσε χρόνο (=χρήμα) και έχει να πληρώσει και το ΟΑΕΕ στο τέλος του δίμηνου. Μη τα βλέπουμε όλα έτσι! :buttrock:

Φιλικά πάντα,

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι πολύ απλό στην κατασκευή, αρκεί να βρεις κατάλληλη βέργα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ναι... εννοείτε ότι χρησιμοποιεί μόνο τη γείωση από την πρίζα... σόρρυ μπορεί να ακουστώ κακός αλλά από την ερώτηση που έκανες καλύτερα να ΜΗ το φτιάξεις μόνος σου :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!!ε γι'αυτο ρωταω για να μαθω βρε αδερφε... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ναι... εννοείτε ότι χρησιμοποιεί μόνο τη γείωση από την πρίζα... σόρρυ μπορεί να ακουστώ κακός αλλά από την ερώτηση που έκανες καλύτερα να ΜΗ το φτιάξεις μόνος σου :wootwoot:

αγαπητε warhawk θελω να σου επισυμανω πως ο φιλος μου ο τζιμακος ειναι εφευρετης της ηλεκτρικης καρεκλας καθως και πατεντας που εξολοθρευη σαλιγκαρια και ξερενει τη φακη (που γεμισε μεχρι πανω)

με 380volt!!!!

:thumbup::hysterical::wootwoot::wootwoot::buttrock::blush::bowdown::wacko:

υγ τζιμακο ελα να σου κανω οσα θελεις με ανοξειδωτη βεργα!!

Link to comment
Share on other sites

και φαντασου να θα εχεισ διαρροη ολο το ρευμα μεσα στο ενυδρειο θα παει

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε warhawk θελω να σου επισυμανω πως ο φιλος μου ο τζιμακος ειναι εφευρετης της ηλεκτρικης καρεκλας καθως και πατεντας που εξολοθρευη σαλιγκαρια και ξερενει τη φακη (που γεμισε μεχρι πανω)

με 380volt!!!!

:thumbup::hysterical::wootwoot::wootwoot::buttrock::blush::bowdown::wacko:

υγ τζιμακο ελα να σου κανω οσα θελεις με ανοξειδωτη βεργα!!

:wootwoot::):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν είναι να ξοδέψετε χρήματα για κάτι τέτοιο , αξίζει μόνο αν είναι η βέργα από τιτάνιο

και πάλι έχω επιφυλάξεις

Link to comment
Share on other sites

αν είναι να ξοδέψετε χρήματα για κάτι τέτοιο , αξίζει μόνο αν είναι η βέργα από τιτάνιο

και πάλι έχω επιφυλάξεις

Ετσι ακριβως!!

Αν ΔΕΝ ειναι τιτανιο... ΔΕΝ κανει τιποτα!!!

Γιατι οτι και να ειναι θα διαβρωθει ιδιαιτερα σε αλμυρο νερο....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ειδικα καταστηματα που πουλανε βιδες μονο, εχουν και βιδες απο τιτανιο. Ισως να υπαρχει ενα μικρο θεματακι με τον τροπο συνδεσης του χαλκινου καλωδιου με το τιτανιο.

Να ρωτησω κατι αλλο, το καθαρο αλουμινιο σκουριαζει; Θα υπαρχει προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ειδικα καταστηματα που πουλανε βιδες μονο, εχουν και βιδες απο τιτανιο. Ισως να υπαρχει ενα μικρο θεματακι με τον τροπο συνδεσης του χαλκινου καλωδιου με το τιτανιο.

Να ρωτησω κατι αλλο, το καθαρο αλουμινιο σκουριαζει; Θα υπαρχει προβλημα;

Ποσο καλος αγωγος ειναι το αλουμινιο?? :buttrock:

Κραμα δεν ειναι??

(ΔΕΝ ξερω... ρωταω)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ειδικα καταστηματα που πουλανε βιδες μονο, εχουν και βιδες απο τιτανιο. Ισως να υπαρχει ενα μικρο θεματακι με τον τροπο συνδεσης του χαλκινου καλωδιου με το τιτανιο.

Να ρωτησω κατι αλλο, το καθαρο αλουμινιο σκουριαζει; Θα υπαρχει προβλημα;

το σημείο σύνδεσης του καλωδίου με τη βίδα - βέργα θα είναι εκτός νερού

το αλουμίνιο είναι ακατάλληλο υλικό για αυτή τη δουλειά

για το γιατί ακριβώς , δεν είμαι σίγουρος και δε θέλω να πω καμιά μπαρούφα

, νομίζω ότι διαβρώνεται και αφήνει τοξικά στο νερό , το λέω με επιφύλαξη :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και πιο απλα πραγματα απο το τιτανιο να βαλεις !!!!!

πας σε ενα μαγαζι με εργαλεια και ζητας μια βεργα κολησης TIG για INOX παχους περιπου 2,5 - 3,0 mm δεν κοστιζει ουτε ενα ευρο τα υπολυπα οπως τα λετε.

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά μπορεί να γίνει με μια ανοξείδωτη βίδα μήκους 25-45 cm.

Στη μία άκρη μεταξύ δυο παξιμαδιών στερεώνουμε το καλώδιο και το μονώνουμε πολύ καλά από υγρασία. Με σιλικόνη ή αυτοβουλκανιζόμενη λαστιχοταινία.

Προσοχή ΜΟΝΟ για γλυκό νερό. Στο θαλασσινό δεν......

Link to comment
Share on other sites

Στο αλλατι τελικα μονο τιτανιο.... σωστα?

Σωστά

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχω ψιλοκαραμπερδευτει....φιλε KATIR αν μπορεις να φτιαξεις κατι τετοιο και εχεις χρονο και ορεξη πες μου τι χρειαζεσαι να παω να τα παρω.. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...