Jump to content

Νεος, νεος


Recommended Posts

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην πέσει (όταν μπουκώσει το σφουγγάρι - το παθαίνω πολύ συχνά) η στάθμη του τρίτου θαλάμου κάτω από την αντλία μια και θα καεί αν μείνει έξω από το νερό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όποτε το πάω στην μέση!

και λογικά θα ανέβει και η απόδοση της αντλίας αφού το λάστιχο θα είναι μικρότερο...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα εχτές ένα λίτρο substrat pro

τι είναι καλύτερα να κάνω? να το βάλω στο τελευταίο διαμέρισμα και να βάλω πάνω την αντλία ή να αντικαταστήσω κάποιο υπάρχων υλικό (μπλε σφουγγάρι και μπίλιες jbl)

το ενυδρείο είναι 96 λίτρα και η αντλία 450 λ/ω

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αντικαταστήσεις το σφουγγάρι που έχεις με substrat pro!

Παράλληλα, μπορείς να προσθέσεις μια ακόμα στρώση υαλοβάμβακα ανάμεσα στα βιολογικά υλικά για να έχεις καλύτερο μηχανικό φιλτράρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

να ρωτησω κι εγω με την σειρα μου ποση αμμωνια θα πρεπει να ριξω σε ενυδρειο 60λιτρων,ωστε να ξεκινησει η διαδικασια κυκλου του αζωτου?

Να προσθετω παραλληλα και βακτηριδια?

Χρησιμοποιω προιοντα της sera(sera nitrievec),κατα την γνωμη σας ειναι απ'τα καταλληλοτερα?

Επεισης,το sera nitrievec αναφερει στις ιδιοτητες του πως:

εμπλουτιζει το φρεσκο νερο με ωφελιμα βακτηριδια και με αυτο τον τροπο το κανει βιολογικα ενεργο,

εξασφαλιζει τον κυκλο του αζωτου στο ενυδρειο.

Εγω τωρα τι κανω?

Εμπιστευομαι το προιον ή κανω την διαδικασια με την αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

να ρωτησω κι εγω με την σειρα μου ποση αμμωνια θα πρεπει να ριξω σε ενυδρειο 60λιτρων,ωστε να ξεκινησει η διαδικασια κυκλου του αζωτου?

Να προσθετω παραλληλα και βακτηριδια?

Χρησιμοποιω προιοντα της sera(sera nitrievec),κατα την γνωμη σας ειναι απ'τα καταλληλοτερα?

Επεισης,το sera nitrievec αναφερει στις ιδιοτητες του πως:

εμπλουτιζει το φρεσκο νερο με ωφελιμα βακτηριδια και με αυτο τον τροπο το κανει βιολογικα ενεργο,

εξασφαλιζει τον κυκλο του αζωτου στο ενυδρειο.

Εγω τωρα τι κανω?

Εμπιστευομαι το προιον ή κανω την διαδικασια με την αμμωνια?

Αμμωνια θα ριξεις τοση ωστε στο τεστ που θα κανεις να μετραει κοντα στο 5.

Την διαδικασια με την αμμωνια θα την κανεις οπωσδηποτε,διαβασε ΕΔΩ.

Αν ριξεις βακτηρια κακο δεν θα κανεις,το αντιθετο μαλιστα

θα επιταχυνεις και το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ πολυ!

Να ρωτησω και κατι αλλο το οποιο και ρωτησα και σε καποιο αλλο post αλλα τωρα δεν το βρισκω..

:blink:

Επειδη προσπαθω να βρω να αγορασω υγρα τεστ,αλλα στην περιοχη μου ειναι λιγο...εμπορες και δεν ειναι σιγουροι τι να μου δωσουν για το τεστ της αμμωνιας,μονο το στικ των πεντε μου δινουν.

Μηπως εχετε να μου προτεινετε τεστ καποιας συγκεκριμενης εταιρειας?

και ισως πως αλλιως θα μπορουσα να τα ζητησω.... :) ?

Και παλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ πολυ!

Να ρωτησω και κατι αλλο το οποιο και ρωτησα και σε καποιο αλλο post αλλα τωρα δεν το βρισκω..

:blink:

Επειδη προσπαθω να βρω να αγορασω υγρα τεστ,αλλα στην περιοχη μου ειναι λιγο...εμπορες και δεν ειναι σιγουροι τι να μου δωσουν για το τεστ της αμμωνιας,μονο το στικ των πεντε μου δινουν.

Μηπως εχετε να μου προτεινετε τεστ καποιας συγκεκριμενης εταιρειας?

και ισως πως αλλιως θα μπορουσα να τα ζητησω.... :) ?

Και παλι ευχαριστω!

Στο ΑΖ μετεχουν καποια καταστηματα που εχουν οτι τεστ επιθυμεις.Κοιτα λοιπον τις διευθυνσεις και αν καποιο απο αυτα ειναι στην περιοχη σου πηγαινε σε αυτο.Επισης μερικες μαρκες αναλογα τα βαλαντια ειναι Sera,Tetra ,Red sea,API,Salifert,Tropic Marine.Συνηθως οσο ποιο ακριβα τεστ τοσο μεγαλυτερη ακριβεια παρεχουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...