Jump to content

Recommended Posts

Πρόσφατα (πριν 1 μήνα) ανάβαθμίστηκα (!) απο ένα ενυδρείο των 24 lt και ένα των 12 lt σε ένα των 100 lt. Είχα στην κατοχή μου 2 γατόψαρα, 3 γλύφτες, 1 πλάτι και 18 γκάπι (7 θυληκά και 11 αρσενικά). Αφού έστησα το 80άρι(100lt) με φυτά, πέτρες και ξύλα και το άφησα για μια εβδομάδα να στρώσει, μετέφερα τα ψάρια. Να υπενθυμίσω ότι το νερό που έβαλα ήταν κατά 90% απιονισμένο. Μετά απο μια εβδομάδα σχεδον, παρατήρησα 6 θανάτους γκάπι (κυρίως θυληκών) ενώ τα αρσενικά κάθονταν στο βυθό, δείχνοντας κουρασμένα. Επίσης και τα υπόλοιπα ψάρια δεν δείχνουν και τόσο ζωηρά. Μετέφερα 4 αρσενικά και 1 θυληκό σε ενυδρείο των 12 lt. Διαπίστωσα ότι μετά απο μερικές ώρες είχαν κάπως ανακτήσει τις δυνάμεις τους. Αντιθέτως, τα υπόλοιπα που βρίσκονταν στο 80άρι, συνέχιζαν να είναι ασθενικά. Επίσης, παρατήρησα σε 3 γκάπι κάτι άσπρα σαν χνούδια στο σώμα τους. Μάλιστα ένα αρσενικό έχει πάνω απο το μάτι του αυτό το άσπρο χνούδι.

Να σημειώσω εδώ ότι μετά τον θάνατο των 4 πρώτων γκάπι έγινε αλλαγή νερού, αλλά μόνο στο 20%.

Θα ήθελα να ακούσω τυχόν προτάσεις, προκειμένου να σώσω το ενυδρείο μου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωθείς πρώτα εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=20

έχεις κάνει αρκετά λάθη .

Link to comment
Share on other sites

ΩΧ! ευχαριστώ φίλε. Κάτι που πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα?

(κάτι μου λέει ότι θα μου πείς όλα!!!) :D

Link to comment
Share on other sites

ΩΧ! ευχαριστώ φίλε. Κάτι που πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα?

(κάτι μου λέει ότι θα μου πείς όλα!!!) :D

Κάνε μία αρχική παρουσίαση της τρέχουσας κατάστασης και θα λάβεις απαντήσεις για την βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης των ψαριών σου :D

Link to comment
Share on other sites

εστρωσε σε μια βδομαδα το 100αρι; μετρησεις κανε φιλε μου και γραψτες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκανα μερικες αργες αλλαγες καθημερινως 25% με νερο βρυσης που θα ειχα αφησεις σε δοχειο να παρει θερμοκρασια χωρου, μερικα λεπτα πριν την αλλαγη αντιχλωριο prime 3πλη δοση, και ektozon, και παραλληλαα θα διαβαζα για το "στρωσιιμο", τον κυκλο του αζωτου κατ τα προφιλ με τις πληροφοριες για τις συνθηκες διαβιωσης των ψαριων που φιλοξενω.

Link to comment
Share on other sites

και εχεις παραααα πολλα αρσενικα, πεθαναν στο στρες τα θυληκα... ελπιζω να πανε ολα καλα :D

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 100lt

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικό φίλτρο, αντλία 450l/h, θερμοστάτης 100W, 18W T8 λάμπα

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 25 μέρες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 3 γλύφτες (ancistrus-2 αρσενικοί, 1 θηλυκός), 2 γατόψαρα, 8 γκάπι (6 αρσενικά-2 θηλυκά), 1 πλάτι.

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 1 φορά την ημέρα, νερό 80% βρύσης αραιωμένο με Tetra AquaSafe, 20% απιονισμένο, αλλαγή κάθε 20 μέρες 20-25%

http://www.ferplast.it/scheda_prodotto_eng...03/frm_pagina=1

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,2

- KH: 107 CaCO3

- GH: 7,5 CH'e

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 5

- ΝΟ3 (νιτρικά): 25

- Θερμοκρασία: 25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips: της eSHa

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: guppies

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): επικάθηση στον βυθό και ακινησία.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: παρουσία "χνουδιού" χρώματος μαύρο στα ξύλα.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία: -

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. http://i49.photobucket.com/albums/f251/zed...um/DSC01114.jpg

2. http://i49.photobucket.com/albums/f251/zed...um/DSC01115.jpg

3. http://i49.photobucket.com/albums/f251/zed...um/DSC01116.jpg

4. http://i49.photobucket.com/albums/f251/zed...um/DSC01135.jpg

5. http://i49.photobucket.com/albums/f251/zed...um/DSC01124.jpg

6. http://i49.photobucket.com/albums/f251/zed...um/DSC01126.jpg

7. http://i49.photobucket.com/albums/f251/zed...um/DSC01127.jpg

8. http://i49.photobucket.com/albums/f251/zed...um/DSC01128.jpg

9. http://i49.photobucket.com/albums/f251/zed...um/DSC01129.jpg

10. http://i49.photobucket.com/albums/f251/zed...um/DSC01130.jpg

Στην φωτογραφία 7 έχω επισημάνει με κόκκινο κύκλο το χνούδι πάνω στο ξύλο.

Οι ενέργειες που έκανα μετά την παρατήρηση των ανωτέρω ήταν:

1. μεταφορά των ψαριών σε ενυδρείο-καραντίνα 24 lt και σε ένα μικρό που λειτουργούσε ήδη, της τάξεως των 10 lt. στο πρώτο μετέφερα 5 αρσενικά γκάπι, 1 πλάτι, 1 γλύφτη. Στο δεύτερο 3 γκάπι (2 θηλυκά και 1 αρσενικό) και 1 γατόψαρο. Να σημειωθεί ότι στο 80αρι ενυδρείο πρόλαβε και γέννησε μια γκαπίνα 9 μικρά, τα οποία μεταφέρθηκαν και αυτά στο ενυδρείο-καραντίνα και τοποθετήθηκαν σε γεννίστρα.

2. αλλαγή 90% του νερού με νερό βρύσης (90%) και απιονισμένο (10%). το νερό βρύσης αραιώθηκε με Tetra AquaSafe. καθαρισμός με νερό ενυδρείου του φίλτρου. καθαρισμός του βυθού με σκούπα.

Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο υπάρχουν 2 γλύφτες και 1 γατόψαρο. Τάισα μια φορά χθές, χωρίς να παρατηρηθεί ιδιαίτερη όρεξη. Στο ενυδρείο-καραντίνα συνεχίζουν να βρίσκονται τα υπόλοιπα ψάρια.

Αυτά έχω κάνει μέχρι στιγμής.

Η εμπειρία σας θα μου ήταν χρήσιμη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο. Προτείνω Baktozym και Tetra Safe Start μέσα στο φίλτρο του ενυδρείου. Χρειάζεσαι αρκετό διάβασμα... Μπορείς να ξεκινήσεις από ΕΔΩ. Για το στρώσιμο μπορείς να δεις ΕΔΩ κι ΕΔΩ. Όποιες ερωτήσεις έχεις μπορείς να τις υποβάλλεις ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το ενυδρείο πρέπει να είναι άδειο απο ψάρια για να χρησιμοποιήσω Baktozym και SafeStart, σωστά; Ρωτάω γιατί έχω αφήσει μέσα ένα γατόψαρο και δύο γλύφτες. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το ενυδρείο πρέπει να είναι άδειο απο ψάρια για να χρησιμοποιήσω Baktozym και SafeStart, σωστά; Ρωτάω γιατί έχω αφήσει μέσα ένα γατόψαρο και δύο γλύφτες. :D:D

οχι ασε τα ψαρια αν δεν εχεις αλλο ενυδρειο στρωμενο. θα πας σε αυτο που λεμε αν διαβασες στρωσιμο με ψαρια....αναγκαστικα αν δεν εχεις αλλο στρωμενο ενυδρειο, γτ δεν ξερουμε κατα ποσο η καραντινα θα αντεξει ολα τα ψαρια... αν τα βγαλεις θα κανεις μαλλον στρωσιμο με τροφη... θα σου πουν τα παιδια :)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Με Bactozym και Safe Start σε 2-3 μέρες θα έχεις στρωμένο ενυδρείο. Μπορείς να κρατήσεις τα ψάρια στην καραντίνα, αλλά χωρίς να ταΐζεις αυτές τις μέρες. Ακόμα όμως και μετά το στρώσιμο, θα πρέπει να είσαι σε επιφυλακή για κανένα μήνα. Δηλαδή θα κάνεις συχνές μετρήσεις, θα ταΐζεις περιορισμένα (και πιθανόν μέρα παρά μέρα) και θα έχεις πάντα έτοιμο νερό για αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

Με Bactozym και Safe Start σε 2-3 μέρες θα έχεις στρωμένο ενυδρείο. Μπορείς να κρατήσεις τα ψάρια στην καραντίνα, αλλά χωρίς να ταΐζεις αυτές τις μέρες. Ακόμα όμως και μετά το στρώσιμο, θα πρέπει να είσαι σε επιφυλακή για κανένα μήνα. Δηλαδή θα κάνεις συχνές μετρήσεις, θα ταΐζεις περιορισμένα (και πιθανόν μέρα παρά μέρα) και θα έχεις πάντα έτοιμο νερό για αλλαγή!

Συνοψίζοντας:

1. αφήνω το γατόψαρο και τους γλύφτες στο 80αρι. (?)

2. κάνω αλλαγή νερου 50% (?)

3. προσθέτω SafeStart και Bactozym

4. Τάισμα μέρα παρά μέρα (flakes?)

Αλλαγές νερού για αυτόν τον μήνα κάθε πότε προτείνετε?

Προχωρούμε και όλοι οι θεοί βοηθοί!!!!!

Ευχαριστώ ρε παιδιά για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας:

1. αφήνω το γατόψαρο και τους γλύφτες στο 80αρι. (?)

2. κάνω αλλαγή νερου 50% (?)

3. προσθέτω SafeStart και Bactozym

4. Τάισμα μέρα παρά μέρα (flakes?)

Αλλαγές νερού για αυτόν τον μήνα κάθε πότε προτείνετε?

Προχωρούμε και όλοι οι θεοί βοηθοί!!!!!

Ευχαριστώ ρε παιδιά για τις συμβουλές!

Αν αφήσεις τα ψάρια στο 80άρι υπάρχει σοβαρή περίπτωση να τα χάσεις έστω και γι'αυτές τις 2-3 μέρες που θέλει το ενυδρείο για αν στρώσει. Αν όμως τα αφήσεις, πριν ξεκινήσεις τα Bactozym και Safe Start θα πρέπει να κάνεις μεγάλη αλλαγή νερού (50-60%).

Διάβασε τις οδηγίες των 2 σκευασμάτων. Δεν πέφτουν την ίδια μέρα και πρέπει να πέσει με συγκεκριμένη σειρά.

Τάισμα ναι αλλά δεν σημείωσες το πιο σημαντικό. ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ. Οι μετρήσεις θα σου λένε κάθε πότε να ταΐζεις, να αλλάζεις νερό κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ. Οι μετρήσεις θα σου λένε κάθε πότε να ταΐζεις, να αλλάζεις νερό κλπ κλπ.

Σωστά, ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ! Αυτό όμως που πρέπει να προσέξω στις μετρήσεις ποιό είναι; Το PH σίγουρα, εντάξει. Η σκληρότητα, εντάξει και αυτή. Τα NO2 και NO3; Πρέπει να είναι μηδενικά, να υποθέσω, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ! Αυτό όμως που πρέπει να προσέξω στις μετρήσεις ποιό είναι; Το PH σίγουρα, εντάξει. Η σκληρότητα, εντάξει και αυτή. Τα NO2 και NO3; Πρέπει να είναι μηδενικά, να υποθέσω, σωστά;

Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο. Προτείνω Baktozym και Tetra Safe Start μέσα στο φίλτρο του ενυδρείου. Χρειάζεσαι αρκετό διάβασμα... Μπορείς να ξεκινήσεις από ΕΔΩ. Για το στρώσιμο μπορείς να δεις ΕΔΩ κι ΕΔΩ. Όποιες ερωτήσεις έχεις μπορείς να τις υποβάλλεις ΕΔΩ.

Εφόσον διαβάσεις αυτό που έγραψα παραπάνω θα σου λυθούν όλες οι απορίες :D
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον διαβάσεις αυτό που έγραψα παραπάνω θα σου λυθούν όλες οι απορίες :D

Σωστά...Συγνώμη ρε παιδιά, απλά τα χω λίγο χαμένα...εδώ και δύο μέρες διαβάζω σχεδόν ότι έχει σχέση στο forum. Ευτυχώς που βρήκα και εσάς, αλλιώς θα πήγαιναν στράφι όλα. Ελπίζω μόνο να πετύχω, γιατί το συγκεκριμένο χόμπι μου αρέσει πάρα πολύ, εδώ και 3 χρόνια που ασχολούμαι, απλά είναι το πρώτο μου μεγάλο ενυδρείο και θέλω πάρα πολύ να πετύχει. "Ότι αξίζει πονάει κι είναι δύσκολο", λέει ο ποιητής...Κάτι θα ήξερε...

και πάλι ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά...Συγνώμη ρε παιδιά, απλά τα χω λίγο χαμένα...εδώ και δύο μέρες διαβάζω σχεδόν ότι έχει σχέση στο forum. Ευτυχώς που βρήκα και εσάς, αλλιώς θα πήγαιναν στράφι όλα. Ελπίζω μόνο να πετύχω, γιατί το συγκεκριμένο χόμπι μου αρέσει πάρα πολύ, εδώ και 3 χρόνια που ασχολούμαι, απλά είναι το πρώτο μου μεγάλο ενυδρείο και θέλω πάρα πολύ να πετύχει. "Ότι αξίζει πονάει κι είναι δύσκολο", λέει ο ποιητής...Κάτι θα ήξερε...

και πάλι ευχαριστώ...

Κι εμείς από την πλευρά μας δεν βαριόμαστε να τα ξαναγράψουμε, ΑΛΛΑ πρέπει να μπεις στην διαδικασία διαβάσματος. Πρέπει να μπεις στη λογική του ενυδρείου και αν σου αρέσει τόσο πολύ θα φτιάξεις ένα ενυδρείο που θα το χαίρεσαι και θα το καμαρώνεις. Μη διστάσεις να κάνεις την οποιαδήποτε ερώτηση. Εδώ είμαστε για να σου λύσουμε τις απορίες ή να σε παραπέμψουμε να διαβάσεις κάτι χρήσιμο :D

Το θέμα όπως εξελίχθηκε, μεταφέρετε στο "Γενικά περί γλυκού νερού".

Καλή συνέχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετώπισα.

Σήμερα το πρωί πήγα στο PetShop για να πάρω Bactozym και SafeStart. Bactozym υπήρχε, όμως το SafeStart είχε τελειώσει. Ο PetShopατζης(!) μου πρότεινε Aquavital Nitrigon 1, φακελάκια σκόνης τα οποία τα ρίχνεις μέσα στο φίλτρο. Όπως μου είπε είναι ιδανικά για στρώσιμο ενυδρείου και ότι και ο ίδιος αυτά χρησιμοποιεί. Μου είπε να χρησιμοποιήσω ένα φακελάκι για 100lt. Τις πρώτες 2 μέρες μπορεί να θολώσει το νερό, αυτό δεν είναι κατ' ανάγκην κακό. Πρίν ρίξω τα πρώτα 2-3 ψάρια να κάνω μια αλλαγή νερού 20-30% και μετά σταδιακά να βάζω μέσα ψάρια. Τα πρώτα ψάρια μου είπε πρέπει να είναι ανθεκτικά και όταν τον ρώτησα για guppies, συμφώνησε.

Όταν επέστρεψα σπίτι έβγαλα τα εναπομείναντα ψάρια, έβγαλα 20% νερού και πρόσθεσα το Nitrigon και 15ml Aquasafe. Τα ψάρια είναι στην καραντίνα. Τα πρώτα ψάρια μου είπε να τα ρίξω σε 2-3 μέρες, όμως εγώ σκέφτομαι να περιμένω κανά 5ήμερο.

Καμιά πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Α, παραλίγο να το ξεχάσω, αν και δεν μου το είπε ο PetShopατζής(!): ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ! Σωστά; Να κάνω αύριο κιόλας την πρώτη μέτρηση, ή να περιμένω μετά απο 2-3 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πάνω στο τζάμι μικρά σκουληκάκια στο μέγεθος τρίχας. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βάλω ψάρια μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...