Jump to content

Αύξηση ΝΟ2


Recommended Posts

Σχετικα αρχαριος.......... :D

Πάντως παιδιά ευχαριστώ πραγματικά για όλα! Ίσως βρω και λίγο μπολι σημερα να του βάλω ! αυριο θα σας στείλω της μετρήσεις και επλίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα!!

Και απο μεθαύριο πουυ θα είμαι Ουγγαρία ελπίζω να τα καταφέρει η Sister διότι την βάψαμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

6 μηνες μονο ασχολουμαι με τα ενυδρεια :D οποτε αρχαριος ειμαι , βεβαια και 20 χρονια να περασουν ολο και κατι νεο θα μαθαινω :)

<_<:D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά ευχαριστώ πραγματικά για όλα! Ίσως βρω και λίγο μπολι σημερα να του βάλω ! αυριο θα σας στείλω της μετρήσεις και επλίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα!!

Και απο μεθαύριο πουυ θα είμαι Ουγγαρία ελπίζω να τα καταφέρει η Sister διότι την βάψαμε!!!!

Για κανενα λογο ΔΕΝ θα βαλεις μπολι απο πετσοπ , βρες καποιον χομπιστα να σου δωσει που να μην εχει περασει καποια ''προσφατη'' ασθενεια το ενυδρειο του .

Αν εσυ και η αδερφη σου κρατησετε μια καλη ρουτινα αλλαγων , μετρησεων, ταισματος . Ολα θα πανε καλα .

Οσο προσεχεις το συστημα - ενυδρειο σου τοσο το χαιρεσαι απροβληματιστα ....

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα πάνε καλά απλά τροφή με μέτρο και εάν μπορείς να προσθέσεις λίγο καλό βιολογικό υλικό μέσα ακόμα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να μπεις στο νοημα και να μη κανεις οτι σου λεει ο καθενας ξεκινα λιγο διαβασμα για την αμεση αντιμετωπιση των θεματων σου.

Διαβασε τπ βασικο. Ο κυκλος του αζωτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

Για την αμμωνια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry302247

Για το μπολιασμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36712

Καλη τυχη και καλη συνεχεια στο φορουμ :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου καλοι καλοι μου φίλοι καλημέρα σας.

Σήμερα μετρήθηκε το ενυδρείο μετά απο τις συμβουλες σας.

PH=8

GH=4

KH=6

NO2=0

NO3=0

NH3/NH4=0,5!

Αυτή την συγκέντρωση της αμμωνίας την έχω σχεδόν μια ευδομάδα και δεν λεει να πάει 0. Μετά την αλλάγή νερού και μετά την προσθήκη βακτηρίων(Sera Bionitrivec) έπεσε το ΝΟ2 στο 0! Τώρα αυτή η σταθερή συγκέντρωση αμμωνίας που μπορεί να οφείλεται? και αν κάποιος μπορεί να προτείνει ακόμα καμμια λύση για να στρωθεί επιτέλους και να δώ 0 σε όλα θα ήταν το καλύτερο!

Ευχαριστώ πολύ και καλημέρα σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου καλοι καλοι μου φίλοι καλημέρα σας.

Σήμερα μετρήθηκε το ενυδρείο μετά απο τις συμβουλες σας.

PH=8

GH=4

KH=6

NO2=0

NO3=0

NH3/NH4=0,5!

Αυτή την συγκέντρωση της αμμωνίας την έχω σχεδόν μια ευδομάδα και δεν λεει να πάει 0. Μετά την αλλάγή νερού και μετά την προσθήκη βακτηρίων(Sera Bionitrivec) έπεσε το ΝΟ2 στο 0! Τώρα αυτή η σταθερή συγκέντρωση αμμωνίας που μπορεί να οφείλεται? και αν κάποιος μπορεί να προτείνει ακόμα καμμια λύση για να στρωθεί επιτέλους και να δώ 0 σε όλα θα ήταν το καλύτερο!

Ευχαριστώ πολύ και καλημέρα σε ολους!

Δώσε λίγο χρόνο ακόμα στην βιολογία σου και λογικά σε δυο με τρις ημέρες δεν θα μετράς ούτε ΝΗ3.

Εάν συνεχίσει να υπάρχει, τότε οπωσδήποτε θα χρειαστεί να προσθέσεις βιολογικό υλικό όπως σου είχα αναφέρει λόγο του ότι η επιφάνεια αποίκισης των βακτηρίων δεν θα επαρκεί και τα υπάρχων βακτήρια δεν προλαβαίνουν να την καταναλώσουν την ΝΗ3, αλλά ας μην βιαζόμαστε, μόλις έκανες αλλαγή νερού και έβγαλες την τύρφη. Τώρα κάνε λίγο υπομονή και ξανά μέτρα αύριο και μεθαύριο και με την τροφή λαου λαου και βλέπουμε. Περιμένουμε νέα σου, καλή σου ημέρα!

:D

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγο χρόνο ακόμα στην βιολογία σου και λογικά σε δυο με τρις ημέρες δεν θα μετράς ούτε ΝΗ3.

Εάν συνεχίσει να υπάρχει, τότε οπωσδήποτε θα χρειαστεί να προσθέσεις βιολογικό υλικό όπως σου είχα αναφέρει λόγο του ότι η επιφάνεια αποίκισης των βακτηρίων δεν θα επαρκεί και τα υπάρχων βακτήρια δεν προλαβαίνουν να την καταναλώσουν την ΝΗ3, αλλά ας μην βιαζόμαστε, μόλις έκανες αλλαγή νερού και έβγαλες την τύρφη. Τώρα κάνε λίγο υπομονή και ξανά μέτρα αύριο και μεθαύριο και με την τροφή λαου λαου και βλέπουμε. Περιμένουμε νέα σου, καλή σου ημέρα!

:D

Ευχαριστώ πολύ!

Ελπίζω να πέσει διότι θα λείψω μία εβδομαδα στο εξωτερικο και ελπίζω η Sister να καταφέρει να τα βγάλει πέρα! ευχαριστω πάλι για όλα!

Ερώτηση:

τι προτείνεται για προσθήκη βακτηρίων?μέρα παρα μέρα?

Επόμενη αλλαγή νερού σε μια ευδομαδα?

Συνεχίζω να ταϊζω κάθε 3-4 μέρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Ελπίζω να πέσει διότι θα λείψω μία εβδομαδα στο εξωτερικο και ελπίζω η Sister να καταφέρει να τα βγάλει πέρα! ευχαριστω πάλι για όλα!

Ερώτηση:

τι προτείνεται για προσθήκη βακτηρίων?μέρα παρα μέρα?

Επόμενη αλλαγή νερού σε μια ευδομαδα?

Συνεχίζω να ταϊζω κάθε 3-4 μέρες!!!

20% σημερα με βακτηρια και αντιχλωριο παλι .

Μην ξεχναμε οτι εχεις ψαρια μεσα στο ενυδρειο ....

Link to comment
Share on other sites

20% σημερα με βακτηρια και αντιχλωριο παλι .

Μην ξεχναμε οτι εχεις ψαρια μεσα στο ενυδρειο ....

Σήμερα? Μήπως να το άφηνα λιγάκι να κάνουν καμμια αποικία τα βακτήρια? νομίζω ότι τα ψιλοτρελένω...

Ευχαριστώ και παλι για όλα!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα? Μήπως να το άφηνα λιγάκι να κάνουν καμμια αποικία τα βακτήρια? νομίζω ότι τα ψιλοτρελένω...

Ευχαριστώ και παλι για όλα!

Να ρωτήσω κάτι πριν κάνεις οτιδήποτε, την ΝΗ3 με τη τεστ μετράς;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι πριν κάνεις οτιδήποτε, την ΝΗ3 με τη τεστ μετράς;

Υγρά τεστ SERA έκανα λάθος

Έγινε επεξεργασία - triphop
Link to comment
Share on other sites

Υγρά τεστ SERA έκανα λάθος

Αχ ρε Triphop θα μας τρελάνεις αγόρι μου, αυτή την στιγμή μετράς αμμώνιο και όχι αμμωνία, δηλαδή έχεις σχεδόν μηδέν αμμωνία, διάβασε μέσα το χαρτάκι, έχει ένα ταμπελακι και ανάλογα το ΡΗ βγάζεις το αποτέλεσμα για αμμωνία. Μην αλλάξεις νερό όλα είναι οκ, τέλος! :D

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο που μπορεις να κανεις παντως ειναι να πας στο καταστημα και να του ζητησεις να σου φιλοξενησει τα ψαρακια για ενα χρονικο διαστημα. επειτα στρωνεις το φιλτρο σου με την ησυχια σου. διαβασε καλα αυτα που σου δινει ο δελτα66. αν δεν πιασεις το νοημα δεν θα κανεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο που μπορεις να κανεις παντως ειναι να πας στο καταστημα και να του ζητησεις να σου φιλοξενησει τα ψαρακια για ενα χρονικο διαστημα. επειτα στρωνεις το φιλτρο σου με την ησυχια σου. διαβασε καλα αυτα που σου δινει ο δελτα66. αν δεν πιασεις το νοημα δεν θα κανεις τιποτα.

Εάν έχει 0,5 mg/l αμμώνιο και 7,5 ΡΗ τότε έχουμε αμμωνία 0,009 δηλαδή τρίχες, ποιος ο λόγος να μετακομίσει τα ψάρια;

Μην τον μπερδεύετε περισσότερο τον άνθρωπο, σίγουρα τους συνδέσμους που προτείνει ο Δέλτα θα πρέπει να τους διαβάσει 100% εάν θέλει να έχει ένα ήσυχο και υγιείς μέλλον με το ενυδρείο του αλλά σαν αρχάριος καλά έκανε ο άνθρωπος και ζήτησε βοήθεια πριν να είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...