Jump to content

Νέος στο στήσιμο! Βοήθεια!!!


Recommended Posts

Καλημέρα!! Επιτέλους το ενυδρείο ήλθε και ξεκινάμε στήσιμο!! Πλύσιμο, και πάλι πλύσιμο !!! Ερώτηση που επείγει : Διαβάζοντας στο φόρουμ κατέληξα ότι δεν θα βάλω άμμο και αυτό όχι γιατί δεν μου αρέσει, (τη θεωρώ την καλύτερη επιλογή) απλά γιατί εδώ που μένω δεν έβρισκα πουθενά αυτή που ήθελα. Επίσης διαβάζοντας απέκλεισα και τη σκέψη να βάλω θαλάσσης... Πολύ γνώση που δεν διαθέτω ως νέος. Πήρα λοιπόν το εξής : ψηφίδα Κοζάνης 2-3 mm, από υλικά οικοδομής. Κάνει αυτή παιδία;;; Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτή είναι εντάξει για το ενυδρείο. Να πω επίσης ότι δεν θα βάλω πάρα πολλά φυτά για αρχή τουλάχιστον. Το ενυδρείο είναι το juwel Rio 180. Σας παρακαλώ, οι έμπειροι ας μου πουν άν είναι οκ. το υλικό που πήρα , γιατί αυτό περιμένω για να ξεκινήσω πλύσιμο !!!!Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έψαξα για να σου απαντήσω αλλά δυστυχώς δε βρήκα τίποτα...Πώς γίνεται να μή σου αρέσει η χαλαζιακή άμμος :D Πλησιάζει πολύ στο βιότοπο των ψαριών,ξέρουμε ότι κάνει για ενυδρεία,τη χρησιμοποιούν οι περισσότεροι,θα έχεις καλύτερη ανάπτυξη φυτών και θα μπορείς να βάλεις και διάφορα γατόψαρα,για το ενυδρείο σου πιστεύω θα χρειαστείς 15-20 κιλά άρα δε θα σου έρθει ακριβά και από πετ να την αγοράσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω το υλικό που αναφέρεις.

Όλα εξαρτώνται τελικά από το πώς αποφάσισες να στήσεις το ενυδρείο σου και τι ψάρια θα βάλεις μέσα.

Νομίζω ότι είχαμε και ένα θέμα με τη σκληρότητα και την πιθανή αγορά Α/Ο.

Αν είναι να γίνουν όλα αυτά θα έλεγα πως δεν πρέπει να βιάζεσαι. Μπορείς να βρεις με υπομονη΄τα υλικά που θέλεις.

Ποια άμμο δεν βρίσκεις ?

Για τσέκαρε και εδώ

petcumulus.gr

nemoworld.gr

Link to comment
Share on other sites

συμφνωνω με το κωνσταντινο, αλλα σημαντικο ρολο παιζει και τι ψαρια θα βαλεις. ξεκινα απο εκει πρωτα και βλεπουμε τι αμμο θα βαλεις.

το χαλικακι που πηρες γιατι να μην κανει. το πολυ πολυ να ειναι ασβεστολιθικο και να μην κανει για τα ψαρια που θελεις, αλλα να κανει για αλλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδία ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. fishaki , καλά θυμάσαι για σκληρότητα νερού. Τελικά κατέληξα στο εξής : Πήρα το rio 180 , πήρα και άλλα μπιτόνια και θα κάνω αλλαγή με νερό από τη βρύση που σας έλεγα. Α/Ο έχει τρελή κατανάλωση νερού. Ψάρια επίσης κατέληξα, αγγελόψαρα και κλόουν. Ίσως αργότερα και ένα πλέκο. Λοιπόν αυτό το υλικό που πήρα (γράφει : ψηφίδα Κοζάνης ) καλό μου φάνηκε , αλλά όταν ξεκίνησα το πλύσιμο έχω την εντύπωση ότι ψιλόδιαλύεται, Μπορεί να είναι και η εντύπωση μου, γιατί το νερό βγαίνει θολό και ίσως να θέλει και άλλο πλύσιμο. Ρε παιδία, εγώ έψαχνα ψιλόκοκκο χαλικάκι ή χονδρή άμμο. Στα πετ σοπ τίποτα, Μόνο κάτι χαζά χρωματιστά και πολύ χονδρά χαλίκια και από άμμο μια κάτασπρη και πανάκριβη, ρε παιδία !!! 8ευρώ τα 5 κιλά!!! Ξέρει κανείς κανένα μαγαζί οικονομικό που να πουλάει λεπτόκοκκο χαλικάκι και να κάνει και αποστολές εκτός Αθήνας;; Έχω λίγο απογοητευτεί.. έχω στήσει έπιπλο, σήμερα πλένω και ενυδρείο και κόλλησα στο θέμα του χαλικίου. Τελικά για την ψηφίδα Κοζάνης δεν γνωρίζει κανείς ε;;; Ευχαριστώ και περιμένω....

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν είναι ασβεστολιθική κάνει,αλλά ποιός το ξέρει?? :D όσο για τα ψαράκια που πρότεινες δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά και τα 2 απο αυτά τα είδη δε προτείνεται για τα λίτρα σου,οι κλόουν γίνονται 30 εκατοστά και θέλουν κοπάδια των 5 και άνω ενώ τα σκαλάρια επίσης κοπαδάκι των 5 και άνω με 250 λίτρα το λιγότερο :D

Link to comment
Share on other sites

παιδία ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. fishaki , καλά θυμάσαι για σκληρότητα νερού. Τελικά κατέληξα στο εξής : Πήρα το rio 180 , πήρα και άλλα μπιτόνια και θα κάνω αλλαγή με νερό από τη βρύση που σας έλεγα. Α/Ο έχει τρελή κατανάλωση νερού. Ψάρια επίσης κατέληξα, αγγελόψαρα και κλόουν. Ίσως αργότερα και ένα πλέκο. Λοιπόν αυτό το υλικό που πήρα (γράφει : ψηφίδα Κοζάνης ) καλό μου φάνηκε , αλλά όταν ξεκίνησα το πλύσιμο έχω την εντύπωση ότι ψιλόδιαλύεται, Μπορεί να είναι και η εντύπωση μου, γιατί το νερό βγαίνει θολό και ίσως να θέλει και άλλο πλύσιμο. Ρε παιδία, εγώ έψαχνα ψιλόκοκκο χαλικάκι ή χονδρή άμμο. Στα πετ σοπ τίποτα, Μόνο κάτι χαζά χρωματιστά και πολύ χονδρά χαλίκια και από άμμο μια κάτασπρη και πανάκριβη, ρε παιδία !!! 8ευρώ τα 5 κιλά!!! Ξέρει κανείς κανένα μαγαζί οικονομικό που να πουλάει λεπτόκοκκο χαλικάκι και να κάνει και αποστολές εκτός Αθήνας;; Έχω λίγο απογοητευτεί.. έχω στήσει έπιπλο, σήμερα πλένω και ενυδρείο και κόλλησα στο θέμα του χαλικίου. Τελικά για την ψηφίδα Κοζάνης δεν γνωρίζει κανείς ε;;; Ευχαριστώ και περιμένω....

Πάρε απτό σουπερ μάρκετ υδροχλωρικό οξύ και κάνε το τεστ για να καταλάβεις εάν είναι ασβεστολιθική η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Και διάβασε εδώ http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1031

και εδώ http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=47

για τα ψαράκια που θέλεις

Link to comment
Share on other sites

οτικαι να βαλεις μεσα θελει πολυ καλο πλυσιμο και πολλες φορες μεχρι το νερο να σταματησει να θολωνει.

αφου πλυνεις το χαλικι σου, απομονωσε 2-3 πετρες και ριξε υδροχλωρικο οξυ. αν αφρισει δεν κανει για τα ψαρια που λες.

παντως τα ψαρια που λες θελουν αμμο, πολυ ψιλη και οσο το δυνατον πιο λευκη.

μου κανει εντυπωση που δεν βρισκεις. ειπες οτι πηγες σε μαντρα οικοδομων. δεν εχει χαλαζιακη αμμο? εστω μπεζ χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδία γράφτηκε λάθος : όχι 8 ευρω τα 5 κιλά , αλλά 18!!!! εγώ θέλω 20 -25 , οπότε μου φαίνεται τρελό το νούμερο!!!

Link to comment
Share on other sites

fishaki, πήγα σε μάντρα οικοδομικών και νόμιζα ότι ήμουν στην Ουγκάντα , δεν καταλάβαιναν τί τους έλεγα. Μου έδωσαν αυτή τη ψηφίδα Κοζάνης. Έχει μείνει και άλλη μια . Θα πάω και σε αυτήν.... όσο για τα ψάρια, σας είπα ότι βρέθηκε γνωστό που θα μου δώσει και μπόλι αλλά και τα ψάρια αυτά, διότι ως τρελό θύμα πετ σοπά , τα έχει σε 25 lt νερό!!!! Όποτε θα τα πάρω (μου αρέσουν εξάλλου) και ότν μεγαλώσουν θα τα χαρίσω ή βλέπουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα το τέστ που μου είπατε ΄(υδροχλωρικό οξύ) και έβγαλε αφρό.Όπότε άκυρη η ψηφίδα Κοζάνης!! Το λέω και για τους υπόλοιπους αυτό. Επομένως είμαι πάλι στην αναζήτηση.....

Link to comment
Share on other sites

:D

Τελικά έκανα το τέστ που μου είπατε ΄(υδροχλωρικό οξύ) και έβγαλε αφρό.Όπότε άκυρη η ψηφίδα Κοζάνης!! Το λέω και για τους υπόλοιπους αυτό. Επομένως είμαι πάλι στην αναζήτηση.....

:D

Link to comment
Share on other sites

'Οταν ήμουν και εγω στο στήσιμο είχα "κολήσει" στην αμμο. Τελικά βρήκα σε pet shop ξανθοκιτρινη αμμο-χαλίκι 2mm-3mm σε τιμή 6,50 Ευρω τα 5 Kgr.

To θέμα είναι οτι αν δε βρεις στην περιοχή σου, η παραγγελία είναι δύσκολη λόγω βάρους...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να την παραγγειλεις μεσω ιντερνετ; τι προβλημα υπαρχει;

α και καλοριζικο το ενυδρειο σου.καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!! Ψάχνω διαρκώς να βρω αυτό που θέλω , δηλαδή άμμο - χαλίκι 2-3 mm. Ξέρει κανείς καμμία διεύθυνση με pet shop με online αγορές;; Να μπορέσω να συγκρίνω για να καταλήξω!!Ευχαριστώ.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Μάγκες σας έχω ζαλίσει με τις ερωτήσεις, αλλά είπαμε νέος.... Κάπου βρήκα άσπρη άμμο carat 6. Λέει αυτή;; Από την τιμή μου φάνηκε ότι πρέπει να είναι καλή. Έχει κανείς εμπειρία;; Πείτε εντυπώσεις. Και μια ακόμη ερώτηση: Με τη συγκεκριμένη άμμο θα έχω πρόβλημα με το φίλτρο (μπούκωμα εννοώ, το φίλτρο είναι το μαμίσιο). Ευχαριστώ παιδία.....

Link to comment
Share on other sites

Η carat 6 ειναι απο τις καλυτερες και ακριβοτερες αμμους για ενυδρεια.

Μπορεις να τη βαλεις και απευθειας απο τη σακουλα στο ενυδρειο χωρις πλυσιμο.

Δεν επιρρεαζει τις τιμες του νερου ουτε προς τα πανω ουτε προς τα κατω.

Διαβασε παλι καλα τι σου προτεινουν πιο πανω οσοι ασχοληθηκαν και αφιερωσαν το χρονο τους στο θεμα σου.

Ειναι προτασεις που εχουν βγει απο την πειρα και ισως τα παθηματα/μαθηματα του καθενος.

Αν δεν θελεις να τα ακολουθησεις ειναι δικαιωμα σου.

:D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες ευχαριστώ για τις συμβουλές! Μάλλον τελικά θα πάρω την carat 6. Προφανώς αξίζει τα λεφτά της. Εννοείται ότι ακούω τις συμβουλές και τις απόψεις...Θα τα ξαναπούμε σύντομα!!

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα, μπορεις να μας πεις ποσο κοστιζει και σε τι χρωμα τη βρισκεις?

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες ευχαριστώ για τις συμβουλές! Μάλλον τελικά θα πάρω την carat 6. Προφανώς αξίζει τα λεφτά της. Εννοείται ότι ακούω τις συμβουλές και τις απόψεις...Θα τα ξαναπούμε σύντομα!!

Για φτηνή και καλή άμμο τύπου ζάχαρη κοίταξε στο παρακάτω λινκ.

Την έχω στο ενυδρείο μου, δεν την ξέπλυνα και μετά από μια δυο ώρες ήταν τζάμι το νερό, επίσης επ ευκαιρίας πάρε και σιποραξ με το κιλό σε σούπερ τιμή για βιολογικό υλικό. Βέβαια θα επιβαρυνθείς κάποια μεταφορικά έξοδα αλλά εάν πάρεις και άλλα πράγματα θα σου έρθουν φτηνά. Εγώ μένω Βόλο και πλήρωσα για μεταφορικά γύρω στα 15 ευρο και είχα πάρει 100 κιλά άμμο, εξωτερικό φίλτρο, τροφές και άλλα ψιλολοηδια.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες : Τη βρήκα τελικά στο pet shop που πήρα και το ενυδρείο , και την πλήρωσα : 17 ευρώ το 5κιλο. Γλύτωσα όμως μεταφορικά διότι αυτό το pet shop είναι στην πόλη μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Για να μην ανοίξω άλλο θέμα είπα να ρωτήσω εδώ. Λοιπόν, την Τετάρτη το βράδυ έστησα το ενυδρείο, έριξα την άμμο (carat 6) και φύτεψα τα φυτά. όμως το νερό έχει θολώσει... Αρκετά θα έλεγα. Είναι λογικό αυτό;; Πότε θα ξεθολώσει;;; Φταίει κάτι;; Ευχαριστώ και πάλι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...